Sari la conținut

Stiati Ca...


redplanet
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 146
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

forte tare ....beton motocicleta ...eu prima oara am zis ca este nemteasca

 

si uite ca au existat romani care au fost capabili sa faca ceva....oare or mai fi in ziua de astazi inginerii de atunci ?? oare de ce nu suntem capabili sa facem si noi romanii un motor ,altul decat Mobra ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod sigur poiectul mai exista. Este o motocicleta super si are performante inca in actualitate. Pacat ca nu exista oameni cu initiativa si ceva bani. Cu banii de un Mertan poti sa o pui de o fabrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tin minte ca acum cativa ani a fost un reportaj la televizor cu unul dintre participantii la proiect... si detalia toate dificultatile tehnice si succesul pe care l-au avut... comparativ cu alte motociclete... construite de rusi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, si eu am vizitat din nou inchisoarea acum 2 saptamani si am revazut-o... trebuie specificat ca era inchisoare poliica, in care intrau toate categoriile de oameni, de la politicieni, la artisti si mecanici. echipa care a construit motocicleta avea si cativa mecanici foarte buni. o sa pun poze cand le iau, ca sunt la un prieten.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zicea cineva ca seamana cu IFA. Pana la urma toate inventiile si mai ales inovatiile sunt suma a ceea ce ai vazut in trecut si a ramas in subconstient+ceea ce vrei sa faci. Si mai e o teorie perfect adevarata: sa cauti ideile vechi care nu au putut fi puse in practica din cauza ca tehnologia nu permitea asa ceva in acea perioada...........si iata cum de seamana motoretele intre ele si masinile intre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De remarcat este si viteza in care s-a finalizat proiectul...doar 1 an.altora le ia 1 an pentru o mica modificare la o motocicleta oarecare.

Bravo lor !!!

Editat de remijaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie salvata cat mai curand cat mai ramane ceva din ea.M-am uitat la pozele de mai sus,cele in detali.Are niste finisaje deosebite.Ar fi pacat sa dispara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Terminati-va cu IFA, nu are nici o treaba, IFA e 2T. Dupa razboi s-au pierdut in mare parte colectivele care lucrau la fabricile de aviatie IAR, SET, ICAR, Reghin s.a. Aia au proiecat motoare de avion cu >7 cilindri in stea ... E un proiect foarte interesant iar 8000rpm este o mare performanta care dovedeste grija in proiectare si calitatea meterialelor folosite. Dupa cum arata pare a fi o motocicleta reusita, si simplu de ingrijit, acces liber in zonele sensibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca a ajuns in halul asta. |E facuta de la zero.Cred ca a fost groaznic de greu sa faci fiecare piesa.Nu e cum e scuterul Vespa, facut din piese de avion,aranjate sa iasa un scuter.Ma mir ca au facut-o asa bine ca a lucra sub presiune e foarte greu.Daca sta unu langa tine si te bombane la cap innebunesti si iti vine sa dai cu sculele de pamant (eu simt pe pielea mea aproape zilnic) .e de ajuns si doar sa se uite unu la tine, sa fie bagator de seama si tot te deranjaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...