Sari la conținut

Tura III "mit Vlad", Route des Grandes Alpes


Postări Recomandate

Salutare tuturor! :smoke:

 

Dupa o luuunga asteptare a venit, pe 18 iunie, momentul in care ne-am strans cu totii la Viena sa incepem o noua tura; de data aceasta am fost in total 14 participanti, 13 romani si un amic al meu austriac.

Telul nostru principal a fost traversarea Alpilor francezi de la lacul Leman pana pe Coasta de Azur pe Route des Grandes Alpes, cca. 700km. De-a lungul rutei sunt de traversat mai multe pasuri dintre care cel putin 7 au peste 2000m inaltime, culminand cu Col de l'Iseran, cel mai inalt pas din Alpi cu 2770m.

 

Dupa masa de vineri seara la Viena a urmat sambata traversarea Austriei pana aproape de Elvetia; am plecat din Viena catre nord-vest pana la Krems de unde am mers paralel cu Dunarea; ne-a plouat bine dar la intrarea in Krems ploaia a incetat si chiar a aparut si soarele. Am parcurs cca. 100km de-a lungul Dunarii, incepand cu regiunea viticola Wachau, pauza la manastirea Maria Taferl si iesind in autostrada putin inainte de Linz.

 

Dupa o masa bine-venita la Landzeit Voralpenkreuz am luat-o pe autostrada pana la Salzburg apoi am intrat in Bavaria catre Bad Reichenhall, am intrat iar in Austria mergand pe drum "judetean" pana la St. Johann si apoi la WĂśrgl de unde am reluat autostrada pana la Imst, in Tirol. Ne-a plouat la greu... tot pe ploaie a urcat si dificilul pas Hahnntenjoch (1884m) coborand apoi pe Lechtal catre destinatia noastra, Holzgau. Acolo ne astepta deja incalzita camera de uscat claparii unde bineinteles ne-am lasat echipamentul la uscat. A urmat apoi o cina copioasa unde am mancat ciolanele comandate cu o seara inainte.

 

P1000645.jpg

P1000646.jpg

Mesaj completat

P1000643.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa cei cca. 600km de sambata urma o zi dificila, duminica, in care a trebuia sa traversam Elvetia si sa ajungem in Franta, la Chamonix unde urma sa stam 2 nopti.

Din pacate, duminica dimineata am plecat pe ploaie... care, urcand catre Flexenpass deja devenea lapovita serioasa; ne-am miscat greu, nu atat din cauza carosabilului ci mai mult din cauza vizierelor pe care se depunea lapovita si care se abureau la greu. Si daca nu era suficient, am mai prins si coborarea catre autostrada blocata de un raliu, motiv pt care a trebuit sa urcam pe Arlbergpass la 1800m si sa asteptam la o cafea.

 

Pana la urma am ajuns in Lichtenstein unde ne-am despartit in 3 grupuri; de frica zapezii, majoritatea au preferat sa traverseze Elvetia pe autostrada, unii au facut un mix autostrada-nationale iar eu cu Razvan am preferat sa riscam si sa facem traseul propus prin munti. Lucru pe care nu l-am regretat :smoke: pt. ca cei care au luat-o pe autostrada au fost ingreunati de ploaie, blocaje si restrictii de viteza; la noi nu a plouat deloc, chiar am prins drum superb... ne-a prins insa lapovita serioasa pe Oberalppass (2046m) unde am luat si pranzul si, culmea, doar ceva ceata pe Furkapass cu 400m mai sus.

 

P1000651.jpg

P1000653.jpg

P1000652.jpg

P1000657.jpg

Mesaj completat

P1000666.jpg

P1000661.jpg

P1000659.jpg

P1000671.jpg

 

va urma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de tare pe Oberalp!!! Felicitari! Hai, bagati mai multe... Biiine, biine, astept sa ajunga (cu bine) acasa si ceilalti ;)

 

Ce mai faci Bogdan? Chiar te-am pomenit si pe tine, la sectiunea "ce pacat ca nu sunt iarasi cu noi..." ar trebui sa fii mandru de asta :cheers:

Mesaj completat

mai baga, ca sunteti fotogenici, vad;)

 

Hallo Cria! bagam, bagam... dar mai dureaza ca e mult de povestit :smoke:

 

Si sa vezi cand ajung si restul acasa... dar mai dureaza, unii sunt inca in Croatia, altu era azi pe Stelvio, altu prin Normandia...

Mesaj completat

So... ramasesem la Furka pe care l-am coborat si am taiat-o catre Martigny pe o vreme excelenta, soare si peisaje mirifice. Din fericire politia in Elvetia este cam inexistenta, la fel si radarele, cel putin pe unde am trecut noi... asa ca ne-am facut de cap :lol: ; pe drum am facut o pauza la o benzinarie langa care avea sediul un dealer Yamaha si nu am ratat ocazia unui prim contact cu noua Super Tenere 2010.

 

P1000673.jpg

 

Am ajuns in final la Martigny pana la Chamonix mai aveam de trecut Col de la Forclaz care, desi atinge doar putin peste 1500m, ofera senzatii tari... curbe cu vizibilitate buna, asfalt foarte bun si mai era si liber motv pt. care nu am ratat oferta si am alergat ca 2 capiati. In final... Chamonix. Baietii harnici care au profitat de autostrada ne asteptau deja la un restaurant...

 

Luni dimineata eram chititi sa urcam cu telecabina la Aiguille du Midi la 3842m sa vedem de aproape Mont Blanc-ul dar am fost avertizati ca e posibil sa fie vreme proasta, cu vizibilitate redusa si ca poate nu merita cei 41 euro; eibine, nu fu asa, ies buimac dimineata pe balcon si iata ce vad:

 

P1000678.jpg

P1000679.jpg

 

Am luat micul dejun, ne-am imbracat "de strada", ne-am luat cate ceva gros la noi si am fugit toata gasca la telecabina. Asa vreme nu se putea rata...

Urcarea pana la 3800m este spectaculoasa, se face din 2 bucati (se schimba telecabina) si privelistea incredibila, atat in sus pe munte dar si catre toata zona Chamonix.

 

P1000681.jpg

 

hotelul nostru cel roz (in centrul imaginii) cu balconasul meu la ultimul etaj:

 

P1000682.jpg

P1000683.jpg

P1000684.jpg

P1000687.jpg

P1000690.jpg

 

 

Mesaj completat

Dupa numai 20minute am ajuns... suuuuuuus... destul de frig, aerul cam insuficient dar peisajele merita orice efrot!!!

Mont-Blanc-ul (4810m) in toata spelndoarea lui:

 

P1000701.jpg

P1000697.jpg

P1000699.jpg

P1000713.jpg

P1000706.jpg

P1000714.jpg

P1000707.jpg

P1000723.jpg

P1000721.jpg

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce zi superba a-ti prins Chamonix! Continuarea????

 

Salut Costache! Pacat ca nu ai mai venit...

Intr-adevar, a fost o zi superba! :smoke:

Continuarea vine acum (cu Mont_Blanc, restul maine ca sunt rupt)

 

P1000750.jpg

P1000728.jpg

P1000749.jpg

P1000748.jpg

P1000747.jpg

P1000743.jpg

P1000737.jpg

P1000694.jpg

P1000695.jpg

P1000689.jpg

P1000730-1.jpg

P1000720.jpg

 

 

Va urma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu inca mai alerg

pe aici pe aici pe aici

ba in 3 ba singur

 

Ti-ai indeplinit si visul asta... :lol:

In timp ce tu erai la Millau, ne-am intalnit si cu coechpierii tai, pareau cam "singuri pe drum"; noi faceam pauza de plaja la o bulangerie... mmmm ce bunatati... :cheers:

Ti-ai luat si tu geaca Rallye3?

Mesaj completat

Sa continui povestea... dupa peisajele de vis cu Mont-Blanc am coborat inapoi "cu picioarele pe Pamant" in Chamonix si mergand spre hotel am facut o rezervare pt. cina la un restaurant chinezesc (care nu era o "spelunca" cu mese de plastic) dupa care am luat decizia sa facem program separat, unii au ramas la plimbare si relaxare in Chamonix iar altii am plecat catre Thonon les Bains, punctul oficial de incepere al RGA.

 

Citisem in cartile mele de la nemtalai despre un loc deosebit, facand o abatere de la ruta din Taninges; ei bine, s-a dovedit a fi poate cel mai frumos loc al intregului traseu, un peisaj de basm... este vorba de Cirque du Fer a Cheval... :smoke:

Am ajuns la un capat de drum, am platit o taxa simbolica de 1 euro si dupa cca. 1 km am ajuns... eram inconjurati de pereti muntosi din care izvorau cascade, muuult verde, o mare pajiste pe care alergau nestingheriti caii... natura pura!

Am luat masa acolo pe o terasa dar desi se facuse ora 4 si mai aveam destul de mers, nu ne mai induram sa plecam.

 

P1000758.jpg

P1000762.jpg

P1000764.jpg

P1000760.jpg

P1000766.jpg

 

Pana la urma ne-am urnit... si dupa ce am trecut Col de Joux Plane (1750m) si Col de Ranfolly (1650m) am revenit pe RGA profitand din plin de curbe pana la lacul Leman, la Thonon.

 

P1000773.jpg

P1000775.jpg

P1000777.jpg

P1000776.jpg

 

Dupa ce am dat o tura prin Thonon si am facut ceva poze, am realizat ca este tarziu si vom ajunge tarziu la cine asa ca am luat drumul catre Chamonix.

 

P1000784.jpg

P1000789.jpg

P1000785.jpg

P1000792.jpg

P1000796.jpg

P1000780.jpg

P1000797.jpg

P1000790.jpg

 

Am ajuns cu intarziere la cina, fetele erau foarte bine-dispuse de surpriza oferita de personalul restaurantului (le las pe ele s-o dezvaluie) si ne-am delectat cu specialitatile chinezesti...

 

va urma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marti dimineata am parasit Chamonix si am intrat pe RGA de la Cluses; vreme de vis, soare, cald... vreme care s-a pastrat asa pana la sfarsitul excursiei, nu ne-a mai plouat niciodata.

Primul pas peste care am trecut a fost Col de la Colombiere (1613m) urmat apoi de Col de Aravis (1486m) unde am zabovit ceva timp pt. poze.

 

P1000799.jpg

P1000800.jpg

P1000802.jpg

P1000805.jpg

P1000808.jpg

P1000807.jpg

 

Am trecut apoi prin Flumet, am trecut Col de Saisies (1650m) si am ajuns in simpaticul orasel Beaufort unde am facut o pauza la boulangerie pt. cafea si mai ales pt. prajiturile incredibil de bune :smoke:

 

P1000809.jpg

P1000810.jpg

 

Am ajuns apoi la lacul de acumulare Roselend, am trecut apoi pe Cormet de Roselend (1968m) pana la Bourg St. Maurice, un alt orasel tare aratos.

 

P1000815.jpg

P1000820.jpg

P1000819.jpg

P1000822.jpg

P1000835.jpg

P1000837.jpg

 

Mesaj completat

De la Bourg St. Mourice unii dintre noi au dat o fuga pe Petit St. Bernard (2188m), lucru pe care regret ca nu l-am facut si eu; sunt convins insa ca voi mai ajunge in acele locuri si nu-l voi rata data viitoare.

A urmat apoi barajul la Lac du Chevril, statiunea de ski Val d'Isere ca apoi sa urcam pe cel mai inalt pas din Alpi, Col de l'Iseran (2770m).

 

P1000855.jpg

P1000852.jpg

P1000865.jpg

P1000868.jpg

P1000877.jpg

Mesaj completat

Dupa mai mult de 300km numai de munti, curbe si pasuri am ajuns in final la Valloire, la hotelul unde urma sa innoptam si sa luam cina.

 

P1000878.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

*cat imi era mie tarsha de drumuri abrupte, de serpentine si frig, acuma gata. ich moechte mit! deci, ne vedem la anu', Vlad. sa pui din timp detaliile pentru tura IV, ca sa stiu cum imi programez concediu. perioada in special. ...sper sa mai am cu ce :smoke:

...poate ma apuc din nou si de schi :lol:

 

pozele sunt de exceptie! ce camera foto ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim mi-a luat vorba din gura cu inca un grup de oameni fericiti din care cu mare regret eu nu am facut parte.

 

Felicitari Vlad!

 

Marcelino, stii bine ca v-am dus dorul (si tie si Biancai) si ca ne-a parut tare rau ca nu ati mai putut veni. ;)

Multumesc! Chiar cred ca a iesit bine totul...

Mesaj completat

*cat imi era mie tarsha de drumuri abrupte, de serpentine si frig, acuma gata. ich moechte mit! deci, ne vedem la anu', Vlad. sa pui din timp detaliile pentru tura IV, ca sa stiu cum imi programez concediu. perioada in special. ...sper sa mai am cu ce :smoke:

...poate ma apuc din nou si de schi :D

 

pozele sunt de exceptie! ce camera foto ai?

 

La tura de la anu' vei fi binevenita; insa s-ar putea sa fii putin dezamagita de lipsa pantelor abrupte, lumea (gasca) stie clar ce vrea si va trebui sa ma supun: Scandinavia. :lol:

(mai mult insa nu discutam acum ca este mult prea devreme)

 

Aparatul nu este ceva profesional, am cautat sa gasesc un bun compromis intre dimensiuni (stiu ca nu as cara niciodata dupa mine un DSLR) si niste caracteristici gen lentile "wide angle" de calitate, zoom mare (12x), filmare HD etc. si am ajuns la concluzia ca Panasonic Lumix dmc-tz7 (rosu!!!) este exact ce-mi doresc.

Dupa cum am vazut "prin vecini", degeaba ai un aparat scump/profi daca habar n-ai sa-l folosesti si, mai ales, habar n-ai ce si cum sa pozezi. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Dupa cum am vazut "prin vecini", degeaba ai un aparat scump/profi daca habar n-ai sa-l folosesti si, mai ales, habar n-ai ce si cum sa pozezi. :smoke:

 

* klar!

 

sunt cu ochii pe voi/tine. sper sa fie cald la scandinavi, ...mi-ar placea sa fac baie in marile alea nordice :lol:

 

P.S. eu am o "caramida" de facut foto si folosesc foarte putine functii de la el, stiu ce zici... in curand o sa-mi iau unul de buzunar :cheers:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai khk-atule, nu stiu cum sa iti explic cu alte cuvinte ca dai in gropi. esti plin de venin si de spume, faci aici pe bunul samaritean si iti ghioraie matele de foame, te bucuri la cativa banuti de la oamenii astia care merg cu tine, de ce-or merge nu stiu. daca le-ai luat banii trebuia sa ai bunul simt sa stai cu ei pe unde vor ei, nu sa faci tu pe turistul pe banii lor. cu mihai si dan ce ai? nu au contribuit la ajutorul tau de somaj? cred ca ai sa-ti iei vreo doua in bot de la ei. singuri pe drum e? ne-am intalnit in menton, erau perfect orientati. cu aparatul ce sa-ti zic, esti penibil pur si simplu, am tot un lumix, lx3, nu fac eu poze ci pasagera, aparatul e mic, i-a atins niste butoane si l-a zapacit. n-am habar sa fac poze- ha! mascariciule!

Editat de Belbody
FARA atacuri la persoana! WARN +10%
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* personal, nu cred ca merita un raspuns cineva care discuta in acest fel. da, la Doru_BMW ma refer. nu-l cunosc si nici nu am ceva de comentat (la excursiile pe care le face, la pozele lui, la interventii si opinii personale, etc.). ma deranjeaza, insa (ca simplu participant la discutii) sa vad pe asa un topic frumos (da, a fost o excursie reusita, asta e impresia mea si participantii nu au spus altceva) comentarii asa de acide, de prost-gust.

 

poate ca postul de mai sus ar trebui moderat(?) expresii precum "mai khk-atule" sunt inacceptabile. si restul e deplasat oricum, nu are legatura cu topicul in sine, ci doar cu o rafuiala care nu se mai termina(!)

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai khk-atule, nu stiu cum sa iti explic cu alte cuvinte ca dai in gropi. esti plin de venin si de spume, faci aici pe bunul samaritean si iti ghioraie matele de foame, te bucuri la cativa banuti de la oamenii astia care merg cu tine, de ce-or merge nu stiu. daca le-ai luat banii trebuia sa ai bunul simt sa stai cu ei pe unde vor ei, nu sa faci tu pe turistul pe banii lor. cu mihai si dan ce ai? nu au contribuit la ajutorul tau de somaj? cred ca ai sa-ti iei vreo doua in bot de la ei. singuri pe drum e? ne-am intalnit in menton, erau perfect orientati. cu aparatul ce sa-ti zic, esti penibil pur si simplu, am tot un lumix, lx3, nu fac eu poze ci pasagera, aparatul e mic, i-a atins niste butoane si l-a zapacit. n-am habar sa fac poze- ha! mascariciule!

 

 

sa imi fie cu iertare, de unde a venit replica asta, sau legat la ce din acest topic ? strict din acest topic!

fara sa cunosc pe nimeni am citit si eu threadurile vechi, pentru ca se gaseste informatie....

 

omul a facut o excursie si i-au iesit niste bani. cei care au mers cu el presupun ca nu sunt atat de idioti incat sa nu stie si cat ii iese lui vlad (se vehiculeaza ca i-ar iesi).

oamenii sunt mai comozi din fire si accepta sa dea acei bani pentru niste servicii ...

hai sa o luam altfel, eu castig (sa zicem) 15e pe ora de munca.

pentru o astfel de excursie ma documentez, ma agit si pierd cam 50-60 de ore. cazari, locuri de vizitat, citit ce au scris alti oameni etc... timpul meu (pentru ca in timpul liber fac altceva) il evaluez la 700-750e ..

in conditiile astea, dau bucuros 100e ca cineva sa fac totul pentru mine.. e simplu nu ?

 

oamenii au acceptat desi li s-au deschis ochii. ai pus pe forum exemple de cazare, le-ai zis ca ii fura vlad pe fata, etc..

 

ei bine, dupa toate astea, cele 10 motociclete , si oamenii aferenti au zis .. bai dreptate are doru, dar noi suntem niste tampiti si preferam sa fim furati. asa ca toti, niste ignoranti, redusi mintal, cum vrei tu sa le zici, i-au dat talharului asta bani , l-au inbogatit, si au plecat in excursie (si pana acum nu am citit nici o plangere), se pare ca oamenii se simt bine.

 

se pare ca lumea chiar s-a simtit bine, se pare ca lumea e bucuroasa sa mearga in ture cu vlad.. daca deja se discuta despre o urmatoare excursie care e treaba noastra ?

fiecare face ce vrea cu banii lui .. unii cumpara bijuterii pentru femei, unii vor sa manace la malu marii si sa dea 90e pe o cina (crezi ca interesa pe cineva cat dai tu pe cina ? ) si unii vor sa ii dea bani lui vlad.

 

lumea e fericita, ce ne intereseaza pe noi?

ne uitam si noi, vedem trasee, vedem poze, vedem impresii, invatam, tragem concluzii, si pe urma facem pentru noi ce ne taie capul, dar de ce sa ne amestecam (in repetate randuri) in ceea ce fac altii ?

 

ai zis o data, am inteles cu totii, ai facut topic separat ca mergi in turcia de 1 mai, nu ai mers, ai facut topic separat despre excursia asta, nu a mers nimeni cu tine (stiu , nici nu ai fi vrut, doritori erau multi)

 

legat stric ontopic..

 

vlad te felicit pentru un singur lucru .. poza de inceput este cea mai buna.. rezuma tot ce trebuie , o gramada de bmw uri pierdute in fundal si un dl650 care se uita mandru spre camera, lider de grup, asa domnule, asta e adevaru :smoke:) (eu=posesor de dl650).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai khk-atule, nu stiu cum sa iti explic cu alte cuvinte ca dai in gropi. esti plin de venin si de spume, faci aici pe bunul samaritean si iti ghioraie matele de foame, te bucuri la cativa banuti de la oamenii astia care merg cu tine, de ce-or merge nu stiu. daca le-ai luat banii trebuia sa ai bunul simt sa stai cu ei pe unde vor ei, nu sa faci tu pe turistul pe banii lor. cu mihai si dan ce ai? nu au contribuit la ajutorul tau de somaj? cred ca ai sa-ti iei vreo doua in bot de la ei. singuri pe drum e? ne-am intalnit in menton, erau perfect orientati. cu aparatul ce sa-ti zic, esti penibil pur si simplu, am tot un lumix, lx3, nu fac eu poze ci pasagera, aparatul e mic, i-a atins niste butoane si l-a zapacit. n-am habar sa fac poze- ha! mascariciule!

 

'Ai de steaua ta.Om batran si nebun pe deasupra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

vlad te felicit pentru un singur lucru .. poza de inceput este cea mai buna.. rezuma tot ce trebuie , o gramada de bmw uri pierdute in fundal si un dl650 care se uita mandru spre camera, lider de grup, asa domnule, asta e adevaru :smoke:) (eu=posesor de dl650).

 

 

* hihihihi, te-ai dat in fapt!

 

si mie tot poza aia imi place cel mai mult. nu sunt eu mare amatoare de peisaje montane, nici nu ma misca neaparat chestiile care tin doar de civilizatie (turistice), da' din ce vad, excursia asta a fost foarte misto. simt un mic fior de invidie pe sira spinarii. ca n-am fost acolo :lol: ii felicit, sincer, pe toti cei care au fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* hihihihi, te-ai dat in fapt!

 

si mie tot poza aia imi place cel mai mult. nu sunt eu mare amatoare de peisaje montane, nici nu ma misca neaparat chestiile care tin doar de civilizatie (turistice), da' din ce vad, excursia asta a fost foarte misto. simt un mic fior de invidie pe sira spinarii. ca n-am fost acolo :smoke: ii felicit, sincer, pe toti cei care au fost.

 

 

Excursia nu a fost doar misto.... a fost SUUUUPEEEERBA. Ruta, grupul, organizarea, totul a fost perfect. Sa vreau si nu as avea de ce sa ma plang (ar fi si culmea avand in vedere ca Vlad m-a carat dupa el peste tot si nici macar nu a trebuit sa ma uit pe harta). M-am simtit excelent in compania unor oameni deosebiti.

 

Poze o sa pun si eu dupa ce termina Vlad povestirea.

 

Multumesc Vlad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...