Sari la conținut

Casti Comuniste !


COSMIN*
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 142
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am eu un "castron" nemtesc , foarte ruginit de altfel , gasit prin podul bunicilor. povestea e ca 2 nemti cam betivi ei de fel (care locuiau in una din camerele casei unui vecin) din cauza mahmurelii au cam pierdut convoiul (cu 2 zile) - in retragere - si unul din ei s-a urcat pe motocicleta fara casca. poveste spusa de bunica-miu. va dati seama ce viteza a fost pe ei ?

Asta-i castronul de care vorbeam

post-47416-1288263457_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i castronul de care vorbeam

Iap, 100% nazista...Sableaz-o, da-i vopsea, si fa-i interiorul ca-i destul de usor, ca merita sa ai asa ceva la o parada :D

 

Ca tot intreba cineva pe topic ref la captuseala din interiorul castii, sa caute pe net la genul de casca nazista cum e facut, pt ca e destul de simplu!E formata din 3 bucati de piele asezate in forma de elice, prinse cu o banda pe interiorul castii si la capat(in varful capului) cu gauri prin care trece un siret care teoretic le ajusteaza :laugh: Interesant principiu, da util...Am auzit de cineva care a dat cu capul de tir intr-un fel de accident cu o asa casca in cap, si a lasat urma in remorca de aluminiu ;)

 

Am si eu doua bucati, una nazista sablata si vopsita prost de vopsitoru surd(cred), adica argintiu metalizat, si un Nolan vechi, alb...

Mesaj completat

Casca asta ii trebuie cuiva?

M-as abona si eu la ea, dar vad ca deja sunt doritori, asa ca astept la rand!Nu de alta dar mai am nevoie de una bucata pt mobra :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Casca de pilot elicopter, bravo e frumoasa. Singurul lucru rau sunt castile la ureche, iti taie probabil prea mult din zgomotul preiferic - la fel si alea de tanc ca am eu una. Poate le poti demonta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.kaki.ro/categorii/sepci-casti.php

preturi ok, mai multe modele..enjoy

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai initial toti pilotii odata cu introducera avioanelor sovietice. Cred ca la YAK 11 sau Sturmovik nu s-au chinuit rusii sa vanda mai ales ca aveamechipamente romanesti, germane , englezesti si altele. Dar cred ca odata cu venirea Yak 17, 23 si a Mig-urilor 15 casca ShL-78 a devenit standard. Cred ca a fost folosita mult timp insa nu si la supersonice. Poate doar cand au aparut Mig 19 la inceput ce mai zburau cu casca de piele la "supersonic". A venit casca "cosmonaut" pt supersonice si probabil s-a retrofit si la Il 28/H5. PRobabil a fost folosita la formare si la vanatoare bombardament pana la retragerea Mig-ului 15 (rusesc, cehesc) in anii '90.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Va salut.Mai are cineva prin garaj o asemenea casca? Tare imi doresc una si nu gasesc.Cele open face de pe piata sunt la marime precum o galeata de vopsea lavabila...eu mic,ele mari...Daca chiar are cineva de vanzare,PM ar fi minunat.Multumesc

 

 

Imagine_1722.jpg

Editat de Zacopilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.Mai are cineva prin garaj o asemenea casca? Tare imi doresc una si nu gasesc.Cele open face de pe piata sunt la marime precum o galeata de vopsea lavabila...eu mic,ele mari...Daca chiar are cineva de vanzare,PM ar fi minunat.Multumesc

 

 

Imagine_1722.jpg

Salut, daca te aranjeaza asta, eu o scot din piesele de decor din garaj si tzi-o donez pentru cauza nobila pe care o invoci! :12101:

post-56732-0-36879100-1307826784_thumb.jpg

post-56732-0-39182300-1307826799_thumb.jpg

post-56732-0-41070300-1307826817_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...