Sari la conținut

ce parere avetzi despre Malaguti Spidermax GT500?


karate-kid
 Share

Postări Recomandate

MULTUMESC MULT ..:love: SI IN Italia sunt f multe maxiscutere ... ba chiar au si foarte multe fan-cluburi, astazi i-zm facut proba si am avut curaj sa-i dau 160km/h... se tinea bine si inca mai putea .:) poate la vara am sa vad cum si cat poate cu adevarat . dar pt mine in acest mom este mai mult decat suficient ..:drink: voi ce parere avetzi un incepatar cu ce ar trebui sa inceapa ??

Salut!

O parere (intrebare) proprietate personala: daca ai mers deja cu 160 km/h ca incepator ce te face sa crezi k un scuter este o alegere mai buna decat un supersport atata timp cat tinta ta este viteza? Succesuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut!

O parere (intrebare) proprietate personala: daca ai mers deja cu 160 km/h ca incepator ce te face sa crezi k un scuter este o alegere mai buna decat un supersport atata timp cat tinta ta este viteza? Succesuri!

sunt sigur ca orice posesor de motocicleta /maxiscuter ar vrea sa stie de ce este posibila motoreta lui ... nu vreau sa fac din asta o obisnuintza , dar am vrut sa vad ce poate ..:love: si am ramas surprins ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma faca si pe mina cineva sa inteleg... 3800 de eur pe un scuter?

Poate sa fie si de 1000 cc, pana la urma tot scuter este... Senzatia si sentimentul pe care il ai pe motor nu se compara cu nici un scuter... Si io mai cred ca ai sa ai ceva de furca daca ai sa te hotarasti sa revii la motociclete. Faptul ca are transmisie automata inhiba placerea de a calari pe 2 roti... Te sui pe el, dai cheie, si dai sa sune la partzuri...

Dar...cine sunt eu sa judec... Este doar o parere personala...

Multa bafta si cat mai multi km pe cele 2 roti ale scuterului tau de 500... Sa il stapanesti sanatos, pana la adanci batraneti...

Haidi pa...

cu ce difera senzatia de pe motoru'cu transmisie manuala fata de cea de pe motoru'cu transmisie automata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ce difera senzatia de pe motoru'cu transmisie manuala fata de cea de pe motoru'cu transmisie automata?

In primul rand simti toata puterea pe care o dezvolta motorul si poti folosi toata aceasta putere asa cum crezi tu de cuviinta, pe toata plaja de turatie. Modul cum se transmite aceasta putere la roata este diferit... In alta ordine de idei, este cam la fel cum ai conduce o masina cu cutie automata: iti ia toata placerea condusului. Tu nu trebuie decat sa te tii de volan, sau de ghidon, dupa caz.

Fiind vorba despre scuter vs. motocicleta, aici mai intervine si ciclistica, care este diferita, stilul de pilotaj, care este diferit etc...

Oricum, scuterist nu inseamna motociclist, cat o fi el de scuter... Io cred ca deja ai gresit cand ai dat atatia bani pe un scuter, Karatistule-kid, si cred ca are sa iti para rau... Daca esti pasionat de motoare nu iti iei scuter. Sunt o mie si una de variante pentru incepatori... Si nu imi pari prea responsabil daca ai mers cu 160 si deabea ti-ai luat A-ul. Iar daca vrei mobilitate in oras, nu iti iei scuter de 500, ci de max 125. Asta este o parere personala si nu ma intereseaza daca sunteti sau nu de acord cu mine.

Asfalt uscat pentru toti cei care merg pe 2 roti...

Editat de blackcelnegru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'Al negru-n ceru'gurii..

 

e chestie de gust..unii se omoara dupa masinile automate sau femeile cu mustata, altii nu.

In viata nu trebuie sa fii asa categoric..cunosc si am vorbit cu oameni mai motociclisti ca multi, care au maxiscutere si de atunci greu se mai urca pe motoarele lor, mai ales in oras.

Oricum, denumirea de scuter este generic data unei motociclete care are 500/600/650/800 cm si asta doar pt.ca are transmisie automata.

Ca asta sunt..motoare cu transmisie automata..

Ca nu-ti plac tie, am inteles, nu se c.aca nimeni in gustul tau si iti respectam parerea..dar probabil nu te-ai urcat in viata ta pe asa ceva..

Daca tu esti mai motociclist decit cei de pe maxiscutere doar pt.ca mesteci in viteze si te incalzeste treaba asta, atunci nu-ti stric placerea..

A dat exact pretul care l-a satisfacut si are ceea ce a cautat.Lasa-l sa se simta bine, eu cred ca a facut o alegere buna, sa-l stapaneasca sanatos.

Eu as fi ales un Burgman de 650, sau T-Max de 500, sau SilverWing-ul de 600 in locul italiencei, dar asta-i alta gasca-n alta traista.

Se spune ca "nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-ti place tie"..adica lui, si de-aici incolo chiar nu mai conteaza parerile noastre.

Hai, la multe succesuri..

Editat de maicarossia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma faca si pe mina cineva sa inteleg... 3800 de eur pe un scuter? Poate sa fie si de 1000 cc, pana la urma tot scuter este... Senzatia si sentimentul pe care il ai pe motor nu se compara cu nici un scuter... Si io mai cred ca ai sa ai ceva de furca daca ai sa te hotarasti sa revii la motociclete. Faptul ca are transmisie automata inhiba placerea de a calari pe 2 roti... Te sui pe el, dai cheie, si dai sa sune la partzuri...

Dar...cine sunt eu sa judec... Este doar o parere personala...

Multa bafta si cat mai multi km pe cele 2 roti ale scuterului tau de 500... Sa il stapanesti sanatos, pana la adanci batraneti...

Haidi pa...

 

ce vorbesti?

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.h...mp;drivingMode=

... bineinteles primele 2 (cel putin) din lista nu au nici o treaba cu realitatea

Mesaj completat

MULTUMESC MULT ..:love: SI IN Italia sunt f multe maxiscutere ... ba chiar au si foarte multe fan-cluburi, astazi i-zm facut proba si am avut curaj sa-i dau 160km/h... se tinea bine si inca mai putea .:) poate la vara am sa vad cum si cat poate cu adevarat . dar pt mine in acest mom este mai mult decat suficient ..:drink: voi ce parere avetzi un incepatar cu ce ar trebui sa inceapa ??

 

ai avut casca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'Al negru-n ceru'gurii..

 

e chestie de gust..unii se omoara dupa masinile automate sau femeile cu mustata, altii nu.

In viata nu trebuie sa fii asa categoric..cunosc si am vorbit cu oameni mai motociclisti ca multi, care au maxiscutere si de atunci greu se mai urca pe motoarele lor, mai ales in oras.

Oricum, denumirea de scuter este generic data unei motociclete care are 500/600/650/800 cm si asta doar pt.ca are transmisie automata.

Ca asta sunt..motoare cu transmisie automata..

 

Se spune ca "nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-ti place tie"..adica lui, si de-aici incolo chiar nu mai conteaza parerile noastre.

Hai, la multe succesuri..

Intr-adevar, cred ca m-am aprins cam tare, dar oricum eu imi sustin parerea. Nu trebuia sa mi-o exprim aici, cu asa vehementa, mai ales dupa ce omu a dat banii pe scula. Iar cu motociclistii care nu se mai urca pe motoarele lor da-mi voie sa ma indoiesc... Poate doar in oras, asa cum ai spus si tu, dar unul care prefera sa mearga pe scuter la o adunare si sa isi lase motorul acasa, e cam pacalici...

Denumirea de scuter nu este data generic nici unei motociclete, omule, ci doar unui scuter, pentru ca la scuter, asa cum am mai spus, difera ciclistica, difera locul unde este amplasat motorul... Nu ai sa vezi niciodata un super sport, sau un chooper cu motorul pe bascula.

Dar...e frumos ce-ti place, asa ca nu cred ca mai au rost polemicile... Nici nu stiu daca e bine sa port discutia asta cu cineva care a mers pe motor numai la scoala de soferi, si dupa aia si-a luat scuter...maxi, pentru ca nu stie despre ce vorbesc...

Multa bafta si imi pare rau ca v-am ranit orgoliile... :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand simti toata puterea pe care o dezvolta motorul si poti folosi toata aceasta putere asa cum crezi tu de cuviinta, pe toata plaja de turatie. Modul cum se transmite aceasta putere la roata este diferit... In alta ordine de idei, este cam la fel cum ai conduce o masina cu cutie automata: iti ia toata placerea condusului. Tu nu trebuie decat sa te tii de volan, sau de ghidon, dupa caz.

Fiind vorba despre scuter vs. motocicleta, aici mai intervine si ciclistica, care este diferita, stilul de pilotaj, care este diferit etc...

Oricum, scuterist nu inseamna motociclist, cat o fi el de scuter... Io cred ca deja ai gresit cand ai dat atatia bani pe un scuter, Karatistule-kid, si cred ca are sa iti para rau... Daca esti pasionat de motoare nu iti iei scuter. Sunt o mie si una de variante pentru incepatori... Si nu imi pari prea responsabil daca ai mers cu 160 si deabea ti-ai luat A-ul. Iar daca vrei mobilitate in oras, nu iti iei scuter de 500, ci de max 125. Asta este o parere personala si nu ma intereseaza daca sunteti sau nu de acord cu mine.

Asfalt uscat pentru toti cei care merg pe 2 roti...

oke .... si la scuter nu pot folosi acea putere doar din maneta dreapta pentru ca .... ?! iar modul cum se transmite acea putere la roata difera prin faptul ca ... ? ... nu-ti place tie ca n-are schimbator

 

cat despre scuter != motor, e parerea ta, binenteles ca nu si cea corecta :love:... apropo, aprilia mana si honda 01 ce sunt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oke .... si la scuter nu pot folosi acea putere doar din maneta dreapta pentru ca .... ?! iar modul cum se transmite acea putere la roata difera prin faptul ca ... ? ... nu-ti place tie ca n-are schimbator

 

cat despre scuter != motor, e parerea ta, binenteles ca nu si cea corecta :love:... apropo, aprilia mana si honda 01 ce sunt?

OK.. La motor pot sa merg in viteza 1 pana pe rosu, si simt altfel acceleratia... Si da, nu imi place pentru ca nu are schimbator. E altfel de adrenalina...

Iar despre Mana si H 01, parerile sunt impartite si eu imi sustin din nou ideea. Sunt un fel de struto-camile...

Eu personal, daca as avea bani, nu mi-as lua vehicule cu transmisie automata, pentru ca ma lasa rece... Si sa stii ca am condus asa ceva, aproape un an (Chevrolet Blazer si Silverado). Nu imi plac mie, si cu asta basta...

Nu te poti c.aca in gusturile omului, nu?

Editat de blackcelnegru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oke .... si la scuter nu pot folosi acea putere doar din maneta dreapta pentru ca .... ?! iar modul cum se transmite acea putere la roata difera prin faptul ca ... ? ... nu-ti place tie ca n-are schimbator

 

cat despre scuter != motor, e parerea ta, binenteles ca nu si cea corecta :)... apropo, aprilia mana si honda 01 ce sunt?

Cum poti vb tu despre scutere sau motoare cand tu nici nu deti asa ceva. :love:

Mai bine zine cum e mersul pe bicicleta... :drink:

La motoare daca ai nevoie schimbi vitezele la turatie maxima daca vrei sa demarezi in forta,sau in turati mici daca vrei consum mic etc.+frana de motor care te ajuta grozav...

Dar de unde sa sti tu pieton biciclist ce esti..... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK.. La motor pot sa merg in viteza 1 pana pe rosu, si simt altfel acceleratia... Si da, nu imi place pentru ca nu are schimbator. E altfel de adrenalina...

Iar despre Mana si H 01, parerile sunt impartite si eu imi sustin din nou ideea. Sunt un fel de struto-camile...

Eu personal, daca as avea bani, nu mi-as lua vehicule cu transmisie automata, pentru ca ma lasa rece... Si sa stii ca am condus asa ceva, aproape un an (Chevrolet Blazer si Silverado). Nu imi plac mie, si cu asta basta...

Nu te poti c.aca in gusturile omului, nu?

 

daca stai diferit pe ea, nu mai e scuter, e struto-camila, iar daca are schimbator deodata adrenalina se schimba, e altfel ... poate pentru tine da, si sunt gusturile tale, iar eu nu sunt genu'care sa se lege de gusturile altora, pentru ca de comentat la maxiscuterele mari tot este, dar unora le plac paturile cu 2 roti si e preferinta lor.

 

Cum poti vb tu despre scutere sau motoare cand tu nici nu deti asa ceva. :love:

Mai bine zine cum e mersul pe bicicleta... :drink:

La motoare daca ai nevoie schimbi vitezele la turatie maxima daca vrei sa demarezi in forta,sau in turati mici daca vrei consum mic etc.+frana de motor care te ajuta grozav...

Dar de unde sa sti tu pieton biciclist ce esti..... :)

 

cum poti vb tu despre ceva care nu stii?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari karate-kid, sa stapanesti sanatos jucaria.

pe de alta parte, cit iubeam eu vfr-ul, in oras imi venea sa dau cu el de pamant.

intotdeauna in oras am preferat scuterul, e drept insa ca un scuter de 250-300cmc e un pic mai placut decat unu de 500, mai ales din cauza dimensiunilor.

pana la urma in bucuresti , principalul avantaj e mobilitatea, ma indoiesc ca cineva iubeste mersul in bucuresti cu motoru in orele de varf.

 

bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari karate-kid, sa stapanesti sanatos jucaria.

pe de alta parte, cit iubeam eu vfr-ul, in oras imi venea sa dau cu el de pamant.

intotdeauna in oras am preferat scuterul, e drept insa ca un scuter de 250-300cmc e un pic mai placut decat unu de 500, mai ales din cauza dimensiunilor.

pana la urma in bucuresti , principalul avantaj e mobilitatea, ma indoiesc ca cineva iubeste mersul in bucuresti cu motoru in orele de varf.

 

bafta !

multumesc mult pt felicitari , vad ca am creat ceva discutzii si ma bucur ca-s constructive..:D ... pt linistea celor care contesta alegerea mea... am sa le comunic ca am sa imi iau motor intr-un viitor apropiat (cu schimbator de viteze ).. doar din simplu fapt ca doar asa pot fi tratat ca un motociclist 'adevarat'.... celor care n-a incercat vreodata un maxi le recomand s-o faca .. ba chiar il pun pe al meu la bataie si dup-aia sa vb ca niste cunoscatori ce sunt ...:o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pt felicitari , vad ca am creat ceva discutzii si ma bucur ca-s constructive..:D ... pt linistea celor care contesta alegerea mea... am sa le comunic ca am sa imi iau motor intr-un viitor apropiat (cu schimbator de viteze ).. doar din simplu fapt ca doar asa pot fi tratat ca un motociclist 'adevarat'.... celor care n-a incercat vreodata un maxi le recomand s-o faca .. ba chiar il pun pe al meu la bataie si dup-aia sa vb ca niste cunoscatori ce sunt ...:o

Felicitari, am citit si eu topicul fara sa vreau.

 

O sa-ti treaca repede cu scuterul.

 

Ia-ti o motocicleta dupa ce te saturi de el si o sa vezi marea diferenta.

 

Terminati cu prostiile, 1.000.000 de ani nu o sa se compare un scuter cu o motocicleta. Si ca sa va spun ceva drept, daca ai scuter nici macar nu se cheama ca esti motociclist. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, am citit si eu topicul fara sa vreau.

 

O sa-ti treaca repede cu scuterul.

 

Ia-ti o motocicleta dupa ce te saturi de el si o sa vezi marea diferenta.

 

Terminati cu prostiile, 1.000.000 de ani nu o sa se compare un scuter cu o motocicleta. Si ca sa va spun ceva drept, daca ai scuter nici macar nu se cheama ca esti motociclist. :o

nu se compara la ce? in ce circumstante?

-la consum? al meu de 250 ia 4 la suta maxim-cat consuma o moto? 8-9?

-la viteza? al meu ia 130, viteza maxim legala,deci e suficient (ia si mai mult,140,dar nu ma intereseaza)

-la bagaje? bag sub sa, in topcase, in sacosa in cui intre picioare

-la strecurat in trafic?

stii ca trebuie permis pt maxiscuter? categoria...care? B?C?D?

Editat de motoreta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se compara la ce? in ce circumstante?

-la consum? al meu de 250 ia 4 la suta maxim-cat consuma o moto? 8-9?

-la viteza? al meu ia 130, viteza maxim legala,deci e suficient (ia si mai mult,140,dar nu ma intereseaza)

-la bagaje? bag sub sa, in topcase, in sacosa in cui intre picioare

-la strecurat in trafic?

stii ca trebuie permis pt maxiscuter? categoria...care? B?C?D?

ca sa citez pe cineva de pe acilea : "nu conteaza viteza maxima... conteaza cat de repede ajungi la ea" :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, am citit si eu topicul fara sa vreau.

 

O sa-ti treaca repede cu scuterul.

 

Ia-ti o motocicleta dupa ce te saturi de el si o sa vezi marea diferenta.

 

Terminati cu prostiile, 1.000.000 de ani nu o sa se compare un scuter cu o motocicleta. Si ca sa va spun ceva drept, daca ai scuter nici macar nu se cheama ca esti motociclist. :D

That's what I'm talking about....

Mesaj completat

nu se compara la ce? in ce circumstante?

-la consum? al meu de 250 ia 4 la suta maxim-cat consuma o moto? 8-9?

-la viteza? al meu ia 130, viteza maxim legala,deci e suficient (ia si mai mult,140,dar nu ma intereseaza)

-la bagaje? bag sub sa, in topcase, in sacosa in cui intre picioare

-la strecurat in trafic?

stii ca trebuie permis pt maxiscuter? categoria...care? B?C?D?

Da poate sa consume si 1 l/100...

Mai baieti, nu intelegeti ca nu poti sa ii spui unui scuter motocicleta???...chiar daca trebuie sa meri cu permis? :o

De aici, pastrand logica, scuterist nu inseamna motociclist...

Eu as fi fericit si daca ar trebui permis si la biciclete, ce sa mai spun de scutere (chiar de 49cc),... iar in Buzau as impune permis si la pietoni... :D

 

Mesaj completat

Si mai am ceva de spus...

Scuterele sunt vehicule utilitare... Iti asigura mobilitate in zonele aglomerate, unde mai pui ca sub sa poti pune plasele cu cartofi si morcovi de la piata, iar intre picioare, "in cui", poti sa pui si o plasa cu sticle de lapte, sau un bax de bere, depinde cat de maxi e vehiculul...

Pentru asta, mi-as lua si io unul, sincer.... Dar sa imi inlocuiesc motorul cu asa ceva... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce usor emit unii judecati!Parca ar fi detinatorii adevarului absolut!

Hai sa emit si si eu o judecata:Posesorii de permis categoria A sunt cu totii MOTOCICLISTI!

Cine se crede mai motociclist ca altul pentru ca mesteca la o cutie de viteze sau ca are top speed 250 si nu 170 este ori prost ori tampit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se compara la ce? in ce circumstante?

-la consum? al meu de 250 ia 4 la suta maxim-cat consuma o moto? 8-9?

-la viteza? al meu ia 130, viteza maxim legala,deci e suficient (ia si mai mult,140,dar nu ma intereseaza)

-la bagaje? bag sub sa, in topcase, in sacosa in cui intre picioare

-la strecurat in trafic?

stii ca trebuie permis pt maxiscuter? categoria...care? B?C?D?

Din anumite puncte de vedere esti cam VARZA ....

- da dupa tine asa un motor de 250 cat consuma ma, iti zic eu, consuma mai putin ca ragalia ta, undeva la 3,5, din simplu fapt ca are cutie manuala. Sa iti explic cum sta treaba, sa zicem ca vrei sa mergi cu scuteru cu 80, ei bine pt 80 tre sa il turezi undeva la 65-70% din plaja de turatii a motorului, pe cand la un motor il tii la jumate din plaja lui de turatii cu viteza a 6-a, de unde rezulta consumul mai mic;

- un motor de 250, sa zicem ninja de 25o ajunge si la 170, ca sa nu zic 195(modelul 2009) cei drept consumul creste la 6,5% , dar daca vrei viteza mi se pare normal, mergi tu cu viteza maxima la kimko ala si dupaia sa ne zici si noua consumu;

- daca ai uitat sau inca nu ai aflat si la motoare se pot pune top case si pe langa astea si side cases daca e cazul (am vazut si genti textile de voiaj de vreo 40 de l puse pe motor ca side cases). Sunt multi motociclisti care au pus pe motoarele lor mult mai mult decat poti pune tu pe ragalia ta;

- ti se pare mare diferenta de latime sau manevrabilitate intre un scuter si o motocicleta, ai mers vreodata sa vezi cum e? eu m-am suit pe scuter dupa ce am mers pe motor si am zis ca nu imi mai trebuie ... rotile alea mici is bune pentru manevrabilitate pe loc sau la viteze mici, dar in mers la viteze mai mari mi se pare foarte nemanevrabil ...

 

 

Mai mult ca sigur un 500 cmc se comporta altfel decat ragalia ta, arecu totul alta ciclistica si multe altele. Nu zic nu isi au rostul sau ca nu sunt bune, cui ii place sa isi ia, in schimb ce m-a enervat cel mai tare e ca vorbeste niste tampenii mai mari ca tine, pe cate motoare ai mers, daca ai mers, de sustii cu atata convingere lucrurile astea ?

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...