Sari la conținut

Postări Recomandate

Am si eu pirelli supercorsa sunt multumit de ele.Nu exceleaza pe ploaie si nici la rece dar se incalzesc relativ repede si odata incalzite ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Destepti astia de la M-USA, fac teste de calitate, multa informatie, multi bani investiti. :)

Au iesit aproape ca la cauciucurile DOT - race. Doar ca Supercorsa e mult mai scuNp si se toceste repede repede - deci este pentru bogatasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

hai ca e bun topicu

 

 

pe ploaie nu conteza care e bun, oricum pe ploaie toti mergem cu morcovu in poponeata. :) (pt mine nu e un crieteriu)

 

 

am avut pe xx in ordinea de mai jos:

michelin pp2ct, continental sport attack, dupa care am pus iar pp2ct, care tb sa le schimb in primavara.

 

 

michelin pilot power 2ct

 

cand am luat mobra avea caucicurile muci, le-am schimbat imediat cu pp2ct, ce sa zic vis....le-am dus la capat prin oras :duel: si asta fara sa fac un scop din asta (ca vad ca se lauda lumea pe topicul asta) :)

 

forma cauciucului conteaza f mult pp2ct este tuguiat, are pata mare de contact cand esti inclinat.

 

dar am facut inexplicabil o explozie, noroc ca mergeam incet, poate am avut eu ghinion dar sa apara instant o gaura de bagam 2 degete prin cauciuc....plm. nu avea nici 4mii

asta m-a facut sa caut alceva......

 

 

... am zis

continental sport attck sa fie

 

teapa....

imediat cum m-am urcat pe mobra, n-am mai avut curaj sa ma dau la mobra ca cu michelinul.

 

nu stiu pe alte mobre cum se comporta, dar, pe xx nu merg. trebuie sa tragi de mobra rau sa o inclini...cu pp2c era semnificativ mai usor.

am dedus (a se citi, nu's foarte citit) ca asta e din cauza formei plate a cauciucului.

 

am asteptat cu nerabdare sa se consume sa pun pilot power 2ct.

 

 

iar michelin pp2ct....

 

pe strada se comporta impecabil. pereche asta am reusit sa o topesc pe strada (si yo si @yo4hgx) asta sa ma laud si eu, cum ziceam si mai sus.

 

 

dar ...iar surpriza.

era sa fac buf, intr-o curba a inceput sa danseze. opresc, ma uit la roti un cui ditamai infipt in cauciucul spate.

 

oare am eu ghinion sau au ceva caiciucurile astea? un cauciuc bun nu se gaureste asa usor......cred ca au o problema!!

 

Acum ce plm sa cumpar?

 

cred ca am sa merg si eu pe mana japonezilor.......

dar poate si un k3 nemtesc.

 

mai fac o incercare, daca nu's multumit am sa revin iar la michelin si ma rog in plus si pentru cauciuc :P

Editat de free fly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg de vreo 4 seturi, numai pe Pirelli Dragon Supercorsa Pro, ofera cea mai buna incredere la inclinari. Tine cam 4000 Km spatele iar fata dublu.

 

Am incercat, Metzeler Sportec M3, K3, 2CT, Qualifier RR dar pentru mine Dragonurile sunt cele mai ok pentru mers sportiv stradal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ma curaj! aveti tepe pe tastatura?

 

exista cauciuc mai bun ca pp2ct ?

 

nu ar fi rau sa-si dea cu parerea cei care au avut pe mobra, sa faca comparatii intre si intre...

 

de ex eu ma gandesc ca :

a.brigestone bt 016 sunt mai bune ca michelin pp2ct ?? !!

1.sigur ca se incalzesc mai repede ca pp2ct pt ca am pipait. hgx-ul zice ca nu... eu zic ca da.

2.sunt tuguiate ( ca si pp2ct) nu chiar asa de pronuntat dar sunt tuguiate (adica sunt in "V" nu in "U" ) nu palate ca continental.

 

b.dar dunlop q2 care le lauda @stres si nu mai zice nimic..face pe desteptu cu noi.

 

c. da metzler k3 sau sportec m5

 

nu vreau linkuri de pe net. vreau sa va dati cu parerea, sa impartasim din ce-am vazut pipait ..mirosit.

ca am mers cu motoru lu amicu si avea x cauciuci ... nu ai cum sa te prinzi de diferenta. te prinzi numai daca ai avut tu pe mobra ta

 

 

UN cauciuc sport, ca sa fie bun, tb sa fie asa:

 

1. sa se incalzeasca repede

2. sa tina minim 5mii ( ca nu toti suntem bogatani)

3. sa aiba forma de "v" , nu ca puscariile alea de contintental.

p.s astea in forma de "v" se duc mai usor la capat.

4. sa nu bubuie sau sa sa se gaureasca ca pp2ct

 

daca nu aveam beleau cu pp2ct nu mai scriam pe net. dar am inceput sa am dubii serioase vis a vis de michelin.

si daca e sa mor pe motor nu vreau sa mor de la un cauciuc. incerc sa elemin cat pot din riscuri.:alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu aveam beleau cu pp2ct nu mai scriam pe net. dar am inceput sa am dubii serioase vis a vis de michelin.

si daca e sa mor pe motor nu vreau sa mor de la un cauciuc. incerc sa elemin cat pot din riscuri.:(

 

 

Man, eu cred mai degraba ca ar trebui sa mai faci cateva plimbari si pe la biserica sau orice alt lacas al spovedaniei vrei tu, ca se pare ca esti cam ghinionist ......

 

Eu am avut pe R1 in 50.000 de km numai pp2ct (cu mici exceptii : gumele din fabrica si inca un set de semislick-uri primite cadou). Si parerea mea este ca sunt super ok. Ideea era ca nu am avut niciodata belele tale cu ele (sau cine stie, poate nu sunt asa de pacatos ca tine :) ).

 

Iar despre calitati :

 

1. se incalzesc repede

2. tin minim 5mii ( ca nu toti suntem bogatani)

3. au forma de "v" , nu ca puscariile alea de contintental.

 

:D

 

 

 

Enjoy the riding ........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul loc Metzeler racetek iar doi as merge pe power pure sau chiar power one , restu sunt praf . D211 e unul dintre cele mai bune de incalzit se incalzeste perfect numai ca are un efect de guma adica e foarte moale cateodata .. mai moale decat trebuie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D209-D211 GP Racer

BT003.

Diablo SuperCorsa

ScuNpe toate. Tin macar 5-7000 pe strada. Nu-s performante pe apa.

 

pt Hayabuse, 1100XX-uri, ZX14 si alte sport-tourere mari, pentru roata spate se preteaza gume mai tari si mai durabile decat astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am acuma Power pure.Sunt superbe pe ploaie.Eu pe fata am 2.Nu imi place cum se simte la 2.3 sau 2.2.Te apleci foarte frumos cu ele.Eu simt mobra acuma mai manevrabila ca atunci cand avea dragon supercorsa sp1.O parere personala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

culmea, multi lauda power pure dar mie mi s-au parut mai slabe decat qualifier normal. si pe uscat si pe ud. si ambele seturi le-am avut anul asta deci am putut sa le compar la cald :)

Mesaj completat

am auzit si eu ca sunt cam laudate aceste q2. da si tu mai multe detalii de ce zici ca sunt dementiale. ms mult

 

 

se incalzesc repede, isi pastreaza directia in curba, sunt foarte aderente si daca esti destul de dement poti pune si genunchiul jos pe strada, pe ploaie :D si culmea, nu-s "v" precum michelin dar cad singure in curba :( bine, recunosc, imi setez suspensia in functie de gumele pe care le am si de profilul lor, daca am 60 fata o mai ridic, daca am 70 o mai cobor, daca sunt pe strada merg cu 50% greutate pe fata, daca-s pe circuit merg cu 55% greutate fata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma mira o treaba... nu stiu daca din toti care au scris au laudat un tip de caucioace sau macar sa gasim doua trei tipuri ca sa mai restrangem din cautari. oricum am inteles ca pp2ct sunt ok si sunt mai multi care au dat o parere pertinenta despre ele, dar in rest... cate bordeie atatea obiceie. sa inteleg ca tre sa imi iau 2ct sau pot sa incerc si altele??? mai ziceti ca la cati mobristi sunt pe forum ar trebui sa auzim niste pareri bune despre anumite caucioace. inca mai asteptam ca pana in primavara mai e timp :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
pe mine ma mira o treaba... nu stiu daca din toti care au scris au laudat un tip de caucioace sau macar sa gasim doua trei tipuri ca sa mai restrangem din cautari. oricum am inteles ca pp2ct sunt ok si sunt mai multi care au dat o parere pertinenta despre ele, dar in rest... cate bordeie atatea obiceie. sa inteleg ca tre sa imi iau 2ct sau pot sa incerc si altele??? mai ziceti ca la cati mobristi sunt pe forum ar trebui sa auzim niste pareri bune despre anumite caucioace. inca mai asteptam ca pana in primavara mai e timp :)

 

 

pp2ct sunt inferioare la orice e astazi pentru strada. qrr 1 sau 2, diablo sc, bridgestone inclusiv cu bt-urile de sport-touring, etc. au fost bune la vremea lor si am fost si eu multumit de ele. cu o songura conditie: frate cand si-au facut ciclul de incalziri-raciri parca-s cu buton! deodata fug de sub tine! :D in rest sunt ok, daca vrei neaparat poti sa te ridici pe o roata si pe ud.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma mira o treaba... nu stiu daca din toti care au scris au laudat un tip de caucioace sau macar sa gasim doua trei tipuri ca sa mai restrangem din cautari. oricum am inteles ca pp2ct sunt ok si sunt mai multi care au dat o parere pertinenta despre ele, dar in rest... cate bordeie atatea obiceie. sa inteleg ca tre sa imi iau 2ct sau pot sa incerc si altele??? mai ziceti ca la cati mobristi sunt pe forum ar trebui sa auzim niste pareri bune despre anumite caucioace. inca mai asteptam ca pana in primavara mai e timp :)

Cum ar fi sa nu poti alege decat intre superperformatele modele ale producatorului Danubiana? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma mira o treaba... nu stiu daca din toti care au scris au laudat un tip de caucioace sau macar sa gasim doua trei tipuri ca sa mai restrangem din cautari. oricum am inteles ca pp2ct sunt ok si sunt mai multi care au dat o parere pertinenta despre ele, dar in rest... cate bordeie atatea obiceie. sa inteleg ca tre sa imi iau 2ct sau pot sa incerc si altele??? mai ziceti ca la cati mobristi sunt pe forum ar trebui sa auzim niste pareri bune despre anumite caucioace. inca mai asteptam ca pana in primavara mai e timp :)

Cum ar fi sa nu poti alege decat intre superperformatele modele ale producatorului Danubiana? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci hai sa facem altfel... faceti si voi care va pricepeti si care ati avut mai multe tipuri de cauciucuri un top sa zicem nu top 5 ci un top 3 al caucioacelor care le-ati avut si in paranteza + si - la fiecare model din top. ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci hai sa facem altfel... faceti si voi care va pricepeti si care ati avut mai multe tipuri de cauciucuri un top sa zicem nu top 5 ci un top 3 al caucioacelor care le-ati avut si in paranteza + si - la fiecare model din top. ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci hai sa facem altfel... faceti si voi care va pricepeti si care ati avut mai multe tipuri de cauciucuri un top sa zicem nu top 5 ci un top 3 al caucioacelor care le-ati avut si in paranteza + si - la fiecare model din top. ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci hai sa facem altfel... faceti si voi care va pricepeti si care ati avut mai multe tipuri de cauciucuri un top sa zicem nu top 5 ci un top 3 al caucioacelor care le-ati avut si in paranteza + si - la fiecare model din top. ce ziceti?

Aha, bun AleCS, si ce buget ai alocat pentru cauciucuri? Conteaza pentru top sau nu? :)

Sau vrem sa vedem pe ce gume ne-am baietit mai grav? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu trebuie sa schimb cauciucurile la primavara. Asadar ce imi recomandati pentru un drum de munte si ceva amkart la pret bun?

Nu ma intereseaza cum se comporta pe ploaie ca nu o sa merg pe ploaie serioasa si sunt la zi cu vremea :).

Editat de k-2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu trebuie sa schimb cauciucurile la primavara. Asadar ce imi recomandati pentru un drum de munte si ceva amkart la pret bun?

Nu ma intereseaza cum se comporta pe ploaie ca nu o sa merg pe ploaie serioasa si sunt la zi cu vremea :).

 

 

Pt.munte gen Cheia si Amkart incearca Metzeler Racetek k2,k3 , Supercorsa ,D211 si Superbike-uri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...