Sari la conținut

Pinlock Schuberth C3 - e prea opac!


Notka
 Share

Postări Recomandate

Am luat o casca Schuberth C3 care are si pinlock. Partea proasta e ca pinlock-ul asta e cam opac si daca e lumina slaba nu prea vad prin el. Seara, nici vorba de vazut, trebuie sa merg cu viziera ridicata. M-am uitat in manualul casti, poate e vreo folie care trebuie data jos de pe pinlock, dar nu am vazut nimic de genul asta. Pinlock-urile astea nu sunt complet transparente?

post-31967-1293366531_thumb.jpg

post-31967-1293366649_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evrika!

Totusi, tu chiar ai mers cu folia pe ea? :)

Da omule am mers 30km cu folia pe ea. Ce ti se pare chiar asa de iesit din comun? PLM, am pus casca pe cap si am plecat. Am vazut ca ceva nu e in regula. Am ajuns acasa, m-am uitat la casca, am citit manualul, m-am uitat pe net, am scris pe forum si uite ... te-am gasit pe tine sa-mi arati solutia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca ai luat-o cu pinlock-ul deja montat pe viziera?

In cazul asta, vanzatorul este un c.r.e.t.i.n ca ti-a dat-o asa. Putea macar sa iti zica de plasticul ala de pe pinlock. Nu toti ne-am nascut invatati. Dar asta e tara si oamenii din ea. Pana nu face unu bascalie/misto de tine nu ii merge bine in ziua aia.

Bine ca ai rezolvat-o usor si nu ai avut alte probleme din cauza plasticului ala.

Sarbatori fericite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat o casca Schuberth C3 care are si pinlock. Partea proasta e ca pinlock-ul asta e cam opac si daca e lumina slaba nu prea vad prin el. Seara, nici vorba de vazut, trebuie sa merg cu viziera ridicata. M-am uitat in manualul casti, poate e vreo folie care trebuie data jos de pe pinlock, dar nu am vazut nimic de genul asta. Pinlock-urile astea nu sunt complet transparente?

Nici eu n-am stiut,dar nici n-am putut merge cu el asa! L-am dat jos de tot si prima data am mers fara el.Cand am venit acasa l-am studiat putin si mi-am dat seama ca are o folie pe el!

Pe mine,la inceput ma deranja curelusa de prindere,imi venea prea in gat.Acum s-a mai lasat si e OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca am luat-o cu pinlock-ul montat. Consider ca cei care au facut manualul, trebuiau sa scrie despre folie. Dupa ce am dat o tura cu motorul, mi-a fost clar ca e vreo folie pe care trebuie sa o dau jos, dar la o analiza atenta nu mi-am dat seama ca ar exista asa ceva. Nu era nici un colt de care sa apuc. Mai mult, m-am uitat pe net si am vazut ca exista pinlock-uri de diverse culori, nu doar transparente si ma gandeam la un moment dat ca poate am si eu asa ceva pe viziera.

 

alex_en, sa stii ca nu era nevoie sa dau pinlock-ul jos ca sa scot folia.

 

ovideo, daca ai patit si tu asa ceva, inseamna ca scoaterea foliei nu era chiar asa de evidenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relax man, nu trebuie sa te scuzi. Se mai intimpla sa gresesti, sa nu te prinzi de unele lucruri.

Din pacate traim in tara unde nu exista respect pentru cel de linga noi.

Putini sunt cei care au bunul simt sa nu il jigneasca pe cel care, nestiind, intreaba pe cei din jurul lui.

Bravo ca ai rezolvat pina la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Serban, nu ma scuz, incerc sa explic cum stau lucrurile, vanzand ca unii te catalogheaza handicapat la faze de genul asta.
Treaba cu intrebatul e excelenta, te scuteste de timp pierdut, nervi sau cateodata chiar bani cheltuiti degeaba. Si intotdeauna se gasesc binevoitori care sa-ti raspunda, cum a fost si "super membrul" alex_en, care mi-a raspuns dupa 12 minute de la postul meu. Dar dupa cum poti vedea, binevoitorii sunt de mai multe tipuri. Unii iti raspund pur si simplu ca sa te ajute, altii vor de fapt sa arate cat sunt de destepti. Partea buna e ca informatia e folositoare in ambele cazuri, iar raspunsurile voastre, (mai putin cel al lui Adam) cred ca l-au lamurit pe alex_en, ca in loc sa puna emoticonul :moron: mai bine lasa doar semnul intrebarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Pinlock-ul este un sistem care trebuie sa ajute motociclistul sa vada mai bine, mai ales pe ploaie, ninsoare, sau umezeala (sistem anti-aburire).
Asadar, o casca noua, cu pinlock, mai ales una care costa o caruta de bani, ca Schubert, nu are voie sa reduca vizibilitatea in asa hal, decat daca e defecta.

Nu te-a catalogat nimeni ca fiind handicapat, si nici nu cred ca ti-a raspuns cineva ca sa-ti arate cat e de destept, dar e putin stupid sa crezi ca o viziera (si cu pinlock) poate fi opaca... Se vede clar ca ceva nu e in regula la viziera aia, iar plasticul e destul de mat ca sa-ti dai seama ca mai trebuie dat jos ceva.

Si pana la urma, ce ti-a zis <<"super membrul" alex_en>> te-a ajutat, sau nu? :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri



Va trebui sa mai treaca multa vreme pina sa se schimbe ceva in ceea ce priveste atitudinea fata de cel de linga. Asta e tara cu oamenii din ea.
Majoritatea se cred zmei, atotstiutori. Din fericire nu toti sunt asa. Am ramas placut surprins sa il vad pe @alex_en raspunzind la obiect. Respecte man.

LE. Notka, trebuie sa te asteepti de acum inainte ca atunci cind pui o intrebare ai mari sanse ca la inceput sa fii luat la misto/bascalie, apoi sa se faca niste referiri la facultatile mintale+emoticoane aferente, pentru ca intr-un final sa ai parte si raspunsul la intrebare. Totul e sa ai rabdare.

Cum am mai spus; asta e tara, astia sunt oamenii. Din pacate fiecare are ceva de demonstrat. Cit e de desptept el si cit de fraier e celalalt.
Secretul este sa incerci treci peste atitudinea asta de roman verde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pinlock-ul este un sistem care trebuie sa ajute motociclistul sa vada mai bine, mai ales pe ploaie, ninsoare, sau umezeala (sistem anti-aburire).

Asadar, o casca noua, cu pinlock, mai ales una care costa o caruta de bani, ca Schubert, nu are voie sa reduca vizibilitatea in asa hal, decat daca e defecta.

 

Nu te-a catalogat nimeni ca fiind handicapat, si nici nu cred ca ti-a raspuns cineva ca sa-ti arate cat e de destept, dar e putin stupid sa crezi ca o viziera (si cu pinlock) poate fi opaca... Se vede clar ca ceva nu e in regula la viziera aia, iar plasticul e destul de mat ca sa-ti dai seama ca mai trebuie dat jos ceva.

 

Si pana la urma, ce ti-a zis <<"super membrul" alex_en>> te-a ajutat, sau nu? :)

Emoticonul :), inseamna MORON = "disused term for a person with a mental age between 8 and 12, and a common insult for a person considered stupid", sau daca folosesti Google translate: mai rezulta si "imbecil", "arierat", etc., iar daca te uiti in DEX mai gasesti si alte sinonime.

Probabil involuntar, cam tot pe acolo bati si tu, spunand "ca e putin stupid sa crezi ca o viziera poate fi opaca". Dragutza, evident ca nu am crezut asa ceva. Am tras-o pe cap si am observat ca nu se vede bine. Am mers cu viziera ridicata vreo 30km (mai ales ca se intunecase si nu vedeam nimic), iar dupa ce am ajuns acasa, am incercat sa aflu care-i problema. Si a fost suficient sa pun intrebarea pe forum, ca sa primesc un raspuns care evident mi-a fot de folos. Pe de alta parte am fost catalogat ca handicapat si se pare ca aceasta afirmatie, nu m-a deranjat doar pe mine.

 

 

 

Mesaj completat

Va trebui sa mai treaca multa vreme pina sa se schimbe ceva in ceea ce priveste atitudinea fata de cel de linga. Asta e tara cu oamenii din ea.

Majoritatea se cred zmei, atotstiutori.

Serbane, oameni de genul asta nu sunt doar la noi, sunt peste tot in lumea asta in proportii mai mari sau mai mici. Anul asta am fost in concediu in sudul Spaniei, langa Malaga. A fost a-4-a oara cand mi-am facut concediul in Spania dar oameni mai nervosi, suparaciosi si mai batuti in cap cum am vazut in zona asta, nu am vazut in alta parte a Spaniei si nici macar in Romania.

La un moment dat, am scris un topic pe un forum american polkaudio.com, oferindu-le celor de acolo manuale gratuite din domeniul audio de pe un site romanesc. Automat, s-au gasit cativa care sa comenteze ca site-ul e din Romania, ca e un site obscur si nesigur s.a.m.d.. Iar dupa ce mi-am exprimat nemultumirea legata de comentariile lor, a iesit un scandal cat casa poporului cu tenta nationalista, insulte si chiar injuraturi.

Notka, trebuie sa te asteepti de acum inainte ca atunci cind pui o intrebare ai mari sanse ca la inceput sa fii luat la misto/bascalie, apoi sa se faca niste referiri la facultatile mintale+emoticoane aferente, pentru ca intr-un final sa ai parte si raspunsul la intrebare. Totul e sa ai rabdare.

Nu-i nici o problema. Dar tot asa, trebuie sa se astepte si ei, cateodata, la o replica pe masura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consoleaza-te cu ideea ca de acum incolo n-o sa mai mearga nimeni cu folia pe pinlock din cauza ta,ca ai avut "curajul" sa intrebi si sa ti se raspunda.

Ca te-a facut cum te-a facut,gandeste-te ca sunt multi pe aici care au facut la fel(si eu era s-o patesc) si n-au curajul s-o recunoasca nici macar sa intrebe de frica sa nu-l faca careva (cuvant urat)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cand mi-am cumparat prima casca am primit la ea si un saculet in care s-o tin; eram atat de incepator ca mi-am pus-o pe cap cu tot cu saculet, i-am decupat 2 gauri sa vad si am mers asa vreo 70 km :)

 

nu-ti fa griji, se mai intampla :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un agent de paza de la o banca a scos arma la mine si am scos saculetul de frica :)

Domnu', domnu', da' viziera cum era? Curata? Avea plastic pe ea? Era mat? Daca da, atunci e problema, ca nu vi se vedea fata. Cum v-ati descurcat in aceasta situatie? :) Dar paznicul ce-a zis?

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cand mi-am cumparat prima casca am primit la ea si un saculet in care s-o tin; eram atat de incepator ca mi-am pus-o pe cap cu tot cu saculet, i-am decupat 2 gauri sa vad si am mers asa vreo 70 km :D

 

nu-ti fa griji, se mai intampla :lol:

 

exista un emoticon pt asta: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat o casca Schuberth C3 care are si pinlock. Partea proasta e ca pinlock-ul asta e cam opac si daca e lumina slaba nu prea vad prin el. Seara, nici vorba de vazut, trebuie sa merg cu viziera ridicata. M-am uitat in manualul casti, poate e vreo folie care trebuie data jos de pe pinlock, dar nu am vazut nimic de genul asta. Pinlock-urile astea nu sunt complet transparente?

Stai linistit nu esti singurul patit ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • l.u.v unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...