Jump to content

Photo

Acte necesare pentru trecerea pe alt nume+taxe!

• Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 Powersony09

Powersony09

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 52 posts
  • Moto: Lifan Racer 125-30

Posted 22 November 2010 - 11:58 AM

Am cumparat un motor de 124cc acum vreo 20 zile, am fost astazi la primarie sa il iau in evidenta, miau pus stampila pe certificatul de neurmarire fiscala si am platit taxa de 52 lei!
Motorul este inmatriculat in RO in judetul AG!
Carte de indentificare RAR am la ea percum si contractul de vanzare cumparare + copie buletin vanzator si factura originala si talon!
Intrebarea mea este>> Daca eu lam luat in evidenta in parcursul celor 30 zile valabile in certificatul de neurmarire fiscala, eu ca sa-l inmatriculez pe numele meu trebuie sa mai respect acel termen? Adik mai am doar 10 zile valabilitate la certificat, si am inteles ca trebuie si acel certificat la politie!
Sau pot circula asa cu el inca 1 an si dupaia sal trec pe numele meu deoarece nu mai conteaza valabilitatea certificatului o data ce a fost luat in evidenta!?
A doua intrebare>>> Daca am cartea de indetificare a motorului emisa de la RAR, mai trebuie sa ii fac rar-ul? sau doar sa ma duc la rar sa ma treaca in a 3-a casuta precum ca sunt noul proprietar? a mai fost radiat o data! ce bani ma costa aceasta "operatie"?
Si care ar fi ordinea in care trebuie sa inmatriculez un motor pe numele meu si ce taxe trebuie!

P.S am citi un subiect din aria asta dar tot nu mam lamurit!

Daca se poate sa mi se explice babeste! :)

Edited by Powersony09, 22 November 2010 - 12:00 PM.

#2 pomo

pomo

„Sunt clișeul clasic de motociclist pe forum”

• Super Membru
  • PipPip
  • 785 posts
  • Interests:Interese bisericești.
  • Moto: HONDA GL 500 SILVERWING 1982
  • Numar: di Sușiava
  • Club: Bukowina Motor Club

Posted 22 November 2010 - 10:38 PM

http://www.motocicli...howtopic=604783
Aici gasesti toate informatiile.
Acum de cand s'a bagat legea cu venit pe persoana fizica, drepturi de autor sau nu stiu cum se numeste stiu ca trebuie sa iei o chitanta de la financiar cum ca esti sau nu cu drepturi de autor.
Obligat faci RAR'ul, iti verifica seriile si daca motorul e stock, si iti da certificatul de autenticitate.
Dupa aia cu toate hartoagele, cu contractul v-c valabil, are termen de 30 zile, mergi la inmatriculari si depui actele. Citeste link'ul de mai sus si mai sunt cateva. si o sa te lamuresti.
Nu te vom uita niciodată TAZ.

GOD - CHEMAREA STRĂBUNILOR
http://www.godthehorde.ro/
http://www.youtube.com/user/GODband
http://www.facebook.com/GODtheHorde

TRĂIASCĂ MONARHIA. TRĂIASCĂ REGELE.

Vând piese de Jawa. Detalii pe PM.

#3 Powersony09

Powersony09

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 52 posts

Posted 23 November 2010 - 12:23 AM

Mersi mult!
Eu mai am de platit taxa la cec 37 lei
ITP care am inteles ca este cam 50 lei
RAR-ul care in link zice cam in jur de 100 lei
Si numerele care costa 85 lei!

Am zis bine sau am omis ceva?
Taxa la de imatriculare la primarie si luat in evidenta este!
Deci mar mai costa 272 de lei!
Am zis bine sau ma costa mai mult?
Oricum iau 100 lei in plus la mine dar nu as vrea sa merg degeaba 30km si sa numi ajunga bani!
Mesaj completat
Mai am on intrebare!Am inteles ca dupa acest termen de 30 de zile expira talonul si nu mai poti circula cu ea, Ok ca nu am chef acum iarna sa ma dau cu "sania".
Dar prin martie-aprilie, cand vreau sa ii fac actele ca sal imatriculez , pltesc vreo taxa in plus din cauza ca nu lam imatricult in perioada acea de 30 zile?
Sau mai platesc cumva taxa de primaimatriculare?
Sunt motive de ingrijorare?

#4 BQGDDAN

BQGDDAN

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,595 posts
  • Moto: Yamaha R6, Yamaha YZR M6
  • Numar: GL xx #%@
  • Club: Caut

Posted 23 November 2010 - 07:09 PM

Certificatul de autenticitate de la RAR, e valabil doar 30 de zile.

#5 pomo

pomo

• Super Membru
  • PipPip
  • 785 posts

Posted 23 November 2010 - 10:00 PM

RAR'ul maxim 100 lei te costa. Sa suni de pe'acum sa iti faci programare ca e aglomerat. Un prieten a sunat saptamana trecuta si l'a programat pt 16 decembrie, Suceava. Contractul v-c e valabil si ala 30 de zile. Dupa ce faci RAR du'te la un ghiseu din asta care face acte si roaga pe persoana de'acolo sa te ajute sa le pui in ordine actele. Trebuie sa mai completezi o cerere care are titlul ,,Domnule comandant...".
Asigurare ai? Trebuie si copia aia la dosar.

#6 georgem

georgem

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 665 posts
  • Moto: Honda CBF 1000A SC58
  • Numar: BxxxTWO

Posted 24 November 2010 - 06:55 AM

Contractul v-c e valabil si ala 30 de zile.

Cum poti sa spui asa o tampenie? Contractul de vanzare-cumparare nu are termen de valabilitate, nu expira niciodata.
Si certificatul de autenticitate de la RAR ("identificarea", cum i se mai spune) avea valabilitate 60 de zile acum 4 ani. Nu mai e tot asa?

#7 pomo

pomo

• Super Membru
  • PipPip
  • 785 posts

Posted 24 November 2010 - 10:53 AM

Cum poti sa spui asa o tampenie? Contractul de vanzare-cumparare nu are termen de valabilitate, nu expira niciodata.
Si certificatul de autenticitate de la RAR ("identificarea", cum i se mai spune) avea valabilitate 60 de zile acum 4 ani. Nu mai e tot asa?

Eu asta primavara am trecut o motocicleta pe mine si contractul de vanzare cumparare avea termen de 30 zile. Pam pam: http://www.pinzaru.r...ehicul-folosit/. Arunca ochiul.

Sincer pe fisa de autenticitate nu m'am uitat la data pentru ca a doua zi am mers si am depus actele, dar stiu ca eram spre finalul valabilitatii contractului.

#8 Banzay

Banzay

The one, the only

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,501 posts
  • Moto: ZX9R s-un 'taxi' de 125cc
  • Numar: rabatat, pliat si dublu impaturit
  • Club: surubel

Posted 24 November 2010 - 11:30 AM

Acolo e vorba de cele 30 de zile necesare transcrierii, nicidecum valabilitate. La un contract de servicii, da, poate exista termen, dar la un contract din asta de c-v nu prea e logic.

LE: impropriu spus necesare, a zis 'speedy' cum e corect.

Edited by banzay, 24 November 2010 - 11:32 AM.

Nu mai vand nimic! 

#9 Kollar

Kollar

Speedy

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,524 posts
  • Moto: KLE 500
  • Numar: SPD

Posted 24 November 2010 - 11:30 AM

Sa ne lamurim: contractul de v/c e valabil pe viata. Dar cumparatorul este obligat prin lege sa treaca agregatul pe numele lui in maxim 30 de zile. Daca nu, si-o ia cu amenzi, etc. Asta-i tot.

Edited by speedy.k, 24 November 2010 - 11:31 AM.

#10 pomo

pomo

• Super Membru
  • PipPip
  • 785 posts

Posted 24 November 2010 - 01:35 PM

Sa ne lamurim: contractul de v/c e valabil pe viata. Dar cumparatorul este obligat prin lege sa treaca agregatul pe numele lui in maxim 30 de zile. Daca nu, si-o ia cu amenzi, etc. Asta-i tot.

Eu stiam ca trebuie sa faci alt contract daca ai depasit cele 30 de zile. Am sa ma interesez sa vad exact.

Edited by pomo, 24 November 2010 - 01:35 PM.

#11 Kollar

Kollar

Speedy

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,524 posts
  • Moto: KLE 500
  • Numar: SPD

Posted 24 November 2010 - 01:47 PM

Eu stiam ca trebuie sa faci alt contract daca ai depasit cele 30 de zile. Am sa ma interesez sa vad exact.

Se apela la artificiul asta cand trec alea 30 de zile ca sa nu se ia aia de la inmatriculari de tine.

#12 Powersony09

Powersony09

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 52 posts

Posted 24 November 2010 - 04:02 PM

Mam uitat pe contract si nu este la fel ca cel din link, nu scrie nimik de valabilitate sau de obligatie!
Iar cartea de identitate nu scrie nici pe ea asa ceva!
Doar in certificatul de neurmarire fiscala zice ca este valabil 30 zile! dar nu zice nimic de obligatie!
Efectiv in actele care le am nu am nimik care sa ma oblige prin lege!
Doar valabilitatea de la certificatul de neurmarire fiscal!
De acea notarul mia zis asa!
"Ai termen sa il iei in evidenta 30 zile , dupa aceste 30 zile o sa fie cam nasol pt tine!
Iar cu restul actelor poti sa le faci cand vrei!
Dar poti circula cu el doar maxim 30 zile!
Primul lucru important este sal iei in evidenta, ai termen 30 zile!"
Si se pare ca are dreptate, un prieten de al meu sia cumparat o masina, dar nu sio inscrie ca vin sarbatorile si trebuie bani, a zis ca tot prin febroarie dar nu circula cu ea!
Sia luato in evidenta si termenul lui era pana la sfarsitul lui decembrie!
Dar nu cred ca exista treaba cu c-v, cel putin eu nu sunt deacord, daca imi cumpar un apartament , dupa 30 zile nu mai pot locui in el ca este ilegal?? :)
La un apartament se face C-V si atat!
Nu exista talon , carte identitate a apartamentului ...etc!

Va multumesc foarte mult de raspunsuri!

Catre un moderator>>>>Ar trebui schimbat numele subiectului, si sa se stearga primul post, denumirea sa fie legata de valabilitatea actelor!
Eu zic ca ar ajuta pe multi ce sa vorbit aici in acest subiect!

Edited by Powersony09, 24 November 2010 - 04:05 PM.

#13 CDCriss

CDCriss

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 534 posts
  • Moto: Yamaha XT600,Yamaha YZF600R
  • Numar: -

Posted 24 November 2010 - 08:03 PM

Dar nu cred ca exista treaba cu c-v, cel putin eu nu sunt deacord, daca imi cumpar un apartament , dupa 30 zile nu mai pot locui in el ca este ilegal?? :)
La un apartament se face C-V si atat!
Nu exista talon , carte identitate a apartamentului ...etc!

.. trebuie sa fac o completare poate putin Off-topic dar legat de ce spui tu ..

..pe langa CVC, la achizitionarea unui astfel de imobil (si nu numai) este necesara si Inscrierea la Cartea Funciara (de regula se face in momentul semnarii contractului ..de catre acelasi notar..dar se poate si dupa) rezultand ''cartea de identitate'' a apartamentului pe numele tau..adica Extrasul de Carte Funciara (CF)
..fara inscrierea CVC in CF ''inmatricularea apartamentului'' nu este definitivata pe numele tau deci ..posibilitatea unor fraude (chiar daca tu ai un CVC ..care il ti bine merci sub perna acasa..acel imobil se poate vinde de catre proprietar si unui tert..bineinteles facand o ilegalitate)
..CVC nu expira ..decat daca se anuleaza in conditiile legii indiferent de obiectul vanzarii

On-topic:
- daca ti'ai declarat noua achitie la directia fiscala aferenta domiciliului tau in 30 de zile de la semnarea CVC este foarte bine, daca nu.. vei plati o amenda modica
- daca ai numere de inmatriculare, talon cu mentiunea instrainarii si semnatura vechiului proprietar pe verso, asigurare RCA valabila si bani de benzina, poti circula linistit, inclusiv poti parasi teritoriul ROmaniei pe moto
- automat ti'ai asumat eventualele riscurile aferente unor neconformitati, pentru obtinerea Certificatului de Autenticitate RAR, dupa obtinerea acestuia urmand sa efectuezi restul demersurilor pentru inmatriculare la Biroul de inmatriculari Judetean in termen de 60 zile, bineinteles cu achitarea tuturor taxelor aferente

Succes

Edited by CDCriss, 24 November 2010 - 08:07 PM.

www.biroultehnic.ro

TOPOGRAFIE - CADASTRU - URBANISM

#14 Powersony09

Powersony09

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 52 posts

Posted 26 November 2010 - 09:45 PM

Asta mia dat de inteles si notarul!
La primarie este luat in evidenta!
Ia expirat ITP, care trebuie sa il fac, si sa ii fac asigurarea! Deci dupaia pot circula cu el linistiti!
Pe talon , sunt trecut pe verso cu semnatura proprietarului! numere am , dar de arges! nu cred ca conteaza o data ce este inscris in RO! deci sa inteleg ca este OK!
Am inteles bine sau am omis ceva?

Edited by Powersony09, 26 November 2010 - 09:47 PM.

#15 CDCriss

CDCriss

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 534 posts

Posted 27 November 2010 - 12:54 PM

Asta mia dat de inteles si notarul!
La primarie este luat in evidenta!
Ia expirat ITP, care trebuie sa il fac, si sa ii fac asigurarea! Deci dupaia pot circula cu el linistiti!
Pe talon , sunt trecut pe verso cu semnatura proprietarului! numere am , dar de arges! nu cred ca conteaza o data ce este inscris in RO! deci sa inteleg ca este OK!
Am inteles bine sau am omis ceva?

..pai ar fi cateva completari:
1. in acest moment asigurarea obligatorie RCA o poti face pe vechiul proprietar (cel inscris in certificatul de inmatriculare/talon), deci obligatoriu o polita de asigurare incheiata cu buletinul proprietarului/datele lui personale (daca ai mai tinut legatura .. e foarte bine)
2. ITP de asemenea trebuie facut (sa nu confunzi Inspectia tehnica periodica cu Identificarea RAR ..chiar daca ele se fac in acelasi loc)

..luand in calcul cele mentionate la 1,2 si cheltuielile aferente (asigurare RCA/ITP) NU imi dau seama de ce ai prefera sa le faci fara sa il inscrii pe numele tau !!!
..acum ca ti'au expirat cele doua .. plus ca este extra sezon pentru urmatoarele luni, la inceputul noului sezon chiar este un moment potrivit sa faci inmatricularea pe numele tau astfel ca vei incheia o polita pe numele tau (in polita de asigurare se va inscrie numarul de identificare al cadrului ..astfel ca asigurarea va fi valabila si dupa obtinerea numarului de inmatriculare ales/atribuit tie)
..in cazul tau parerea mea este sa incepi demersurile de inmatriculare pe numele tau; bineinteles ca ai putea sa apelezi la vechiul proprietar si sa reinoiesti polita RCA/si sa faci ITP dar si astea presupune o cheltuiala care poate fi nejustificata pentru unii .. aici este doar decizia ta si faci cum crezi de cuvinta

www.biroultehnic.ro

#16 Powersony09

Powersony09

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 52 posts

Posted 28 November 2010 - 10:32 AM

Mersi de sfat!
Da stiu ca itp si rar se face in acelasi loc!
Eu acuma nu mai circul cu el!
Dar vreau sa ii fac itp aici la mine in oras, am un service autorizat! la cca 1km.
Iar dupa ce ii fac itp ma duc la rar care este la 30km distanta de mine, si am ales sa fac itp aici ca sa merg pe el pana la rar, sa nu trebuiasca sa il duc pe platforma!
Iar asigurarea vreau sa o fac dupa ce ii fac rar-ul!
Dar daca nu am bani de rar si numere macar pot face numa itp si RCA si pot circula o vreme cu el, pana dau de bani, nu vreau sa-l las asa, dar nici sa stea motorul in garaj pana am toti bani de acte!

Mersi inca o data de sfaturi!

#17 Bogdis

Bogdis

Biker

• Super Membru
  • PipPip
  • 659 posts
  • Moto: SUZUKI GSXR1000

Posted 29 November 2010 - 06:41 AM

Aoleu ce e aici. Polita de asigurare se poate incheia si pe numele actualului propietar completand seriile de pe motocicleta dar necompletand nr motocicletei (poti merge asa cat vrei numai ca daca ai vre-un incident si trebuie sa dai asigurarea, e mai complicat), lucru ce se va face dupa inmatriculare! Si 2 dupa ce ti-a scris data pe talon in mod teoretic ar trebui sa o inmatriculezi in 30 de zile, dar nu e olbigatoriu eu am stat 1 an jumate pana am inmatriculat masina pe numele meu, evident o luasem in evidenta la primarie inainte si de atunci toate asigurarile au fost facute pe numele meu, ca doar nu le faceam pe firma unde era pretul dublu. Itp-ul il poti face si fara sa fi tu propietarul motocicletei, de fapt il poate face oricine care are cartea, talon si vehiculul, la orice statie itp.

#18 CDCriss

CDCriss

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 534 posts

Posted 29 November 2010 - 12:31 PM

Aoleu ce e aici. Polita de asigurare se poate incheia si pe numele actualului propietar completand seriile de pe motocicleta dar necompletand nr motocicletei (poti merge asa cat vrei numai ca daca ai vre-un incident si trebuie sa dai asigurarea, e mai complicat), lucru ce se va face dupa inmatriculare! Si 2 dupa ce ti-a scris data pe talon in mod teoretic ar trebui sa o inmatriculezi in 30 de zile, dar nu e olbigatoriu eu am stat 1 an jumate pana am inmatriculat masina pe numele meu, evident o luasem in evidenta la primarie inainte si de atunci toate asigurarile au fost facute pe numele meu, ca doar nu le faceam pe firma unde era pretul dublu. Itp-ul il poti face si fara sa fi tu propietarul motocicletei, de fapt il poate face oricine care are cartea, talon si vehiculul, la orice statie itp.

corect ! ..se pot face toate (asigurare/ITP) si fara proprietarul vechi ..cu polita noua pe numele tau mergi la inmatriculari..
..am gresit ..nu stiu unde mi'a fost capul

Edited by CDCriss, 29 November 2010 - 12:33 PM.

www.biroultehnic.ro

#19 Powersony09

Powersony09

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 52 posts

Posted 29 November 2010 - 09:00 PM

Mersi mult de sfaturi!
Pe talon apare data la care am fost trecut!

Edited by Powersony09, 29 November 2010 - 09:02 PM.

#20 JustMe_DF

JustMe_DF

motociclist

• Super Membru
  • PipPip
  • 878 posts
  • Moto: HD
  • Numar: unu mic

Posted 29 November 2010 - 09:20 PM

singura amenda este cea de la financiar pentru nerespectarea termenului aferent impunerii pe rol a unui bun - 30 zile

o alta problema este atunci cand, depasind termenul de 30 zile, te opreste un politist obs pe spatele talonului "instrainat catre...la data de si atunci iti poate retine talonul pentru inmatricularea vehiculului.

termen autenticitate - 60 zile

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users