Sari la conținut

Senzor presiune ulei


Postări Recomandate

Stiu, eu sau oricare altul nu te pot convinge ca nu e bun ce vrei sa faci, sincer nici nu-mi pasa, stiu cum e cand iti intra ceva in cap si "batman, batman" si eu fac asa.

Ca idee e interesant si normal ca si cu un afisaj de presiune in plus motocicleta va fi mai cool decat stock.. eu vreau doar sa te fac sa realizezi daca merita sau nu efortul si sunt curios sa stiu daca tu intr-adevar vrei ceas de presiune in bord sa stai linistit sau vrei sa-ti mearga motocicleta OK. Din ce motivatii ai expus la inceput as tinde sa cred ca-ti face motorul figuri si in cazul de fata te-as sfatui sa-ti dozezi efortul in a face motorul sa mearga brici si nu a face inovatii mai mult sau mai putin utile.

 

Daca motorul nu merge bine poti investiga carburatia, aprinderea, multe alte chestiuni interesante si nu ff greu de verificat.

Daca ai banuieli ca nu se face ungerea bine .. desfa motorul si vezi pompa cu ochii tai si apoi vei sta linistit..

La asta ma refer..

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uneori e bine cu senzoru de presiune ulei.. dar cel mai bine e fiecare piston (chiuluasa) sa aiba senzor....

 

ca am patit..... urat. la mine nu a circulat uleiu in chiuluasa (Axa cu came)... deci... nici nu s-a aprins senzoru de nivel. (avertizare)

 

 

PS: am avut Dragstar XVS400... cel din fata a avut buba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
uneori e bine cu senzoru de presiune ulei.. dar cel mai bine e fiecare piston (chiuluasa) sa aiba senzor....

 

ca am patit..... urat. la mine nu a circulat uleiu in chiuluasa (Axa cu came)... deci... nici nu s-a aprins senzoru de nivel. (avertizare)

 

 

PS: am avut Dragstar XVS400... cel din fata a avut buba.

 

Si care a fost motivul pentru care s-a intamplat asta? La Cielo (1.5, 8 supape) se intampla frecvent chestia asta la cei care baga ulei prost sau il ruleaza prea multi kilometri. La tine ai gasit motivul?

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presiunea uleiului poate scadea din mai multe motive

 

1. calitate proasta a uleiului

2. uzura pompei

3. uzura cuzinetilor (acolo unde este cazul)

 

la un motor cu multe mii de km consider ca este util un astfel de senzor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...