Sari la conținut

English Wheel Si Scule Pentru Metal.


easybiker
 Share

Postări Recomandate

Da sarma de care spui tu, cu strat subtire de otel aliat , slab aliat, nealiat nu are nimic deosebit , dar mai este si sarma tubulara cu pasta de flux pe interior pt a nu mai folosi alte gaze pt mediu protector,cu cea fara pasta se sudeaza cu argon sau co2 sau amestecuri gen varigon sau corgon.

<small>--- Mesaj completat în 14 Mar 2008 10:22 -------------</small><br/>

On topic: am vazut oameni care sudeaza tabla cu electrod. Partea a 2-a este insa ca oamenii respectivi faceau treaba asta de ceva ani, si puteau sa sudeze si in timp ce stateau cu mine de vorba

Acum mai multi ani am sudat cu un convertizor reparat ca la carte, se putea suda tabla de 1.2- 1.5 cu electrod de 1mm, dar de atunci nu am mai gasit electrod de 1mm si nici la convertizor nu mai am acces, sa tot fie 12 ani de atunci.

 

Acum lucrez cu un telwin de 25- 230 Amperi la 400 Volti si butelie de argon.

aia da scula max 230mAh si argon, bijuterie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut! Apelez la voi pentru ca sunteti renumiti ca "mesteri" in ale mecanicii (la chopperisti ma refer). Ma scuzati ca intrevin in topicul asta, dar am zis sa nu dezvolt unul nou pt. cateva intrebari referitoare la scule! Peste 1 saptamana ajung la Bucuresti si as vrea sa-mi cumpar cateva scule bune, dar la preturi accesibile. Ma intereseaza in primul rand: chei tubulare, fixe (daca raman bani si inelare), patent, cleste si pistold e vopsit(nu airbrush). Veti rade de mine caci aceste scule se gasesc peste tot, dar eu le folosesc si la tractor, combina si etc. si am nevoie de scule rezistente, in prezent toate cheile pe care le am sunt "cascate", largite, "gatuite", tocite, etc. Vreau ceva scule crom-vanadiu, dar la preturi bunicele (la Petrom au un cap de tubulara la pretuld e 7 lei, se gasesc oare si mai ieftine?). Despre patent si clesti, rar gasesti azi patent sau cleste care sa "calce" cum trebuie si sa taie sarma de otel de 1,2 mm. Am cumparat un patent dintr-un targ si "calca" si taie bine, dar m i l-a luat tati :scratch:) M-am intors in targ o sapt mai tarziu si nu era un patent (facut de aceeasi firma nameless) care sa "calce" cum trebuie! Am nevoie de niste adrese de la magazinele pe care le recomandati, eventual daca aveti si timp mi-ar face placere sa ma insotiti! Salutari si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Apelez la voi pentru ca sunteti renumiti ca "mesteri" in ale mecanicii (la chopperisti ma refer). Ma scuzati ca intrevin in topicul asta, dar am zis sa nu dezvolt unul nou pt. cateva intrebari referitoare la scule! Peste 1 saptamana ajung la Bucuresti si as vrea sa-mi cumpar cateva scule bune, dar la preturi accesibile. Ma intereseaza in primul rand: chei tubulare, fixe (daca raman bani si inelare), patent, cleste si pistold e vopsit(nu airbrush). Veti rade de mine caci aceste scule se gasesc peste tot, dar eu le folosesc si la tractor, combina si etc. si am nevoie de scule rezistente, in prezent toate cheile pe care le am sunt "cascate", largite, "gatuite", tocite, etc. Vreau ceva scule crom-vanadiu, dar la preturi bunicele (la Petrom au un cap de tubulara la pretuld e 7 lei, se gasesc oare si mai ieftine?). Despre patent si clesti, rar gasesti azi patent sau cleste care sa "calce" cum trebuie si sa taie sarma de otel de 1,2 mm. Am cumparat un patent dintr-un targ si "calca" si taie bine, dar m i l-a luat tati :scratch:) M-am intors in targ o sapt mai tarziu si nu era un patent (facut de aceeasi firma nameless) care sa "calce" cum trebuie! Am nevoie de niste adrese de la magazinele pe care le recomandati, eventual daca aveti si timp mi-ar face placere sa ma insotiti! Salutari si asfalt uscat!

www.louis.de

uite un link

http://www.louis.de/_40f0eb099850dd52613ca...mp;topic=rubrik

iti alegi de aici care trusa iti convine.

http://www.louis.de/_40f0eb099850dd52613ca...tnr_gr=10003583

asta e ceea mai valabila dupa mine

 

cauti pe Romi (dai la searchpiese de schimb, echipamente)el aduce fara adaus doar la cele cu reducere, pune adaousul lui!il recomadn pe el fiindca am comandat de la el ..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Eu cred ca daca ai explica mai bine ce ai nevoie ,poate ar reusii unii dintre noi sa te indrume pe undeva...Cum adica profile de tabla dupa model,un desen sau schita ceva? sa fie mai explicit :lol: :P

 

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

am Mai facut un rezervor pt un M72 din bucuresti ...sa vedem ce o sa iasa ...

poze cu el in lucru ....

 

 

apropo scule metalshaping saptamina viitoare sper sa termin power hammerul pe care l-am facut exact dupa cel de aici

 

 

deci de acum in colo o sa va pot faca rezervoare cu un finisaj la tabla chiar mai bun decit cel din poza intre 900 -1600 ron depinzind de complexitatea lor ....

 

basty

 

am Mai facut un rezervor pt un M72 din bucuresti ...sa vedem ce o sa iasa ...

poze cu el in lucru ....

 

 

apropo scule metalshaping saptamina viitoare sper sa termin power hammerul pe care l-am facut exact dupa cel de aici

 

 

deci de acum in colo o sa va pot faca rezervoare cu un finisaj la tabla chiar mai bun decit cel din poza intre 900 -1600 ron depinzind de complexitatea lor ....

 

basty

o sa pun poze dupa ce e gata si finisat ...

basty

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte faina forma si modelarea tablei tia iesi superb si foarte calitativ, sunt curios cum arata cind este gata....

 

Basty tineo tot asa si vei ajunge departe ...

 

salutare si astept poze cu power hammerul....

Sa nu lipseasca o filmare in timpul functionari si lucrarii unei bucati de tabla...

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte faina forma si modelarea tablei tia iesi superb si foarte calitativ, sunt curios cum arata cind este gata....

 

Basty tineo tot asa si vei ajunge departe ...

 

salutare si astept poze cu power hammerul....

Sa nu lipseasca o filmare in timpul functionari si lucrarii unei bucati de tabla...

 

 

merci man ,

 

poze cu el de astazi ...miine il finisez si il ia omul ....

mai bag poze atunci ...

 

la power hammer am dat deja in lucru piese ....

basty

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
rezervorul asta parca e la fel cu cel pe care l-ai facut pt custom-ul lui choppersLife...

da seamana asa la vrut omul ....numai ca asta e dintro bucata de sus pina jos ala era mai scurt si raza mai deschisa ...esta este pt unul dintre cadrele facute de klaus ...omul mi-a venit cu o teava de raza cadrului sper sa dea ok pe cadru ...ca eu inca nu l-am vazut

basty

 

am Mai facut un rezervor pt un M72 din bucuresti ...sa vedem ce o sa iasa ...

poze cu el in lucru ....

 

 

apropo scule metalshaping saptamina viitoare sper sa termin power hammerul pe care l-am facut exact dupa cel de aici

 

 

deci de acum in colo o sa va pot faca rezervoare cu un finisaj la tabla chiar mai bun decit cel din poza intre 900 -1600 ron depinzind de complexitatea lor ....

 

basty

 

 

o sa pun poze dupa ce e gata si finisat ...

basty

 

cam asa e la gata ...

basty

 

 

foarte faina forma si modelarea tablei tia iesi superb si foarte calitativ, sunt curios cum arata cind este gata....

 

Basty tineo tot asa si vei ajunge departe ...

 

salutare si astept poze cu power hammerul....

Sa nu lipseasca o filmare in timpul functionari si lucrarii unei bucati de tabla...

 

Asa arata Power hammerul acum ...bag aici citeva poze si cind e gata un link cu un filmuletz ...

 

Restul de poze o sa le pun pe site-ul meu ...

 

Ce zici ce Jucarioara mi-am facut ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut domnilor. Am fost ieri in Hornbach , la cumparaturi. Si mi-au cazut ochii pe niste aparate de sudura Telwin , pt. sudura TIG. Cum marea mea dorinta este sa-mi iau si eu asa ceva , cer niste sfaturi si le cer aici , pt. ca aici tre' sa fie siguri si niste sudori. Deci , sa revin. 2 aparate , ambele portabile , pt. sudura atit TIG cit si cu electrozi , unul mai mic - 10 milioane , altul putin mai mare-22 milioane. Se vind doar cu accesorii pt. sudura cu electrozi. Din cite stiu eu , Telwin e cam firma , asta fara sa intram in amanunte , cu ce firma e mai tare. Oare se merita , pt. hobby ,pt. sudura in aluminiu si inox ? Stiu ca trebuia sa iau si specificatiile tehnice , dar eram cu sotia si ne cam grabeam ( mai mult ea ) :wink: . Si inca ceva , unde se gasesc butelii DE CUMPARAT , nu de inchiriat ?

Va multumesc anticipat,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da seamana asa la vrut omul ....numai ca asta e dintro bucata de sus pina jos ala era mai scurt si raza mai deschisa ...esta este pt unul dintre cadrele facute de klaus ...omul mi-a venit cu o teava de raza cadrului sper sa dea ok pe cadru ...ca eu inca nu l-am vazut

basty

 

Da probabil e vorba de asta ,facut pentru un tip din Bucuresti acum 2 ani

 

rezervorul asta parca e la fel cu cel pe care l-ai facut pt custom-ul lui choppersLife...

 

Daca este vorba despre rezervorul din imagine asta-i facut de mine cu Bono, daca nu e vorba de asta... scuze. Nu am mai lucrat la motorul ala din motive lesne de-nteles. :wink:

post-1377-1240335155_thumb.jpg

post-1377-1240335284_thumb.jpg

post-1377-1240335391_thumb.jpg

post-1377-1240335831_thumb.jpg

Editat de Klaus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci man ,

 

poze cu el de astazi ...miine il finisez si il ia omul ....

mai bag poze atunci ...

 

la power hammer am dat deja in lucru piese ....

basty

 

Excelent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da probabil e vorba de asta ,facut pentru un tip din Bucuresti acum 2 ani

 

 

 

Daca este vorba despre rezervorul din imagine asta-i facut de mine cu Bono, daca nu e vorba de asta... scuze. Nu am mai lucrat la motorul ala din motive lesne de-nteles. :D

fain.... sa vedem ce va iesi in final ...

cit despre rezervor ... scuze am uitat sa specific ... era vorba de cel de pe harleyul lui cornel intradevar ...:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 4 weeks later...

In sfarsit, mi-au venit jucariile!!!!!

 

post-5816-1261078181_thumb.jpgpost-5816-1261078336_thumb.jpgpost-5816-1261078370_thumb.jpgpost-5816-1261078385_thumb.jpg[atpost-5816-1261078413_thumb.jpgtachment=559335:DSC01774.JPG]post-5816-1261078430_thumb.jpgpost-5816-1261078448_thumb.jpg

 

Si poze cu un pic de joaca:)

post-5816-1261078401_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari si La multi ani! Apelez iarasi la voi pentru ca sunt de parere ca aici voi gasi informatiile necesare. Tatal meu vrea sa-si cumpere un aparat de sudura, mai precis un "Inversor de sudura" si am gasit la Metro un Stanley la aproximativ 1000 de lei. Credeti ca il pot gasi in alta parte mai ieftin? Si de unde pot lua statii de emisie receptie de calitate la un pret rezonabil? Tatal meu lucreaza in agricultura si are nevoie de statii pentru a tine legatura cu mecanicii de pe teren! Multumesc! Un An nou Fericit si lipsit de incidente va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit, mi-au venit jucariile!!!!!

 

post-5816-1261078181_thumb.jpgpost-5816-1261078336_thumb.jpgpost-5816-1261078370_thumb.jpgpost-5816-1261078385_thumb.jpg[atpost-5816-1261078413_thumb.jpgtachment=559335:DSC01774.JPG]post-5816-1261078430_thumb.jpgpost-5816-1261078448_thumb.jpg

 

Si poze cu un pic de joaca:)

 

Super tare!

Poti face o aripa spate pentru o Volusia? Cam cu cat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare!

Poti face o aripa spate pentru o Volusia? Cam cu cat?

 

 

Salut!

 

Vrei un alt model de aripa, decat cel care este de fabrica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
frumos! e frumos sa vezi cum dai nastere unei creati din nimic.

ti-ai luat bulldog englezesc?

 

Salut ...

Da si pe mine ma fascineaza faza asta , pina acum pt tot ce am avut de facut imi lipsea cite o scula care costa o gramada de bani , acum insfirsit am gasit ceva de facut la care am nevoie numai de un ciocan si de talent totul se poate face si fara english wheel ...fara power hammer ( chiar dupa ce l-am facut am vazut pe net niste tehnici de asa m-au ambitionat incit nu am folosit niciodata inca power hammer-ul ) ... Si cind oi face meseria asta bratara de aur , imi iau ciocanul in buzunar si plec unde vad cu ochii !

 

vreau sa imi fac inca niste piese de teflon sau lemn cu care sa pot lucra fara sa depind de "compania electrica" ,Gaz, sau Clienti

 

...da bulldogul este "Chief" l-am adoptat de la cineva care pleaca din tara ( inca nu stiu daca este doar un pretext asta pt a-l da :lol:) ) dar oricum este un personaj de nota 10 si ca si inteligenta si suflet depaseste calitatile umane ... :lol:

 

basty

Mesaj completat

ciocane role smirghelutz si pisla Poftiti la rezervoare !

Editat de basty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Se mareste tehnica de lupta.

Dupa ce am reusit sa fac masina de indoit teava, am inceput si roata englezeasca.

 

post-5816-1287420466_thumb.jpgpost-5816-1287420677_thumb.jpgpost-5816-1287420703_thumb.jpgpost-5816-1287420753_thumb.jpgpost-5816-1287420775_thumb.jpgpost-5816-1287420788_thumb.jpgpost-5816-1287420809_thumb.jpgpost-5816-1287420841_thumb.jpg

Mesaj completat

post-5816-1287502875_thumb.jpgpost-5816-1287502910_thumb.jpg

Mesaj completat

post-5816-1287600750_thumb.jpgpost-5816-1287600856_thumb.jpgpost-5816-1287600890_thumb.jpgpost-5816-1287600939_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...