Jump to content

Photo

perioada de solutionare o dosarului penal

• Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 H3llriderr

H3llriderr

alias karja

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,472 posts
  • Moto: honda vtr1000 firestorm , xt600
  • Numar: cazut

Posted 29 November 2010 - 11:24 PM

intrebarea este daca chiar nu exista perioada de solutionare a unui dosar penal cat este in cercetare la politie , dupa cum spun ei.
adica daca un politist care cerceteaza dosarul nu are chef de tine poate sa te tina si 20 de ani , pt ca nu au o data limita de solutionare de cand incep cercetarea ?

RIDE LIKE THE DEVIL - FEEL LIKE GOD

http://www.youtube.c...player_embedded

R.G.H.

http://karja.mybrute.com

#2 AllyMcBeal

AllyMcBeal

Avk

• Membra
  • Pip
  • 331 posts
  • Moto: Honda
  • Numar: B-xx-wwe
  • Club: Joia Moto

Posted 30 November 2010 - 01:55 PM

intrebarea este daca chiar nu exista perioada de solutionare a unui dosar penal cat este in cercetare la politie , dupa cum spun ei.
adica daca un politist care cerceteaza dosarul nu are chef de tine poate sa te tina si 20 de ani , pt ca nu au o data limita de solutionare de cand incep cercetarea ?

exact. pentru ca ei o baga pe aia cu "suntem in cercetari". si cerceteaza de nu mai pot. ca sa mai misti ceva, le mai faci cate o cerere prin care ii mai intrebi ce mai fac cu dosaru, te mai duci pe capu lor...altfel se uita.
caci ei instrumenteaza numa ce doresc. prostii sa astepte.
ca si proces penal in integralitatea lui (urmarire penala - atat la garcea cat si la parchet, judecata - in toate cele 3 faze - fond, apel, recurs [eventual de cateva ori acest ciclu , caci in recurs se poate trimite dosarul spre rejudecare]) poate dura mult si bine (de ex, la o ucidere din culpa -nu accident, era vb de culpa medicala etc, dosarul este inca pe rolurile instantelor si a inceput acum 12 ani).
asa ca.....asteptare placuta, daca esti intr-o asemenea situatie.
What u see is what u get, so keep your eyes open before u hurt yourself. :D
Posted Image
Odihneste-te in pace, Tibi. Nu am reusit sa te cunosc, dar mi-ai marcat viata.

#3 H3llriderr

H3llriderr

alias karja

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,472 posts

Posted 01 December 2010 - 01:07 AM

pai si asta nu e incalcaea unui drept al omului. nu pot sa fiu conditionat toata viata de chestia asta. exagerez cu toata viata , dar este pluzibil atata timp cat nu exista termen limita.

si mai e o chestie. politistul care cerceteaza cazul pierde un act din dosar , nu ar trebui sa il rezolve tot el? sau sa plateasca daca e nevoie pt un duplicat?

eu a trebuit sa platesc singur pt duplicatul unui act pe care el la pierdut. sau unul din ei , ca vre-o 5 s-au ocupat de dosar , noi ii privim ca pe o institutie si cand intrebi cum sa pierdut , raspund cu nu stiu , colegul dinainte?
idee e ca io am comis-o rau acum un an jumate , nu ma dezvinovatesc cu nimic, sa ma pedepeseaca comform legii , dar nu dupa ani de zile sa dea un verdict .in aprilie se fac 2 ani de cand am dosarul la politie la cercetare , am adus si am platit la timp tot ce mi-au ceerut . nu e vina mea ca din cei care se ocupa de dosar , unu a plecat pe altu la arestat , altu si-a schimbat postul si mai stiu eu ce . ca probabil instanta nu o sa tina cont de perioada asta in care eu nu am beneficiat de permis de conducere si va trebui sa mai stau inca pe atat probabil dupa pronuntarea sentintei.
ceeva de genu , pt fapta ta un an nu mai ai voie sa conduci , dupa care reexaminare , dar in realitate cat stau pedepsit? 3-4-5- ani pt ca nu exista termen de solutionare in cercetarea unui dosar la politie?

Mesaj completat

exact. pentru ca ei o baga pe aia cu "suntem in cercetari".

da , exista varianta asta , da cand cercetezi o crima precum a elodiei , cand nu ai nici cadavru nici criminal . da , cerceteaza frate toata viata pana la urma poate dezlusesti misterul. dar la un caz ca al meu , cand nu exista victime , ai toate declaratiile , nu ai nici o plangere , ai toate actele la dosar , tot ce trebuieste platit , ce mai cercetezi? ei isi paseaza dosarul de la unii la altii , cand pleaca in concediu nu se ocupa nimeni de dosar , pierd chestii din el si dau vina unii pe altii. atunci io cu cine am de aface mai exact , cu institutia sau lct capsuna?

nu se poate face nimic? in afara de cereri de urgentare , dus peste ei si grabiti pt ca ii doare in cot
Mesaj completat
pot sa ii dau in judecata macar?

pe motiv ca eu a trebuit sa platesc duplicarea unui act din dosar pierdut de ei ?
si ca dureaza prea mult?
Mesaj completat
up
Mesaj completat
up
Mesaj completat

pai si asta nu e incalcaea unui drept al omului. nu pot sa fiu conditionat toata viata de chestia asta. exagerez cu toata viata , dar este pluzibil atata timp cat nu exista termen limita.

si mai e o chestie. politistul care cerceteaza cazul pierde un act din dosar , nu ar trebui sa il rezolve tot el? sau sa plateasca daca e nevoie pt un duplicat?

eu a trebuit sa platesc singur pt duplicatul unui act pe care el la pierdut. sau unul din ei , ca vre-o 5 s-au ocupat de dosar , noi ii privim ca pe o institutie si cand intrebi cum sa pierdut , raspund cu nu stiu , colegul dinainte?
idee e ca io am comis-o rau acum un an jumate , nu ma dezvinovatesc cu nimic, sa ma pedepeseaca comform legii , dar nu dupa ani de zile sa dea un verdict .in aprilie se fac 2 ani de cand am dosarul la politie la cercetare , am adus si am platit la timp tot ce mi-au ceerut . nu e vina mea ca din cei care se ocupa de dosar , unu a plecat pe altu la arestat , altu si-a schimbat postul si mai stiu eu ce . ca probabil instanta nu o sa tina cont de perioada asta in care eu nu am beneficiat de permis de conducere si va trebui sa mai stau inca pe atat probabil dupa pronuntarea sentintei.
ceeva de genu , pt fapta ta un an nu mai ai voie sa conduci , dupa care reexaminare , dar in realitate cat stau pedepsit? 3-4-5- ani pt ca nu exista termen de solutionare in cercetarea unui dosar la politie?

Mesaj completat

da , exista varianta asta , da cand cercetezi o crima precum a elodiei , cand nu ai nici cadavru nici criminal . da , cerceteaza frate toata viata pana la urma poate dezlusesti misterul. dar la un caz ca al meu , cand nu exista victime , ai toate declaratiile , nu ai nici o plangere , ai toate actele la dosar , tot ce trebuieste platit , ce mai cercetezi? ei isi paseaza dosarul de la unii la altii , cand pleaca in concediu nu se ocupa nimeni de dosar , pierd chestii din el si dau vina unii pe altii. atunci io cu cine am de aface mai exact , cu institutia sau lct capsuna?

nu se poate face nimic? in afara de cereri de urgentare , dus peste ei si grabiti pt ca ii doare in cot
Mesaj completat
pot sa ii dau in judecata macar?

pe motiv ca eu a trebuit sa platesc duplicarea unui act din dosar pierdut de ei ?
si ca dureaza prea mult?
Mesaj completat
up
Mesaj completat
up

a

R.G.H.

#4 Aleko

Aleko

inoculat cu virusul M

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 4,947 posts
  • Interests:Nepre, Urale, IS-uri si MTR-uri
  • Moto: M,2Dnepr, BMWR1100RS
  • Numar: 90
  • Club: Russian Iron MCC

Posted 15 December 2010 - 06:56 PM

"ca probabil instanta nu o sa tina cont de perioada asta in care eu nu am beneficiat de permis de conducere si va trebui sa mai stau inca pe atat probabil dupa pronuntarea sentintei.
ceeva de genu , pt fapta ta un an nu mai ai voie sa conduci , dupa care reexaminare , dar in realitate cat stau pedepsit? 3-4-5- ani pt ca nu exista termen de solutionare in cercetarea unui dosar la politie?"
Pentru cercetare pentru vatamare corporala in caz de accident urmata de neurmarire penala se tine cont de perioada cat nu ai beneficiat de dovada inlocuitoare (cu reinnoire lunara). Daca primesti 3 luni si tu pana la rezolutie ai stat 2 luni legate pe bara mai stai doar o luna.
Nu ma pot pronunta pentru cazul tau, dar tu poate ar fi trebuit sa ai dreptul sa conduci cu dovada, nu? Sau depunand contestatie, cu carnet..

#5 H3llriderr

H3llriderr

alias karja

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,472 posts

Posted 15 December 2010 - 07:04 PM

"ca probabil instanta nu o sa tina cont de perioada asta in care eu nu am beneficiat de permis de conducere si va trebui sa mai stau inca pe atat probabil dupa pronuntarea sentintei.
ceeva de genu , pt fapta ta un an nu mai ai voie sa conduci , dupa care reexaminare , dar in realitate cat stau pedepsit? 3-4-5- ani pt ca nu exista termen de solutionare in cercetarea unui dosar la politie?"
Pentru cercetare pentru vatamare corporala in caz de accident urmata de neurmarire penala se tine cont de perioada cat nu ai beneficiat de dovada inlocuitoare (cu reinnoire lunara). Daca primesti 3 luni si tu pana la rezolutie ai stat 2 luni legate pe bara mai stai doar o luna.
Nu ma pot pronunta pentru cazul tau, dar tu poate ar fi trebuit sa ai dreptul sa conduci cu dovada, nu? Sau depunand contestatie, cu carnet..

pai nu am dovada nici macar fara drept de a conduce. am inteles. nu se da dovada la fapta mea. dar totusi dureaza prea mult dosarul in cercetare cand au tot ce trebuie. de ce a durat atat? pt ca de aproape 10 luni ei au descoperit ca le lipseste un act iar duplicarea lui la iml costa 10 ron. au zis sa nu platesc eu ca se ocupa ei , si acum o luna tot eu a trebuit sa o platesc , altfel ma prindea pensia cu dosarul al ei

nu pot sa ii dau in judecata?

R.G.H.

#6 Aleko

Aleko

inoculat cu virusul M

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 4,947 posts
  • Interests:Nepre, Urale, IS-uri si MTR-uri
  • Moto: M,2Dnepr, BMWR1100RS
  • Numar: 90
  • Club: Russian Iron MCC

Posted 15 December 2010 - 08:21 PM

vb cu un avocat

#7 mihai_prd

mihai_prd

user

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,994 posts

Posted 15 December 2010 - 11:41 PM

Fa plangere pentru tergiversarea cercetarilor, te duci la ei la sediu, iti iei numar de inregistrare si apoi astepti raspunsul de la Parchetul care arondeaza, acolo va ajunge plangerea ta.

#8 H3llriderr

H3llriderr

alias karja

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,472 posts

Posted 16 December 2010 - 02:30 PM

vb cu un avocat

nu am bani de avocat
Mesaj completat

Fa plangere pentru tergiversarea cercetarilor, te duci la ei la sediu, iti iei numar de inregistrare si apoi astepti raspunsul de la Parchetul care arondeaza, acolo va ajunge plangerea ta.

sau pt neglijenta in serviciu?

R.G.H.

#9 NVS

NVS

fost MetalWarrior

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,012 posts
  • Interests:benzina
  • Moto: RC36 II
  • Club: FreeRider

Posted 17 December 2010 - 09:12 PM

Plangere adresata procurorului sectorului respectiv(explici ce s-a intamplat si cum au decurs treburile cu politia de la penale), sectorul unde ai dosarul deschis - unde ai savarsit fapta, si ei vor fi sesizati de catre un procuror cum ca a primit plangere pentru dosarul numarul cutare si ii intreaba de sanatate. Pentru ca de la politie dosarul merge la un procuror care da o rezolutie si apoi daca accepti rezolutia respectiva, se inchide dosarul si se aplica sanctiunile.
Nu ma asteptam ca si acum sa mai ai inca dosarul ala deschis, desi ti-ai recunoscut vina si e clar ce s-a intamplat. Eu ce sa mai zic de al meu cu vatamare corporala, ca si acum inca e redeschis si a ajuns la politie de curand, trebuie sa reiau insistentele la ei sa termine ancheta cat mai repede. Ei promit, dar nu fac nimic :rolleyes:

Zi-mi pe messenger numele agentilor cu care ai avut de a face la Udriste, poate doi dintre ei sunt care s-au invartit si pe langa dosarul meu. Si cand mai intrii online povestim mai multe daca e.

#10 H3llriderr

H3llriderr

alias karja

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,472 posts

Posted 18 December 2010 - 03:47 PM

Plangere adresata procurorului sectorului respectiv(explici ce s-a intamplat si cum au decurs treburile cu politia de la penale), sectorul unde ai dosarul deschis - unde ai savarsit fapta, si ei vor fi sesizati de catre un procuror cum ca a primit plangere pentru dosarul numarul cutare si ii intreaba de sanatate. Pentru ca de la politie dosarul merge la un procuror care da o rezolutie si apoi daca accepti rezolutia respectiva, se inchide dosarul si se aplica sanctiunile.
Nu ma asteptam ca si acum sa mai ai inca dosarul ala deschis, desi ti-ai recunoscut vina si e clar ce s-a intamplat. Eu ce sa mai zic de al meu cu vatamare corporala, ca si acum inca e redeschis si a ajuns la politie de curand, trebuie sa reiau insistentele la ei sa termine ancheta cat mai repede. Ei promit, dar nu fac nimic :rolleyes:

Zi-mi pe messenger numele agentilor cu care ai avut de a face la Udriste, poate doi dintre ei sunt care s-au invartit si pe langa dosarul meu. Si cand mai intrii online povestim mai multe daca e.

si dac fac plangerea asta nu risc sa imi faca rau pe alta parte? ca astia se mai cunosc intre ei. politie , procuror nu pprea am incredere in ei . sau castig pe o parte si pierd mai rau pe alta . da nici asa sa stau sa astept de la ei sa rezolve ceva , ca nu fac nimic.

da-mi id-ul tau , nu stiu daca il am

R.G.H.

#11 rechinulalb

rechinulalb

big bad shark

• Super Membru
  • PipPip
  • 641 posts
  • Interests:Munte, lene, moto.
  • Moto: buna
  • Numar: WTF cares?
  • Club: Clubul bautorilor de bere

Posted 19 December 2010 - 08:36 PM

Contestatie nu se poate face ca nu ai la ce sa faci contestatie, cat timp e in cercetari dosarul.

Te duci la parchet, intrebi de orele de audienta la prim-procuror sectorul X (unde X e sectorul tau). Cand are audienta, te duci cu 10 min inainte (mai devreme nu te lasa sa intri) si te postezi in fatza usii (care usa - ti se spune la intrare).
Intri acolo cand incep audientele si ii spui domnului/doamnei numarul dosarului (sunt 2 numere, unul de politie unul de dosar de judecata) si care e problema ta. In prealabil scrii totul pe o foaie de hartie: "la data de se implinesc X luni de cand dosarul xxxxxxxxx e in cercetare. Mentionez ca au fost audiati deja la data de yyyyyyyyy martorii zzzzzzzzz. Solicit urgentarea cercetarilor pentru a-mi putea redobandi permisul".
Asta e... urmeaza sa primesti prin posta o solutionare a cererii (independent de solutionare dosarului). Macar o sa ti se spuna unde si in ce stadiu e dosarul daca nu cumva chiar o sa fie trimis mai departe.
Au si politistii niste raspunderi si vor trece si peste lene (daca intradevar asta tergiverseaza dosarul tau).

Inseamna cel mult 2 vizite la parchet si o jumatate de zi pierduta. Plus o coala de hartie si un pix. Eu zic ca merita sa incerci.

Mesaj completat
Contestatie nu se poate face ca nu ai la ce sa faci contestatie, cat timp e in cercetari dosarul.

Te duci la parchet, intrebi de orele de audienta la prim-procuror sectorul X (unde X e sectorul tau). Cand are audienta, te duci cu 10 min inainte (mai devreme nu te lasa sa intri) si te postezi in fatza usii (care usa - ti se spune la intrare).
Intri acolo cand incep audientele si ii spui domnului/doamnei numarul dosarului (sunt 2 numere, unul de politie unul de dosar de judecata) si care e problema ta. In prealabil scrii totul pe o foaie de hartie: "la data de se implinesc X luni de cand dosarul xxxxxxxxx e in cercetare. Mentionez ca au fost audiati deja la data de yyyyyyyyy martorii zzzzzzzzz. Solicit urgentarea cercetarilor pentru a-mi putea redobandi permisul".
Asta e... urmeaza sa primesti prin posta o solutionare a cererii (independent de solutionare dosarului). Macar o sa ti se spuna unde si in ce stadiu e dosarul daca nu cumva chiar o sa fie trimis mai departe.
Au si politistii niste raspunderi si vor trece si peste lene (daca intradevar asta tergiverseaza dosarul tau).

Inseamna cel mult 2 vizite la parchet si o jumatate de zi pierduta. Plus o coala de hartie si un pix. Eu zic ca merita sa incerci.

----------------------------------
Uite o cioara! Da-i foc sa moara!

#12 H3llriderr

H3llriderr

alias karja

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,472 posts

Posted 19 December 2010 - 08:43 PM

Intri acolo cand incep audientele si ii spui domnului/doamnei numarul dosarului (sunt 2 numere, unul de politie unul de dosar de judecata) si care e problema ta.

pai eu stiu numarul de dosar de la politie doar . pana nu pleaca la parchet de unde sa stiu nr de dosar de judecata?

R.G.H.

#13 nice_sun_man

nice_sun_man

good mood forever

• Super Membru
  • PipPip
  • 638 posts
  • Interests:Gata de plecare
  • Moto: zx9r
  • Numar: neindoit, curat si la vedere
  • Club: tot ala ;)

Posted 19 December 2010 - 09:00 PM

La parchet dosarul se duce in 24h dupa accident si se da numar. Ala este numarul care il ai de fapt. Apoi se intoarce dosarul la politie pt cercetari.
Dupa asta politia face un referat si propune o solutie. In functie de referat procurorul da o rezolutie - nup, trimitere in instanta, etc
Exista un model de cerere de solutionare a dosarului care se depune la procurorul general de la parchetul care se ocupa de caz. Teoretic procuratura cere explicatii politiei de ce se tergiverseaza cercetarile in dosarul respectiv.
Discuta cu procurorul care se ocupa de caz daca totusi cu politistul responsabil de ancheta nu poti face nimic.

Edited by nice_sun_man, 19 December 2010 - 09:06 PM.

#14 ZBG

ZBG

Donator

• Membru
  • Pip
  • 147 posts

Posted 30 December 2010 - 05:17 PM

Intai trebuie sa stii exact unde se afla dosarul tau.
In cazul meu dosarul (presupun ca) a zacut pe la parchet, nefiind bagat in seama de nimeni,apoi cand s-a apucat procuroarea de el, l-au retrimis la Rutiera pt ca lipsea ceva la el, si anume: un militian de la rutiera m-a cautat sa-mi spuna ca tre sa-mi scot certificat medico legal in urma accidentului suferit pe 23 martie 2010.

Ma duc la IML, vitele alea incep sa faca pwla mare, ca tre sa faca politia nu stiu ce adresa, pt a-mi putea scoate certificat sa-mi serveasca pt ce trebuia.
Daca vroiam sa-mi scot eu,asa pt mine,un certificat medico legal, puteam, dar nu ar mai fi fost bun pt rutiera. O imbecilitate, in fine.

Ca sa-mi scot kktu ala de la IML a trebuit sa merg pe la cele 2 spitale unde am stat ( Spiridon, Militar) sa scot un fel de fisa de observatie sau o fisa de concluzii,cuprivire la ce ingrijiri mi s-au adus, etc bla bla.

La militar am rez fix in ziua in care m-am dus, la Spiridon mi-au zis sa las acolo cererea,si vor trimite ei fisa aia direct la IML.

Au trecut 20 zile (timp in care il tot sunam pe militian sa-l intreb daca a trecut pe la IML si daca au terminat aia de la IML documentele) in care se pare ca nu ajungea fisa de la Spiridon la IML.
Ma duc iarasi la spital,la Spiridon, ii explic lui aia ca nu mi se pare normal sa treaca 1 luna de zile pt un act sa ajunga de la un spital, la IML in acelasi oras.
Femeia de la Spiridon se pune pe dat telefoane, sa se intereseze ce dureaza atat. (aparent,cineva ii daduse in judecata pe cei de la Spiridon ca tot tergiversau trimiterea unor acte spre IML,si omu' respectiv nu a putut sa-si scoata certificat in timp util).
Mi-a promis femeia ca le trimite iar sau ca afla exact unde s-au 'pierdut' pe drum.

Acum alta bucurie, dupa ce-au ajuns fisele de la Spiridon si Militar la IML,cei de la IML nu vor sa-mi dea mie documentele,cica doar militia le poate lua,ca ei au facut adresa. OK. Le trimit prin posta 'speciala'. Nu zic ca a durat vreo saptamana sau oricum,cateva zile,sa ajunga jegurile de documente de la IML, la rutiera.

Dupa ceva vreme sunt chemat la rutiera ,la audiere, sa povestesc ezact ce s-a intamplat la accident pe 23 martie 2010. Mentionez ca am scris asta in declaratia ce mi s-a luat,ulterior,dupa accident (cam la o sapt dupa accident),declaratie ce trebuia (si presupun ca era) sa fie in dosar deja.

Ii povestesc la cucoana cum si de ce as fi figurat eu cu permisu suspendat la data accidentului, bla bla,ma audiaza, o intreb ce se intampla cu dosaru, pt ca deja asta se intampla spre sf lui Noiembrie,si accidentul a avut loc in Martie. Imi zice ca in cateva zile dosaru va ajunge la Parchet, unde procurorii vor da o rezolutie/pedeapsa etc.

Dupa vreo 2 sapt ma duc pe la Parchet in audienta,ca boul, ca sa aflu ca dosarul nu a ajuns inca la ei (ce dracu le-a luat atat celor de la rutiera (cercetari penale) sa trimita dosarul,nu stiu).

Pana la urma am facut o ADRESA la parchet in care cer urgentarea rezolvarii cazului.

Am fost recent la parchet, acum o sapt, in audienta, la procurorul de serviciu,si am aflat (culmeA), ca o rezolutie a fost data chiar cu o zi inainte, si ca a fost trimisa prin posta.
I_am explicat delicat cat am stat eu dupa fundul postei romane (Speciale) pt ca niste documente sa se plimbe prin oras, si d-na procuror mi-a zis sa cobor jos la grefa penala,sa-mi ridic rezolutia.

Am scris tot kktul de sus ca sa intelegi ca in tara asta TOTUL se tergiverseaza, se amana,se prelungeste,incat ajungi in punctul (in care am ajuns eu), sa faci scandal la parchet la intrare,sa ameninti procurori verbal, sa simti ca omori pe cineva.

OK,poate ca aveam permisul suspendat la momentul accidentului, OK, am gresit,dar asta nu inseamna ca trebuie sa stau fara permis 1 an sau nu stiu cat timp, doar pentru ca ei sunt INCOMPETENTI sau ocupati cu un volum mare de GAINARII (gainarii,repet,nu cazuri importante).

Cat ei nu fac nimic la dosar, eu platesc in continuare rate sau fu.t bani pe taxi, stau in frig, etc etc.

Deci daca dosarul tau este la parchet, te duci sa vezi cand sunt orele de audienta ,te duci mai devreme cu vreo 15-20 min sa-ti iei rand in fata (sa ai buletinu la tine), si cand intri in audienta la procurorul de serviciu, ii spui nr dosarului si il rogi sa-ti faca un update, sa-ti spuna ce se intampla, care-i statutul, etc etc etc. Daca-ti va servi clasicul raspuns ca "nu stim cand se va rezolva,sunt multe dosare,toate au un nr de inregistrare,cand va veni timpul sau,va fi solutionat bla bla", tu sa ai deja completata la tine o cerere de urgentare a dosarului (la care sunt obligati sa-ti raspunda,intr-un fel,sau altul).

Daca dosarul este la Rutiera (la cercetari penale),nu prea ai ce vorbi la parchet, tre sa vb la rutiera cu cei de la cercetari penale (aici daca gresesc, sa ma corecteze cine stie mai bine).

Mie mi-au facut dosar penal in OCT 2009 pt ca m-au oprit in aceeasi zi in care am luat poligonul, la A,pt ca n-aveam permisu la mine. Le-am zis ca-i la preschimbat, s-au incordat, au facut dosar penal. Dupa o luna (intre timp mi-a venit permisu acasa,prin posta) am luat un radar, 109 km/h in localitate, mi-au suspendat permisu 90 zile, am lasat permisu la militian, mi-a dat dovada, m-am dus ,am contestat. Ulterior aflu ca baietii mi-au facut dosar penal pt prima fapta (desi era contraventie), si ca au mai deschis un dosar penal si pt radar (ca cica aveam permisu suspendat la momentul cand m-au oprit cu radaru). Intre timp se da NUP la primu dosar...

Prin martie 2010 fac accident (evident, cica permisul suspendat), la 5 zile dupa accident vine si NUP ul la al doilea dosar penal (ala pt radar,conducere cu permis suspendat).

iar din martie pana acum ma chinui cu dosarul penal de la accident (evident, pe acelasi motiv ca si primele 2, ART 86, alin. 2).

Acum mi-a dat rezolutia de SCOATERE de sub urmarire penala (daca m-am uitat bine) ,m-am dus cu rezolutia in original,buletinul,ultima dovada (aia fara drept de circulatie),cerere aferenta,si sper ca in 10 zile sa-mi dea permisul.

Chiar daca mi-ar da acu suspendare,oricum de la accident pana la rezolutie au trecut mai bine 6-7 luni,deci chiar daca mi-ar da suspendare 30/60/90 zile, va fi trecuta in contul lunilor trecute. Pt ca nu am condus de la accident,a fost fara drept de conducere.

Un SFAT:Dreptatea si legea in ROMANIA NU exista. DAca aveti ocazia sa evitati ciclul asta de cacao cu contestatii/accidente/suspendari etc, sa o faceti.
Eu m-am invatat ca ca si un radar banal ,daca nu sunt 11100% sigur ca nu au dovezi solide impotriva mea, nu il mai contest.

Mori cu dreptatea in mana,mori cu prioritatea in mana, mori cu toate in mana.

#15 H3llriderr

H3llriderr

alias karja

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,472 posts

Posted 31 December 2010 - 05:13 AM

dosarul meu este inca la politie acum. eu am facut cererea de recalculare a alcoolemiei acum un an . si m-am tot dus. la 2 luni dupa ce am facut cererea mi-au spus ca nu gasesc primul buletin de analiza. le-am adus chitanta ca este platita si ca au avut-o dar ei nu o mai gasesc , au pierdut-o , mi-au spus ca duplicatul analizei costa 10 ron dar nu au primit bani de la mine , au spus ca fac ei cerere sa le aloce 10 rond nu stiu ce fond de alocatii etc. binenintele ca dupa 6 luni nu au facut nimic , asa ca m-am dus la iml , am platit chitanta de 10 ron , am dus-o la milite acum 2 luni. dupa rev ma duc sa vad care e demersul. daca nu sa facut nimic , ma duc la capitan sa fac plangere si cerere de urgentare , la procuratura sa fac acelas lucru plus ca ii dau in judecata pe faza asta . stau de 1 an si 8 luni fara permis deja . de fapt o sa fac asta oricum pt ca sunt prea nesimtiti.

R.G.H.

#16 alnaibii

alnaibii

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 61 posts
  • Moto: kawasaki zx9r
  • Numar: dj-xx-kaw

Posted 04 January 2011 - 01:50 AM

Iote bre ce chestie ! Un penal cu permis suspendat si un penal cu alcool in capac fac morala la politie procurori judecatori. La puscarieeeeeeeeee! Cu totii la puscarieeeee! La puscarieeeeeeeeeee! Cu totii la puscariiiieeeeeeeeeee!
banned for life
caut sponsor sa termin facultatea

#17 EX_:stress_L&P_*

EX_:stress_L&P_*
  • Anonimi

Posted 04 January 2011 - 04:37 AM

Iote bre ce chestie ! Un penal cu permis suspendat si un penal cu alcool in capac fac morala la politie procurori judecatori. La puscarieeeeeeeeee! Cu totii la puscarieeeee! La puscarieeeeeeeeeee! Cu totii la puscariiiieeeeeeeeeee!

ce bou esti! siktir! bag mana-n foc ca eu beat conduc mai in siguranta decat tine treaz! :D

#18 ZBG

ZBG

Donator

• Membru
  • Pip
  • 147 posts

Posted 04 January 2011 - 03:03 PM

ce bou esti! siktir! bag mana-n foc ca eu beat conduc mai in siguranta decat tine treaz! :D

Si raspunsul tau a fost la fel de destept ca interventia lui
Trebuia sa-l lasi sa dispara in 'neant'...

#19 alnaibii

alnaibii

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 61 posts
  • Moto: kawasaki zx9r
  • Numar: dj-xx-kaw

Posted 06 January 2011 - 12:02 PM

Si raspunsul tau a fost la fel de destept ca interventia lui
Trebuia sa-l lasi sa dispara in 'neant'...

Si cum altfet ar putea face un bou (oricare ar fi el ) cinjimii de posturi ?
Nu stiu creti ca eu nu conduc niciodata treaz ca mi-e frica de trafic. Toate masinile alea si dintr- parte si din ailalta care se succed !!!!
banned for life
caut sponsor sa termin facultatea

#20 H3llriderr

H3llriderr

alias karja

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,472 posts

Posted 06 January 2011 - 02:55 PM

bai , ai si u dreptate , pana acum faceam si puscarie ieseam afara dadeam si de permis. io despre asta vb.

R.G.H.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users