Sari la conținut

Casca Obligatorie?


bok
 Share

Postări Recomandate

pai sunt specificate, dar tre sa faci sapaturi si cuvinte incrucisate ca sa dezlegi tainele legislatiei la noi.

suzi KQ, casca obligatorie, permis de la B1 in sus

mopartzu de 49 - casca obligatorie, cel putin curs de legislatie ruriera

si da, casca ar trebui sa o porti din principiu. e viata ta in joc pe un drum public.

 

In codul rutier se stipuleaza obligativitatea purtarii unei casti de protectie omologate de catre conducatorii de motociclete si mopeduri . ATV-ul sau quad-ul nu intra in aceasta categorie , deci nu se impune purtarea castii de protectie , este numai recomandat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In codul rutier se stipuleaza obligativitatea purtarii unei casti de protectie omologate de catre conducatorii de motociclete si mopeduri . ATV-ul sau quad-ul nu intra in aceasta categorie , deci nu se impune purtarea castii de protectie , este numai recomandat .

atv-urile sunt incadrate ca categoria motociclu, adica la clasa motocicleta. se aplica mai toate regulile de acolo, implicit purtarea castii. nu se aplica categoria de permis insa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

desi este ilogic, casca este obligatorie doar pentru atv-urile cu motor sub 50 cmc...care sunt considerate moped (desi cele mai mari sunt evident mai periculoase)...cele mai mari nu se incadreaza la motocicleta...daca ar fi asa ar trebui categoria A...si nu B...sa nu uitam totusi ca exista si buggy-uri care se incadreaza la aceeasi categorie ca atv-urile si au rollcage...si la alea trebuie casca?....raspuns: NU....cum nu trebuie nici la atv....asa spune legea...si legea e lege :D

 

 

cat despre ce e moral si logic...da...trebuie sa porti casca....atat pe deal (unde pericolul e dat de teren si de conducator) cat si pe asfalt (unde pericolul vine mai mult din partea celorlalti participanti la trafic)...poti merge fara....e viata ta...dar daca te loveste cineva (se poate intampla intr-o intersectie de ex)...chiar daca esti pe 4 roti tot o sa pici...aproape sigur

 

 

cat despre cei ce tot spun ca atv-urile sunt greu controlabile si etc...va sugerez ca data viitoare cand va suiti pe un atv sa-l rugati pe cel ce vi-l incredinteaza sa va explice si cum se foloseste...toata lumea are proasta iluzie ca avand 4 roti e foarte stabil si cand se urca pe el se simt tarzan...dar sa nu uitam ca sunt vehicule de teren....nu karturi...au garda la sol mare si un centru de greutate mai inalt...e normal sa se ridice la curbe si pe franare cand masa e transferata pe puntea fata si stanga-dreapta....pe atv trebuie sa te inclini (thada!)...ca si pe motocicleta (dar putin diferit)...sa modifici tu centrul de greutate...si nu se rastoarna...sigur!...ca asa si eu ma urc pe motocicleta...stau fix in sha si trag doar de ghidon si la prima curba o sa pic...e normal si logic...

 

ca sa concluzionez: singura diferenta la atv fata de moto din punct de vedere al conducerii e ca ai o marja mai mare in care se modifica centrul de greutate inainte sa te rastorni...la motocicleta distanta de deplasare a centrului de greutate e data de grosimea cauciucurilor pe cand la atv e data de distanta dintre roti (stanga-dreapta)...insa la viteze mai mari (forte de inertie mai mari) deplasarea centrului de greutate se face mult mai pronuntat=> stabilitate la viteza mica....motocicleta la viteza mai mare :)

 

asfalt uscat motociclistilor si pamant noroios atvistilor :cheers: (si purtati echipament de protectie...ca o viata aveti)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Asa cum am invatat sa conducem scooter, motocicleta sau atv asa trebuie sa invatam ca si casca si restul de echipament trebuie purtat ptr binele nostru sau daca tinem la cei care ne iubesc.In cazul in care patim ceva grav, ganditi-va ce mult ar avea de suferit cei dragi.Trebuie sa intelegem ca purtam casca ptr noi ,nu ptr agentul de politie care ne opreste.

 

Asfalt uscat !

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele iesiri cu ATV-ul le-am bifat fara casca. Desi aveam (full face), mi se parea ca ma incomodeaza, ca imi restrange campul vizual, ba ca mi-e cald ba ca se abureste viziera samd. Ulterior am reusit sa imi impun sa o folosesc si acum... nu as mai putea fara. Dincolo de protectie, casca iti asigura si un plus de confort - tine cald iarna (oricum atevitul e frumos de facut in sezonul rece), vara tine praful departe, te apara de muste si alte cele care iti pot intra in ochi (big problem), te fereste de curentii de aer etc.

Higly recommended, zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Stie cineva EXACT, daca ma opreste un Garcea pe strada si nu am casca pe ATV , ce poate sa-mi faca?

Deja cunosc restul de raspunsuri de genul : "chiar daca nu te obliga legea ar trebui sa te oblige constiinta", etc, as dori ceva obiectiv, strict legat de lege. Avand in vedere ca pt a conduce un ATV este necesara categoria "B", logic, nu mi se pare necesara casca.........

Dar vreau sa stiu exact, in lege este obligatoriu purtarea castii la atv-urile inmatriculate? Cand ma duc pe dealuri , o folosesc, dar cand ies seara la terasa...?

 

pentru categoria B (inclusiv conducere ATV/Quad/TRIKE) casca este facultativa.

 

eu o recomand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Nu este obligatorie pentru ATV, si atentie mare nici pe motocicletele cu atas nu esti obligat sa porti casca.

Motocicleta cu atas nu-i motocicleta?

Ca uite ce zice la lege:

(2) Pe timpul deplasarii pe drumurile publice, conducatorii motocicletelor, mopedelor si persoanele transportate pe acestea au obligatia sa poarte casca de protectie omologata.

 

21. moped - vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW;

22. motocicleta - autovehiculul cu doua roti, cu sau fara atas, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cmc si/sau a carui viteza maxima, prin constructie, depaseste 45 km/h;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva EXACT, daca ma opreste un Garcea pe strada si nu am casca pe ATV , ce poate sa-mi faca?

Deja cunosc restul de raspunsuri de genul : "chiar daca nu te obliga legea ar trebui sa te oblige constiinta", etc, as dori ceva obiectiv, strict legat de lege. Avand in vedere ca pt a conduce un ATV este necesara categoria "B", logic, nu mi se pare necesara casca.........

Dar vreau sa stiu exact, in lege este obligatoriu purtarea castii la atv-urile inmatriculate? Cand ma duc pe dealuri , o folosesc, dar cand ies seara la terasa...?

 

Doar instinctul de autoconservare si pretuirea imensa pentru continutul cutiei mele craniene imi impun folosirea echipamentelor de protectie. Daca pui intrebarea asta, imi este neclar gradul tau de responsabilitate. Bine, nu iti pasa de tine, dar daca iei in freza o albina si, din panica sau alt sentiment, pierzi controlul atelajului si risti vatamarea concetatenilor?? Aceasta intrebare nu isi are rostul. ESTE rational si obligatoriu, din punct de vedere moral, sa se poarte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...