Sari la conținut

ce parere avetzi despre Malaguti Spidermax GT500?


karate-kid
 Share

Postări Recomandate

.. salutare .. ma numesc Sorin si acum 3 luni am obtinut cat A la permis ,m-am decis sa incerc si viatza pe 2 rotzi si as vrea sa cumpar un Malaguti Spidermax GT500 , intrebarea mea pt voi este urmatoarea , oare este bine sa incep cu un GT500 sau este prea mare cat ? tinand cont de faptul ca n-am merg cu motorul f mult ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu am trecut de la 50cc la 250 si sa stii ca e mare diferenta. in trafic daca te enervezi putin si bagi mana in gaz se duce la 100 si peste in cateva secunde...cu motor de 500 nu te vad bine...nu vreau sa te descurajez,dar e plina rubrica de accidente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoreta..nu mai da sfaturi aiurea.

Daca tu nu ai fost in stare poate altii sunt.

Eu am inceput direct pe un VN 1500 dupa ce mi-am luat permisul si in afara de vreo trei cazaturi usoare din lipsa de experienta nu am avut nici pe dracu'.

Si, conform zicalei"cind este sa te ia dracu' te ia din fata altarului", poti sa-ti rupi gatul si cu un scuter.

Eu am un var care, fiind vara asta in vacanta in Grecia, a inchiriat un scuter, cu care a cazut si datorita loviturilor trage si acum..

Asa incat..daca te simti in stare ia-l, oricum un scuter este mult mai usor de condus decit o motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat sunt de in masura sa dau sfaturi , dar eu am "inceput" pe un kawa de 750 cc, cel din avatar . Multumesc lui Dumnezeu ca m`a ferit de accidente , dar nici eu nu mi`am cautat`o cu lumanarea prin trafic. Mai bine iei ceva mai mare , nu te dai la ea decat unde poti si apoi nu vei fi nevoit sa o schimbi peste 1-2 ani, decat daca vrei ceva mai mare...sau mai nou :love: .

Succes la achizitie si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoreta..nu mai da sfaturi aiurea.

Daca tu nu ai fost in stare poate altii sunt.

Eu am inceput direct pe un VN 1500 dupa ce mi-am luat permisul si in afara de vreo trei cazaturi usoare din lipsa de experienta nu am avut nici pe dracu'.

Si, conform zicalei"cind este sa te ia dracu' te ia din fata altarului", poti sa-ti rupi gatul si cu un scuter.

Eu am un var care, fiind vara asta in vacanta in Grecia, a inchiriat un scuter, cu care a cazut si datorita loviturilor trage si acum..

Asa incat..daca te simti in stare ia-l, oricum un scuter este mult mai usor de condus decit o motocicleta.

vn 1500 se salta pe o roata daca bagi mana in gaz? nu cred,este un motor domol,dezvolta 61 cai. scuterul are marele avantaj-care poate fi mortal -ca daca accelerezi putin mai mult, te pomenesti cu el cine stie pe unde...nu e vb de capacitatea cilindrica,e vb de transmisia automata care pune la roata puterea brusc....de asta si cazul varului tau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoreta..nu mai da sfaturi aiurea.

Daca tu nu ai fost in stare poate altii sunt.

Eu am inceput direct pe un VN 1500 dupa ce mi-am luat permisul si in afara de vreo trei cazaturi usoare din lipsa de experienta nu am avut nici pe dracu'.

Si, conform zicalei"cind este sa te ia dracu' te ia din fata altarului", poti sa-ti rupi gatul si cu un scuter.

Eu am un var care, fiind vara asta in vacanta in Grecia, a inchiriat un scuter, cu care a cazut si datorita loviturilor trage si acum..

Asa incat..daca te simti in stare ia-l, oricum un scuter este mult mai usor de condus decit o motocicleta.

 

D-aia nici nu e plina rubrica de accidente cu ershasa-uri.....si nu totzi erau incepatori, dar majoritatea sunt.

La intruderul tau fac pariu ii dau blana intr-antaia si nici nu patineaza roata, si nici willie nu face, si ajunge abea la un 70-80 pe cand un ss e in 100 deja, iar la scooter are dreptate motoreta....transmisia aia automata cu variatoare pe curea e foarte ciudata si surprinzatoare......mai ales cand te gandesti ca nu prea are frana de motor dupa ce ai ajuns in 100...

Si in primul rand la orice scooter e factorul de subestimare care te da jos, plus centrul de greutate prea in spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. salutare .. ma numesc Sorin si acum 3 luni am obtinut cat A la permis ,m-am decis sa incerc si viatza pe 2 rotzi si as vrea sa cumpar un Malaguti Spidermax GT500 , intrebarea mea pt voi este urmatoarea , oare este bine sa incep cu un GT500 sau este prea mare cat ? tinand cont de faptul ca n-am merg cu motorul f mult ...

Spidermax-ul este bun in afara orasului si mai putin in oras,datorita masivitatii lui!Pentru unii 500cc este mult ,iar pentru altii este putin!

Unii merg pe naked sau ss in oras, mai ies 100 km pe autostrada si cred ca au atins Nirvana!Altii se aseaza pe un maxi scuter ca pe un wc(ca sa citez un clasic in viata) si merg 1000km lejer cu 130-140 croaziera(bineinteles daca ai sosele adecvate)!

Daca vrei sa mergi mai mult prin oras cauta ceva mai suplu dar pentru touring este ok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu sunt de parere ca nu-i o motocicleta "prea mare" in cilindree sau putere, ci tu esti prea "mic" pt ea.

Asa ca daca te stii un om cerebral, nu prea iti place cox-ul si mai ales stii ce face incheietura dreapta si o poti controla din cerebel... poti sa-ti iei ce moto vrei. Stiu asta din proprie experienta, eu am "inceput" pe un ss de 600 si n-am avut probleme.

Bafta la achizitie. :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bikez.com/motorcycles/malaguti_...dermax_2007.php

40cp......hmmmm nu este mult, dar fiind un maxiscooter e mai greoi in manevre, deci tre sa te obisnuesti cu el ca e mai pretentios....eu cu maxiscooter numai de 250 m-am dat, si intr-adevar necesita obisnuinta mai multa fatza de un motor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai multe informatii gasesti pe forum-uri din italia/franta. Vezi si ei ce zic, cat de fiabile sunt, dc sunt sau nu multumiti, apoi ramane sa faci alegerea.

Editat de mihai600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt sfaturi , M-am decis si am sa merg azi s-o cumpar .. sper sa fie ok .. am sa revin cu poze ..:love:

 

legat de consum... poate ti se va parea enorm, dar si Aprila Atlantic 500 consuma 8/100km :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de consum... poate ti se va parea enorm, dar si Aprila Atlantic 500 consuma 8/100km :love:

asa cum am promis am venit cu o poz a..:) mom nu o am decat p-asta am sa fac maine unele noi si am sa mai pun ... am mers azi un pik ku el si mi se pare f mare pt mine ..... eu am 170/70 kg ....:drink:

Mesaj completat

cat despre consum propietarul m-a informat ca ia in jurul la 4/100.. acum am sa vad .. oricum cine isi ia motor nu se gandeste la benzina :)( prea mult )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de consum... poate ti se va parea enorm, dar si Aprila Atlantic 500 consuma 8/100km :)

 

Ia atata daca ai merge cum as merge io, adica numai blana.....da poti scoate un 5% daca chiar vrei....

Practic e motorul ca si cel de 650 care e tot Rotaxul de pe pegasso care ia 6 - 6.4 in oras la forja :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l stapanesti sanatos..

Chiar daca ti se pare mare, sa vezi ce repede ai sa te obisnuiesti cu el..

Sigur iti consuma in jur de 6/7 in oras..

Daca se poate da niste detalii..ce an este, cit te-a dus, de unde l-ai luat, etc..

pai .. l-am luat de la un tip care l-a adus din italia ... are 31000 km si este 2005 ... m-a costat 3800E

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La banii aia iau GSXR750 k3 sau miar k2 in stare super :drink:

intr-adevar mi-as fi luat un un k3 chiar si k4 , dar problema este ca de-abia mi-am luat permisul si n-am degand sa sar direct pe asa ceva , am decis sa ma obijnuiesc un pik cu 500 ... poate am gresit , dar imi place sa fiu in sigurantza ...:) cand am sa fiu pregatit , am sa schimb categoria .. in + mi-a placut f mult motorul ( stitzi cum este cand iti place ceva ):love:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie intr`un ceas bun si sa`l stapanesti sanatos .... Aici in Spania unde sunt eu sunt extrem de multe maxi scutere de genu . Vreau sa zic / ca la un moment dat m`a surprins placut cineva care avea "o chestie" de 800 cc si mergea fenomenal pe autostrada...deci parerea mea ... e extraordinar ca tinuta de drum, nu te oboseste , dar e un pic mai greoi in trafic.

 

Asfalt uscat si ride safe !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma faca si pe mina cineva sa inteleg... 3800 de eur pe un scuter?

Poate sa fie si de 1000 cc, pana la urma tot scuter este... Senzatia si sentimentul pe care il ai pe motor nu se compara cu nici un scuter... Si io mai cred ca ai sa ai ceva de furca daca ai sa te hotarasti sa revii la motociclete. Faptul ca are transmisie automata inhiba placerea de a calari pe 2 roti... Te sui pe el, dai cheie, si dai sa sune la partzuri...

Dar...cine sunt eu sa judec... Este doar o parere personala...

Multa bafta si cat mai multi km pe cele 2 roti ale scuterului tau de 500... Sa il stapanesti sanatos, pana la adanci batraneti...

Haidi pa...

Editat de blackcelnegru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie intr`un ceas bun si sa`l stapanesti sanatos .... Aici in Spania unde sunt eu sunt extrem de multe maxi scutere de genu . Vreau sa zic / ca la un moment dat m`a surprins placut cineva care avea "o chestie" de 800 cc si mergea fenomenal pe autostrada...deci parerea mea ... e extraordinar ca tinuta de drum, nu te oboseste , dar e un pic mai greoi in trafic.

 

Asfalt uscat si ride safe !!

MULTUMESC MULT ..:love: SI IN Italia sunt f multe maxiscutere ... ba chiar au si foarte multe fan-cluburi, astazi i-zm facut proba si am avut curaj sa-i dau 160km/h... se tinea bine si inca mai putea .:) poate la vara am sa vad cum si cat poate cu adevarat . dar pt mine in acest mom este mai mult decat suficient ..:drink: voi ce parere avetzi un incepatar cu ce ar trebui sa inceapa ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...