Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Vechituri

• Please log in to reply
1564 replies to this topic

#1 mihai_prd

mihai_prd

user

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 8,651 posts
  • Moto: Vandut tot. Ramas cu YP250.
  • Numar: Cu TOY la final.

Posted 03 February 2010 - 05:36 PM

Ca să nu mai postăm pe diverse topicuri vechiturile de pe acasă, vă invit s-o faceți aici pentru delectarea noastră vizuală.
În poză sunt cărțile de motociclism ale lui Automobilia, unele sunt chiar ff rare.
DSCF0325.JPG

Pentru ceva fain, intrați pe blogul lui automobilia , ca să vedeți insigna din 1933 a Moto Clubului Român și o carți scrie se Nicolae Cristea în 1933 și 1934, cărți aflate în colecția lui Bogdan, lucruri cu care noi nu ne putem lăuda.

Posted Image

#2 Pijama

Pijama

C`mon

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,237 posts
  • Numar: frumos

Posted 03 February 2010 - 06:48 PM

MZ MOTORRADER
ES 175
ES 250
Instructiuni de exploatare
Scrisa in 1961

Attached Thumbnails

• IMG045.jpg

I'll pay my surgeon very well to break the spell of aging.

#3 Aleko

Aleko

inoculat cu virusul M

• Moderatori
  • PipPipPipPip
  • 5,205 posts
  • Interests:Nepre, Urale, IS-uri si MTR-uri
  • Moto: M,2Dnepr, BMWR1100RS
  • Numar: 90
  • Club: Russian Iron MCC

Posted 03 February 2010 - 06:57 PM

ah pai alea de sus le am si eu, sunt belea, se stie! Soloo!

www.imz-ural.com & www.kmz.com.ua
BASARABIA E ROMANIA

#4 cicloburu

cicloburu

MeZe-riaș cu Ural

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,418 posts
  • Interests:Întîi de toate: fetele mele; apoi... munte - în toate formele, fotografie, old rock music, biciclete de curse și motociclete clasice.
  • Moto: Ural M63
  • Numar: B 69 UOG

Posted 03 February 2010 - 07:06 PM

Trei dintre acele cărți le am și eu, chiar am învățat ceva din ele! Am avut-o și pe cea cu MZ-ul în limba română, dar am dat-o cu împrumut și dată a rămas, din păcate.

#5 jack0088

jack0088

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 244 posts
  • Moto: kawasaki klx650
  • Numar: ab 90 bwu

Posted 03 February 2010 - 11:26 PM

sal
Cred ca o sa devina interesant acest topic.
Felicitari initiatorului.

Mesaj completat
am cravata mea sunt pionier
Mesaj completat
se aproba
Mesaj completat
sal.
'' asta e caciula mea ''

Attached Thumbnails

• DSC02146.JPG
  • DSC02148.JPG
  • DSC02150.JPG
  • DSC02151.JPG
  • DSC02152.JPG
  • DSC02143.JPG
  • DSC02144.JPG
  • DSC02172.JPG
  • DSC02173.JPG
  • DSC02174.JPG
  • DSC02159.JPG
  • DSC02160.JPG
  • DSC02158.JPG
  • DSC02141.JPG
  • DSC02142.JPG
  • DSC02153.JPG
  • DSC02154.JPG

#6 ioneld

ioneld

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,599 posts
  • Numar: unu cu IF
  • Club: motociclist independent

Posted 07 February 2010 - 08:21 PM

Salut , schimb cu cine are si este interesat manual de intretinere al motocicletelor din 1964 si anume cartea MOTOCICLETA cu manual de intretinere al motocicletei MZ 125 /3 rt din 1961 . tel 0740 376 555 ,s-au cumpar aceasta carte daca nu va int. schimb .
PS . Daca cineva considera ca acest anunt nu-si are locul aici se poate sterge s-au muta .

Attached Thumbnails

• DSC02538.JPG

Transport moto pe platforma oriunde in tara . 0740376555 .... locatie  Chitila , Ilfov

#7 robert bk350

robert bk350

motoneurolog

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,086 posts
  • Moto: VN800 classic
  • Numar: BIP

Posted 08 February 2010 - 11:46 PM

sal
Cred ca o sa devina interesant acest topic.
Felicitari initiatorului.

Mesaj completat
am cravata mea sunt pionier
Mesaj completat
se aproba
Mesaj completat
sal.
'' asta e caciula mea ''

pe caciula din piele cat e taxa ? :wink:

nr meu de tel  0724 361 652  

#8 jack0088

jack0088

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 244 posts
  • Moto: kawasaki klx650
  • Numar: ab 90 bwu

Posted 09 February 2010 - 03:23 AM

pe caciula din piele cat e taxa ? :wink:

face parte din patrimoniu si se pare ca a scapat de Fisc .
sa mai punem ceva vechituri din colectia de masurat timpul

Attached Thumbnails

• DSC02161.JPG
  • DSC02163.JPG
  • DSC02167.JPG
  • DSC02170.JPG
  • DSC02118.JPG
  • DSC02197.JPG
  • DSC02195.JPG
  • DSC02193.JPG

#9 cristi 57

cristi 57

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,689 posts
  • Numar: B 44 VXW

Posted 09 February 2010 - 12:25 PM

...În poză sunt cărțile de motociclism ale lui Automobilia, unele sunt chiar ff rare...

Si exista posibilitatea unui inprumut, gen bibiotecla?

Daca vrei mai mult, citeste:   http://cristi57.blogspot.com

#10 mihai_prd

mihai_prd

user

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 8,651 posts

Posted 09 February 2010 - 03:52 PM

Sincer sa fiu, nu cred. O sa-i dau un PM sa-l intreb.
Mesaj completat
Posted Image
preluata de pe blogul lui automobilia

Mesaj completat
Tot din colecția userului Automobilia (user pe care noi, nu-i așa, am reușit să îl îndepărtăm de pe forum că nu ne-a plăcut nickul lui, nu-i așa??? ), o piesă deosebit de frumoasă pe care mulți dintre noi nu vor reuși s-o aibă în patrimoniu.
Posted Image

Imagine preluată de pe blogul automobilia .

#11 valicaddy

valicaddy

Expert

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 3,437 posts

Posted 29 September 2010 - 09:35 AM

da, da, place la mine! :P

#12 mihai_prd

mihai_prd

user

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 8,651 posts

Posted 29 September 2010 - 02:04 PM

Nu cred ca exista motociclist caruia sa-i placa moto clasicele si sa nu ii placa si franturile astea de istorie. Automobilia mi-a promis si o foto din perioada MCR (perioada belica si inter) cu motociclisti pe motocicletele lor, care arborau decoratia respectiva undeva in zona farului.
Mesaj completat
O nouă piesă din colecția Automobilia.
Posted Image

Detaliile aici

#13 Lolo_ID

Lolo_ID

...

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,958 posts
  • Moto: ИЖ 49 K, ИЖ 56 K
  • Club: OLD'S COOL

Posted 05 April 2011 - 12:37 PM

S-a cam ingropat topicul asta.
.....de pus pe perete....

Attached Thumbnails

• nr_inmatriculare.JPG

<p>Vand piese de IFA/MZ BK 350, IJ 49, DKW NZ 350, Triumph NT/DELUXE, NSU, BMW, Zundapp, M72, IJ 56, Simson 425 S/T, DNEPR s.a.http://www.motocicli...a/#entry3733318Vand piese de IJ 56 la preturi rezonabile. 0763 700 222  Întrunirea de Comuniste și Atașe Siriu 2017, ed. 7, 11-13 August

#14 cicloburu

cicloburu

MeZe-riaș cu Ural

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,418 posts
  • Interests:Întîi de toate: fetele mele; apoi... munte - în toate formele, fotografie, old rock music, biciclete de curse și motociclete clasice.
  • Moto: Ural M63
  • Numar: B 69 UOG

Posted 07 April 2011 - 01:27 PM

Se donează: 100_1613.JPG Nu știu în ce stare sînt, nu mă pricep la ele, dar le-am găsit în balcon, acum fac cu.rățenie. Dacă mai găsesc alte vechituri nefolositoare mie, le arunc și pe alea p-aici.

#15 thvlad

thvlad

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 258 posts

Posted 08 April 2011 - 06:16 AM

Se donează: 100_1613.JPG Nu știu în ce stare sînt, nu mă pricep la ele, dar le-am găsit în balcon, acum fac cu.rățenie. Dacă mai găsesc alte vechituri nefolositoare mie, le arunc și pe alea p-aici.

Salut Ovidiu! In coltul din stanga jos se vede un PCL 84, asta e una dintre lampile de imagine din fostele TV-uri pe lampi de odinioara... La celelalte nu disting ce scrie pe ele. Banuiesc ca toate celelalte lampi sunt tot de TV. Daca poti, scrie ce tipuri de lampi sunt. Eu incerc sa restaurez un aparat de radio cu lampi, modelul care a echipat bordurile de masini VOLGA si POBEDA. Am gasit o parte din lampi, insa nu toate de care am nevoie.
Numai bine!

#16 owene

owene

kicker

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,293 posts
  • Moto: MZ ETZ250, Honda NTV650 Revere
  • Club: MZ-Brothers

Posted 08 April 2011 - 11:09 AM

Salut Ovidiu! In coltul din stanga jos se vede un PCL 84, asta e una dintre lampile de imagine din fostele TV-uri pe lampi de odinioara... La celelalte nu disting ce scrie pe ele. Banuiesc ca toate celelalte lampi sunt tot de TV. Daca poti, scrie ce tipuri de lampi sunt. Eu incerc sa restaurez un aparat de radio cu lampi, modelul care a echipat bordurile de masini VOLGA si POBEDA. Am gasit o parte din lampi, insa nu toate de care am nevoie.
Numai bine!

Spune-mi mie pe PM ce iti mai tebuie, mai am si eu o mana de lampi, si un catalog mare, ne uitam macar la pinout, parametri si care ar fi echivalentele

28rcl8j.jpg

MZ tehnic

#17 dani_rosu5

dani_rosu5

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 11 posts
  • Moto: 0
  • Numar: 0

Posted 08 April 2011 - 11:31 AM

salut

imi trebuie mie ecc82-vad ca este unul acolo jos,si unul asemanator sus in dreapta
am nevoie pt un preamplificator de chitara,daca le mai ai poti sa imi lasi un mesaj?

multumesc

#18 simson simson

simson simson

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 767 posts
  • Numar: VS-05-AZO

Posted 10 April 2011 - 07:28 PM

Salve!Se pare ca nefericitul de mengele si-a uitat cartea de capatai pe la noi.Se vede ca e rasfoita,s-a inspirat masiv din ea,amaratul!
Mesaj completat
Intr-adevar ,cartea de chirurgie e de la un mos care a gasit-o intr-un blindat german.De asemenea roata motrica de tanc e tot de la un mos care a vazut de pe deal,adolescent fiind,cum nemtii abandoneaza utilajul chiar langa casa lui.Imediat pe drum apare o masina ruseasca,plina de soldati,care aproape da nas in nas cu tancul .Vazand tarziu ca tancul nu e de-al lor rusii dau rapid cu spatele,rupand drum printr-o padurice tanara.Sus,pe deal,coloana de blindate incearca sa mearga spre sud,desi terenul e moale.Nemtii habar nu au ca in randul lor s-au strecurat doua tanchete hitleriste,conduse de echipaje rusesti,vorbitoare de
germana.Curand vor avea o mare surpriza.Cele doua tanchete vor trage asupra lor.Se va zvoni ca rusii vin dinspre sud si praful se va alege de coloana de blindate.Aviatia rusa ii va ingropa pe toti intr-o rapa,daramand malurile peste tancuri si oameni.Ici-colo apar nemti care prefera sa se stropeasca cu benzina si sa isi dea foc,decat sa cada in mana rusilor.Unii apuca sa trotileze blindatul si sunt faramitati odata cu fierul.Mosul imi spune ca nemtii erau tare civilizati.Ei locuiau in sat si mama lui le mai facea cate ceva de mancare.Daca se intampla ca una din gaini sa faca un ou neamtul punea oul in chipiu si il ducea maica-sii.Ditr-odata ochii i se umezesc.Il intreb de ce au venit nemtii aici.Se uita nedumerit la mine,nu stie raspunsul.Poate avea de arat sau de semanat si nu mai facea fata,ii zic.Nu spune nimic.Oricum,la lasarea serii a luat niste chei si un ciocan si a scos roata.Vazuse ca senila e pocnita si a iesit usor.A dat-o de-a dura pana acasa.S-a gandit ca o sa ii trebuiasca la ceva.O va ingropa in pamant si pe ea va prinde niste lemne pe care va modela sine de roti de caruta 70 de ani.

Attached Thumbnails

• DSC02971_resize.JPG
  • DSC02973_resize.JPG
  • DSC02974_resize.JPG
  • DSC02975_resize.JPG
  • DSC02976_resize.JPG
  • DSC02977_resize.JPG
  • DSC02978_resize.JPG
  • DSC02979_resize.JPG
  • DSC02980_resize.JPG
  • DSC02981_resize.JPG
  • DSC02982_resize.JPG
  • DSC02983_resize.JPG
  • DSC02553_resize.JPG
  • DSC02554_resize.JPG
  • DSC02555_resize.JPG
  • DSC02556_resize.JPG
  • DSC02557_resize.JPG
  • DSC02558_resize.JPG
  • DSC02559_resize.JPG
  • DSC02560_resize.JPG
  • DSC02645_resize.JPG
  • DSC02649_resize.JPG

#19 dany_oldmoto

dany_oldmoto

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,318 posts
  • Numar: fara numar

Posted 15 April 2011 - 01:08 PM

Salve!Se pare ca nefericitul de mengele si-a uitat cartea de capatai pe la noi.Se vede ca e rasfoita,s-a inspirat masiv din ea,amaratul!
Mesaj completat
Intr-adevar ,cartea de chirurgie e de la un mos care a gasit-o intr-un blindat german.De asemenea roata motrica de tanc e tot de la un mos care a vazut de pe deal,adolescent fiind,cum nemtii abandoneaza utilajul chiar langa casa lui.Imediat pe drum apare o masina ruseasca,plina de soldati,care aproape da nas in nas cu tancul .Vazand tarziu ca tancul nu e de-al lor rusii dau rapid cu spatele,rupand drum printr-o padurice tanara.Sus,pe deal,coloana de blindate incearca sa mearga spre sud,desi terenul e moale.Nemtii habar nu au ca in randul lor s-au strecurat doua tanchete hitleriste,conduse de echipaje rusesti,vorbitoare de
germana.Curand vor avea o mare surpriza.Cele doua tanchete vor trage asupra lor.Se va zvoni ca rusii vin dinspre sud si praful se va alege de coloana de blindate.Aviatia rusa ii va ingropa pe toti intr-o rapa,daramand malurile peste tancuri si oameni.Ici-colo apar nemti care prefera sa se stropeasca cu benzina si sa isi dea foc,decat sa cada in mana rusilor.Unii apuca sa trotileze blindatul si sunt faramitati odata cu fierul.Mosul imi spune ca nemtii erau tare civilizati.Ei locuiau in sat si mama lui le mai facea cate ceva de mancare.Daca se intampla ca una din gaini sa faca un ou neamtul punea oul in chipiu si il ducea maica-sii.Ditr-odata ochii i se umezesc.Il intreb de ce au venit nemtii aici.Se uita nedumerit la mine,nu stie raspunsul.Poate avea de arat sau de semanat si nu mai facea fata,ii zic.Nu spune nimic.Oricum,la lasarea serii a luat niste chei si un ciocan si a scos roata.Vazuse ca senila e pocnita si a iesit usor.A dat-o de-a dura pana acasa.S-a gandit ca o sa ii trebuiasca la ceva.O va ingropa in pamant si pe ea va prinde niste lemne pe care va modela sine de roti de caruta 70 de ani.

belea povestea....sint curios daca omul respectiv e in mintile lui....
asemenea povesti ascult cam la 3,4 zile cind merg pe la un mos sa caut un fier...fiecare are povestea lui.. care de care mai palpitanta :wacko:
sper sa nu ajungem si noi in situatia asta la batrinete sa scoatem din gura tot felul de prosti si nebuni care suna frumos sau le inventam dupa persoana care ne viziteaza.... :laugh:

avem o virsta si cred ca nu ne lasam chiar impresionati de asemenea aberatie sau de tot felul de povesti de adormit gainile...si bunicul meu a facut razboiul, chiar a stat in lagar multa vreme, dar nu tin minte sa fi povestit niste nebuni sau prosti scoase de alti din gura...
cine stie pe la ce fier vechi a gasit mosul roata aia, a puso in gradina cu speranta ca poate gaseste si restul si face un tanc...am un amic care a lucrat mult timp la fier vechi si a vazut tot felul de nebuni strinse de tigani pe la fiecare din curte..cum se poarta si acuma defapt..daca mergi pe la un centru de colectare vezi tot felul de nebuni..

#20 aurelian_mz_rt125

aurelian_mz_rt125

chyupy

• Membru
  • Pip
  • 412 posts
  • Moto: mz rt 125 1960
  • Numar: 46 bc 1376

Posted 15 April 2011 - 01:18 PM

eu zic sa rugam mosul sa ne duca acolo unde aviatia rusa a ingropat blindatele alea germane
si sa luam fiecare cate o roata din asta
restul dam la fier vechi si ne restauram toti de pe aici cate o motocicleta :laugh:)
eu fac rost de excavator
cine se mai baga? :wacko:

oricum povestioara e frumoasa,
si ce bani s-ar mai scoate pe tot ce e ingropat acolo ......... :)

da-i unui om un peste si il vei hrani pentru o zi
invata-l sa pescuiasca si ii vei da de mancare toata viata

Cumpar acte cu numere noi pentru : JAWA 350TS, IJ JUPITER 4, MZ RT 125, MZ ES 175, SIMSON SPORT 425, SIMSON AWO TOUREN 425

Cumpar jante 18'' pt 40 spite, coturi carburator filtru aer (bmw r 60/2, r 69s)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status