Sari la conținut

Omologare R.A.R.


lil debul
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa obtin omologare rar pentru un far!(productie serie). Daca egzista o informatie cat de mica, cadru legal (oricare ar fi sau nu ar fi), numere de telefon, persoane de contact etc! Orice... Multumesc!

 

da' de ce ai nevoie pentru far? :ok:

 

cine se uita ca nu e faru' original?

 

sau arata a ozn? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Legea legata de constructia de vehicule custom (cu 2 sau 4 roti) de la zero va putea fi discutata abia dupa reorganizarea R.A.R.-ului la nivel national dupa model occidental,adica investirea cu putere decizionala a statiilor ITP vis a vis de orice modificare adusa vehiculului ceea ce dupa cum puteti sa va dati si voi seama ,acum e o utopie avand in vedere ca la noi ,statiile ITP functioneaza pe principiul "cat dai sa-ti dau inspectia".Bineinteles ca acesta situatie s-ar putea rezolva daca 'ciolaneii' de la Bucale ar renunta de buna voie si nesiliti de nimeni la os ceea ce iarasi e o utopie! oricum situatia prezenta se va schimba la un moment dat si la noi ,bineinteles ca nu inainte de a pune UE presiuni pe guvern sa o faca,dar acum UE are cu totul alte probleme mult mai mari de rezolvat in romania asa ca aceasta "mica" eroare de sistem mai are de asteptat la rand....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge sa-l plimbi cu caruta pe post de fier vechi, sa-l omologhezi undeva in UE de exemplu in Ungaria sau Austria, sa-l importi dupa aia si sa obtii omologare individuala pe baza celei de afara? Ca pana re-organizeaza astia RAR-ul n-o sa ma mai pot da eu pe motor din motive de varsta (deja am 46)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Circel... pai am nevoie ptr far ca arata cam a ozn! (SERIOS!!!!)

Se pare ca nu e cine stie ce mare lucru sa obtii omologarea asta, dar deocamdata nu stiu cum! O sa ma duc sa-i intreb!! Nu plec fara un raspuns!

 

@Pmoldovan: Merge si asta dar la fel, nu am destule informatii! Se poate face pe republica Moldova de exemplu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea legata de constructia de vehicule custom (cu 2 sau 4 roti) de la zero va putea fi discutata abia dupa reorganizarea R.A.R.-ului la nivel national dupa model occidental,adica investirea cu putere decizionala a statiilor ITP vis a vis de orice modificare adusa vehiculului ceea ce dupa cum puteti sa va dati si voi seama ,acum e o utopie avand in vedere ca la noi ,statiile ITP functioneaza pe principiul "cat dai sa-ti dau inspectia".Bineinteles ca acesta situatie s-ar putea rezolva daca 'ciolaneii' de la Bucale ar renunta de buna voie si nesiliti de nimeni la os ceea ce iarasi e o utopie! oricum situatia prezenta se va schimba la un moment dat si la noi ,bineinteles ca nu inainte de a pune UE presiuni pe guvern sa o faca,dar acum UE are cu totul alte probleme mult mai mari de rezolvat in romania asa ca aceasta "mica" eroare de sistem mai are de asteptat la rand....

 

 

 

Si, cind se va introduce acea lege, vis-a-vis de customs, asa dupa model european, sper sa nu fie dupa model german, ca am belit-o si, atunci, inlocuim doar unele probleme cu altele. Sper sa fie dupa model englez...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca de ceva timp, RAR-ul a inceput sa puna in aplicare modelul olandez in domeniul itp-urilor, nu cunosc cum se pune problema omologarilor in olanda.

 

Modelul olandez? :ok: ;) :pow: No, atunci i binie...olandezii sint foarte "relaxati", cind e vorba de customs, sau modificari.

Editat de roadkill
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si, cind se va introduce acea lege, vis-a-vis de customs, asa dupa model european, sper sa nu fie dupa model german, ca am belit-o si, atunci, inlocuim doar unele probleme cu altele. Sper sa fie dupa model englez...

probabil ca va fi cea mai nefericita varianta pt. noi,asa cum ne-au obisnuit guvernantii. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent!

 

te intreb eu cand te mai prind la arc cum ne combinam sa imi faci si mie unul :ok:

bine dar cu omologarea??? cum ramane?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am si io o nelamurire, in cazul in care cumpar un cadru moto cu acte si numere inmatriculat in Romania, il modific si i pun alt motor ( care stiam ca e piesa schimb acuma) n-ar trebui sa am nici o problema decat daca ma opreste brigada RAR cu Politia.Corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si io o nelamurire, in cazul in care cumpar un cadru moto cu acte si numere inmatriculat in Romania, il modific si i pun alt motor ( care stiam ca e piesa schimb acuma) n-ar trebui sa am nici o problema decat daca ma opreste brigada RAR cu Politia.Corect?

Asta cu piesa de schimb este legenda urbana deja, care nu este adevarata si induce lumea in eroare. Ideea de "piesa de schimb" este sa pui exact acelasi tip de motor ca sa faci o schimbare obisnuita de motor si sa nu ai probleme suplimentare. In cazul in care pui alt tip de motor, iti trebuie omologare artizanala, si de aici incep problemele... In cazul in care o sa mergi cu motorul schimbat in virtutea actelor vechi, trebuie sa te "descurci cu itp-ul la doi ani si sa eviti sa dai pe la RAR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modelul Olandez de omologare a belea , e ideal , e de-a dreptul divin. Am cunoscut un tip , motociclist cioparist , 1% , i-si modifica singur motorul , un Harley , ca-n filme. Chiar si arata a motociclist , zici ca-i facut dupa tipar. Tipul e olandez si cind l-am intrebat cum merg ei cu motoare modificate a zis ca tipii de la RAR si-au dat seama ca daca se iau de ei , cel putin juma' din motoarele de pe strada dispar. Asa ca au o lege pt. motoare home made si toata lumea e fericita. Eu nu cred ca ala care modifica un cadru are tupeu sa nu-i arda o sudura de calitate si niste intarituri beton acolo unde-i necesar. Ideea e ca daca nu stii sa modifici nu prea iese , iar daca stii , inseamna ca stii exact ce faci , adica esti constient si e greu sa gresesti.Sa testezi un cadru din alte puncte de vedere decit al sudurii si al guseurilor e o timpenie , nici nu ai cum. Testarea sudurilor dureaza maximum juma' de ora si e o chestie simpla , am vazut cum se face. Problema e ca la noi NU SE VREA. Cei de la RAR nici nu au ce face , daca nu se da legea. Doar noi putem sa schimbam ceva , dar noi dam spagi , ducem cadrul cu caruta la dracu-n praznic , sa-l omologheze altii , etc , numai prostii. Si pina la urma ne dam motociclisti , vezi doamne,noi sintem aia rebelii. Sintem pe dracu' , sintem tot romani , cetateni f....i de politicieni , doar ca ne deplasam pe 2 roti. Poate ca m-am enervat , dar asta-i adevarul , nu avem bilute , asa cum credem noi. Daca la cit de organizati sintem (cluburi ,asociatii...) si la cit de Hellrider na credem , nu putem sa fortam o lege super simlpa , inseamna ca ne agitam degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la ''motorul piesa de schimb''... :wink: ati vazut ca un motor adus de afara nu are serie de motor in acte?asta inseamna piesa de schimb,in schimb la RAR-ul nostru se scrie imediat seria in acte :P

Asa ca treaba cu motorul de schimb cade...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la ''motorul piesa de schimb''... :wink: ati vazut ca un motor adus de afara nu are serie de motor in acte?asta inseamna piesa de schimb,in schimb la RAR-ul nostru se scrie imediat seria in acte :P

Asa ca treaba cu motorul de schimb cade...

 

 

naspa :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum sa pui motor de 1000 pe o motocicleta de 250 , sa zicem ? Te mai tin frinele , te mai tine cadrul ? Dar am vazut mai demult , aici , pe forum , un Ij cu motor de japoneza , 2 cilindrii , 400 cc , omologat. Am inteles ca era legal , cica pe Ij poti pune alt motor , de maxim 400 cc , fara probleme. Adica , ca sa te mai tina frinele lui originale. Si intra si la fix pe cadru , fara sa tai nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la ''motorul piesa de schimb''... :wink: ati vazut ca un motor adus de afara nu are serie de motor in acte?asta inseamna piesa de schimb,in schimb la RAR-ul nostru se scrie imediat seria in acte :P

Asa ca treaba cu motorul de schimb cade...

Nu cade decat daca a crepat carterul la vechiul motor ; pur si simplu desfaci carterul pe care scrie seria si il pui pe noul motor si gata, e piesa de schimb cu manufactura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cade decat daca a crepat carterul la vechiul motor ; pur si simplu desfaci carterul pe care scrie seria si il pui pe noul motor si gata, e piesa de schimb cu manufactura...

cade ,cade, ma refeream la tipul motorului,la schimbarea lui cu alt motor :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salut....in ultimul timp ma inebunesc cei de la American Chopper by Disovery....si am stat ultimele luni sa ma interesez..care este treaba cu acest tip de constructie..adica Home Made....se poate...adica o poti omologa...care are vreun raspuns....va rog frumos...am nevoie de putin ajutor. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic se poate, evident. Cu conditia sa se respecte toate normele de safety din tara in care vrei sa o inmatriculezi. Dintre cele pe care le vezi pe Discovery nici macar un sfert nu depasesc conditia de motocicleta de show, cu inmatriculare speciala, in conditii speciale. Si asta se intampla in SUA, unde in majoritatea statelor se aplica pt moto principiul "mergi pe propria raspundere"

Nu stiu daca ai remarcat, dar la Biker Build-Off eu personal nu prea am vazut la acele motociclete numere de inmatriculare... Sunt de show doar.

 

In Ro au fost cateva incercari, din cate stiu eu: Dan Nastase a inmatriculat o combinatie motor Wartburg cu cadru BMW si a mers cu ea...asta acum ani buni.

Mai este cineva in Timisoara care se chinuie sa inmatriculeze un trike...si din cate stiu se chinuie de ceva vreme. Vezi ca are topic pe undeva pe site.

 

La RAR gasesti conditiile de indeplinit si taxele - care in prezent nu sunt chiar mici pt asa ceva - pentru inmatriculare constructii artizanale.

Te poti inspira si din creatiile mecanice ale lui Iustin Capra, el a inmatriculat destul de multe "ciudatenii", inclusiv un trike cu caroserie din cockpitul unui planor. Nu stiu cum poti da de el, eventual cauta pe net.

 

Uite o mostra: http://www.libertatea.ro/index.php?section...&sid=168880

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti iei o comunista inmatriculata, pastrezi de la ea doar bucata de cadru pe care e stantata seria cadrului si construiesti in jurul ei ce chopper vrei - dupa care dai spaga cand iti faci verificarea, daca dai de oameni mai vigilenti, evident... Riscant, dar e singura solutie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pai cum sa pui motor de 1000 pe o motocicleta de 250 , sa zicem ? Te mai tin frinele , te mai tine cadrul ? Dar am vazut mai demult , aici , pe forum , un Ij cu motor de japoneza , 2 cilindrii , 400 cc , omologat. Am inteles ca era legal , cica pe Ij poti pune alt motor , de maxim 400 cc , fara probleme. Adica , ca sa te mai tina frinele lui originale. Si intra si la fix pe cadru , fara sa tai nimic.

 

eu am pus pe un cadru de ij ( modificat ) u motor de honda cb 250 ,33cp.

 

inainte sa pun motorul de honda am umblat bine mersi cu motorul de ij pe el cu toate actele la zi si avea modificat - cadru , taiat spatele lasat mult mai jos si un pic in fatza

- comanzile le-am dus toate in fatza

- furca fatza , telescoape de cross , juguri late roata pe 21

-furca spete ( bascula de honda (mai ushoara si prelungita 10 cm)

-rezervor mai lat ( din 13l original acum era 17l)

-telescoape spate de honda mai mici , in alt unghi si mai bune decat cele de ij doin cauza caruia am facut criza de rinichi de la cum m-a zguduit

deci toate astea au fost ok fara sa trebuiasca sa fac omologare pt ca idiotzi nu isi dadeau seama ca a fost modificat cica :lol: dar dupa ce am pus motorul de honda a trebuit omologare

 

am intrebat la rar dac pot face omologarea si mi-a spus ca da( spaga ) si au mai spus ca pe un cadru in care original e un motor in 2t(350cc) se poate

pune unul in 4 t dar max 480 cc ( caii pt ei nu contau :wink: )

nu am facut omologarea si am dat motorul

celui caruia am vandut motorul a vrut sa il inmatriculeze in suceava iar cei de la rar de acolo l-au trimis la buc pt test de aerodinamicitate care la buc nu este :kiss: . deci cum sa faci un test dac nu ai cum? :) dar la buc tot trebuia sa mergi

nu stiu de ce va mai miratzi ? suntem in ro si aici totul e normal.

cumparatzi un motor modificat de dincolo cu acte , il aduci aici in inmatriculezi fara probleme iar dupa faci tu restul de modificari care le doreshti si nu o sa stie mimeni :lol:

iar faza cu poozele ce se fac acum la rar , si daca o sa se lege de tine le spui ca ai pus accesori pt acel motor , nu o sa verifice nici draku

bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...