Sari la conținut

enduro-cross pt copii


Postări Recomandate

caut si eu un enduro/cros pentru piciu meu de 4 ani. Ceva sugestii?

sau un ATV asa mai micut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Răspunsuri 111
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

 

In momentul in care pui frana sau schimbi vitezele, atunci muti piciorul. Crede-ma, asa se merge. Ai control mai bun si glezna preia o parte din socuri. Ce? la masina stai cu piciorul stang pe ambreiaj? Si cu calcaiul drept pe frana?

nu compara un cross cu o masina!!!!!!!!!!!.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator gstt

vinde cineva de 50cc pt pitici?

 

am o yamaha pw 50 sunt extrem de multumit copilul are acum 8 ani si as vrea sa o schimb sa iau pw80

motoreta am cumparato din anglia si o dau cu cismme pantaloni tricou

 

 

post-75469-0-96945400-1367777662_thumb.jpg

 

 

Editat de gstt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Sa mai trezim putin atmosfera pe-aici..

Mare

la coclau in weekend!

PW-ul incepe sa ramana mic la 5 ani si jumatate, urmeaza un ktm sx 50 pro[babil], prima portocala din familie.. :)

Editat de diles
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

da, chiar merita. Fara asa ceva accidentarile sunt destul de naspa la clavicula din cauza ca la impact marginea castii se sprijina pe clavicula care la copii este destul de moale.

Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Fac o paranteza la inceput:
Nu ascund faptul ca sunt reprezentant al unei companii ce importa neckbrace-uri si ca mesajul de mai sus avea si ceva interes comercial. Dar sunt de parere ca folosirea oricarui neckbrace este mai buna decat "fara neckbrace". Am intrat in discutie pentru ca anul acesta am fost partener al Motocross Cup, iar la fiecare etapa le furnizam copiilor 2-3 neckbrace-uri pentru le folosi gratuit. Am indrumat posibilii clienti catre marca pe care o reprezint sau catre produsele concurente, in functie de criteriile impuse de acestia. Imi place sa fiu om, fair, chiar daca uneori am de pierdut din cauza asta. Nu intentionez sa deturnez topicul acesta spre o marca anume sau spre publicitate pt firma noastra. Inchid paranteza.


Neckbrace-urile pentru sport au fost create initial pentru reducerea riscului de accidentare in urma hiperextensiei (termenul englezesc e whiplash), adica limitarea miscarii capului in spate. Ulterior s-a luat in calcul reducerea riscului la hipercompresie (capul in piept), hiperflexare si rotatie excesiva. Cele mai multe accidentari ale gatului se datorau miscarii bruste a capului spre spate.
Cat priveste reducerea riscurilor pentru clavicula, din pacate nu a reprezentat un interes major pentru fabricantii neckbrace-urilor, ci mai degraba pentru cei ai armurilor, dar si la acestia accentul e pus in special pe alte zone ale corpului (spate si torace).
Inventatorii neckbrace-urilor sport, Leatt, au facut o treaba foarte buna cu LeattBrace-ul, ca de altfel si Alpinestars, Moveo, EVS, Ortema, Atlas samd.

Dar tot Leatt sunt si cei mai "cunoscuti" dintre fabricanti exact pt... distrugerea claviculelor. O buna parte din forta absorbita la impact este directionata de LeattBrace exact catre clavicula; practic nu buza castii rupe clavicula, ci neckbrace-ul. Asta e hiba Leatt, si acestia incearca sa o remedieze cu generatia ce va fi lansata anul viitor (va fi altfel prinderea deasupra umerilor, o laterala a protectiei va pivota pe un umar).

O singura marca are risc mai mic de rupere a claviculei, Moveo, asta pentru ca protectia nu e complet rigida ca la produsele concurente iar forta exercitata pe umeri (implicit clavicula) este mult mai mica.
Moveo, care are in spate institutul spaniol de cercetare in siguranta moto Cidaut (este si organism de certificare EEC, iar Dainese si A'stars fac studiile stiintifice la ei), detine patentul international pentru articulatiile flexibile deasupra umerilor, ca urmare vor ramane pentru o perioada singurii cu risc mai scazut la clavicula.

Perfect de acord cu afirmatia despre oasele mai fragile ale copiilor! Chiar m-am bucurat anul acesta la Motocross Cup ca nu a existat accident in care sa fie implicati copii.

Inteleg corect ca ati cumparat un neckbrace pt copil? Ce varsta are copilul?

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, am mentionat mai sus ca nu sunt interesat de vanzari, ci am intrat in discutie tocmai datorita copiilor! Am mentionat faptul ca sunt reprezentant de firma pentru transparenta...

Revin cu intrebarea legata de varsta copilului, si va intreb acest lucru datorita mentiunii dvs. initiale: oasele moi ale acestora!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Vind motocicleta pt copii Yamaha PW 80, in stare foarte buna de functionare. Pret 450 Euro. Vind cizme Sidi Crossfire marimea 35 , purtate de vreo 5 ori, 90 EUR, tricou Sinisalo + pantaloni Crossfun + armura Cross fun = 60 Euro , potrivite pt copii 9 - 12 ani. Locatie: Timisoara, tel. 0722202653

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare, stie cineva unde ma pot duce cu fi miu sa probez echipamente enduro/cross? Ca as vrea sa probez si pe urma sa ii iau de pe net dar cum nu stiu ce masura poarta tre sa gasesc un magazin in buc unde pot gasi ceea ce caut. Daca stie careva, nu ezitati sa imi spuneti va rog. Multam mult de tot

 

P.S. - sau macar sa gasesc pe cineva care are un baiat/fata de 5 ani sa pot proba echipamentul lui pe fi miu , asta in cazul in care nu gasesc magazin cu echipament pt copii pe stoc.

Editat de Alex_450EXC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

Daca e cineva interesat,am eu de vanzare 2 motorete pentru copii:

1.Sky Team (Anglia) - 50 cmm,roti 10",cu cardan,identica cu Yamaha PW 50,stare foarte buna de functionare ,pentru copii 4-7 ani - 300 euro

2.Malaguti Grizly .Bicicleta a ramas de Malaguti .Am schimbat motorul cu unul semiautomat (fara ambreiaj) de 110 cm cu 4 trepte,roti 12-14,carburator nou,pentru copii 8-11 ani - 300 euro.

Sunt motoretele baiatului meu caruia i-am cumparat alta ,,jucarie".Daca doreste cineva poze,ii trimit pe mail.

Ovidiu - 0752127812

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vind motocicleta pt copii Yamaha PW 80, in stare foarte buna de functionare. Pret 450 Euro. Vind cizme Sidi Crossfire marimea 35 , purtate de vreo 5 ori, 90 EUR, tricou Sinisalo + pantaloni Crossfun + armura Cross fun = 60 Euro , potrivite pt copii 9 - 12 ani. Locatie: Timisoara, tel. 0722202653

este inca valabil

Editat de textoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin si cu poze
...


» Post actualizat in 18 Jul 2014 13:08

scuze,azi am aflat ca SkyTeam e produsa in China

 

Salut,

Daca e cineva interesat,am eu de vanzare 2 motorete pentru copii:

1.Sky Team (Anglia) - 50 cmm,roti 10",cu cardan,identica cu Yamaha PW 50,stare foarte buna de functionare ,pentru copii 4-7 ani - 300 euro

2.Malaguti Grizly .Bicicleta a ramas de Malaguti .Am schimbat motorul cu unul semiautomat (fara ambreiaj) de 110 cm cu 4 trepte,roti 12-14,carburator nou,pentru copii 8-11 ani - 300 euro.

Sunt motoretele baiatului meu caruia i-am cumparat alta ,,jucarie".Daca doreste cineva poze,ii trimit pe mail.

Ovidiu - 0752127812

scuze...azi am aflat ca SkyTeam e produsa in china

http://eswn.en.ec21.com/St_50-2_Kids_Dirtbike--639347_887769.html

Editat de ovidiu nedelcu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...