Sari la conținut

Spalatorii Moto


Postări Recomandate

Nu recomand jetul pentru motociclete. Puncte sensibile: bord,contacte/mufe aprindere, simeringuri furca, rulmenti roti,rulmenti col de directie, articulatie bascula, comenzile de pe ghidon etc. Jetul de inalta presiune de la benzinarii indoaie aripioare de radiator, forteaza nisip sub simeringul de praf de la furca, etc.

 

Deci cum spalam zonele astea?:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, am gasit spalatorie peundeva prin Berceni care spala cu burete si detergent. 70 ron.

 

 

Aici in Brasov e una cu 5 RON, io zic ca merita o tura daca nu consuma motoreta prea mult :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, tocmai mi-am spalat-o si eu pe timisoara cu 5 lei + 2 lei bonus. Totul s-a terminat relativ repede, a dat mai intai cu un jet de sapun lichid, sampon sau ce drq e ala, apoi a inceput sa bage jetu ala peste tot, cu toate ca i-am zis ca fie atent la bord si la firele aferente. A iesit bine, a meritat banii mai ales ca mi-a curatat unele locuri unde nici draku nu ajunge. Singura problema este ca sunt cam multe picaturi de apa, mai exact siroaie, sub sa, pe baterie, alarma, si alte cabluri care mai sunt pe acolo. Sper sa nu faca vreun scurt circuit ceva.

Oricum in mare, o recomand, ieftinache, rapid, in timp ce astepti ai magazin moto langa sa-ti clatesti ochii. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu inteleg care e strada.. recunosc ca nu am haba pe unde e statie de metrou la Obor, nu am mai mers cu metroul de prin 88.... Dar la Obor nu sunt decat doua strazi mari si late.... Colentia si Mihai Bravu, sau Stefan cel MAre si Mosilor, depinde cum vrei sa o iei.. Am tot ajuns pe la spalatorii, am lasat si mai mult de 5 ron.. chair 10 uneori.. dar e cam tot degeraba, nu sunt multumit. Banii nu sujnt o problema, vreau in sa lucru bine facut

post-10187-1157616357_thumb.jpg

am lucrat in spalatoria asta... lasi o spaga si iti face ce vrei tu...(depinde de spaga)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-10187-1157616357_thumb.jpg

am lucrat in spalatoria asta... lasi o spaga si iti face ce vrei tu...(depinde de spaga)!

nu e spaga , e plata serviciilor customizate.

Am trecut si eu weekendu trecut pe acolo , oamenii sint binevoitori si atenti , fac tot ce vrei tu, dar au o problema cu jetul ca nu se mai regleaza presiunea si merge numai pe maxim.

Am fost multumit ca mi-au scos bine picatelele de lavabila de pe vopsea fara sa o zgarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

am fost aseara pe la 8 la spalatoria aia de langa Mall-ul de pe Timisoarei! am fost multumit!

5 lei spalatul in lista de preturi! si o freaca cu burete si ii freaca jentile...si...tot tacamul si da si cu aer sa usuce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mai e una foarte buna si pe langa piata Floreasca , strada se numeste Putul lui Zamfir , vine din floreasca si iese la piata dorobanti pe radu beller colt cu calea dorobanti...spala bine baietii acolo , nu dau cu silicon pe cauciucuri cum fac altii si contra unei spagi minimale te baga si primu , nu mai stai cu masinile la coada.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ta tunaru in giulesti.

da baiatu ala cu jetu de iese toti dracii din ea.

am auzit ca nu e bine, dar eu o spal frecvent acolo si nu a patit inca nimic.

merg acolo pentru ca am nostalgii de pe vremea cand aveam comunista

si vorba cuiva de mai sus, ai si magazin moto alaturi unde sa iti mai clatesti ochii.

 

 

Kuxi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Readuc in discutie topicul asta. Vine toamna si parca nu mai imi vine sa spal motoru' in curte cu apa rece.

Mai stiti spalatorii care au apa calda si acum (nu doar la iarna cand moto e in garaj)? Stiam una pe langa CET in Vitan dar daca ar fi si mai aproape de mine (Hala Traian-Unirii) ar fi excelent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...
  • 1 month later...

Cel mai bine ți-o speli singur.

 

Vezi că benzinăriile Lukoil (cel puțin aia de pe Mihai Bravu și de pe Poligrafiei) au spălătorii cu fise.


Îți iei două fise, una pentru spumă și una pentru clătire și-ți faci treaba :)

Editat de Damsteric
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pentru astia nepriceputii de nu stiu s-o spele singuri si nu au crom pe ea , mai sfatuieste cineva peaici?

O spalatorie fara jet , cu aer dupa pentru uscare?

 

 

Seara fainosag!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine ți-o speli singur.

 

Vezi că benzinăriile Lukoil (cel puțin aia de pe Mihai Bravu și de pe Poligrafiei) au spălătorii cu fise.

 

Îți iei două fise, una pentru spumă și una pentru clătire și-ți faci treaba :)

 

Faci treaba pe dracu...spuma aia nu curata absolut nimic...

» Post actualizat in 20 Apr 2016 06:51

Spalatoria de langa MotorTeam cica ar mai fi ok...am inteles ca acolo spala si motorteam-ul motoretele din stoc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu-ți curata ție, dacă ai așteptat 3 luni până s-a strâns stratul de 3 cm de jeg pe ea, da, poate nu curata suficient spuma aia. Fiecare ințelege ce vrea prin spălătorie, eu ințeleg să dau jos praful/mizeria strânsă după câteva zile de mers cu ea (ca și la o mașină), nu să curat lanțul și uleiul care se strânge pe jantă, asta o faci la un detailing moto.

 

Faci treaba pe dracu...spuma aia nu curata absolut nimic...


» Post actualizat in 20 Apr 2016 06:51

Spalatoria de langa MotorTeam cica ar mai fi ok...am inteles ca acolo spala si motorteam-ul motoretele din stoc...

Editat de Damsteric
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm si eu cele spuse de Damsteric.Chiar am o spalatorie auto.Nu spun unde ca nu vreau reclama.Unii oameni nu inteleg ca dupa o perioada mai lunga sau muste,insecte si depunere de praf de placute pe jante nu le mai poti curata cum trebuie cu spuma normala.Trebuie folosit degresant puternic care in schimb nu-i ok pt vopsea si parbrize de plastic .Cel mai bine spuma normala si frecat cu un burete.Buretele nu zgarie cum spun unii daca-i curat.Va puteti lua voi un buret(5ron)cele din spalatorii mai au inpuritati de la alte masini. Nichelul daca-i spalat cu spuma normala si sters dupa cu laveta si solutie de geam nu se pateaza iar jetul nu omoara nimic daca e folosit la max 30-40cm de suprafata de spalat.Un pic suflat cu aer e binevenit,dar cu limita ca si asta poate avea efect distructiv cateodata.

Daca nu iese çurata asa inseamna ca probabil a fost mult prea murdara sau nespalata de f mult timp cu mizerie uscata si imbibata prea tare.

Am spus astea in ideea de a informa pe cei care o spala acasa sau la spalatorie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Spălătorii cu fise, sunt pline orașele de ele. Sau acasă, la propriul karcher, după fiecare tura! Deci motorul arată ca nou tot timpul și pregătit pentru următorul drum. Nu fac naveta cu el, merg doar la plimbări, deci îmi permit sa l țin curat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu am spalat-o vineri la spalatoria de pe Timisoara de langa motor team; degresat, luata la mana cu o carpa moale, apoi spuma, clatita cu presuine, stearsa , suflata cu aer, uscata! Am plecat super multumit! Facut tot fara sa ii incurc eu cu indicatii...am dat coburile jos sa aiba access mai bun la roata spate (si coburile spalate si sterse separat) foarte multumit & recomand!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...