Sari la conținut

Casca Obligatorie?


bok
 Share

Postări Recomandate

Casca este obligatorie, ca si mersul cu lumina de intalnire aprinsa.

Art. 36

(1)Conducatorii de autovehicule si persoanele care ocupa locuri prevazute prin constructie cu centuri sau dispozitive de siguranta omologate trebuie sa le poarte în timpul circulatiei pe drumurile publice, cu exceptia cazurilor prevazute în regulament.

(2)Pe timpul deplasarii pe drumurile publice, conducatorii motocicletelor, mopedelor si persoanele transportate pe acestea au obligatia sa poarte casca de protectie omologata.

(3)Conducatorilor de vehicule le este interzisa folosirea telefoanelor mobile atunci când acestia se afla în timpul mersului, cu exceptia celor prevazute cu dispozitive tip "mâini libere.

Art. 44

(3)Conducatorii motocicletelor si mopedelor sunt obligati sa foloseasca luminile de întâlnire pe toata durata deplasarii acestora pe drumurile publice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ATV este trecut la Registru si in Talon ca [b]MOTOCICLU sau MOTO cvadriciclu , deci ,nici moped nici motocicleta

Deci , dupa lege chiar si cea noua nu specifica ca ar fi necesara.

-moped-bicicleta cu motor(capacitate mica)

 

Necesitatea nu o discutam ci numai obligativitatea :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politaii argumenteaza ca motociclul se incadreaza in categoria larga a ciclomotoarelor.....Deci tre' casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politaii argumenteaza ca motociclul se incadreaza in categoria larga a ciclomotoarelor.....Deci tre' casca.

 

"(2)Pe timpul deplasarii pe drumurile publice, conducatorii motocicletelor, mopedelor si persoanele transportate pe acestea au obligatia sa poarte casca de protectie omologata."

 

Din pacate argumentulpolitaiului nu este lege, deci orice interpretare a lor este pt ei, legea trebuind respectata ad literam, posibil sa fi vrut , dar atunci in loc de motociclete si mopede , trebuiau sa puna ciclomotoare si apoi o explicatie ce include aceasta categorie si atunci era clar si in litera legi, pana atunci nu este prevazut in lege.

Posibil sa o schimbe, si sa prevada in viitor, dar momentan o amenda este ilegala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
"(2)Pe timpul deplasarii pe drumurile publice, conducatorii motocicletelor, mopedelor si persoanele transportate pe acestea au obligatia sa poarte casca de protectie omologata."

 

Din pacate argumentulpolitaiului nu este lege, deci orice interpretare a lor este pt ei, legea trebuind respectata ad literam, posibil sa fi vrut , dar atunci in loc de motociclete si mopede , trebuiau sa puna ciclomotoare si apoi o explicatie ce include aceasta categorie si atunci era clar si in litera legi, pana atunci nu este prevazut in lege.

Posibil sa o schimbe, si sa prevada in viitor, dar momentan o amenda este ilegala.

...deci dupa atita timp(s-a scimbat shi codul...) cum mai e ,trebuie sau nu trebuie casca...nu ca nu asi purtao dar vreodata poate o uit acasa cand e canigula afara... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 226. - Constituie contravenție Âşi se sancționează după cum urmează:

c) nerespectarea prevederilor art. 65 alin. (1), art. 67 alin. (2), art. 82 alin. (3), art. 87 alin. (1), art. 88, art. 117 alin. (2), art. 127 alin. (1), art. 128, art. 135 alin. (4), art. 137 alin. (4), art. 162, art. 174, art. 177 alin. (1), art. 180 pct. 6, 9, 13 Âşi 17, art. 181 pct. 4, 6, 10, 11, 15, 16 Âşi 18, art. 183, art. 187, art. 197 alin. (1), art. 210, art. 213, art. 214 Âşi art. 216, cu amendă de la 700.000 lei la 1.000.000 lei;

 

Cum explicati???

 

:) :blink: crminal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Tot ce nu este interzis de lege ,este permis!Orice interpretare in afara legii a oricarui politist se numeste abuz si se pedepseste conform legii!

Pentru siguranta personala este bine sa porti casca.Eu unul nu sunt un fan al echipamentului full protection(daca te dai cu 100-150 in oras nu te scapa la o adica nici-un echipament cat ar fi el de firma),dar cine poate sa poarte nici-o problema!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Nu e obligatorie casca.

 

Dar mi se pare aiurea sa te lase sa circuli cu ATV in oras.

 

La 50kmph daca eviti ceva brusc... te rastorni.

 

 

Ele sunt pt dealuri/nisip ...etc.

 

Dap, in america cel putin sunt interzise pe drumurile publice..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
Stie cineva EXACT, daca ma opreste un Garcea pe strada si nu am casca pe ATV , ce poate sa-mi faca?

Deja cunosc restul de raspunsuri de genul : "chiar daca nu te obliga legea ar trebui sa te oblige constiinta", etc, as dori ceva obiectiv, strict legat de lege. Avand in vedere ca pt a conduce un ATV este necesara categoria "B", logic, nu mi se pare necesara casca.........

Dar vreau sa stiu exact, in lege este obligatoriu purtarea castii la atv-urile inmatriculate? Cand ma duc pe dealuri , o folosesc, dar cand ies seara la terasa...?

 

 

D P D V legal nu este obligatorie

 

D P D V moral trebuie purtata

 

drive safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
D P D V legal nu este obligatorie

 

D P D V moral trebuie purtata

 

drive safe

 

E obligatorie din ambele puncte de vedere. La al meu e trecut in talon motocvadriciclu, se conduce cu B-ul dar se incadreaza la categoria motociclete ( nu platesc rovignieta, trebuie sa merg cu faza scurta aprinsa, etc)

 

Si chiar daca nu ar fi obligatoriu sa port casca, eu tot as purta. Atv-ul e f f usor de rasturnat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Multi nu respecta regula nescrisa si nu poarta , acum 2-3 saptamani a fost un accident la mine in oras , un pusti ca mine , de 16-17 ani a intrat cu atv intr-o masina si a intrat cu capul direct in ea , nu avea casca , a murit , taicasu cand a vazut ca i-a murit copilul , a facut si el infarct , so , purtati casca .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil voi, cei care nu purtatzi casca pe ATV, facetzi parte din categoria celor care n-au cazut pana acum.

 

Nu va doresc raul in nici un fel, dar poate o privire aruncata pe topicul de accidente va schimba parerea legata de chestia aia ce va protejeaza intelijentza.

Amintiti-va ca e suficient un bou care nu va vede.

 

Ne luptam atata pentru sigurantza noastra, si voua va e cald, sau casca deranjeaza gelul, sau nu te mai recunosc colegele de generala cu moaca acoperita.

Politistul ala care iti spune sa portzi casca, proabil e printre aia care a vazut o gramada de oameni imprastiati pe asfalt si nu vrea sa iti vada creierii. Or fi ei multzi batutzi in cap, dar mai exista cate unul care se gandeste la parintzii tai inainte sa se gandeasca la planul de amenzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

casca este obligatorie pe atv. atat onroad (legal) cat si offroad (moral, sau daca ti la mufa ta).

o intrebare de genul asta nu isi are rostul. atata timp cat esti expus la daune serioase, trebuie sa porti casca si neaparat legata sub barbie, altfel e frectie la creasta smechereasca din crestet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe ATV ai voie fara casca!

pe QUAD n ai voie fara casca!

daca te opreste militianu' si ti da amenda ca n ai casca si tu esti pe Atv ins ca esti prost!

daca te opreste cand esti pe Quad ins ca are el dreptate!

Eu acu' 2 ani am luat amenda ca eram pe quad si nu purtam casca, dar nici acum n am platit o.Am intrebat militianu' ce si cum si el mi a explicat, in fine .. o prostie oricum!

Editat de popescu.vasile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

habar n-am ce ti-a explicat politistul tie, dar nu are cum sa faca diferenta intre cele doua, vis-avis de ce spui tu. amadoua utilajele sunt incadrate la aceasi clasa

nu te contrazic, asa mi a zis militianu, asa ti zic si eu tie! si mie mi s a parut penal explicatia lui, motiv pt care de ciuda nici n am platit amenda respectiva nici in ziua de azi, poate am s o platesc candva! e f posibil sa aiba acest raspuns de la sefii lui, care de multe ori nici aia habar n au! :lol:

Editat de popescu.vasile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca daca te prindea pe un atv-utilitar tot iti dadea amenda si iti inversa povestea. chestia ca acum ceva vreme era ambigua treaba si nou fenomenul. sunt aproape sigur ca nici militianul nu stia daca este sau nu obligatorie, dar a ales sa mai ingroase un pic bugetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai, nu ar fi mai simplu să se specifice în lege CALUMEA categoriile?

în esență eu nu am priceput...

dacă aÂş avea un suzy king quad de ex. trebuie:

B-ul, cască da sau nu?

 

dacă aÂş avea un mopârț din metro de 49cc

tot B-ul? cască da sau nu?

 

eu unu aÂş purta cască.... că sunt oarecum ataÂşat de moaca mea Âşi de teligența deținută pe umeri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca daca te prindea pe un atv-utilitar tot iti dadea amenda si iti inversa povestea. chestia ca acum ceva vreme era ambigua treaba si nou fenomenul. sunt aproape sigur ca nici militianul nu stia daca este sau nu obligatorie, dar a ales sa mai ingroase un pic bugetul.

corect! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai, nu ar fi mai simplu să se specifice în lege CALUMEA categoriile?

în esență eu nu am priceput...

dacă aÂş avea un suzy king quad de ex. trebuie:

B-ul, cască da sau nu?

 

dacă aÂş avea un mopârț din metro de 49cc

tot B-ul? cască da sau nu?

 

eu unu aÂş purta cască.... că sunt oarecum ataÂşat de moaca mea Âşi de teligența deținută pe umeri....

pai sunt specificate, dar tre sa faci sapaturi si cuvinte incrucisate ca sa dezlegi tainele legislatiei la noi.

suzi KQ, casca obligatorie, permis de la B1 in sus

mopartzu de 49 - casca obligatorie, cel putin curs de legislatie ruriera

si da, casca ar trebui sa o porti din principiu. e viata ta in joc pe un drum public.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...