Sari la conținut

Yamaha FZ1 N din 2008


necarenatul
 Share

Postări Recomandate

Motocicleta mea este dupa cum o spune si numele topicului o Yamaha FZ1 naked din 2008. Motivele pentru care o indragesc atat de mult sunt multiple.

 

Sunt incantat de faptul ca este foarte puternica, mai ales pentru un naked. Un pic cam lenesa pana in 7000 de ture, insa dupa... rupe. I-am pus Power Commander, si am cam "trezit-o" si in ture joase.

Este un naked confortabil, dar avand un caracter sportiv. Are un aspect de motcicleta "evil"... E foarte manevrabila, mai ales in oras unde e "bicicleta" :P

Ceea ce este insa naspa, este ca la viteze mari, te lupti cu vantul la greu. Trebuie sa ii pun un parbriz mic.

In rest, poze... si un video

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=TcyvfVTxRA0

post-56271-1283362656_thumb.jpg

post-56271-1283362671_thumb.jpg

post-56271-1283362680_thumb.jpg

post-56271-1283362687_thumb.jpg

post-56271-1283362707_thumb.jpg

post-56271-1283362719_thumb.jpg

post-56271-1283362726_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum era bancul ala? La vederea unui lucru minunat, splendid (cum este cazul de fata), englezul spunea Oh My God!, francezul Mon Dieu! iar romanul, recte eu, Sa-mi bag poola! ;)

 

Foarte tare bidiviul! Sa-l porti sanatos si sa ai grija de si cu el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca ai cel mai frumos naked din oras!se vede ca ai investit mult in ea,pozele vorbesc de la sine!

ps:cand ne vedem la iveco,la o sesiune de viraje?

;)

 

 

Multumesc. Eu as prefera sa mergem de exemplu catre Anina la o sesiune de viraje :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tare motocicleta !

 

imi place foarte mult, cand ma fac mare o sa-mi iau si eu una, tot neagra ;)

 

nu-mi dau seama de ce nu sunt asa de multe, acum nu este nici un fz1 n la vanzare pe bikeshop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E superba !!! :) Singurele care nu prea imi plac sunt oglinzile... mi se par o gluma proasta ;) Dar in rest nota 10 ca e super motocicleta!

 

:D Si mie mi s-au parut o gluma proasta vreo 2 saptamani, pana m-am obisnuit cu ele. Nu vedeam nimic in ele, insa acum ca m-am obisnuit, imi plac.

 

Mesaj completat

foarte tare motocicleta !

 

imi place foarte mult, cand ma fac mare o sa-mi iau si eu una, tot neagra :P

 

nu-mi dau seama de ce nu sunt asa de multe, acum nu este nici un fz1 n la vanzare pe bikeshop.

 

 

Mersi. Sunt putine in Romania. Eu stau mult pe la Paris, si am constatat ca si acolo sunt rare, in schimb, FZ6, plin de ele.

post-56271-1283411657_thumb.jpg

post-56271-1283411669_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut ocazia sa ma dau si eu pe una, intradevar este extrem de manevrabila dar si nervoasa. Chiar e o motocicleta foarte ok ;) sa o stapanesti cu placere!

 

 

Mersi mult. Intr-adevar e nervoasa, mai ales pentru un naked.

Editat de necarenatul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arata ff bine .. felicitari pt alegerea facuta

e accesorizata f cool ...

 

in mana unui cunoscator poate injosi multe regine ...

 

aceeasi intrebare imi pun ..oare de ce e asa rara? sincer nu am vazut nici una

stiu de ia din ce am citit prin reviste, filme si comentarii pe net..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arata ff bine .. felicitari pt alegerea facuta

e accesorizata f cool ...

 

in mana unui cunoscator poate injosi multe regine ...

 

aceeasi intrebare imi pun ..oare de ce e asa rara? sincer nu am vazut nici una

stiu de ia din ce am citit prin reviste, filme si comentarii pe net..

 

 

M-am interesat un pic si am aflat urmatorul lucru:

In Franta, sunt rare, ele si multe alte motociclete de 1000 cmc in detrimentul celor de 600 cmc din cauza faptului ca in caz de accident, casco acopera daunele doar in cazul in care motocicleta nu depaseste 106 cai putere. Iar acolo, cele second se devalorizeaza greu. La noi, banuiesc pretul destul de piperat ca fiind motivul pentru care nu sunt multe (In 2008, noua costa 11999 Euro), si lipsa second handurilor pe piata. S-ar putea poate sa conteze si consumul ( cam 10% afara mergand la un 140, 150 constant, la un 120 constant 6%, si tot cam 10% in oras). :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, la francezi mobrele sunt limitate la 106 cp, daca le delimitezi adio Casco. Nu inteleg care e treaba cu limitarea de viteza pt ca ori ca ai 106 cp, ori ca ai 180 cp, tot praf te faci la peste 150km/h sau mai putin, chiar!

 

 

Mie unul, mi se pare sincer un lucru stupid... Nu vad de ce sa iti iei un motor de 1000 cmc sau chiar mai mult pentru a-l limita la 106 cp. :lol:

Si ai dreptate, ori ca ai 106 cp, ori ca ai 180 cp, tot praf te faci la viteze mari.

Mesaj completat

Am atasat un video pentru a va arata cum suna toba mea Akrapovic fara dbkiller.

 

http://www.youtube.com/watch?v=T0F6c1YU-5Q

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-o stapanesti sanatos

eu am varianta S si ma declar destul de multumit de ea

ce nu inteleg este consumul destul de mare pe care il ai

mie nu imi sare de 8% in oras si crede-ma fac zilnic minim 50 km in Buc; am filtru k&n, evacuarea schimbata, exupul fiind deasemenea lipsa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-o stapanesti sanatos

eu am varianta S si ma declar destul de multumit de ea

ce nu inteleg este consumul destul de mare pe care il ai

mie nu imi sare de 8% in oras si crede-ma fac zilnic minim 50 km in Buc; am filtru k&n, evacuarea schimbata, exupul fiind deasemenea lipsa

 

Si eu sunt multumit de ea, clar. Ma gandesc ca, poate, power commanderul ii creste putin consumul... :lol: poate spun o prostie :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e cu dus si intors... Poti sa gandesti si asa: schimband evacuarea, gazele ies altfel din motor, iar injectia nu stie treaba asta (ea functionand pentru evacuarea stock). Si astfel consumul ar trebui sa fie diferit (mai mare zic eu). Cu PC se "adapteaza" injectia la noua evacuare, si motorul functioneaza in parametrii optimi (ceea ce ar insemna un consum mai bun fata de primul caz). Dar teoretic evacuare rapida, admisie mai rapida (cu un filtru sport) , rezulta mai mult combustibil ce trebuie ars , de unde si un consum mai mare.

 

In ambele cazuri , nu cred sa fie diferenta mare la consum. Adica nu cred ca difera prea mult consumul fata de o motocicleta stock. Cu alte cuvinte, tot stilul de mers este cel care influenteaza cel mai mult consumul. Daca o ambalezi ca in filmuletul postat de tine, clar acolo e problema la consum :hurt:

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e cu dus si intors... Poti sa gandesti si asa: schimband evacuarea, gazele ies altfel din motor, iar injectia nu stie treaba asta (ea functionand pentru evacuarea stock). Si astfel consumul ar trebui sa fie diferit (mai mare zic eu). Cu PC se "adapteaza" injectia la noua evacuare, si motorul functioneaza in parametrii optimi (ceea ce ar insemna un consum mai bun fata de primul caz). Dar teoretic evacuare rapida, admisie mai rapida (cu un filtru sport) , rezulta mai mult combustibil ce trebuie ars , de unde si un consum mai mare.

 

In ambele cazuri , nu cred sa fie diferenta mare la consum. Adica nu cred ca difera prea mult consumul fata de o motocicleta stock. Cu alte cuvinte, tot stilul de mers este cel care influenteaza cel mai mult consumul. Daca o ambalezi ca in filmuletul postat de tine, clar acolo e problema la consum :hurt:

 

:lol: Nu o ambalez chiar asa de tare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...
  • 11 months later...

Salut, discutam pe WhatsApp,imi lasi un mesaj si raspund cand pot. In principiu am nevoie de o poza de pe ECU cu seria sa vad daca il pot aceesa si in ce conditii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...