Sari la conținut

SCHUBERTH - Discutii Generale


bogdan_st
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 576
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 5 weeks later...

Si eu detzin schuberth s1 .... ink nu am luato in cap la drum pt ca mia ajuns comanda de echipamente iarna dar pare o casca solida, sigura, grafica cu gust... in general mi se pare SUPER. si pt toti cei care cred ca Schuberth nu e pe primu loc, le spun sa se documenteze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Vreau si eu Schubert S1. Care ma invatati sa o iau de pe louis?

Mama ei de germana !!!

 

Eu as zice sa vb mai intai la Paula Biker's Shop la Ploiesti... Din cate stiu eu, si sper sa nu gresesc, pastreaza lista de Louis, inclusiv promotiile.

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- the buckels rust (after a few months)

- rain leaks into the vizor creating dangerous visability (after a few months)

- the screws that retain the chinguard come loose (after half a year)

- the chinguard starts to fall down spontainiously (after one year)

- the sunglass falls down spontaniously (after 1,5 years)

- the liner-clips fall out (after 1,5 years)

- the antifog-stuff on the vizor comes off, making the vizor look like perchment (after 2 years)

Cam asta prezinta omul ca defecte sau uzuri normale sau mai putin normale pt casca SCHUBERTH pe care se vrede treaba ca a folosit-o mai bine de 2 ani.Problema este ca mi-am comandat o casca R1 si un RF1000 SHOEI.Ma gandesc sa le port pe ambele ca mi- fost greu sa ma hotarasc la una din ele si s ava spun pe viu care sunt avantajele si dezavantajele in uz.Insa ceea ce am citit mai sus ma pune serios pe ganduri.Cred ca o sa am nevoie de curaj mult cnd o sa achizitionez casca R1.Pareri de posesori mai sunt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu am s1 de vreo doi ani.

Probleme..mi-au cazut ornamentele din plastic de la interior,cele care mascheaza prinderile ochelarilor,oricum nu se prea vede asta,doar daca esti foarte atent.

Apoi vizierele,trebuiesc sterse pe interior cu o cirpa foarte moale,sau servetele foarte moi,eu am folosit multa vreme hartie de la benzinarii si am distrus viziera(este foarte abraziva),daca folositi apa stratul antifog se cojeste foarte usor,iar la cele cu pinlock interiorul acestuia se zgirie imediat.Asta este marea mea nemultumire,la ce praf avem,daca mergi cu viziera deschisa pe caldurile astea distrugi destul de repede viziera.

Dar banuiesc,ca treaba asta este valabila pentru toate castile.

Vara mai calduroasa,datorita gulerului,dar in rest supercasca.

Un mare plus pentru ochelarii integrati.

Pentru mine nu exista altceva decit Schuberth.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Va salut

 

Am o intrebare lagat de casca Shubert concept. Stie cineva la ce foloseste piesa asta de la Louis? cod 20012157. As avea nevoie de piesa de plastic din interiorul castii, char de pe partea care culiseaza, care directioneaza jetul de aer din exterior. E cumva piesa mentionata mai sus? Multumesc

 

 

chiar nimeni nu stie ..... eventual careva care are casca asta sa puna o poza care sa arate din interior partea care culiseaza.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Ce pareri aveti de noul Schuberth C3?

 

am vazut si probat...super calitate...ochelarii de soare sunt aproape ca o a doua viziera...casca e mica,comparat cu Concept sau C2 si este mai mica chiar si decit etalonul la clasa...Multitec...dar calitatea are un pret pe masura...499 euro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am comandat-o ''legat la ochi'' nu vazut nu probat. Chiar aveam o problema cu dimensiunea ei,din punctul meu de vedere S1 e o supercasca dar prea mare.

 

In sfarsit a ajuns si C3 -ul meu,nu stiu ce sa zic nu e chiar asa grozava cum ma asteptam si mai are si 2 pop-nituri in partea din spate pe exterior :laugh:

Editat de spd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am probat s1, f confortabila, ma simteam bine, am vazut o oglinda, si mai sa pic din picioare.. aratam ca predator... am luat un shoei si dus am fost :cheers:

e f mare carcasa, risti sa treci cu motorul intre 2 tiruri si sa te prinzi cu casca :rolleyes:

Editat de Cosmo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marinea CONTEAZA...am un Concept si sunt foarte multumit...silentioasa,calitativa...dar la viteza mare sau pe vint fac febra musculara la git...pina acu vreo 3 sap am vrut sa iau S1 dar am probat si am ramas cu impresia celui de mai sus...imensa...si unde mai pui ca am Conceptul de peste 2 ani si deci stiu ce inseamna o casca mare...in schimb C3-ul e mai mic...si cred ca o sa fie next helmet... :rolleyes:

Editat de magg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

..Am mai spus pe undeva pe aici ca este o casca barbateasca..eu am 184 si 100kg si imi vine ca turnata,nu este asa frumoasa ca un Shoei sau Arai,este o casca pretabila la altceva decit la un motor ss dupa parerea mea.

Dar daca incepi sa enumeri calitatile..

Daca am sa ma mai urc pe motor clar nu am sa port altceva decit Schuberth.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S1? Supradimensionata??

 

Nu.

 

In comparatie cu l.u.v., eu am 1.89 si 79 kile, deci nu-s cel mai mare brad din padure, dar nu am avut niciodata probleme. Are 1.525kg casca asta, e intradevar mai mare decat multe altele, dar nu e supradimensionata, parerea mea. Inteleg ca poate da impresia asta, prin faptul ca viziera si implicit vizibilitatea e foarte mare si nici nu poti vedea casca cu vederea periferica, dar aerodinamic nu am avut niciodata nici o problema, si nici din punct de vedere al greutatii. Ba mai mult, mi s-a parut si inca mi se pare extrem de comfortabila.

 

Dar na, fiecare cu parerile lui..

 

@l.u.v. permite-mi sa nu fiu de acord cu ceva ce ai zis, mie mi se pare ca arata tare bine casca :rolleyes:

Editat de Oryon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Tocmai mi-am luat un Schuberth qm1,model mai vechi ce-i drept,2006,si sunt foarte multumit de ea...foarte usoara( 1,360 gr.),extrem de silentioasa(nu prea auzi nimic pana la 70 km/h)-vantul incepe sa se auda cam de la 100 km/h) iar ventilatia isi face perfect treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...