Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Polizor Parkside (200w) de la Lidl, il am de doi ani si il folosesc destul de rar. Nu este puternic dar tocmai din acest motiv l-am cumparat, cateodata am nevoie de un polizor care nu e puternic iar acesta este exact ce trebuie cand ai nevoie sa polizezi ceva dar sa poti controla 100% polizarea.

 

20200423_113933.thumb.jpg.fc202f24838d64c0363fb5fb536ca87f.jpg

 

20200423_114003.thumb.jpg.e6e7af45d9288127f41240e41a4c3858.jpg

 

Iar mai jos este un polizor cu piatra diamantata pentru ascutit diverse, mi l-a dat unul dintre frati ca sa-mi ascut cutitele de strung si vreau sa spun ca chiar le ascute fata de polizoarele cu piatra obisnuita care nici nu se atinge de pastila de carbura a cutitului.

 

20200423_113853.thumb.jpg.490f6dab9689b3f979b23bcd801b9090.jpg

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 26 minute, mobiletron a spus:

nu e puternic iar acesta este exact ce trebuie cand ai nevoie sa polizezi ceva dar sa poti controla 100% polizarea.

 

asta se numeste "purchase confirmation"  e inceputul separarii de realitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, superbec said:

asta se numeste "purchase confirmation"  e inceputul separarii de realitate.

 

Tragi concluzii pripite, am si polizor puternic dar la anumite operatiuni nu pot sa controlez polizarea. Am doua polizoare, deci traiesc separat de realitati. :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am varianta mai mica, de 150w, luata din dedeman cand era pe la inceputuri (brandul lor de pe atunci, BUDGET). Doua pietre, una fine, una coarse, oleaca decentrat axul mi se parea. Pentru ca avea vibratii, m-am gandit sa ii gasesc alta intrebuintare, asa ca pe o parte i-am adaptat o perie de sarma de vreo 15 cm, care a venit cu inelele de centrare dintr-un plastic casant (va dati seama ca au bubuit inca de la montaj). Asa ca, in stil romanesc, deci fara strung, i-am bagat pe ax o teava henco, apoi cativa cm de banda izolatoare de panza. Daca inainte imi zgaltaia bancul de lucru (fier cu blat de material compozit) de ziceai ca-i cutremur, acum zumzaie. Pe partea cealalta, ca tot aveam prin atelier, i-am pus un disc de pasla, pentru lustruit. Si uite asa, cu o amarala de 150w pe care doream sa o arunc, i-am gasit o noua utilitate. Il folosesc in special cand fac ungatoarele, face un model placut pe placile de aluminiu cu peria de sarma "coarse", iar cu una mai fina, moale, pusa in bormasina dau finisajul care ramane. Ce e drept, daca ma apas unpic in peria de sarma, moare instant, insa isi recapata rapid viteza, datorita inertiei mici. M-am gandit sa-i centrez o idee axul, dar mi-e sa nu sparg rulmentii, asa ca ramane cum e, nu-i deviatia mare. Is utile si draciile astea de putere mica, depinde la ce-s folosite.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și de periat.

Părerea mea: de la 1 kw în sus. Cumperi un motor minim de puterea asta, îi pui piatră și vezi ce iese. Sau fulie și ax cu două capete, la care pui pietrele dorite. Abia după aia faci treabă. Doi rulmenți, ax cu capete filetate, două fulii (în genul celor de la mașinile de găurit cu coloană), curea, întrerupător cu releu, câteva țevi și îți faci un polizor pe viață.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau iti cumperi unu de 1200W made in Rashaaaa from stalinium 

https://eurounelte.ro/polizor-de-banc/polizor-de-banc-ural-itp1200-1200w-200mm-4448

 

pt polizor eu mi-as face un stand dedicat ca sa am spatiu sa ma misc pe langa el daca am un fier mai ciudat desi in 90% din cazuri ai nevoie de peria de sarma ca sa indepartezi rugina sau alte mizerii de pe suruburi

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, john17 a spus:

1200W din ăia PMPO ca la cacasetofoane poate! :lol:

Imi povestea candva un mare vanzator cred ca de la Altex  ca aspitratorul are motor de 650 W si putere de aspirare 1200 W 🤣

Eu ma intreb cum de are loc in polizorul ala mititel un motor de 1,2 kW 🤪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver Arrow uite un polizor unghiular cu motor de 1520w AEG, cum a incaput motorul ala in el?

 

https://www.aeg-powertools.eu/en-eu/products/metalworking/grinders/ws-15-125-sx

 

nu cred ca marimea motorului e problema ci cuplul care il dezvolta in functie de aplicatie, zic si eu ca nu sunt cine stie ce expert. pe principiul motorul de F1 e cat unul de logan dar puterea...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De logan V6 turbat... 🤭

A încăput ca elefanții în Trabant. 

Eu mă uit un pic ce puteri au polizoarele cu pietre de 200mm și văd între 300 și 500W (more or less) și vine ivan "jbang" 1200W! Și în aceeași zonă de preț cu unul de 350W. Cu tehnologie de f1, ofcors

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@john17 apreciez ironia, eu comentam pe tema marimii ca nu asta trebuie sa fie un termen de comparatie. Dar da si mie imi pare ciudat ca ala sa fie pretul. Ma intreb daca chiar e fabricat in Rusia.

 

In alta orfine de idei mi-au venit bitii lungi de la Yato si punctatorul reglabil

IMG_20200424_112425.jpg

IMG_20200424_112725.jpg

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord. Problema se va pune la regimul de lucru. Exista clasificari  conform FEM si ISO.

Fix cum ai spus tu cu F1 unde avem un regim de lucru continuu, cu exploatare intensa. Motoarele fiind si asa duse la limita de crapare.

Motorul de Logan tine niste sute de mii de km, cel de F1 trebuie sa tina 2 curse.

Polizorul la nivel de hobby functioneaza, dar motorul se va incalzi destul de rapid.

Daca mai si pilesti un fier mai tapan si vei avea cuplu rezistent mare o sa se incinga iute.

Iar carcasa nu are aripioare de racire.

Teoretic motorul electric iti da cuplu cat ii ceri. Adica pe masura ce creste alunecarea - rotorul ramane in urma campului invartitor din cauza cuplului rezistent - creste curentul in motor si automat cuplul, rotorul incercand sa prinda din urma campul invartitor. Si daca nu astepti din cand in cand sa se mairtaceasca, se incalzeste motorul pana se poate arde.

Asta este teoretic. Practic apar limitari si nu poti creste cuplul la infinit. Exprimat plastic  nu ai cum sa indesi camp electric cat vrei printr-o sectiune data de fer.

Oricum asa se arde rapid un motor: cand se invarte ii blochezi rotorul si astepti o leaca 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asta cu opritul cred ca poti face la multe polizoare, in functie de cat de mare e fierul pe care vrei sa il polizezi si cat de tare te apesi pe el. nu am lucrat pe scule profi ce-i drept sa sa ca nu stiu cum se comporta un polizor profi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, GoodKat a spus:

Deci, pe la ce putere se considera un polizor decent? Regim de folosire ceva mai mult decat hobby.

 

Cel de 150w pe care il am e bun de facut zgomot de fundal.

minim  300w adica sa nu te umpli de nervi la orice altceva decat un creion de ascutit, iti mai trebuie diamant de indreptat si know-how sa echilibrezi pietrele 

 

Acum 25 minute, Cavaleru a spus:

pai asta cu opritul cred ca poti face la multe polizoare

poti sa opresti orice polizor cu piatra .. dar la unul decent e eroare umana , la un gunoi de la lidl e inevitabil 

 

stiu pt ca am unul foarte similar cu parkside , sunt ambele copii dupa Baldor dar de 300w  si-l folosesc numai pentru ascutit electrozi de tungsten si nimic altceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma ti-l iei si il folosesti si in functie de posibilitati. Iar daca dai 100 lei cum vazusem unul marca Primo la mathaus trebuie sa il utilizezi ca atare si fara prea multe pretentii. cu bagare de seama :))

uite unul de care e lumea multumita:

https://www.emag.ro/polizor-de-banc-einhell-tc-bg-200-400-w-2950-rpm-200-mm-e4412820/pd/DGV2MYBBM/?path=polizor-de-banc-einhell-tc-bg-200-400-w-2950-rpm-200-mm-e4412820%2Fpd%2FDGV2MYBBM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 hours ago, superbec said:

@mobiletron aha, si marmota invelea ciocolata ....

 

Asta il folosesc pentru polizat, este un Einhell DSC 201 de 480w iar pentru nevoile mele este arhisuficient. Pe cel de la Lidl il folosesc cand vreau sa am control asupra unor polizari mai fine. 

 

20200424_173816.thumb.jpg.a15eceabdac7dcaf70e40440c8b3c3ce.jpg

 

PS: te-am trecut pe ignore, nu-mi plac parerologii atotstiutori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, GoodKat said:

Eu vreau un polizor care sa imi permita sa polizez grosier metal mai gros.

 

Clar imi trebuie ceva peste 650w si bine construit.

 

Cam de la 1kw in sus trebuie sa cauti.

 

3 minutes ago, GoodKat said:

P.S. becu' e mai acid el, da e baiet de treaba si are si experienta.

 

De la a fi acid pana la a ma face mincinos e cale lunga, il las in treaba lui pentru ca putem sa traim linistiti unul fara celalalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, mobiletron a spus:

 

 

PS: te-am trecut pe ignore, nu-mi plac parerologii atotstiutori.

a deci nici nu stii cum trebuie sa functioneze un polizor :)

cam atat valoreaza parerea ta, joaca-te fericit cu gunoaiele chinezesti dar nu le recomanda ca scule BUNE

 

 si vezi sa nu castigi vreun darwin cu strungu ala care sare de pe masa ... 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, mobiletron a spus:

 

Asta il folosesc pentru polizat, este un Einhell DSC 201 de 480w iar pentru nevoile mele este arhisuficient. Pe cel de la Lidl il folosesc cand vreau sa am control asupra unor polizari mai fine. 

 

20200424_173816.thumb.jpg.a15eceabdac7dcaf70e40440c8b3c3ce.jpg

 

PS: te-am trecut pe ignore, nu-mi plac parerologii atotstiutori.

Nu e rau. Am si eu un Einhell cumparat acuma vreo 15 ani.  😂.

Inca mai pileste table de 3-4 mm grosime. Si alea mai groase dar incetisor.

Adevarul este ca daca nu te grabesti sa faci norma este in regula.

 

Uite aici ceva scule OK.

https://shop.rocast.ro/UNELTE-si-SCULE/Echipamente-pentru-prelucrarea-metalelor/MASINI-PENTRU-POLIZAT.html

 

Polizoarele cu alimentare la 230V au motor pina la 0,6kW iar cele pe 400V sunt pina la 2,2 kW.

Dar de retinut: daca nu lucreaza 8 h/zi la fabrica unde sta unul si pileste piese non stop, te vei descurca foarte bine cu Einhell.

Nu este echilibrat probabil si zbarnaie, dar cat polizezi ceva niste minute acolo e ok. Sa mearga dezechilibrat 8 ore intr-o hala este altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...