Sari la conținut

MOTO THURSDAY


rookie22
 Share

Postări Recomandate

Mai nou dupa cate am observat nu se mai fac acele ture de asa zisa parada. Acum ne adunam in parcare socializam cat de cat si se striga din public: na unde mergem? Apoi vin locatiile gen Vinga, padurea Vladimirescu, Ceala, Timisoara, etc. Se urca fiecare pe mobra si dai forja.Cine ajunge e bine, cine nu nu. ce frumos era la inceputuri cand ne adunam la Kaufland si faceam acele ture prin oras, sa ne facem vazuti conservarilor si sa promovam asa zisul spirit motociclistic. Atunci avea cine striga pe acolo, acum nu mai e. Nu se face un plan nu se face nicio tura. N-ar fi rau ca aceseste iesiri de joi sa nu se lase doar cu o vorba si un suc la nu stiu ce locatie. Puteti face o cheta fiecare de cativa lei acolo, nominal si scris, sa gasiti pe cineva cu cunostinta la vre-o tipografie si sa faca flayere pe care sa le impartiti la semafoare sau in parcari. va faceti echipe de 4-5 mobre si va postati pe cele doua sensuri de mers de la teatru la Podgoria si impartiti la semafoare cateva. Va fixati o ora de intalnire iarasi in parcare dupa aia sa plecati la suc. veti avea de povestit acolo reactiile conservarilor de la semafoare. Flayere se gasesc pe tot netul cu diferite teme. Astept reactia cluburilor din Arad pe aceasta tema. O campanie antiaccidente ar fi binevenita in Arad. eu am postat aici doar o idee ce s-ar putea face la Moto Joi. Dupa cate am aflat ora de incepere v-a fi 19. Nu dati cu bata in mine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mda....moto joi pentru mine este sinonim cu "hai sa aratam ca avem motoare". Nu am auzit de actiuni,iesiri sau alte chestii de genu.inafara de mos craciun pe motocicleta si 1-2 actiuni prin oras nu am auzit/vazut nimic concret. In arad am observat grupuri si grupulete,vorbe,povesti si nimic concret. Pentru mine fiecare zi in care ies cu motorul ii moto joi. ma intalnesc cu alti prieteni, dam o tura scurta, bem un suc si acasa toata lumea, ceea ce banuies ca se fac si de cei de la Moto Joi. Am auzit de ture in afara orasului la Moto Joi, chestie la care chiar nu ii vad rostul. Parerea mea este ca aceste plimbari ar trebui facut prin oras, sa vada conducatrii de autovehicule ca exista motociclisti. Eu circul foarte mult cu masina in oras, dar daca nu as fi "motociclist" nu as sti ca motociclistii se afla in trafic, in special joia. Practic cand aparem pe strada cu motocicleta suntem o surpriza de cele mai multe oripentru ceilalti participanti la trafic. Plimbarile in afara orasului ar trebui facute in weekend cand oricine poate dispune de timp mai mult. Ideea domnului Kato cu flyere la semafoare si chestii de genu este foarte buna, dar din pacate nu cred ca are cine sa faca asa ceva in Arad. Nu vreau sa fiu rau sau sa ii critic pe cei care participa la Moto Joi, dar asta este parerea mea.

Asfalt uscat la toti si profitati de vremea buna :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motojoi a deviat mult de la intentia initiala

Ideea era sa facem cateva ture pe centru si gata

Carcotasii au inceput sa intrebe de ce pe centru? hai si in cartierul x sau y

Apoi s-a renuntat la defilarea pe centru si au ramas cartierele

Apoi a ramas doar sucul de "dupa", si daca se poate cat mai departe de oras

 

Citez din postul nr 1:

 

obiective:

-Constientizarea de catre participantii la trafic, public si organele statului a existentei motociclismului ca si comunitatea unitara de pasionati ai vehicolelor cu doua roti.

-Constientizarea potentialului comunitatii Moto din Romania - atit de catre participantii la trafic, public si organele statului cit si de insasi membrii comunitatii, astfel obtinindu-se o coeziune mai buna si deschizindu-se posibilitati de actiune punctuale pe viitor.

-Constientizarea necesitatilor particulare a motociclistilor de catre public, parteneri de trafic, organe de ordine, institutii.



Metoda de manifestare:

Manifestarea se bazeaza pe dreptul inalienabil (cistigat de stramosi cu ceva singe) la libera deplasarea pe teritoriul tarii a cetatenilor!


In fiecare joi a fiecarei saptamini, in fiecare oras al tarii, intre orele 17 si 20, pe un traseu circular stabilit de comun acord intre membrii comunitatii locale, motociclistii se aduna la o plimbare ad-hoc care are urmatoarele caracteristici:

- motociclistii isi semnalizeaza intre ei faptul ca participa la "traseu" printrun semn distinctiv pentru a evita confuziile (unii pot fi in interes de serviciu etc). Semnul propus ar fi: "doua claxoane scurte si o turare scurta a motorului"

- odata ce doi motociclisti sint impreuna pe traseu ramin impreuna cit mai mult posibil incercind sa "aglutineze" cu alti motociclisti sau grupuri de motociclisti aflati pe "traseu". In acest fel grupul de motociclisti creste in volum, ideal, dupa o perioada toti motociclistii se vor regasi intrun singur grup. Daca motociclistii intra pe traseu deja grupati in mici grupuri (cluburi, etc) cu atit mai bine.

- Fiecare motociclist intra si iese in "traseu" liber de orice obligatie dar odata intrat este necesar sa faca eforturi sa respecte citeva linii directoare:

* sa incerce sa grupeze cu alti motociclisti
* sa faca tot posibilul sa nu atraga in mod nejustificat atitudinea negativa a publicului prin zgomot excesiv etc.
* sa aibe grija sa nu puna in pericol siguranta celorlalti motociclisti sau a publicului participant la trafic prin viteza excesiva sau acrobatii si nu in ultimul rind sa isi protejeze propria integritate prin purtarea de echipament adecvat.
* sa faca tot posibilul sa evite conflicte cu publicul sau agentii de ordine pentru a nu permite denaturarea scopurilor manifestarii de catre interese contrare provocatoare.
* sa tolereze diferentele dintre motociclisti (de la tip de moto, tip de echipament, atitudine si stil de pilotaj) si sa invete din ele - sintem diferiti dar uniti. Efectul giroscopic e acelasi pentru toti! smile.gif
* sa isi protejeze motoarele lor si ale camarazilor. turatii mici (vine caldura!) si sa se permita motoarelor cu racire cu aer sa circule mai liber.


-la finalul "traseului" motociclistii sint incurajati sa se adune in locuri publice (parcari, baruri) in care pot sa faca schimb de idei contructive despre imbunatatirea perceptiei motociclismului pentru restul cetatenilor ca si pentru imbunatatirea si armonizarea relatiilor dintre ei prin intelegerea diferentelor ce exista intre stilurile moto preferate ca si alte nazuinte legate de motociclism. Prin cunoasterea si tolerarea celuilalt putem sa ne cunoastem pe noi mai bine intrucit diferentele ne fac sa vedem ce sintem sau/si ce ne lipseste. In acelasi fel prin prezentarea diferentelor pe care le comporta motociclismul catre public, publicul are aceasi posibilitate sa vada si sa inteleaga ca motociclistii sint mai mult decit citeva expresii peiorative, ca sint un mod de a exista iar particularitatile motociclismului nu sint lucruri care alieneaza motociclistii de civilizatie ci lucruri care imbogatesc existenta societatii noastre. Motociclismul apartine civilizatiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare tuturor,

 

Azi 20 iunie 2013, va asteptam dupa tura de moto joi la Clubhouse MC Burnout in incinta Frigorifer la un ceaun din partea noastra, cu ocazia deschiderii clubhouse-ului nostru.

 

Este binevenit orice motociclist si prietenii lui.

 

Ciau, ciau.

Editat de Gaby K77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe caldurile astea cred ca adunarea la ora 8 P.M. (20:00) este mai mult decat decenta

sper sa adun cativa motociclisti in parcarea dintre liniile de tramvai, ca sa-mi fac si eu damblaua, adica defilarea prin centru

Apoi navalim cu placere in clubul vostru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Buna ziua !

 

Nu mai este intalnire de moto joi ?

Mai este, in fiecare Joi in parcarea din fata Bisericii Rosii, ora 19!

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...