Sari la conținut

MOTO THURSDAY


rookie22
 Share

Postări Recomandate

cu 80+ in localitate??? citeste mai atent... :cheers:

e maradeanu , se subânțelege ;) chair ieri eram la gara in apropiere de pizza 5 colturi , la semafor un viteaz cu un motor alb ( nu i-am vazut marca ca era pe cealalta banda si nu se vedea de masini ) a dat o sarja la stop de am crezut ca ii sar pistoanele afara , sa speriat lumea ... ce sa mai zici

Editat de Makaveli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca voi fi disponibil, voi participa si eu, dar mi-e teama ca vor fi viteji care vor da cu bata-n balta

Daca nu vrei sa vii nu e obligatoriu.. eu cred ca trebuie sa faci lucruri in care crezi,.. daca nu esti convins de cv n-are rost... iar in legatura cu actiunea noasta, si daca ne luptam cu norile in vant... macar incercam sa facem cv, ... daca fiecare isi vede de treaba lui chiar ca n-o sa schimbe nimik....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu 80+ in localitate??? citeste mai atent... :cheers:

inteleg ce vrei sa spui ... dar daca ar fii sa pun mai multe cap-la-cap , sunt unii care merg cu 150+ in oras (nu din discutia "Kato vs Rolly") ... voi mergeti lejer cu 80 si mai mult ca sigur ca si eu as face la fel daca as avea ceva mai multi caluti sub mine si mai multi bani in portofel ... revenind la subiect : Ma primiti sau nu ?

 

e maradeanu , se subânțelege ;)

Hahaha , so not funny*

 

*greseala intentionata

Editat de maradeanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact cei care ne fac de mirul lumii nu vor participa la actiune, pentru ca:

 

 

 

Asta e deja o dilema existentiala

Daca voi fi disponibil, voi participa si eu, dar mi-e teama ca vor fi viteji care vor da cu bata-n balta

In mod sigur or sa fie, nu exista padure fara uscaturi, dar daca chestia asta o sa mearga si daca reusim sa facem macar un sofer sa fie mai atent la noi si sa se invete sa priveasca in oglinzi la schimbarea sensului de mers eu zic ca deja este un plus si un risc in minus ca respectivul sa se urce pe tine, in mod clar nu or sa se vada efecte imediate dar daca o tinem asa in fiecare joi si cat mai multi ies pe strada la plimbare intr-un anumit interval lumea o sa se obisnuiasca mai mult cu noi prin trafic.

De exemplu astazi mergeam spre podgoria si chiar aproape de intersectie dupa baru Hazard un tip cu un bmw s-a bagat gramada peste mine fara nici o greata, el vb la tel nu s-a uitat in oglinzi nu a semnalizat nu nimic, l-am evitat pt ca am fost atent dar poate alta data nu am sa fiu si unde se va ajunge... dar poate peste cateva luni in care aceasta idee se va desfasura poate isi va da seama ca mai e si altcineva pe langa el si poate va semnaliza sau macar isi va verifica oglinzile , si asta e un castig, stiu ca asta se intampla zi de zi si toata lumea se confrunta cu asta, si eu m-am obisnuit deja nici nu ma mai enervez la faze din astea, dar problema este ca atunci cand eu, tu sau altul are o zi in care nu este chiar asa de atent in trafic si nu va putea reactiona la o astfel de situatie prompt inevitabilul se va intampla, si de ce sa nu facem ceva in sensu asta daca putem... nu e cine stie ce mare chestie, e doar o plimbare de o ora o ora jumatate cu pauze prin oras lejer cat mai multi, toata lumea zice ca trebuie sa se faca ceva, dar nimeni nu face nimic, toata lumea se plange ca ce tampiti sunt conservarii ca sa vezi ce am patit ce a facut ala ce a facut celalalt, da, nu zic ca nu, dar noi nu stim decat sa ne plangem... nimic mai mult, trebuie sa ne facem vazuti cat de cat sa stie lumea ca mai existam si noi pe aici, si asta o vom realiza printr-un lucru cat se poate de simplu, o plimbare in numar cat mai mare, cine vrea sa pocneasca sa claxoneze ca sa se simta el bine treaba lui ( desi asa nu vom face decat sa fim priviti mai rau) fiecare e liber sa faca ce vrea, ideea este sa ne facem vazuti. Stiu ca s-au mai incercat tot felu de chestii si nu au iesit, pt ca unu sau altu nu a vrut sa faca el parte sau ca nu ii place de nu stiu cine sau ca nu vrea sa mearga cu nu stiu cine, dar asta nu conteaza, nu trebuie sa iti placa de fata mea de motorul meu de echipamentul meu de stilul meu de mers sau mai stiu eu ce, trebuie doar sa vrei sa ai o sansa in plus la viata, si poti face asta plimbandu-te o ora jumatate pe saptamana alaturi de mine si de altul si de altul... Nu conteaza ca eu am motor de 1000e si tu de 5000 chiar nu e important, important este aceasta idee poate sa iti salveze viata tie sau mie sau pasagerei tale sau prietenului tau cu care te dai pe centru. Cei care ati pierdut prieteni apropiati din cauza neatentiei soferilor nu v-ati dori ca acestia sa mai fie inca printre voi si sa mai stai cu ei la o bere la terasa?? Eu sunt sigur ca da, nimeni nu doreste moartea nimanui asa ca daca nu vreti ca sa va mai moara un prieten faceti ceva cat de putin...

Ps. sigur unii or sa rada de ce am scris pe aici, si or sa zica ca ce mai vrea si asta, dar nu ma intereseaza, daca acei cativa care vor participa reusesc sa va scape pe voi de la o nenorocire eu sunt multumit :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod sigur or sa fie, nu exista padure fara uscaturi, dar daca chestia asta o sa mearga si daca reusim sa facem macar un sofer sa fie mai atent la noi si sa se invete sa priveasca in oglinzi la schimbarea sensului de mers eu zic ca deja este un plus si un risc in minus ca respectivul sa se urce pe tine, in mod clar nu or sa se vada efecte imediate dar daca o tinem asa in fiecare joi si cat mai multi ies pe strada la plimbare intr-un anumit interval lumea o sa se obisnuiasca mai mult cu noi prin trafic.

De exemplu astazi mergeam spre podgoria si chiar aproape de intersectie dupa baru Hazard un tip cu un bmw s-a bagat gramada peste mine fara nici o greata, el vb la tel nu s-a uitat in oglinzi nu a semnalizat nu nimic, l-am evitat pt ca am fost atent dar poate alta data nu am sa fiu si unde se va ajunge... dar poate peste cateva luni in care aceasta idee se va desfasura poate isi va da seama ca mai e si altcineva pe langa el si poate va semnaliza sau macar isi va verifica oglinzile , si asta e un castig, stiu ca asta se intampla zi de zi si toata lumea se confrunta cu asta, si eu m-am obisnuit deja nici nu ma mai enervez la faze din astea, dar problema este ca atunci cand eu, tu sau altul are o zi in care nu este chiar asa de atent in trafic si nu va putea reactiona la o astfel de situatie prompt inevitabilul se va intampla, si de ce sa nu facem ceva in sensu asta daca putem... nu e cine stie ce mare chestie, e doar o plimbare de o ora o ora jumatate cu pauze prin oras lejer cat mai multi, toata lumea zice ca trebuie sa se faca ceva, dar nimeni nu face nimic, toata lumea se plange ca ce tampiti sunt conservarii ca sa vezi ce am patit ce a facut ala ce a facut celalalt, da, nu zic ca nu, dar noi nu stim decat sa ne plangem... nimic mai mult, trebuie sa ne facem vazuti cat de cat sa stie lumea ca mai existam si noi pe aici, si asta o vom realiza printr-un lucru cat se poate de simplu, o plimbare in numar cat mai mare, cine vrea sa pocneasca sa claxoneze ca sa se simta el bine treaba lui ( desi asa nu vom face decat sa fim priviti mai rau) fiecare e liber sa faca ce vrea, ideea este sa ne facem vazuti. Stiu ca s-au mai incercat tot felu de chestii si nu au iesit, pt ca unu sau altu nu a vrut sa faca el parte sau ca nu ii place de nu stiu cine sau ca nu vrea sa mearga cu nu stiu cine, dar asta nu conteaza, nu trebuie sa iti placa de fata mea de motorul meu de echipamentul meu de stilul meu de mers sau mai stiu eu ce, trebuie doar sa vrei sa ai o sansa in plus la viata, si poti face asta plimbandu-te o ora jumatate pe saptamana alaturi de mine si de altul si de altul... Nu conteaza ca eu am motor de 1000e si tu de 5000 chiar nu e important, important este aceasta idee poate sa iti salveze viata tie sau mie sau pasagerei tale sau prietenului tau cu care te dai pe centru. Cei care ati pierdut prieteni apropiati din cauza neatentiei soferilor nu v-ati dori ca acestia sa mai fie inca printre voi si sa mai stai cu ei la o bere la terasa?? Eu sunt sigur ca da, nimeni nu doreste moartea nimanui asa ca daca nu vreti ca sa va mai moara un prieten faceti ceva cat de putin...

Ps. sigur unii or sa rada de ce am scris pe aici, si or sa zica ca ce mai vrea si asta, dar nu ma intereseaza, daca acei cativa care vor participa reusesc sa va scape pe voi de la o nenorocire eu sunt multumit :cheers:

 

... foarte adevarat,... in schimb eu ma mai enervez din cauza idiotiilor ;) care nu se asigura sau nu stiu sa foloseasca oglinda... pt ca: NU VREAU SA MOR DIN CAUZA ALTORA!!!

 

...cum a zis cineva: si drumuri nashpa si conservari tampiti, e prea mult... traim in Romania, iar lucrurile astea numai noi le putem schimba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt ca: NU VREAU SA MOR DIN CAUZA ALTORA!!!

Ajunge exemplul de aseara de la Barzava cu bou cu TIR-u ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... foarte adevarat,... in schimb eu ma mai enervez din cauza idiotiilor ;) care nu se asigura sau nu stiu sa foloseasca oglinda... pt ca: NU VREAU SA MOR DIN CAUZA ALTORA!!!

 

...cum a zis cineva: si drumuri nashpa si conservari tampiti, e prea mult... traim in Romania, iar lucrurile astea numai noi le putem schimba...

excelenta atitudine,asa trebuie sa gandeasca un motociclist...,bravo :cheers:

Mesaj completat

Ajunge exemplul de aseara de la Barzava cu bou cu TIR-u ! ;)

exact., si atunci sa mai stai cuminte in coloana!!!!,nu sti ce vine din spate :)

Editat de laumoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vrei sa vii nu e obligatoriu.. eu cred ca trebuie sa faci lucruri in care crezi,.. daca nu esti convins de cv n-are rost...

In viata trebuie sa faci si lucruri in care nu crezi, pentru ca nu e totul in alb si negru, mai sunt si nuante de gri

Daca o sa particip la miscarea asta o voi face pentru a fi alaturi de cativa prieteni, nu pentru ca cred sau nu in scopul in actiunii

Dar daca tu zici ca nu are rost, uite, nu vin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... in continuare cred ca trebuie sa crezi in ceea ce faci,.. si e decizia fiecaruia daca participa la actiune sau nu,..

... nu zic ca lumea o sa devina mai frumoasa daca iesim pe strazi in fiecare joi,.. dar nici daca stam acasa in fotoliu si asteptam sa se schimbe cv,.. sau daca asteptam ca altii sa faca ceva,.. prefer sa incerc macar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ora 19 in parcare la Kaufland...?

Eventual in spate unde e terenul de footbll. ca e mai tottimpul liber si avem loc.De acol putem pleca in orice loc si putem stabili si traseul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spunea cineva ca nu o sa aibe succes parca era korben dallas..

 

pai nu o sa aibe pt ca voi deja va credeti din alta lume... cum se credeau nemtii cu rasa ariana acu 60 de ani...ceva mai aparte

cum vreti voi sa sensibilizati si ACOLO UNDE spuneti ca SUNT PROBLEMELE? ( a se citi RR urile...) cu atitudinea asta ?

Am inteles ca se doreste o participare masiva la acest tip de actiune JOIA MOTO....iar voi vesnic sunteti pe modelul Bisericutze...

de exemplu eu ce sa fac..desi as fi participat nu mai merg pt ca nu vreau sa vad fatza unora care parca ar fi dusmanii celor care au motoare sport. si generalizeaza pe toti la oala la un loc.

cand aud ca VOI ASTIA CE va dati PE CENTRU etc etc.. eu ma dau pe afara din oras dar si pe centru ... si nu inteleg care ar fi problema ?ce e rau sa iesi la suc in oras la povesti si sa fi cu moto. se face galagie /? va garantez ca in afara de transalpuri si cateva stradale de serie nici un moto nu trece testul.

eu unul nu ma dau in figuri pe centru ...F F rar cand trag de gas pe centru peste limita ...dar voi vorbiti de Ruri ca de DRACU si generalizati..cum spuneam..bisericutze.

pacat.

..am scris acest post pt ca se vede clar o atitudine contra R urilor si asta nu face bine comunitatii moto locale (care tot spuneti ca suntem dezbinati)si am simtit nevoia sa scriu.desi stiu ca forumul de un an este dominat de transalpisti iar cei care scriam acum 3-4 ani nu mai intra sa vada cum schimbati mesaje pe forum ca pe MEssenger sau ca la telefon.

vreti comunitate moto solida si unita... ? cam greu cu bisericutzele astea si deviza NOI SUNTEM ASA voi sunteti Asa..

 

_________________BAFTA PT JOI___________________ sper sa nu fie un foc de paie si sa prinda traditie cu timpul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spunea cineva ca nu o sa aibe succes parca era korben dallas..

 

pai nu o sa aibe pt ca voi deja va credeti din alta lume... cum se credeau nemtii cu rasa ariana acu 60 de ani...ceva mai aparte

cum vreti voi sa sensibilizati si ACOLO UNDE spuneti ca SUNT PROBLEMELE? ( a se citi RR urile...) cu atitudinea asta ?

Am inteles ca se doreste o participare masiva la acest tip de actiune JOIA MOTO....iar voi vesnic sunteti pe modelul Bisericutze...

de exemplu eu ce sa fac..desi as fi participat nu mai merg pt ca nu vreau sa vad fatza unora care parca ar fi dusmanii celor care au motoare sport. si generalizeaza pe toti la oala la un loc.

cand aud ca VOI ASTIA CE va dati PE CENTRU etc etc.. eu ma dau pe afara din oras dar si pe centru ... si nu inteleg care ar fi problema ?ce e rau sa iesi la suc in oras la povesti si sa fi cu moto. se face galagie /? va garantez ca in afara de transalpuri si cateva stradale de serie nici un moto nu trece testul.

eu unul nu ma dau in figuri pe centru ...F F rar cand trag de gas pe centru peste limita ...dar voi vorbiti de Ruri ca de DRACU si generalizati..cum spuneam..bisericutze.

pacat.

..am scris acest post pt ca se vede clar o atitudine contra R urilor si asta nu face bine comunitatii moto locale (care tot spuneti ca suntem dezbinati)si am simtit nevoia sa scriu.desi stiu ca forumul de un an este dominat de transalpisti iar cei care scriam acum 3-4 ani nu mai intra sa vada cum schimbati mesaje pe forum ca pe MEssenger sau ca la telefon.

vreti comunitate moto solida si unita... ? cam greu cu bisericutzele astea si deviza NOI SUNTEM ASA voi sunteti Asa..

 

_________________BAFTA PT JOI___________________ sper sa nu fie un foc de paie si sa prinda traditie cu timpul

 

 

....Daca imi dai voie sa-mi exprim parerea : Personal niciodata nu am clasificat motoarele dupa zgomot (oamenii nici vorba - dupa ce motor detin).Ma bucura personal orice prezenta de motociclist si cu atat mai mult daca este si calare. In privinta zgomotului, este absolut normal ca o ,,racheta'' sa dea ceva mai multi decibeli, dar la fel de bine si un Transalp poate deranja lejer anumite urechi mai sensibile(sa nu mai vorbim de KTM-uri la supermoto).

Chiar nu inteleg de ce ne-am uita crucis unii la altii pentru faptul ca unii au ales o clasa de moto sau alta clasa.

Ideea este ca in primul rand NOI trebuie sa fim mai ,,rezervati '' in locuri publice( mai ales noaptea !)iar in al 2-lea rand sa nu speram la un efect imediat in ceea ce-l priveste pe ,,bizonul '' de la volan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spunea cineva ca nu o sa aibe succes parca era korben dallas..

Sergiu

Aici trebuie sa nuantez putin

Nu neaparat ca nu va avea succes

Problema e ca asemenea actiuni sunt dinamitate din start exact de catre unii dintre noi

Nu neaparat cu R-uri, ci cu orice motocicleta care genereaza un zgomot care depaseste cu mult limitele suportabile

 

In timp ce eu as pune accent pe curatenia din propria ograda, altii s-au gandit sa organizeze o actiune de delimitare, de a prezenta si fata "buna" a motociclistilor

Mie mi-a scapat acest aspect, fapt pentru care imi cer scuze

Initiativa este laudabila, si, asa cum am mentionat, daca voi fi disponibil voi participa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum vreti voi sa sensibilizati si ACOLO UNDE spuneti ca SUNT PROBLEMELE? ( a se citi RR urile...) cu atitudinea asta ?

de exemplu eu ce sa fac..desi as fi participat nu mai merg pt ca nu vreau sa vad fatza unora care parca ar fi dusmanii celor care au motoare sport. si generalizeaza pe toti la oala la un loc.

Care "voi"...

si tu ne-ai bagat pe "noi" in aceeasi oala....

nu are toata lumea probleme cu vitezane,.. fiecare face ce vrea,.. de ce sa ma deranjeze pe mine ca unii se aduna in centru la o vorba...

ideea ii sa ne respectam, si sa fim cat mai multi,.. si intradevar sa aratam lumii ca existam, si suntem civilizati... pt ca NU suntem toti nesimtiti si inconstienti....

Imi pare rau daca nu vii,.. si imi pare rau ca se cearta si pe tema asta...

... sa fie intr-un ceas bun! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ps. sigur unii or sa rada de ce am scris pe aici, si or sa zica ca ce mai vrea si asta, dar nu ma intereseaza, daca acei cativa care vor participa reusesc sa va scape pe voi de la o nenorocire eu sunt multumit ;)

...i-ti aduci aminte ce-ti spuneam cu citeva zile in urma?...I hate when I'm right!.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...i-ti aduci aminte ce-ti spuneam cu citeva zile in urma?...I hate when I'm right!.. :)

 

 

Giv, accentul e aici:

 

 

... daca acei cativa care vor participa reusesc sa va scape pe voi de la o nenorocire eu sunt multumit ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... in continuare cred ca trebuie sa crezi in ceea ce faci

Mai e si cand dai cu banul ;) Si oricat ai crede in ceea ce faci trebuie sa gandesti obiectv la urmari, nu zic, unii soferi ne vor sesiza actiunea, unii vor aplica in continuare prioritatea de jmecher cu bi-em-veu(nu ma refer la toti posesorii de BMW, e marca buna, dar din pacate multi cocalari poseda astfel de scule), altii raman chiori, dar sa speram ca va mai schimba ceva actiunea asta, macar unpic. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...