Jump to content

Photo

Cum Se Trateaza Intepaturile De Viespe ?

• Please log in to reply
60 replies to this topic

#21 mishu_canishu

mishu_canishu

Service MotoRegal

• Super Membru
  • PipPip
  • 561 posts
  • Interests:Motociclete moderne și retro; Auto retro; Arme albe; Orice fiare!!
  • Moto: N-am avut in viata mea!
  • Numar: De la Corpul Diplomatic!
  • Club: CHURRY BURRY M.C.

Posted 14 August 2006 - 11:36 PM

veninul de viespe e bazic si cel de albina e acid, sau invers, nu mai stiu. daca ce te-a intepat pe tine e bazic, pune ceva acid, cum ar fi otet, daca e acid, pune ceva bazic (nu stiu sigur ce, dar bazic sa fie) :lol:

Soluții bazice uzuale la bucătărie: amoniac, bicarbonat de sodiu, bicarbonat de amoniu, chiar praf de copt (conține amestec din cei 2 bicarbonați enumerați).
Soluții acide uzuale la bucătărie: sare de lămâie (acid citric), acid tartric, oțet (acid acetic), zeamă de lămâie (acid citric).

Se vind 2 X B.M.W. K 75 S din '97 la 2500 E negociabil!

0745 93 75 64

Protest pe motoare in Pitesti!

MotoRegal nu este un service de motociclete. Dar, daca iti trebuie cheie dinamometrica, un imbus mai mare, o cheie inelara de 45 sau un torx de 15, le gasesti aici. In anumite conditii le poti folosi. Vom asista facand baza. Nu te vom lasa insa sa faci, eu stiu ce prostii mari, cum nici pe noi nu ne-au lasat altii acum 10 de ani! NE REZERVAM DREPTUL DE A NE ALEGE CLIENTII SI PRIETENII. NU DATORAM LA NIMENI NIMIC, NICI MACAR O EXPLICATIE!

#22 Arthemis

Arthemis

pasagera pe pilot de teste

• Membra
  • Pip
  • 214 posts
  • Interests:dezinteresul

Posted 14 August 2006 - 11:46 PM

Fiind patita, la intoarcearea de la intrunirea de la c-ta mi-a intrat o viespe in manusa si m-a intepat, iti inteleg durerea, la mine a fost destul de nasol si m-am ales cu o mica gaurica-n mana, la incput am zis ca trece de la sine, dar cand am vazut ca am o mana cat casa, m-am dus la doctor si mi-a facut niste injectii antialergice si mi-a dat niste pastile anti-inflamatoare. Dupa doua zile eram fresh, excluzand senzatia de mancarime pe care am avut-o o saptamana, cel mai bine incearca la doctor, sau la farmacie si cere un antialergen.
The Earth is full! GO HOME!

I have a big attitude problem, so f**k off!

#23 unnamed

unnamed

RUNNING FREE

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,426 posts
  • Moto: Honda NTV 650 Revere
  • Numar: -
  • Club: -

Posted 14 August 2006 - 11:50 PM

eu acum cativa ani am calcat pe o albina descult, fara sa o vad, credeam ca am calcat pe o tigara, efectiv ma ardea, dar cel mai nasol a fost ca nu am putut sa merg o bucata de timp din cauza ca ma durea talpa umflata. :lol:

Vand filtru ulei Hiflo HF 142 NOU. Merge la o serie de motoare enduro-cross si ATV-uri Yamaha. 20 lei sau un 6 pack de bere pt forumisti: http://www.motocicli...i-multe-modele/

"Living on a razor's edge"

VITEZA UCIDE

#24 vrajitorul din oz

vrajitorul din oz

Anaerob

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,980 posts

Posted 14 August 2006 - 11:56 PM

Daca esti sanatos o impunsatura de albina e ca una de tintar mai mare, trece in 2-3 ore, si una de viespe e ceva mai rea da tot trece pina a doua zi. Cine s-a umflat de la o viepse inseamna ca e alegic (chestie foarte comuna in ziua de azi), asa ca duceti-va la doctor sa va dea macar un antihistaminic. Alergia nu se vindeca si e "aditiva", fiecare intepatura noua o sa fie mai rea ca ultima, asa ca la urmatoarea se poate muri de la soc anafilactic.

#25 Remyx

Remyx

Lupu' cel rau

• Membru
  • Pip
  • 454 posts
  • Interests:Yachting, parasailing, scuba, etc
  • Moto: 1 Suza + 1 'Onda
  • Numar: de cacapitala
  • Club: Ceata lu' Pacala

Posted 15 August 2006 - 06:34 AM

Ce dracu bai, s-a sensibilizat lumea ceva de speriat ....

Cand eram puradel ma intepau viespile si albinele la 2-3 zile si nu se gandea nimeni sa ma duca la doctor sau sa imi injecteze rapid ceva.

Doare cateva ore, se umfla, te mananca cateva zile si gata.

Doar la atacurile masive se speria lumea (30-50 intepaturi), si DA, caii crapa la 3-4 intepaturi in niste spasme oribile.

Zicea cineva de orasenii astia... asa e, tare sensibili mai sunt ... :crack:

Hai, viespi relaxate si albinutze linistite :lol:

Remi
Mento sana in corpore barosana !

#26 IraSciBil

IraSciBil

G R U M P Y

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,431 posts
  • Club: El Grande Comandante

Posted 15 August 2006 - 08:13 AM

Am luat si eu una la plecarea din Vama.
Am tratat'o cu ... indiferenta :lol:
Posted Image

YES WE CAN :)

#27 Lt. Navarro

Lt. Navarro

Soldier of misFORTUNE

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 3,013 posts
  • Interests:Motorete, trenuri, tractoare, vapoare, planoare, chestiuni culinare, si alte dracovenii.
  • Moto: Furata
  • Numar: .
  • Club: Biserica Matolică

Posted 15 August 2006 - 08:23 AM

http://www.motociclism.ro/forum/index.php?showtopic=13311&hl=albinele
Ete p-aci si alte chestiuni.
"Childhood is short! Immaturity is forever!"

#28 vrajitorul din oz

vrajitorul din oz

Anaerob

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,980 posts

Posted 15 August 2006 - 08:46 AM

Oamenii s-au sensibilizat de la curatenie si stat in casa... in vest e mult mai rau, 90% la suta din oameni sint alergici la tot felul de prostii, un procent mare au astm care la noi era inexistent, etc.

#29 haca

haca

notorious

• Membru
  • Pip
  • 192 posts

Posted 15 August 2006 - 09:16 AM

am patit-o si eu anul trecut in drum spre mare , aveam manecile de la geaca "lejere" si m-a intepat.
nu am facut nimic si dupa un uichend de soare si alcool , duminica dimineata m-am trezit cu mana de 3 ori mai mare . am fost la dispensar si mi-a facut o injectie , mi-a zis sa tin comprese cu gheata si sa iau , claritin (parca) si in 2 saptamani nu am mai avut nimic :crack:
la urmatoare iesire m-a muscat una pe plaja de ceafa si stand mai ferit de soare si cu comprese , la alcool nu am putut renunta , :lol: , in 2 zile nu se mai vedea nimic .
astfel ... daca ai grija si nu esti alergic , nu e panica .

ps. nu ti-as recomanda sa te indopi cu tot felul de pastile daca e ceva grav ca ... posibil si alea sa creeze o sensibilitate .
haca

#30 Kali

Kali

... spirit maidanez ...

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 3,060 posts
  • Moto: Honda CBR 600 F3, Pacific Coast PC800
  • Numar: B-977-KLI, H-858-CDM
  • Club: Militari rulz

Posted 15 August 2006 - 11:46 AM

Frecat locul cu sare sau ceapa. E nasoala ciupitura pe langa zona capului, pt ca e pericoluasa, din pricina apropierii de creier.

Din moment ce inca tastezi, esti intreg. Daca erai alergic, faceai un soc anafilactic de mai mare dragu'. Asa.. freaca bine cu ceapa si sare + gheata. Poti zdrobi usor ceapa, presar-o cu sare si freaca energic, dinspre marginea zonei iritate spre punctul intepaturii. Sanatate si... :lol:
Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita...

#31 shadowrider

shadowrider

Dragon Rider

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,408 posts
  • Club: Dragon Riders

Posted 15 August 2006 - 03:00 PM

In general intepatura de albina sau viespe nu este periculoasa.
Situatiile in care pot ameninta viata sunt 2: 1. alergia fata de unul sau mai multe componente chimice ale veninului
2. daca intepatura s-a produs in zona cervicala ventrala: mai pe inteles in zona gatului: De ce?
pentru ca: edemul post intepatura (umflatura respectiva) poate fi suficient de mare astfel incat sa comprime traheea si/sau vasele sangvine majore, fiind astfel afectata respiratia cat si alimentarea creierului cu sange.

Daca sunteti intr-o zona izolata incercati sa aplicati pe locul respectiv gheata/ comprese cu apa rece sau la nevoie o piatra rece .
Daca umflatura depaseste diam de 2-3 cm , si are tendinta de crestere cautati ajutor de urgenta medical.
In teorie antihistaminicele si antiinflamatoriile mult vehiculate anterior sunt eficiente dar doar medicul va poate prescrie si doza cat si durata tratamentului.

daca sunteti in nefericitul caz al unui soc anafilactic si nu aveti la indemana HH(hidrocortizon hemisuccinat) pt admin. IV(intravenoasa), atunci: Dumnezeu sa va ierte!

Chestia cu sarea, sarea de lamaie, amoniacul...sunt mai mult remedii de tip placebo.
Intr-adevar un acid il blochezi cu o baza - SLABA(SA NU VA PUNA AL CU COARNE(nu baiazid) SA DATI CU SODA CAUSTICA)
o baza o tamponezi cu un acid slab: otet , sau acid citric diluat , in nici un caz acid clorhidric conc. cum a afirmat un destept, ca adio tesuturi!
Dar! cum tamponezi veninul care a difuzat in tesuturi din clipa intrarii in organism???frecand pielea?????? :lol:

Deci pt efect placebo:[color=#FF0000] dati cu sare cat vreti voi.
ASFALT USCAT SI FARA INTEPATOARE!
"A conduce o masina este ca si cum ai viziona un film, pe cand a conduce o motocicleta este ca si cum tu ai fi in acel film"

The Guardian

VAND DISC DE FRANA ENDURO - DR 600 - 270 mm

#32 circel

circel

ciorbea

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,231 posts
  • Interests:ciopertiganimanele
  • Numar: B xx 666
  • Club: manelos MC

Posted 15 August 2006 - 03:54 PM

nu toti cei alergici la intapaturile de insecte ajung la soc anafilactic

Preparatele antihistaminice uzuale claritine, aerius.

Intravenos hemisuccinat de hidrocortizon - ultima solutie - trebuie sa se priceapa cel care iti face asta.

trebuie controlat pulsul si tensiunea arteriala. Pacientul trebuie intins pe jos si acoperit. local comprese gheata./ apa rece

#33 Ali-Ben-Mustafa

Ali-Ben-Mustafa

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 28 posts
  • Interests:Muzica si dansuri romani si orientale, motociclete si masini vechi, epave, fotografie
  • Numar: 00-XX-ALI
  • Club: Baxtalo Devel

Posted 15 August 2006 - 04:25 PM

Intravenos hemisuccinat de hidrocortizon - ultima solutie - trebuie sa se priceapa cel care iti face asta.

trebuie controlat pulsul si tensiunea arteriala. Pacientul trebuie intins pe jos si acoperit. local comprese gheata./ apa rece

Eu stiu ca pentru intepaturile de viespe trebuie efectuat urmatorul tratament naturist timp de 3 zile :
- se aplicat pacientului o clisma cu apa oxigenata (asta elimina eventualele urme de venin din aparatul gastro-intestinal)
- se pun ventuze si se freaca pacientul cu regulat cu frectie Diana (e buna si tuica, dar efectul nu este acelasi)
- se lasa pacientul bine infofolit sa transpire si sa elimine atfel veninul din corp
- aa, uitasem de supozitoare care terbuie mentinute cel putin 2 saptamani, pentru evitarea efectelor post-traumatice.

Buei, voi vorbiti aici de niste viespi si albinutze amarate, nu despre vipere sau alte creaturi inspaimantatoare ...

Poate ca nu degeaba spunea Alexutzzzzzz ca asta e site de domnisoare neFutute.

Ali
Fight against those who fight against you along God's way, yet do not initiate hostilities. (Coran - Jihad)

#34 vrajitorul din oz

vrajitorul din oz

Anaerob

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,980 posts

Posted 15 August 2006 - 06:57 PM

Itri arat eu insi care te innoada cu o mina si care au ajuns in pragul mortii de la o albinuta sau ca s-au atins de o planta.

#35 bb915

bb915

Omu' cu Ochii

• Membru
  • Pip
  • 311 posts
  • Interests:motoare, medicina, enduro

Posted 15 August 2006 - 07:49 PM

Eu stiu ca pentru intepaturile de viespe trebuie efectuat urmatorul tratament naturist timp de 3 zile :
- se aplicat pacientului o clisma cu apa oxigenata (asta elimina eventualele urme de venin din aparatul gastro-intestinal)
- se pun ventuze si se freaca pacientul cu regulat cu frectie Diana (e buna si tuica, dar efectul nu este acelasi)
- se lasa pacientul bine infofolit sa transpire si sa elimine atfel veninul din corp
- aa, uitasem de supozitoare care terbuie mentinute cel putin 2 saptamani, pentru evitarea efectelor post-traumatice.

Buei, voi vorbiti aici de niste viespi si albinutze amarate, nu despre vipere sau alte creaturi inspaimantatoare ...

Poate ca nu degeaba spunea Alexutzzzzzz ca asta e site de domnisoare neFutute.

Ali

:crack: :lol:
Posted Image

#36 shadowrider

shadowrider

Dragon Rider

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,408 posts

Posted 16 August 2006 - 08:55 AM

De acord cu tine ca nu toata lumea e atat de predispusa la soc anafilactic( nu intru in detalii ce si cum se ajunge in acest stadiu), dar eficient ar fi sa dai si niste doze, ca sa stie lumea si cate compr. sa-si administreze, ca altfel îi vezi prin toxicologie cu branulele in vene. :crack:

Pe de alta parte sa stii ca mai sunt si povesti muuulte despre vestitul Claritine: eu am folosit impotriva unor amarate de intepaturi de tantari siii... efect zero, asa ca...
Bine ar fi ca in mom. intepaturii sa ai la indemana si un ungv. antiinflamator: Indometacin, fenilbutazona...

In ceea ce priv. HH-ul: este CLAR ca nu ti-l admin. tata Floarea din coltu ulitii!
Asfalt uscat! :lol:
"A conduce o masina este ca si cum ai viziona un film, pe cand a conduce o motocicleta este ca si cum tu ai fi in acel film"

The Guardian

#37 raulus

raulus

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 580 posts
  • Moto: BMW K1200RS '99
  • Numar: nu-l tin minte
  • Club: BMW

Posted 16 August 2006 - 10:36 AM

tati, nu mai spuneti tampenii ca nu sunteti la ora de chimie unde baza neutralizeaza acidul!
daca ati fi fost un pic atenti la orele alea v-ati aduce aminte ca orice reactie de neutralizare este EXOTERMA si poate duce la arsuri
orice substanta chimica ajunsa in contact cu organismul de indeparteaza ori cu apa simpla ori cu o sare (evident in solutie)
BMW UBER ALLES

#38 shadowrider

shadowrider

Dragon Rider

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,408 posts

Posted 16 August 2006 - 11:23 AM

Tati daca ai citi toxicologie um sau vet ai vedea cum se trateaza arsurile chimice. Da tu cu apa dupa ce te-ai atins de KOH sau ac. sulfuric conc. si ne spui si noua cati decibeli ai avut cand ai zbierat! :lol:
Intai neutralizezi o baza sau un acid cu un acid SLAB sau o baza SLABA si apoi speli cu fff. multa apa.

The Guardian

#39 raulus

raulus

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 580 posts

Posted 16 August 2006 - 11:38 AM

noua ne-au spus profesorii la cursuri ca se spala cu o solutie salina sau apa...
daca au spus tampenii, atunci...
oricum, asta este in momentul de fata asta este tratamentul

si, apropo, zi si mie cartea unde spune ca tre sa dai cu acid sau baza

uite si un citat scurt de pe www.emedicine.com :

Water is the agent of choice

Water is the agent of choice for decontaminating acid and alkali skin burns. Deleterious effects of attempting to neutralize acid and alkali burns were first noted in experimental animals in 1927. In every instance, animals with alkali or acid burns that were washed with water survived longer than animals treated with chemical neutralizers. The additional trauma of the heat generated by the neutralization reaction superimposed on the already existing burn accounts for the striking difference between the results of these two treatment methods. The same effect may occur when certain chemicals contact water, yet large volumes of water tend to limit this exothermic reaction.

Edited by raulus, 16 August 2006 - 12:09 PM.

BMW UBER ALLES

#40 raulus

raulus

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 580 posts

Posted 16 August 2006 - 12:45 PM

intrebat colegii de la chirurgie plastica:

dupa arsura cu soda se spala cu apa multa (dus) bine de tot (chiar si o ora sau mai mult) apoi se poate aplica un pansament cu 5% acid acetic
dar la fata locului si prima data cand ajunge la urgenta, apa la greu

intepatura de vispie/albina/altceva la fata locului compresa cu alcool si eventual gheata daca ai, mai departe doar medicul face
BMW UBER ALLES

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users