Sari la conținut

Furca Springer


chopper_awo
 Share

Postări Recomandate

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

schite pentru cei trei arbori, superior, de mijloc si inferior.

tabla de 12mm .

bratul fix, bara de 38mm in grosime de 5mm in carne

brat mobil feir patrat de 20mm rasucit pe strung, axul roti 20mm, axul furci 25.5mm strunjit si apoi tratat.

bratele unde se va prinde in placute care lucreaza se vor bucsa pentru e preveni uzura si buna functionare.

axele centrale care tine arcurile, care trece prin bratul de mijloc va fi din otel inoxidabil de 12 sau 10 probabil de 12mm bineintels bucsat.

cam atit cu vorbaria , voi reveni cu poze la montaj, abia luni va ajunge la frezor. :bigstar:

post-9005-1185610173_thumb.jpg

post-9005-1185610263_thumb.jpg

post-9005-1185610498_thumb.jpg

post-9005-1185610866_thumb.jpg

post-9005-1185611763_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit cu el :bigstar: , va fi multa cind va fi gata si direct in Brasov ma duc daca imi reuseste treaba.

daca am arcurile saptamina asta cel tirziu cealata va fi gata, off horse fara finisari, ca alea ma omoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Sper sa ma insele pe mine vederea dar nu prea par simetrici, no offence

Spor la treaba in continuare :D

 

 

nici o suparare :bounce:

glumeam! :moto:

te asigur ca sunt simetrice!

daca te uiti in fotografia de mijloc unde sunt asezate una peste alta, se observa ca nu da nici unde in lateral una fata de alta, , gaurile sunt perfect aliniate.. si sti de ce?

deoarece a dat gaurile, prinzindu-le pe toate trei la un loc si asa a dat gaurile, deci nu avea cum sa greseasca, si credema ca asta a fost primul lucru care l-am verificat, acum ca o fi un decalaj de citiva mm sau chiar cm la taierea in exterior ma refer la contur, atita bai sa fie, important e sa fie perfect aliniate gaurile.

 

da poate ai vazut tu ceva ce eu nu am bagat de seama, in cazul asta te rog sa-mi spui!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intradevar, ma refeream la conturul exterior si nu la simetricitatea gaurilor ... vezi sa iti iasa bine fuca :), ca daca merg toate bine in iarna am sa imi confectionez si eu una pt simsonica :D post-18053-1188492718_thumb.jpg post-18053-1188492971_thumb.jpg cam asa arata pana acum , e planificat sa o vopsesc negru normal, nu lucios sau metalizat, sa ii adaug un sisibar(sper ca asa se scrie bine) in rest am sa ii mai fac cateceva ...

spor la treaba in continuare :bounce: :moto: :hug:

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

sper sa viu vazut si auzit!

caut caut si air caut!

arcuri pentru furca springer, asta acaut!

asa ca,

poate sa-mi puna, ataseze, cineva, poze cu arcuri de la un ETZ, sau macar dimensiuni exacte a arcurilor de etz, diametru exterior, grosimea(diametrul) sirmei, si lungimea totala a arcurlui.

si ar mai fi si cele de mobra si de misk. arcuri de spate.

astea ar fi arcuri care s-ar preta la un springer, de aceea cer informati despre ele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va fi bLODY havy, gre de-a binelea.

bratul fix din teava de 38mm diametru exterior si 5mm in carne

bratul oscilant fier patrat de 1.5 sau 2 cm rasucit pe strung, arbori sunt mai sus atasti, placutele de prindere vor fi bucsate obligatoriu iar bolturile din INOX!

BUCSAT va fi si arborle de mijloc prin care trec tijele de la bratul oscilant care tin si arcurile.

da n-am arcuri ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in scurt timp o sa ma ocup si eu de o furca springer,

am adunat ceva documentatzie si mai tre astept dupa tipu cu catia sa-l facem mai intai pe program

cum am noutatzi tin si eu la curent

inca nu sunt lamurit cu arcurile, dar o sa tip cand ajung acolo

pan atunci spor la lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...