Sari la conținut

Furca Springer


chopper_awo
 Share

Postări Recomandate

mersi inca o data :ok: ;)

26 cm lungime arcului e prea lung, e mult prea lung, diamtrul exterior nu m-ar dernja grosimea sirmea de asemenea dea e mult prea lung!

daca tai din el compromit rezistenta lui?

Incearca si la standul de biciclete. Sunt arcuri de cca 12 cm.

post-2094-1193772760_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sau poti sa pui si arcuri de motorete, stil Puch. Eu deja am cumparat materialele... Numai, ca nu pot sa gasesc niciundeva teava de 5. Ce am gasit, era max. 3, care e sinucidere curata. Oyama, Tu de unde ai luat tevile?

Saptamana asta pun poze cu Uralul si cu procesul de ,,springerizare'' :ok: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau poti sa pui si arcuri de motorete, stil Puch. Eu deja am cumparat materialele... Numai, ca nu pot sa gasesc niciundeva teava de 5. Ce am gasit, era max. 3, care e sinucidere curata. Oyama, Tu de unde ai luat tevile?

Saptamana asta pun poze cu Uralul si cu procesul de ,,springerizare'' :ok: .

 

teava de 38 si 5mm in carne gasesti la mai toate depozitele "mari" de materiale firoase.

e teava de instalatii folosita la presiuni mari, cazane, hidrofoare de capacitae mare.

cauta un depozit de metale feroase, fier, teava, profile metalice, si imposibil sa nu fie, chiar daca nu au pe moment...

tu ce arcuri folosesti?

de puch?

nu sunt slabute?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare de incepator.

Pentru a pune furca springer este nevoie sa modifici si cadrul?

 

nu!

cel putin eu nu modific la cadru nimic, sub nici o forma gitul cadrului! :ok:

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bate un gand sa pun la eliminatorul meu furca springer si sa schimb si coarnele...

cunostinte teoretice 40 % (din ce am mai citit pe net)

cunostinte practice 0

dar... imi pun ambitia si sper sa iasa ceva frumos :ok:

anyway, cred ca satisfactia este imensa....

acum trebuie doar sa ma ajute ai mei cu niste fonduri si sa incep documentatia serioasa ;)

 

 

[last edit : WISH ME LUCK :pow:]

Editat de AndreiXp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teava de 38 si 5mm in carne gasesti la mai toate depozitele "mari" de materiale firoase.

e teava de instalatii folosita la presiuni mari, cazane, hidrofoare de capacitae mare.

cauta un depozit de metale feroase, fier, teava, profile metalice, si imposibil sa nu fie, chiar daca nu au pe moment...

tu ce arcuri folosesti?

de puch?

nu sunt slabute?

 

In Mures n-am gasit niciundeva... Arcurile de Puch sunt cele de sus. De jos pun de MZ ES, sau Pannonia. Inca n-am hotarat. :ok:

 

--- Mesaj completat în 02 Nov 2007 00:38 -------------

ma bate un gand sa pun la eliminatorul meu furca springer si sa schimb si coarnele...

cunostinte teoretice 40 % (din ce am mai citit pe net)

cunostinte practice 0

dar... imi pun ambitia si sper sa iasa ceva frumos :pow:

anyway, cred ca satisfactia este imensa....

acum trebuie doar sa ma ajute ai mei cu niste fonduri si sa incep documentatia serioasa :)

[last edit : WISH ME LUCK ;)]

 

Pai, daca pui furca springer cu alte coarne si in rest nu modifici nimic, n-o sa arata bine Eliminatorul. Tre sa modifici toate motocicleta, ca sa aiba un stil. Parerea mea... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AICI E DUREREA! :moto: sper totusi sa nu ajung in impasul acela.

 

"all my trobel seame so far away" :lol:

joi voi avea in cele din urma arcurile(dupa aproape un anotimp de asteptari :) ) asta in cazul in care nu se rastoarna masina postei :cheers:

tin sa multumesc pe acesta cale Dl old biker Joan pentru sprijinul acordat! :lol:

sa vedem ce va iesi de acum inainte, eu sper sa nu dezamagesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce fel de arcuri ai comandat?

 

partea de jos sunt de minsk l=23cm Dexter=50mm nr.spire=16

partea de sus de pe ceva moped l=18cm Dexter=35cm nr.spire=12

 

sirma 7mm respectiv 5.5mm

maine trec pe la Sony Baci strungarul si prietenul meu, si ne apucam de treaba :grinbandit:incet da sigur, cu bucsele fi ceva de lucru in rest sper sa nu intimpinam probleme, dar defapt daca ar fi prea usor unde ar fi distractia :cheers: trebe pus si cerebelul la lucru :) nu!

o viata placuta va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanyi bacsi lucreaza la atelierul din Episcopia unde am fost impreuna odata?

yap prietene!

azi am initiat lucrarea, si simbata dimineata ne apucam , el se trezea mai greu, ca io as fi la el la 7 numa sa stiu ca ma apuc de ea :) pina atunci mai studiez si fac schite! :lol:

 

--- Mesaj completat în 11 Nov 2007 14:41 -------------
dupa cum am promis(cred ca e prima data ;) ) simbata ne-am apucat de lucru! :moto:

mai e un pic de lucru, poate un pic mai mult, bolturi, bucse, scaune la arcuri(8), axul arcurilor, axul furci in sine de prins in gitul cadrului, axul roti, si picioarele bratelor frezate poza 4(nare freza Sony baci :lol: )astea merg repede :lol:

urmele de ulei, daca se intreaba careva?, e de la dispozitivul strungului care tinea bara pe pozitie(paralela cu sania strungului)pentru a se putea debita capetele perfect drept, sa uns zona pentru a reduce frecare, deci urme adinci pe brat nedorite.

las imaginile sa vorbeasca!

va urma! :cheers:

post-9005-1194784397_thumb.jpg

post-9005-1194784432_thumb.jpg

post-9005-1194784447_thumb.jpg

post-9005-1194784761_thumb.jpg

post-9005-1194784820_thumb.jpg

post-9005-1194784852_thumb.jpg

post-9005-1194784878_thumb.jpg

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepe sa prinda contur :eek:

Imi tot belesc binoclul dar tot nu-mi dau seama despre ce urme vorbesti.

Deci mosu iti aduce un springer?

 

si ce ma bucur ca vine craciunul! :)

petele de ulei de ele vorbeam Avent!

azi s-a frezat dinsele!

maine incaltam furca cu "bocanci" noi frezati pe placul ochiului :moto:

 

--- Mesaj completat în 19 Nov 2007 17:25 -------------
placutule bucsate, bolturile gata,umarul arcurilor de jos(o bucsa imensa) terminati!

mai raman umeri la arcurile de sus, axele la arcuri(obligatoriu O.L.C. otel laminat de calitate)am gasit da cu greu, si axul roti.Acum iau vacanta ca Sony Baci isi renoveaza sufrageria :eek: si n-am acces la strung :D

Panoniachopper tu cum stai ?

nu mai dai semne de viata?

ai gasit teava pentru bratul fix?

 

furca springer e proiectata a fi mai lata decit ceea care e acum pe ea(nu e originala da axul e!)axul original fiind de 22-25 cm parca, imi e mai mic cu 8-9cm decit imi trebuie la springer,in cazul asta am decis sa pun axul de pe roata spate care e ceea ce am eu nevoie, cu mici modificari(va trebuii sa strunjesc din umar, care nu afecteaza cu nimic, atita imp cit nu se ia din diametru total, da nu e cazul)

 

panoniachopper mare grija deci la alegerea axului, sa nu-l faci din orice material, banuiesc ca sti treaba asta da imi fac datoria si te informez sau reinformez :eek:

ca sunt la subiect mai informez ca am facut si reisere(nu eu ci strungul si strungarul :hug: ) cum le zic americani "dog bone" tradus "os de caine" si voi face si "Jokey shifter" adica schimbator la mana,ca sa fie meniul complet ;)

a nu se confunda "jokey shifter" cu "suicide shifter" la care ambreiajul se acctioneaza cu piciorul.

destul ca m-am laudat suficient...iar "lauda de sine .............." :what:

 

--- Mesaj completat în 19 Nov 2007 17:29 -------------
bucsele la placute era bine si indicat daca se faceau din bronz grafitat sau simplu bronz, sau aluminiu, aliaj usor, da bugetul e limitat , vom vedea cit o tine astea.

post-9005-1194968652_thumb.jpg

post-9005-1194968667_thumb.jpg

post-9005-1194968697_thumb.jpg

post-9005-1194968939_thumb.jpg

post-9005-1195483423_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, pentru tevile de jos, cele rigide, iti trebuie de 4 minim, mai buna de cinci. Sa fie din otel, strungat (asa se zice? :lol: ) la rece. Sau inox, dar aia costa, si nu prea gasesti. Pentru cele de sus e de ajuns 3, poate si 2. Placile de jos, care tin roata sa fie din placa de otel de 12, minim. Sfat: in placi sa pui mai multe gauri pentru roata. Daca dai roata in fata, suspensia o sa fie mai moale, daca in spate, mai rigida. Asa poti sa ajungi la o suspensie ideala pentru tine. Good working, si eu incep springeru' in iarna asta... :D :cheers:

 

o alta remarca!

din cele citite de pe un link atasat aici, si bat apropouri la materialele folosite pentru constructia springerului, scrie clar si da nota de atentie:

materialele folosit sa fie din otel laminat la rece, sub nici o forma nu se va folosi inox, fonta, tralala..., materiale casante, pentru piesele de rezistenta.

initial am vrut sa fac bolturile de la placutele de prindere din capatul barelor din Inox, dar am renuntat.

am folosit suruburi cu cap de cheie negativa(imbus) cu grad mare de calire 8.8 si 7 cu filet partial, asa calite sunt ca sa ciupit doua cutite vidia de strung, am sacrificat unul din ele sa vad cit de tare sunt, am am aflat :D

deci folositi otel tratat pentru piese de rezistenta.

bratele daca nu sunt posibilitai de cromare, trageti teava de inox,aluminiu, sau chiar cupru de ce nu,

peste teava, brat fix obligatoriu de 5mm in carne daca nu chiar plina.

soo long!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare:furca asta functioneaza fara amortizoare?

 

:finger: fara amortizoare?

pai cum sa mearca furca pe baza de ulei fara ulei?

sunt springere care in loc de"amortizoare" (in cazul nostru arcuri), foloseste un singur amortizor hidraulic,pneumatic nu stiu sigur, si arcurile sunt de forma.

voi atasa o imagine sa-ti faci idee.

 

--- Mesaj completat în 29 Nov 2007 18:40 -------------
incep prin ai multumi lui Avent pentru gestul lui onorabil, putin spus!.

ce va aparea in imagine e donatie facuta de el,

asa ca, atunci cind voi frina ma voi gindi la tine de fiecare data :baldy:

raman dator toavarase Avent!

 

doar pe hirtie momentan suportul etrierului frinei pe disc, ca doar nu riscam viata :baldy: si o facem sa fie pe cit posibl de sigura.

post-9005-1196354172_thumb.jpg

post-9005-1196354435_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cum adica arcurile sunt de forma ??? la toate furcile springer din lumea asta arcurile functioneaza...cele de jos se comprima si arcurile de sus se descomprima fiind introduse comprimate la unele modele de springer ce nu au amortizor intre arcuri in fata.....

Va pot asigura suta la suta ca la tote springerurile ce vedeti arcurile la tote functioneaza...nu sunt de model puse....

citeva linkuri de la noi din grupul chopperistilor

/index.php?...=furca+springer

/index.php?...=furca+springer

topicurile cu si despre springer si poze

/index.php?...=furca+springer

 

va salut :rolleyes: spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iaca!

am facut citeva cadre si cu rotile si rezervoarele pe cadru montate sa vad ce linie va avea, asa in mare evident!

are o linie mai faina cu rezervorul mic da nu am autonomie cu el, 6 litri- scobitoare in dintele niprului! :crack:

am de gind sa fac un rezervor Koffin ( sicriu , sarcofag), doar timp sa am de el,e facut si ala pe hirtie urmeaza sa-l decupez pe tabla....sa obtin astfel litri mai multi si o alta haina pentru rusoaica!

post-9005-1199046834_thumb.jpg

post-9005-1199046853_thumb.jpg

post-9005-1199046896_thumb.jpg

post-9005-1199046918_thumb.jpg

post-9005-1199046953_thumb.jpg

post-9005-1199046977_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iaca!

am facut citeva cadre si cu rotile si rezervoarele pe cadru montate sa vad ce linie va avea, asa in mare evident!

are o linie mai faina cu rezervorul mic da nu am autonomie cu el, 6 litri- scobitoare in dintele niprului! :crack:

am de gind sa fac un rezervor Koffin ( sicriu , sarcofag), doar timp sa am de el,e facut si ala pe hirtie urmeaza sa-l decupez pe tabla....sa obtin astfel litri mai multi si o alta haina pentru rusoaica!

 

Super tare! Bravos man! Cred ca va arata hard de tot. Daca pui si rezervorul de Carpati va fi chiar deosebit.

Sugestie daca imi permiti: Taie santul interior al rezervorului si inchide-l de pe margine cu tabla si apoi sudeaza-l. Montajul ar fi sus pe cadru.Plus ca daca dai afara santul interior il poti largi cu mana inainte de inchidere si automat castigi litri la volum.Eu am unul deja taiat si largit numai neinchis.Daca il vrei ti-l trimit pe gratis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...