Sari la conținut

Furca Springer


chopper_awo
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa-mi fac o furca springer pentru o Nepra.Cum varianta cromarii iese din calcul, deoarece nu stiu pe unde s-ar putea face o asemenea chestie ka lumea, a ramas varianta confectionarii din teava de inox.Problema e ca, cea mai groasa teava pe care am gasit-o, are 2 mm in carne( Fi 33 x 2)Din experienta voastra...ce parerea aveti, tine, sau e prea subtire in carne teava?

:crack:

Basty mi-a zis ca mi-ar trebui de 3mm...dar, nu gasesc :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

hei hei!!!!!

si credeam ca sunt singurul care vrea sa-si faca springer pe nepra!

si io am de gind!

iti tre bara si mai groasa de 3 mm in carne ma refer la bratul fix, si sa fie minim 30-33 mm diametru exterior!

bratul care lucreaza in arcurile de sus poate sa fie de 25 - 20 din aceea gasesti la metalo chimice!

e adevarat ca brautul fix tre sa fie foarte reizstent, deaorece deformatieiile si eforturile apar sub imbinarea dintre brat si arbore sau jug cum vrei sai zici .

eu nu sunt expert de aceea cine vrea ma paote contarzice ca nu ma supar, poate e bine venit argumentul!

tre avut in vedere aliniamentul bratelor....

daca vrei poti sa-mi dai PM si mai discutam, scimb de idei, schite......

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...da mai bine discutati aici,ca sint mai multi interesati..poze cu vreun Nipru springer(N FXSTS :crack: )are cineva? pe la rusi poate...?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e Ural...dar, tot pe-acolo...

:crack:

m-am gandit la posibilitatea de a-i pune teava groasa in interior, si pe urma, s-o bag in teava de inox, ca sa iasa estetic bine...dar, nu gasesc nici teava mai groasa de 3 mm in carne (fi 30) sa s-o pot strunji pana la o cota corespunzatoare :crack: pe urma, ar exista posibilatatea cromarii, dar, fara cuprare prealabila, nush daca iese ca lumea....

post-10996-1154633621_thumb.jpg

Editat de chopper_awo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde ai luat arcurile?

initial am vrut sa le pun de la furca niprului dar merge numai la partea de sus ca sunt inguste tare, si nu fac fat daca le mai tai!

pey..m-am gandit sa pun ca arcuri groase , niste arcuri de la telescoapele spate de minsk(sunt relativ ieftine, noi), iar arcurile superioare, sa le pun tot de la telescoapele spate de Carpati

:crack:

 

..oare mai era pe aici prin forum un topic mai vechi despre cum sa-ti faci furca springer? a lui Roby cumva?

ba era, dar, nu spunea cat de groasa sa fie teava....eu chiar dupa modelul lui vreau sa mi-o fac :D

Apropos...nipra mea va avea cadru rigid :crack:

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, pentru tevile de jos, cele rigide, iti trebuie de 4 minim, mai buna de cinci. Sa fie din otel, strungat (asa se zice? :crack: ) la rece. Sau inox, dar aia costa, si nu prea gasesti. Pentru cele de sus e de ajuns 3, poate si 2. Placile de jos, care tin roata sa fie din placa de otel de 12, minim. Sfat: in placi sa pui mai multe gauri pentru roata. Daca dai roata in fata, suspensia o sa fie mai moale, daca in spate, mai rigida. Asa poti sa ajungi la o suspensie ideala pentru tine. Good working, si eu incep springeru' in iarna asta... :D :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cautare aici pe grupul cupperistilor furca springer si o sa gasesti si detalii si alte discutii

 

salut roby :crack:

bine ca ai aparut, man, ca de tine aveam nevoie! vreau o furca dupa schitele tale, dar nu stiu daca tine pe nepra teava de 2 mm grosime in carne...mai groasa n-am gasit, ci doar de 1 tzoll. ce parere ai...oare tine?

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, pentru tevile fixe, am gasit teava din inox, de 4 mm grosime in carne, si diametrul de aprox 35 mm.daca mai intereseaza pe careva, se taie in zona o fabrica si se da la fier veki, de acolo am procurat-o.pentru 4,5 metri am platit 2,1 mil.care esti interesat, da pm, pentru ca teava asea groasa, nu se gaseste in comert, este pentru instalatii industriale.acuma, mai am o intrebare:tevile mobile, se pot face din teava din inox de 1,5 mm grosime, sau e prea subtire? :hug:

p.s. mai e acolo si teava de 20 mm diamentru, groasa in carne 2 mm (tot inox) ar fi buna pentru ghidoane...

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...