Sari la conținut

Stiati Ca...


redplanet
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 146
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da care esti sau ai fost tovaras cu producatoru' motocicletei , sa stii exact daca s-a avut in vedere o restaurare ? Poate omu' nu a avut timp,chef sau bani , daca stam sa o labarim in stilu' asta , nu cred ca ajungem nicaieri. Oricum , discutia vad ca se poarta in stil romanesc, multe contraziceri. Daca nu punem mina la treaba , motoru' ala in cel mai scurt timp rugineste dracu' de tot si adio. Ce , in muzeul Ford sau aiurea,exponatele stau in paragina,ca asa a vrut producatoru' ? Eu inca astept, da ce ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar merita o reconditionare...da daca odata a fost buna, acum poate nu se cunoaste prea mult despre ea...poate a lasat-o asa in amintirea celor care au facut-o..sa ramana asa cum ei au facut-o...daia cred ca e si expusa acolo :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da care esti sau ai fost tovaras cu producatoru' motocicletei , sa stii exact daca s-a avut in vedere o restaurare ? Poate omu' nu a avut timp,chef sau bani , daca stam sa o labarim in stilu' asta , nu cred ca ajungem nicaieri. Oricum , discutia vad ca se poarta in stil romanesc, multe contraziceri. Daca nu punem mina la treaba , motoru' ala in cel mai scurt timp rugineste dracu' de tot si adio. Ce , in muzeul Ford sau aiurea,exponatele stau in paragina,ca asa a vrut producatoru' ? Eu inca astept, da ce ?

 

este foarte posibil ca proprietarii (victime ale comunismului) sa nu vrea sa reconditioneze motocicleta... este intradevar o realizare tehnica de exceptie dar ganditi-va cat a costat (sudoare, sange, etc)

 

pe de alta parte, cum reconditionezi un unicat?

de unde iei piese? ma indoiesc sincer ca motorul este in perfecta stare... iar daca faci o eroare si crapa ceva.. se duce totul ... de suflet si asta ar fi pacat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai in asta consta restaurarea... Daca ai avea piese de schimb s-ar numi reparare...

 

Din cate am auzit eu acum vreo doi ani, nu se doreste restaurarea motocicletei, ci doar o conservare, dar posibil ca muzeul sa se fi razgandit intre timp.

 

Parerea mea este ca o motocicleta frumos vopsita si stralucitoare nu ar da bine deloc in acel muzeu. Cred ca ar fi suficient sa se puna motorul in cadru.

 

Daca totusi se restaureaza poate ar trebui mutata la muzeul tehnic. Eu unul m-as oferi sa fac munca gratis daca chiar se ia hotararea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...

deci tot hotzii mancatzias sau gandit sa-si faca motocicleta...

 

Esti cam ignorant, baiete... sau nu ai citit acest topic de la inceput. Acolo erau prea putini hoti. Erau detinuti politici, intelectuali, oameni care aveau ceva in cap.

Oamenii aia au proiectat si construit o motocicleta de la ZERO. Altii se rezuma sa strice DR-uri... :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Esti cam ignorant, baiete... sau nu ai citit acest topic de la inceput. Acolo erau prea putini hoti. Erau detinuti politici, intelectuali, oameni care aveau ceva in cap.

Oamenii aia au proiectat si construit o motocicleta de la ZERO. Altii se rezuma sa strice DR-uri... :banana:

tot hoti este domle... parnaia = hotzi >>>> hotzii = baieti destepti... :finger:

daca nu-i aduna cineva la zeghe... nu mai faceau ei nici o motocicleta... parnaia are si ea rolul ei.. te face mai creativ....

offtopic: asa am facut si cu Minskul si dupa ce i-am dat de cap era cel mai tare Minsk de pe o raza de 200 km... l-am vandut in 16 ore de la publicarea anuntului..

 

las ca vezi tu ce fac eu cu DR-ul asta.... I'm not as stupid as you think pal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa incheiem. cstellia _ accept my appologies for :finger: ?

 

au muncit bietzii oameni sa inventeze o motocicleta in lipsa de ocupatie.... si noi (adica eu) ii facem hotzi... sa le fie tzarana usoara... pacat ca nu au reusit sa puna planul in aplicare pe scare larga...

este vina mea ca nu am citit decat prima pagina... nu stiam ca este un topic asa serios... ok ... sorry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Belbody ii baiat fain si nu stiu ce i-o fi venit sa zica asa ceva aici...poate are ceva cu cei din inchisoare, nu stiu, dar, si hoti daca ar fi fost ar fi fost de apreciat acel efort...

 

regimul comunist se ocupa de toti dusmanii care i-au cunoscut adevarata voare a raului, trimitandu-i in puscarii, printre ei numarandu-se persoane de exceptie, oameni de cultura, profesori....culmea...acelasi fel de oameni care au iesit in strada in 89, adica studenti, profesori, oameni de cultura...of...ce ne raneste acest trecut urat...daca erau hoti de duminica, cred ca s-ar fi ocupat sa deseneze tatuaje cu 5-ul de pe zar sau cu sirene...

 

tind sa cred ca acea motocicleta, defapt acea opera de arta, a fost facuta de niste oameni mari...si efortul lor se vede, dainuie peste ani, si noi nu putem decat sa le apreciem gestul si sa le admiram creatia :banana:

 

mobra ar merita tratata si lasata exact asa cum este acum, dar, cu motorul montat pe cadru, cum a spus cstelia :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

cred k ar trebui sa aflam intai daca proiectantul- in ce varianta o fi- ar dori-o restaurata.

si apoi, exista royal enfield, care vinde bine merci si face profit. si pariez k nimeni in india nu cantareste pistoane, nu mai zic suruburi.....

 

 

daca pariezi pierzi! crede-ma! :banana:

 

iar in legatura cu bellbody... ma face pe zi ce trece sa cred ca este din ce in ce mai :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Este exemplul clasic de ,a facut din (cuvant urat) bici si mai si pocnea.Nu-i de mirare ca au reusit,erau niste genii(motiv pentru care faceau puscarie),erau directori ,sefi ,da nu ca astia de acum,politruci si arivisti si pupancuristi,care stiu politica, periere ,foarte bine ,da meserie ioc.Cit despre Belbody ,nu cred ca-i baiat rau ,e numai incurca lume si putin cam repezit,da s-a spalat de multe pacate din tot forumul prin modul discret si domnesc de a cere scuze celor care au murit in inchisori pentru ca au fost drepti,cinstiti si de necumparat.Belbody ,baiete,intii citeste cu atentie baga bine la cap si apoi da in clape si nu invers ca uite se ia lumea de tine si din pacate nu degeaba.bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai se face ceva cu motoru' ala sau nu ? Ca daca e de reconditionat/renovat/repus in drepturi nu-i problema , facem piese. Eu daca ma duc undeva in vizita vreau sa vad ceva frumos , nu o rugina si o ruina , dar parerile sint impartite. Adica motoru' ala sa fie vacsit si mai ales functional , ca daca vine unu' in vizita la Sighet zice : " ce jeg de motor au facut si astia frate , arata ca un poponeata". Asa ca asta e , nu se face cu vinilin , cum spunea un tip mai glumet sau mai zgircit, sint bani de bagat si cum au facut prizonierii ( ca au fost prizonieri nu pirnaisti ) piese din nimic , tot asa putem face si noi , dar lumea s-a inflamat aiurea , pun pariu ca nu stie nimeni de fapt ce piese lipsesc la motor ca sa mearga. Da asa-i romanasu' vorbeste mult si ... cam atit. Acu' puteti sa ma injurati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai se face ceva cu motoru' ala sau nu ? Ca daca e de reconditionat/renovat/repus in drepturi nu-i problema , facem piese. Eu daca ma duc undeva in vizita vreau sa vad ceva frumos , nu o rugina si o ruina , dar parerile sint impartite. Adica motoru' ala sa fie vacsit si mai ales functional , ca daca vine unu' in vizita la Sighet zice : " ce jeg de motor au facut si astia frate , arata ca un poponeata". Asa ca asta e , nu se face cu vinilin , cum spunea un tip mai glumet sau mai zgircit, sint bani de bagat si cum au facut prizonierii ( ca au fost prizonieri nu pirnaisti ) piese din nimic , tot asa putem face si noi , dar lumea s-a inflamat aiurea , pun pariu ca nu stie nimeni de fapt ce piese lipsesc la motor ca sa mearga. Da asa-i romanasu' vorbeste mult si ... cam atit. Acu' puteti sa ma injurati.

 

PERFECTA DREPTATE!!! :rose: Daca s-ar implica cineva,cat de putin,cred ca ar iesi ceva...dar cum s-a mai spus,trebuie ceva banet,nu mult dar trebuie.Asta e una din dovezile clare,cum se duce de rapa munca si inventivitatea romanului...MARE PACAT!!Noi,cei din vremurile noastre,nu suntem in stare sa pastram ceea ce altii au reusit prin truda si munca lor sa construiasca...

Uite asa se duc toate... :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fiti asa pesimisti si nici nu va gasiti vreo vina voua sau noua.Noi nu putem face nimic sau aproape nimic.Simplu fapt ca cereti sa fie reconditionata acea motocicleta,inseamna ca ati facut ceva.De restul ar trebui sa se ocupe Ministerul Culturii sau daca a ramas la puscarii,Ministerul Administratiei si Internelor,da nu cred ca-i la Interne.Iar aici intervine ciudatul joc al hirtiilor si fondurilor care parca vad ca nu-s.Daca m-ar lasa as face-o pe bani mei da sunt sigur ca nu se poate.Tot ce putem face ,este sa o admiram si sa facem gura,ca poate aude cineva.Mi-a venit o idee.Am sa-i scriu ,personal,primului motociclist al tarii,momentan cu tije la un picior ,sa vedem ce iese.N-ar fi rau daca ar incerca mai multi treaba asta,nu de alta da si primul ministru este om si e d-al nostru.bunu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa. bravo. buna idee.. scrie-i futu-l in gura de motociclist !

 

 

De ce esti nesimtit????? :rose: Sa-l f*tem in gura!!!!Ce egoist esti ma....Admini,va rog nu cenzurati!

 

Nu fiti asa pesimisti si nici nu va gasiti vreo vina voua sau noua.Noi nu putem face nimic sau aproape nimic.Simplu fapt ca cereti sa fie reconditionata acea motocicleta,inseamna ca ati facut ceva.De restul ar trebui sa se ocupe Ministerul Culturii sau daca a ramas la puscarii,Ministerul Administratiei si Internelor,da nu cred ca-i la Interne.Iar aici intervine ciudatul joc al hirtiilor si fondurilor care parca vad ca nu-s.Daca m-ar lasa as face-o pe bani mei da sunt sigur ca nu se poate.Tot ce putem face ,este sa o admiram si sa facem gura,ca poate aude cineva.Mi-a venit o idee.Am sa-i scriu ,personal,primului motociclist al tarii,momentan cu tije la un picior ,sa vedem ce iese.N-ar fi rau daca ar incerca mai multi treaba asta,nu de alta da si primul ministru este om si e d-al nostru.bunu

 

 

Buna ideea asta sa LE PROPUNEM ceva! :rose: Dar eu cred ca ne vom raci gura de pomana...oricum trebuie sa incercam! :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ideea cu scrisul lu' prim ministru motoristu' e cam fara rost, ala ce sa faca,n-are timp saracu, se pregateste pt. gala local kombat cu Basescu. Eu credeam ca o sa apara adeziuni la idee dintre ai nostrii. Care stii sigur cum e cu actele , nu avem printre noi avocati sau politisti ? Apoi facem o lista cu strungari , frezori , electricieni , asta dupa ce vedem ce lipseste la motor , vin eu cu sei de alea cu arc , daca nu trebuie de alea facem altele , nici prizonierii nu au facut chiar tot in fabrica , faru' par examplu , pun pariu ca provenea de la ceva. A-ti prins ideea. Vacseaua nu costa mult , pe vremea aia nu se folosea metalizat , pt. diverse alte chestii mai stringem bani si la final scoatem o insigna si putem sa o dam la festivale in schimbul unei donatii , totul legal , daca ramin bani facem si un fel de soclu pt. motocicleta cu o inscriptie pe o placa de fier , ceva de genul "Aici au creat si au suferit " sau cum mai zice-ti si voi. E chiar asa greu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...