Jump to content

Photo

CAUCIUCURI - Totul Despre

michelin pilot street radial supermoto cauciucuri ce recomandati asfalt toate anotimpurile

• Please log in to reply
3924 replies to this topic

#3921 yo4hgx

yo4hgx

Amateur

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,607 posts
  • Moto: FZR1000EXUP'95
  • Numar: 73 CT HGX

Posted 15 July 2018 - 03:22 AM

Depinde de preferinte, nu stiu pe pista dar pe strada gumele ascutite nu mi-au placut. Iar dupa doi ani cam orice guma (moale) incepe sa fie opinca.

Le-am dezverginat azi, cuminte la inceput dupa care m-am dat un pic la ele. La nivelul meu si mai ales la aglomeratia de pe strada greu de gasit defecte. Ce am observat la montare, carcasa mult mai moale decat Dunlop SportSmart cu care am mers in ultimul timp. Lucru nu neaparat rau... repet, pe strada. Mai multe impresii dupa cateva iesiri.

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!

#3922 Ribo

Ribo

PokemonPeDooRoti

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,889 posts
  • Interests:neinteresat
  • Moto: SuzY
  • Numar: impar
  • Club: PrazRacing

Posted 17 July 2018 - 08:09 AM

Nu-s asa nasoale M7RR-urile, au grip bun pe ploaie , le are un prieten. Dar eu tot pe Dunlop as merge :DDDDDD

To be a great motorbike racer, the most important thing is the passion for the bike.

#3923 BMWs1000RR

BMWs1000RR

The Father

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,560 posts
  • Interests:BMW
  • Moto: BMW
  • Numar: DRC
  • Club: Crvena Zvezda

Posted 17 July 2018 - 08:44 AM

Prazilianu’ nu spune ce știe, ce și aduce aminte!
Așa e, are un prieten, a citit el in horoscop, olteanul spart!

#3924 ovi_ice

ovi_ice

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 542 posts
  • Moto: Yamaha XJ6 Diversion

Posted 10 August 2018 - 10:40 AM

Salut! Ce ati alege dintre Michelin Road 5 si Conti Road Attack 3 ? 

E vorba de combo 160 + 120 pt rasnita mea, mers stradal in mare parte, dar mai scot din cand in cand nasu si la un trackday.

Conti vad ca sunt oleaca mai scumpe, am citit review-uri bune despre ele. Road 5 abia aparute, inca nu exista prea multe review-uri, dar cel putin is sigur ca gasesc DOT recent.

#3925 LimpTA

LimpTA

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,074 posts
  • Moto: 1290-S

Posted 10 August 2018 - 02:16 PM

Eu in locul tau as merge pe Conti. Pentru motoreta mea par a fi "the ultimate" anvelope pentru touring  agresiv/necivilizat ca sa zic asa.  Am avut din fabrica Scorpion care sun niste gume excelente pentru niste "OEM" uri (sunt si mai ieftine), acum am RoadSmart3 pentru ca sunt fan dunlop si sunt si mai scumpe,insa as putea sa le pun pe acelasi prag cu Scorpioanele, fiecare avand plusurile lor insa cand tragi linie sunt cam la fel. Si totusi Conti sunt peste ambele. Feedback-ul e atat de la prieteni cu acelasi KTM cati si alti KTMisti, unde le compara cu Scorpioanele OEM. Mega laudate Conti-urile. Par a fi cele mai grippy.

Ca sa ajung catre Road5 pentru ca am bagat unghia in el doar, n-am mers pe el, dar am vazut din ce tip de guma e facut, o sa iti zic ca RoadSmart3-ul actual  la franat  violent "cu 4 degete" de la 100, scartaie pe asfalt de vreo 4-5 ori repetat in tip ce ABS-ul tot mesteca la el acolo. Probabil fara ABS m-ar tranti. E tipul de guma care excelenta la mers civilizat pe 1200RT spre ex, moale cand e rece insa la caldura si la stres incepe sa cedeze.

Eh, am pus mana pe Road5 si e si mai moale la rece. Cam cum e un cauciuc de iarna auto, scartaie asa, dar daca rupi 3 frane cu el pe canicula s-ar putea sa chitaie de nu mai poate. Ceea ce ma face sa cred ca sunt bune pt vreme de UK si mers civilizat. Eu la RoadSmart am gasit limita destul de usor si ma joc cu limita aia pentru ca huliganeala dar are si el limita lui. Dar asta-i viata, la toamna-iarna o sa fie bune asa cum sunt ele "moi-reci". 

Pentru ploaie nu ma intereseaza cum se comporta nicio guma, pentru ca am mers prin ploi cu "semi-slickuri" de n-au avut aer, si n-a fost vreodata vreo problema. Atat timp cat mergi cinstit pe ploaie se poate cu orice guma. 

Cand ai de franat cand iti sare iepurele in fata sau mingi de copii prin sate, pt aia iti alegi gumele. 

De-aia eu as merge pe Conti :)  Daca ai ABS si mergi civilizat poti sa-ti iei orice pana la urma insa RoadAttack3-ul pare a fi cel mai fun dintre cele 2 enumerate de tine.

Also tagged with one or more of these keywords: michelin, pilot street radial, supermoto, cauciucuri, ce recomandati, asfalt, toate anotimpurile

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status