Sari la conținut

Vechituri


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Ca să nu mai postăm pe diverse topicuri vechiturile de pe acasă, vă invit s-o faceți aici pentru delectarea noastră vizuală.

În poză sunt cărțile de motociclism ale lui Automobilia, unele sunt chiar ff rare.

post-263-1265211308_thumb.jpg

 

Pentru ceva fain, intrați pe blogul lui automobilia , ca să vedeți insigna din 1933 a Moto Clubului Român Âşi o carți scrie se Nicolae Cristea în 1933 Âşi 1934, cărți aflate în colecția lui Bogdan, lucruri cu care noi nu ne putem lăuda.

 

mcr.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Trei dintre acele cărți le am Âşi eu, chiar am învățat ceva din ele! Am avut-o Âşi pe cea cu MZ-ul în limba română, dar am dat-o cu împrumut Âşi dată a rămas, din păcate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , schimb cu cine are si este interesat manual de intretinere al motocicletelor din 1964 si anume cartea MOTOCICLETA cu manual de intretinere al motocicletei MZ 125 /3 rt din 1961 . tel 0740 376 555 ,s-au cumpar aceasta carte daca nu va int. schimb .

PS . Daca cineva considera ca acest anunt nu-si are locul aici se poate sterge s-au muta .

post-29942-1265566803_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu, nu cred. O sa-i dau un PM sa-l intreb.

Mesaj completat

DSC_0496.JPG

preluata de pe blogul lui automobilia

 

 

Mesaj completat

Tot din colecția userului Automobilia (user pe care noi, nu-i aÂşa, am reuÂşit să îl îndepărtăm de pe forum că nu ne-a plăcut nickul lui, nu-i aÂşa??? ), o piesă deosebit de frumoasă pe care mulți dintre noi nu vor reuÂşi s-o aibă în patrimoniu.

mcr.JPG

 

 

Imagine preluată de pe blogul automobilia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Nu cred ca exista motociclist caruia sa-i placa moto clasicele si sa nu ii placa si franturile astea de istorie. Automobilia mi-a promis si o foto din perioada MCR (perioada belica si inter) cu motociclisti pe motocicletele lor, care arborau decoratia respectiva undeva in zona farului.

Mesaj completat

O nouă piesă din colecția Automobilia.

mcr.JPG

 

 

Detaliile aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Se donează: post-7334-1302175365_thumb.jpg Nu știu în ce stare sînt, nu mă pricep la ele, dar le-am găsit în balcon, acum fac cu.rățenie. Dacă mai găsesc alte vechituri nefolositoare mie, le arunc și pe alea p-aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se donează: post-7334-1302175365_thumb.jpg Nu știu în ce stare sînt, nu mă pricep la ele, dar le-am găsit în balcon, acum fac cu.rățenie. Dacă mai găsesc alte vechituri nefolositoare mie, le arunc și pe alea p-aici.

 

Salut Ovidiu! In coltul din stanga jos se vede un PCL 84, asta e una dintre lampile de imagine din fostele TV-uri pe lampi de odinioara... La celelalte nu disting ce scrie pe ele. Banuiesc ca toate celelalte lampi sunt tot de TV. Daca poti, scrie ce tipuri de lampi sunt. Eu incerc sa restaurez un aparat de radio cu lampi, modelul care a echipat bordurile de masini VOLGA si POBEDA. Am gasit o parte din lampi, insa nu toate de care am nevoie.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Ovidiu! In coltul din stanga jos se vede un PCL 84, asta e una dintre lampile de imagine din fostele TV-uri pe lampi de odinioara... La celelalte nu disting ce scrie pe ele. Banuiesc ca toate celelalte lampi sunt tot de TV. Daca poti, scrie ce tipuri de lampi sunt. Eu incerc sa restaurez un aparat de radio cu lampi, modelul care a echipat bordurile de masini VOLGA si POBEDA. Am gasit o parte din lampi, insa nu toate de care am nevoie.

Numai bine!

 

Spune-mi mie pe PM ce iti mai tebuie, mai am si eu o mana de lampi, si un catalog mare, ne uitam macar la pinout, parametri si care ar fi echivalentele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!Se pare ca nefericitul de mengele si-a uitat cartea de capatai pe la noi.Se vede ca e rasfoita,s-a inspirat masiv din ea,amaratul!

Mesaj completat

Intr-adevar ,cartea de chirurgie e de la un mos care a gasit-o intr-un blindat german.De asemenea roata motrica de tanc e tot de la un mos care a vazut de pe deal,adolescent fiind,cum nemtii abandoneaza utilajul chiar langa casa lui.Imediat pe drum apare o masina ruseasca,plina de soldati,care aproape da nas in nas cu tancul .Vazand tarziu ca tancul nu e de-al lor rusii dau rapid cu spatele,rupand drum printr-o padurice tanara.Sus,pe deal,coloana de blindate incearca sa mearga spre sud,desi terenul e moale.Nemtii habar nu au ca in randul lor s-au strecurat doua tanchete hitleriste,conduse de echipaje rusesti,vorbitoare de

germana.Curand vor avea o mare surpriza.Cele doua tanchete vor trage asupra lor.Se va zvoni ca rusii vin dinspre sud si praful se va alege de coloana de blindate.Aviatia rusa ii va ingropa pe toti intr-o rapa,daramand malurile peste tancuri si oameni.Ici-colo apar nemti care prefera sa se stropeasca cu benzina si sa isi dea foc,decat sa cada in mana rusilor.Unii apuca sa trotileze blindatul si sunt faramitati odata cu fierul.Mosul imi spune ca nemtii erau tare civilizati.Ei locuiau in sat si mama lui le mai facea cate ceva de mancare.Daca se intampla ca una din gaini sa faca un ou neamtul punea oul in chipiu si il ducea maica-sii.Ditr-odata ochii i se umezesc.Il intreb de ce au venit nemtii aici.Se uita nedumerit la mine,nu stie raspunsul.Poate avea de arat sau de semanat si nu mai facea fata,ii zic.Nu spune nimic.Oricum,la lasarea serii a luat niste chei si un ciocan si a scos roata.Vazuse ca senila e pocnita si a iesit usor.A dat-o de-a dura pana acasa.S-a gandit ca o sa ii trebuiasca la ceva.O va ingropa in pamant si pe ea va prinde niste lemne pe care va modela sine de roti de caruta 70 de ani.

post-27549-1302455782_thumb.jpg

post-27549-1302455804_thumb.jpg

post-27549-1302455839_thumb.jpg

post-27549-1302455863_thumb.jpg

post-27549-1302455902_thumb.jpg

post-27549-1302455925_thumb.jpg

post-27549-1302455941_thumb.jpg

post-27549-1302455982_thumb.jpg

post-27549-1302456036_thumb.jpg

post-27549-1302456073_thumb.jpg

post-27549-1302456109_thumb.jpg

post-27549-1302456146_thumb.jpg

post-27549-1302714107_thumb.jpg

post-27549-1302714505_thumb.jpg

post-27549-1302714535_thumb.jpg

post-27549-1302714555_thumb.jpg

post-27549-1302714579_thumb.jpg

post-27549-1302714609_thumb.jpg

post-27549-1302714648_thumb.jpg

post-27549-1302714677_thumb.jpg

post-27549-1302714711_thumb.jpg

post-27549-1302714744_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!Se pare ca nefericitul de mengele si-a uitat cartea de capatai pe la noi.Se vede ca e rasfoita,s-a inspirat masiv din ea,amaratul!

Mesaj completat

Intr-adevar ,cartea de chirurgie e de la un mos care a gasit-o intr-un blindat german.De asemenea roata motrica de tanc e tot de la un mos care a vazut de pe deal,adolescent fiind,cum nemtii abandoneaza utilajul chiar langa casa lui.Imediat pe drum apare o masina ruseasca,plina de soldati,care aproape da nas in nas cu tancul .Vazand tarziu ca tancul nu e de-al lor rusii dau rapid cu spatele,rupand drum printr-o padurice tanara.Sus,pe deal,coloana de blindate incearca sa mearga spre sud,desi terenul e moale.Nemtii habar nu au ca in randul lor s-au strecurat doua tanchete hitleriste,conduse de echipaje rusesti,vorbitoare de

germana.Curand vor avea o mare surpriza.Cele doua tanchete vor trage asupra lor.Se va zvoni ca rusii vin dinspre sud si praful se va alege de coloana de blindate.Aviatia rusa ii va ingropa pe toti intr-o rapa,daramand malurile peste tancuri si oameni.Ici-colo apar nemti care prefera sa se stropeasca cu benzina si sa isi dea foc,decat sa cada in mana rusilor.Unii apuca sa trotileze blindatul si sunt faramitati odata cu fierul.Mosul imi spune ca nemtii erau tare civilizati.Ei locuiau in sat si mama lui le mai facea cate ceva de mancare.Daca se intampla ca una din gaini sa faca un ou neamtul punea oul in chipiu si il ducea maica-sii.Ditr-odata ochii i se umezesc.Il intreb de ce au venit nemtii aici.Se uita nedumerit la mine,nu stie raspunsul.Poate avea de arat sau de semanat si nu mai facea fata,ii zic.Nu spune nimic.Oricum,la lasarea serii a luat niste chei si un ciocan si a scos roata.Vazuse ca senila e pocnita si a iesit usor.A dat-o de-a dura pana acasa.S-a gandit ca o sa ii trebuiasca la ceva.O va ingropa in pamant si pe ea va prinde niste lemne pe care va modela sine de roti de caruta 70 de ani.

 

 

belea povestea....sint curios daca omul respectiv e in mintile lui....

asemenea povesti ascult cam la 3,4 zile cind merg pe la un mos sa caut un fier...fiecare are povestea lui.. care de care mai palpitanta :wacko:

sper sa nu ajungem si noi in situatia asta la batrinete sa scoatem din gura tot felul de prosti si nebuni care suna frumos sau le inventam dupa persoana care ne viziteaza.... :laugh:

 

avem o virsta si cred ca nu ne lasam chiar impresionati de asemenea aberatie sau de tot felul de povesti de adormit gainile...si bunicul meu a facut razboiul, chiar a stat in lagar multa vreme, dar nu tin minte sa fi povestit niste nebuni sau prosti scoase de alti din gura...

cine stie pe la ce fier vechi a gasit mosul roata aia, a puso in gradina cu speranta ca poate gaseste si restul si face un tanc...am un amic care a lucrat mult timp la fier vechi si a vazut tot felul de nebuni strinse de tigani pe la fiecare din curte..cum se poarta si acuma defapt..daca mergi pe la un centru de colectare vezi tot felul de nebuni..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa rugam mosul sa ne duca acolo unde aviatia rusa a ingropat blindatele alea germane

si sa luam fiecare cate o roata din asta

restul dam la fier vechi si ne restauram toti de pe aici cate o motocicleta :laugh:)

eu fac rost de excavator

cine se mai baga? :wacko:

 

 

oricum povestioara e frumoasa,

si ce bani s-ar mai scoate pe tot ce e ingropat acolo ......... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa rugam mosul sa ne duca acolo unde aviatia rusa a ingropat blindatele alea germane

si sa luam fiecare cate o roata din asta

restul dam la fier vechi si ne restauram toti de pe aici cate o motocicleta :))

eu fac rost de excavator

cine se mai baga? :wacko:

 

 

oricum povestioara e frumoasa,

si ce bani s-ar mai scoate pe tot ce e ingropat acolo ......... :)

 

 

hai sa fim seriosi...chiar daca e ceva fier acolo e deja folie de hirtie facut orcum,il scoti cu pamint si dupa aia cerni ca cautatori de aur :laugh:

 

banuesc ca mosul era observator de a vazut toate amanuntele exact intimplarilor cu pricina....avea 2 stegulete ca arbbitri si dirija tot pe acolo ;)

 

 

daca ajung zilele astea in o locatie unde se taia pt fier vechi 2 tancuri foarte vechi voi face foto si sa vezi ca mare lucru nu mai scoti din fierul ala ruginit si facut ciur..nu ciur de la gloante sau alte nebuni,din cauza rugini....

 

nus chiar asa de scumpe stai linitit,am vazut la tv(dicoveri) niste emisiuni cu adevarati colectionari de tancuri si sa nu crezi ca vai de mine e o mare valoare...intradevar costa dar nu sume pe care uni le viseaza la milioane de euro...daca ai bani cumperi orce in ziua de azi ca se gaseste orce nebunie in comert.

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la un centru de fier vechi din buzau s-au taiat cred ca 20 de tancuri, toate erau complete cu antene, senile, turele si ce mai are un tanc pe el, vreo luna cred ca au taiat baietii la ele, cand treceam pe acolo mereu ma uitam in curte sa le vad, pana la urma au disparut de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar mai gasi poate ceva ingropat si pe la noi in privinta asta romania este un teritoriu virgin nu prea s-au facut sapaturi. Deja fost scos un tanc Sherman american sau cea a mai ramas din el din Prut prin 2001 : http://www.bzi.ro/al-saptelea-din-europa-t...-prutului-14709 .

Avand in vedere ca tancurile sunt facute din blindaj gros ele rezista in pamant mult mai bine ca alte vehicule. Am vazut masina scoasa dupe 50 de ani din pamant si tot se mai putea alege ceva din ea. Deci se poate. E adevarat ca mosul din povestire cam abereza ca multi mosi inclusiv aia care zic ca au vazut sute de sahariene abandonate de nemti intre Bucuresti si Ploiesti.

Un exemplu de descoperire, un t-34 recuperat dintr-o mlastina in 2003 in Estonia, abandonat de rusi si folosit de nemti . Dupa 50 de ani in mlastina tancul este inca functional.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar mai gasi poate ceva ingropat si pe la noi in privinta asta romania este un teritoriu virgin nu prea s-au facut sapaturi. Deja fost scos un tanc Sherman american sau cea a mai ramas din el din Prut prin 2001 : http://www.bzi.ro/al-saptelea-din-europa-t...-prutului-14709 .

Avand in vedere ca tancurile sunt facute din blindaj gros ele rezista in pamant mult mai bine ca alte vehicule. Am vazut masina scoasa dupe 50 de ani din pamant si tot se mai putea alege ceva din ea. Deci se poate. E adevarat ca mosul din povestire cam abereza ca multi mosi inclusiv aia care zic ca au vazut sute de sahariene abandonate de nemti intre Bucuresti si Ploiesti.

Un exemplu de descoperire, un t-34 recuperat dintr-o mlastina in 2003 in Estonia, abandonat de rusi si folosit de nemti . Dupa 50 de ani in mlastina tancul este inca functional.

 

 

pe cit de simplu a zic mosul povestea..aproape atit de simplu se poate si verifica

-este tehnologie acuma si aparatura speciala care iti spune ce cantitate de fier este si la ce distanta aproximativ in pamant.

-sau iei niste omuleti(lipovani)care iti sapa niste santuri in 2 zile de te poti plimba cu masina in ele...lui varul meu iau sapat in 3 zile un iaz 6 persoane de te plimbi cu barca in el linistit....

-se ia o bucata mos de minuta sa te duca la locul de unde a scos el roata :wacko: si incepi sapaturile sau apelezi la tehnologia moderna dar cu conditia ca mosul sa suporte cheltuilile in cazul in care isi aminteste ca....a vb.aiurea si a pus pe alti la cheltuiala :) asta in cazul in care isi da seama ca ai luat in serios poveste si te apuci de treaba...e posibil sa nu mai cheltui nimic ca isi revine mosul cu piciorusele lui pe pamint si isi aminteste de unde a scor roata aia si cine io fi povestit poveastea pe care a spuso si el la alti...

-daca mosul a vazut excact si ce chibrite au folosit nazisti cind au inceput sa dea foc pe acolo sau sa distruga dovezi stie exact si locul cu pricina......dar mi-am amintit ca el a scos roata personal...deci stie locatia exact, ca doar nu a scos roata aia in 5 minute ca avea tot felul de unelte de ultima generatie cu care ascos o roata de pe un tanc asa de repede...sau o fi avut omul cine stie...sint curios ce cric a folosit :laugh: as fi si eu interesat de unul

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...