Jump to content

Photo

Cea mai buna casca din lume

• Please log in to reply
105 replies to this topic

#1 HOGAN

HOGAN

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 190 posts
  • Moto: BMW PANZER
  • Numar: Rosu
  • Club: No club

Posted 15 December 2009 - 07:05 PM

Cea mai buna casca din lume e... ROOF BOXER, de ce?... pentru-ca aveti 2 optiuni intruna amigos :laugh: ... Integral si Open Face, aaaaaaa... am uitat sa va spun ca e si cea mai COOL... :laugh:

#2 Pijama

Pijama

C`mon

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,218 posts
  • Numar: frumos

Posted 15 December 2009 - 07:42 PM

Din punctul meu de vedere ca si look, design, concept, nu e nici cal nici magar.
Nu cred ca poate proteja precum o casca full-face in caz de accident si nici nu se poate lauda cu o forma prea frumoasa de casca open face.

Posted Image
I'll pay my surgeon very well to break the spell of aging.

#3 Cata MCMLXXXVII

Cata MCMLXXXVII

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 126 posts
  • Moto: Suzuki GSX-R 600 k4

Posted 15 December 2009 - 10:33 PM

Cea mai buna casca din lume in acest moment cred ca este Arai RX-7 GP. http://www.araihelme....com/rx7gp/eng/

#4 Saracie

Saracie

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,512 posts
  • Interests:...........
  • Numar: ha ha ha
  • Club: he he he

Posted 16 December 2009 - 01:17 AM

Din punctul meu de vedere ca si look, design, concept, nu e nici cal nici magar.
Nu cred ca poate proteja precum o casca full-face in caz de accident si nici nu se poate lauda cu o forma prea frumoasa de casca open face.

Posted Image

ai mai uitat sa precizezi ca nu se inchide bine si bate vantul prin toate crapaturile. la o fitza prin oras merge,interiorul slab calitativ,mai era ceva dar nu imi vine acu rapid...aaa da PRETUL e departe ptr ce ofera.
aaa...gramatica...da stiu e mai greu dar macar eu am o scuza...care ? pai scoala,scoala pe unde nu prea am dat si acum ma "impiedic"...macar stau mai bine pe logica...asta ma mai salvat si se intelege ce vreau sa zic\spun...sau poate is norocos...

#5 Ionutz2oo0

Ionutz2oo0

CBR-ist

• Membru
  • Pip
  • 285 posts
  • Moto: Honda CBR125R
  • Numar: B 892 PMI
  • Club: nu fac parte

Posted 16 December 2009 - 01:35 AM

cea mai buna casca existenta la ora actuala este Schubert RF1, dedicata pilotilor de F1, costa 12k Euro, si se face doar pe comanda dupa masuratori exacte ale capului. Daca vreti mai multe caracteristici cautati pe google.
VR 46

#6 gaxel

gaxel

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,025 posts
  • Interests:sex drugs & rock'n'roll
  • Numar: chiar nu il stiu
  • Club: radu termopan gang

Posted 16 December 2009 - 03:18 AM

Posted Image

am vrut sa cumpar asa ceva, am probat-o si nu as cumpara, pasticul mi s a parut de foarte proasta calitate si nu mi-a inspirat deloc incredere. nu mi s-a parut ca se inchide sigur, chiar nu mi a placut.

#7 delu

delu

Professional Trolling since 1985

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,164 posts
  • Interests:neinteresat !
  • Moto: Metrorex
  • Numar: de aluminiu la masina
  • Club: Hac!!! Anonimi

Posted 16 December 2009 - 11:11 AM

am vrut sa cumpar asa ceva, am probat-o si nu as cumpara, pasticul mi s a parut de foarte proasta calitate si nu mi-a inspirat deloc incredere. nu mi s-a parut ca se inchide sigur, chiar nu mi a placut.

stiu ca mai era si varianta dintr-un aliaj de aluminiu
totusi se poate verifica - orientativ calitatea si siguranta pe care o conferta aceasta casca

Dezmembrez Kawasaki ZZR 600 - 1993 - 0740671.555 Preturi Negociabile

S-a furat ZZR 400

Atentie la cine lasati motocicleta pentru reparatii

Transport motorete cu Mercedes Sprinter - Prindere cu chingi, la orice ora din zi si din noapte - pt Trasport contactati - Stefan 0768.309.204

Te-am pierdut ... sau ...

#8 HOGAN

HOGAN

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 190 posts

Posted 16 December 2009 - 11:58 AM

Posted Image

Te inseli amarnic daca spui ca nu are un look cool, iar despre protectie stai tu linistit pentru-ca cine a conceputo sa gandit sa-ti ofere aceasi protectie ca o casca full face in caz de accident .

#9 Caniggia

Caniggia

Tanara speranta

• Membru
  • Pip
  • 327 posts
  • Moto: Honda Hornet PC36

Posted 16 December 2009 - 12:30 PM

Cea mai buna casca din lume e.....aia pe care nimeni de pe forumul asta nu si-o va permite in veci. Asa ca inchideti naibii topicul asta! :laugh:

#10 Pijama

Pijama

C`mon

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,218 posts
  • Numar: frumos

Posted 16 December 2009 - 06:01 PM

Te inseli amarnic daca spui ca nu are un look cool, iar despre protectie stai tu linistit pentru-ca cine a conceputo sa gandit sa-ti ofere aceasi protectie ca o casca full face in caz de accident .

O nu, nu vreau sa ma insel amarnic :laugh:
Treaba cu look-ul tine de gusturi, poate are un look cool insa din punctul tau de vedere, personal mi se pare caraghioasa din toate punctele de vedere.
Iar despre protectie nu ma intereseaza ce s-au gandit aia care au conceput casca (primul lucru sigur a fost profitul deoarece ideea in sine reprezinta o nisa de piata) insa una e sa te gandesti sa oferi siguranta unei casti full face care e in aceeasi categorie de pret si alta e sa iti si reuseasca acest lucru.
Ca si cum ai spune ca in caz de accident un cabrio (cu acoperisul textil ridicat) va fi la fel de sigura ca acelasi model dar varianta coupe (poate deplasata comparatia dar se intelege ideea).
I'll pay my surgeon very well to break the spell of aging.

#11 george05

george05

ride slow...think fast...life is short..live it

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,594 posts
  • Moto: YZF R1-Gremlin
  • Numar: preferential
  • Club: Crazy Snails

Posted 17 December 2009 - 05:41 PM

Cea mai buna casca din lume e... ROOF BOXER, de ce?... pentru-ca aveti 2 optiuni intruna amigos :D ... Integral si Open Face, aaaaaaa... am uitat sa va spun ca e si cea mai COOL... :laugh:

aoleu!!!tu te plictisesti grozav asa-i?super topic.....dar ca sa nu fiu offtopi,ai pus una pe cap sa vezi cum e ce inseamna?....frate,esti pe dinafara in materie de casti daca chiar vorbesti serios cu afirmatia ta.....
georgeinaction2.jpgMONSTER FAN!<p> 

SE VINDE R1 2002 stare impecabila...

http://www.bikeshop....002-565568.html

#12 HOGAN

HOGAN

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 190 posts

Posted 18 December 2009 - 03:12 PM

aoleu!!!tu te plictisesti grozav asa-i?super topic.....dar ca sa nu fiu offtopi,ai pus una pe cap sa vezi cum e ce inseamna?....frate,esti pe dinafara in materie de casti daca chiar vorbesti serios cu afirmatia ta.....

Bai asta pricputul la casti nevoie mare, am deschis topicul asa ca un subiect de iarna pentru motociclisti adevarati nu pentru inganfati ca tine. Intrebi daca am pus vreuna pe cap vreodata... am casca ROOF de ceva ani asa ca o port mereu cand ies cu motocicleta si stiu cum e ce inseamna...

#13 Black_wolf

Black_wolf

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,339 posts
  • Moto: zx6r 2002
  • Numar: IF 63 ZXR
  • Club: forjatori de tastatura

Posted 18 December 2009 - 05:06 PM

Cea mai buna casca din lume e... ROOF BOXER, de ce?... pentru-ca aveti 2 optiuni intruna amigos :D ... Integral si Open Face, aaaaaaa... am uitat sa va spun ca e si cea mai COOL... :laugh:

cea mai buna casca din lume e..........VOLVO............PT CA E CEA MAI SIGURAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!

PROFESOARELE GESTANTE DE LIMBA ROMANA SA ABTINA.aici dam sfaturi nu lectii gramaticale.

#14 sandu07

sandu07

Scuterist afurisit proprietar de vitezana

• Super Membru
  • PipPip
  • 531 posts
  • Moto: SUZUKI GSX-R600 K3
  • Numar: -
  • Club: nici unu'

Posted 18 December 2009 - 10:00 PM

:D :laugh: Dap ai dreptate

#15 rookie22

rookie22

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 735 posts
  • Moto: HONDA HORNET
  • Numar: VL 11 PA!

Posted 18 December 2009 - 10:34 PM

Bai asta pricputul la casti nevoie mare, am deschis topicul asa ca un subiect de iarna pentru motociclisti adevarati nu pentru inganfati ca tine. Intrebi daca am pus vreuna pe cap vreodata... am casca ROOF de ceva ani asa ca o port mereu cand ies cu motocicleta si stiu cum e ce inseamna...

Si daca tu ai casca ROOF te face motociclist adevarat?De ce vb despre oameni pe care nu ii cunosti, se pare ca tu esti inganfatu , tu cel care are ROOF cea mai buna casca din lume si care face topic si se lauda cu asta... Nu te mai lua de oameni fara sa ii cunosti. Plus ca dupa afirmatia pe care o faci, ai casca ROOF de ceva ani, banuiesc ca mai mult de 2 ani, si ca o porti mereu cand iesi cu motocicleta, pari genu de sundaybiker, asa ca las-o mai moale la faza cu motociclisti adevarati si inganfati :D
Ca sa-ti dai seama cat valoreaza un an, intreaba un student care a picat examenul.
Ca sa iti dai seama cat valoreaza o luna, intreaba o mama care a nascut prematur
un copilCa sa iti dai seama cat valoreaza o zi, intreaba pe cineva nascut in 29 februarie.
Ca sa iti dai seama cat valoreaza o ora, intreaba doi indragostiti care abia asteapta sa se
intalneasca. Ca sa iti dai seama cat valoreaza un minut, intreaba un om care a pierdut trenul.
Ca sa iti dai seama cat valoreaza o secunda, intreaba un motociclist care tocmai a evitat un accident.
Ca sa iti dai seama cat valoreaza o viata, intreaba-te ce simti cand pierzi pe cineva drag. Pretuieste fiecare moment!
Posted Image

#16 george05

george05

ride slow...think fast...life is short..live it

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,594 posts
  • Moto: YZF R1-Gremlin
  • Numar: preferential
  • Club: Crazy Snails

Posted 19 December 2009 - 03:19 AM

ingamfati ca mine?ai casca roof de ani de zile si zici ca e cea mai buna casca,inseamna ca esti praf in materie de casti.....stii ce inseamna rahatu ala de casca?ai pus vreodata o casca calumea pe cap?sau te dau cu oala aia pe cap si te dai mare cunoscator?si cam cu ce drept te legi de persoana mea,ca sunt ingamfat?ca am o casca care tu probabil nu o s-o pui pe cap vreodata,sa afli ce inseamna sa ai o casca buna cu adevarat?daca vrei subiect de iarna...iti dau eu unul..invata ce e aia o casca!!!...ca tu ai o galeata!!!.....si apropo,motociclisti adevarati?aia pt mintea ta ingusta ce inseamna?aia cu casti roof-galeata :D ?
georgeinaction2.jpgMONSTER FAN!<p> 

SE VINDE R1 2002 stare impecabila...

http://www.bikeshop....002-565568.html

#17 Florin -v

Florin -v

www.servicemoto.net

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,945 posts
  • Moto: Multe
  • Numar: in spate
  • Club: de noapte...in general

Posted 19 December 2009 - 08:26 AM

Super tare, este foarte frumos colorata. Mai ai sa descoperi samponul 2 in 1 si ai un an inplinit. Daca tie iti place foarte bine, nu ma deranjeaza dar nu face afirmatii si nu califica o casca ca fiind cea mai buna doar dupa aspect si functionalitate. Casca nu uita ca este facuta si purtata pentru protectie si nimic mai mult.
Sarbatori fericite
Pachet Spalat lant,pinion mare, pinion mic, jeanta spate, capac pinion, uns (Motul) +spalat moto cu spuma activa si polish pe rezervor in zona genunchilor 50lei.Inlocuit kit lant (cu presa) 100 lei , pentru lant intreg cu demontare de bascula 150 leiInlocuit cablu ambreiaj (cablul meu, Kit universal) 60 leiInlocuit ulei+ filtru ulei= 25lei,Inlocuit bujii moto naked (4 bucati) 25 leiInlocuit bujii moto carenate (4 bucati) 50 lei. La cele care necesita demontare carene si radiator 90 lei.Inlocuit rulmenti jug 130 leiInlocuit semeringuri amortizoare 120 lei,Operatiunile de mecanica grea, segmentare, inlocuit distributie etc se discuta la fata loculuiIndreptat amortizoare 500 lei (in pret intra si inlocuirea semeringurilor +semeringuri Ariette si 1L ulei Motul 10w sau dupa caz 15w)Schimb placute frana ambele roti + curatat etrieri GRATIS daca placutele sunt luate de la mine. Toata gama de placute frana pentru motociclete EBC pe stoc.Uns cabluri ambreaiaj si acceleratie 20lei.Intins lant GRATIS.Inlocuit lichid frana,(operatie cu pompa de vid) 80 lei (3 etriere cu lichidul meu, DOT 4)Curatat+Reglaj carburatoare (baterie de 2)= 170 leiCuratat+reglaj carburatoare (baterie de 4)= 250leiLipit carene cu fibra de sticla, pret in functie de marime si de complexitatea lucrarii. Vopsitorie moto (vopsea standox si lac elastic standox)Polish total naked 150lei, carenate 200 lei0724 668 648[/b] Florin sau servicemoto.net@gmail.com (locatie drumul taberei, Bucuresti)Garantia este acordata pe o perioada de 1 an de zile .Referinte http://www.motocicli...oto-si-service/Cabluri si conducte frana VENHILL http://www.motocicli...673639-venhill/www.servicemoto.net

#18 zaelu

zaelu

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,961 posts

Posted 19 December 2009 - 11:50 AM

Nu exista cea mai buna casca din lume... toate de acum sint niste timpenii pline de compromisuri cu "branduri" si "preturi" stantate pe ele astfel incit sa aibe "prostii si snobii" cum sa le compare. "cit dai atita face", "e de firma renumita" iada iada si alte rationalizari bazate pe vorbe din popor.

Ah... iar mitul cu castile modulare care nu protejeaza la fel de bine ca una full face ramine inca de demonstrat... vreau sa vaz si eu o statistica diferentiata a accidentelor in care castile integrale au fost mai bune protejind fata mai bine etc decit una modulara. Si sa nu imi veniti cu pozele cu statistica impacturilor ca ma ia risu iar. Luativa cea mai tare integrala puneti-vo corect pe cap si apoi rugati cel mai bun prienten sa va rada un mare picior in bot... sa vedem daca aveti curaj stiind ca tot ceea ce previne casca sa se izbeasca de fatzau si sa va umple de singe sint cele doua cheek pad-uri detasabile de burete pufos. De asemenea o lovitura exact la muchia polistirenului care vine pina pe frunte ar rebui sa va produca niste stele verzi pline de intrebari.

P.S. Surprinzator pentru unii, o casca bine conceputa ar semana foarte mult cu poza din avatarul meu curent.

Edited by zaelu, 19 December 2009 - 11:52 AM.

curind toţi vom muri... speranţele şi temerile noastre vor fi irelevante - Bardo Thodol

se face bucati 929

http://www.motocicli...-honda-cbr-929/

vand Alarma MOTO Starlink cu GPS tracking (Second Hand)

http://www.motocicli...sms-google-map/

vand disc frana spate stil wave - CBR 929.

http://www.motocicli...-honda-cbr-929/

#19 HOGAN

HOGAN

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 190 posts

Posted 19 December 2009 - 12:06 PM

ingamfati ca mine?ai casca roof de ani de zile si zici ca e cea mai buna casca,inseamna ca esti praf in materie de casti.....stii ce inseamna rahatu ala de casca?ai pus vreodata o casca calumea pe cap?sau te dau cu oala aia pe cap si te dai mare cunoscator?si cam cu ce drept te legi de persoana mea,ca sunt ingamfat?ca am o casca care tu probabil nu o s-o pui pe cap vreodata,sa afli ce inseamna sa ai o casca buna cu adevarat?daca vrei subiect de iarna...iti dau eu unul..invata ce e aia o casca!!!...ca tu ai o galeata!!!.....si apropo,motociclisti adevarati?aia pt mintea ta ingusta ce inseamna?aia cu casti roof-galeata :D ?

Aici ai dreptate cind zici ca ai o casca pe care nu o so pun pe cap niciodata ... te referi la casca aia de santierist pe care o ai nuuuuuuuu..........
Mesaj completat

Si daca tu ai casca ROOF te face motociclist adevarat?De ce vb despre oameni pe care nu ii cunosti, se pare ca tu esti inganfatu , tu cel care are ROOF cea mai buna casca din lume si care face topic si se lauda cu asta... Nu te mai lua de oameni fara sa ii cunosti. Plus ca dupa afirmatia pe care o faci, ai casca ROOF de ceva ani, banuiesc ca mai mult de 2 ani, si ca o porti mereu cand iesi cu motocicleta, pari genu de sundaybiker, asa ca las-o mai moale la faza cu motociclisti adevarati si inganfati :laugh:

Sunday biker zici... kiss my ass

#20 Cavaleru

Cavaleru

Sustinator

• Moderatori
  • PipPipPipPip
  • 5,638 posts
  • Moto: Yamaha TDM 850
  • Numar: B61CAV
  • Club: TDM riders

Posted 20 December 2009 - 10:26 AM

Nu exista cea mai buna casca din lume... toate de acum sint niste timpenii pline de compromisuri cu "branduri" si "preturi" stantate pe ele astfel incit sa aibe "prostii si snobii" cum sa le compare. "cit dai atita face", "e de firma renumita" iada iada si alte rationalizari bazate pe vorbe din popor.

Ah... iar mitul cu castile modulare care nu protejeaza la fel de bine ca una full face ramine inca de demonstrat... vreau sa vaz si eu o statistica diferentiata a accidentelor in care castile integrale au fost mai bune protejind fata mai bine etc decit una modulara. Si sa nu imi veniti cu pozele cu statistica impacturilor ca ma ia risu iar. Luativa cea mai tare integrala puneti-vo corect pe cap si apoi rugati cel mai bun prienten sa va rada un mare picior in bot... sa vedem daca aveti curaj stiind ca tot ceea ce previne casca sa se izbeasca de fatzau si sa va umple de singe sint cele doua cheek pad-uri detasabile de burete pufos. De asemenea o lovitura exact la muchia polistirenului care vine pina pe frunte ar rebui sa va produca niste stele verzi pline de intrebari.

P.S. Surprinzator pentru unii, o casca bine conceputa ar semana foarte mult cu poza din avatarul meu curent.

salut. uite vreu sa te contrez un pic legat de casca modulara. un prieten a facut accident si avea pe cam shubert c2. a dat cu ceafa de asfalt si i s-a deschis mandibiula. Norocul lui a fost ca s-a dus tarsiit pe spate fara sa se rastogoleasca, accidentul a avut loc la viteza de peste 100km/h si el a scapat dor cu cateva julituri (da, a avut foarte mult noroc, s-a oprit intr-un sant plin cu fan ...)

ca o concluzie: castile care te protejeaza cel mai bine sunt alea care te scapa intreg dintr-un accident.

PS @Hogan. cati ani ai??

Diverse piese TDM 850 Diverse Piese de echipament

The Power Twins Story

TDM Romania (site & forum)

Vulcanizare moto : 0764 168 347 Se dezmembreaza un TDM 850 3VD Vand kit de coborare Hyper Pro pt tdm 850 91-95 - 200 ron
Ambulanta Moto

PICT9513cr%20ed2_resize_resize.jpg

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users