Sari la conținut

Trasee si rute in Romania


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

de la Obarsia Lotrului (intersectia cu Transalpina) catre Petrosani, drumul e bataie de joc. cu un BMW650GS s-a mers cu 30 km/h, iar un CBR600... mai repede se ajungea pe jos. rog treceti portiunea aia cu rosu, nu galben, ca si noi ne luasem dupa harta asta si asa am ajuns sa ne blestemam zilele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 777
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

din 26 iulie 2011 cand s-a primit ultimul raport, segmentul asta chiar asa arata pe harta, maro pt enduro si e-Touring si rosu pentru restul, probabil ati consultat-o inainte de update, ca era pe galben atunci intr-adevar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ705 facut cu moto standard

1. primii 6km din Zlatna (pe urcare): drum din placi de beton crapate pe alocuri, vmax=60km/h

2. restul pana in Almasu Mare (coborare): asfalt excelent, vmax limitata de curbe. Drum ingust, prin padure.

3. Almasu Mare - Almasu de Mijloc: asfalt nou, nemarcat, vmax limitata de curbe. Drum ingust, prin padure.

4. Almasu de Mijloc - Almasu Mic - Balsa: asfalt bun, vmax=100km/h.

5. Balsa - Ardeu - Bozes: asfalt cu denivelari, vmax=80km/h

6. Bozes - Inters. DN7: asfalt cu mici denivelari, vmax=100km/h

7. Drumul din DJ705 pana in Geoagiu Bai e excelent, verde plin.

 

DJ704

Inters. DN7 - Vinerea - Cugir: asfalt bun tot drumul, verde plin.

 

DJ106E

1. Inters. DN1 - Saliste: e corect cum e acum (vmax=100km/h)

2. Saliste - Gales - Tilisca: asfalt spart (le-a pus apa/gaz), in unele locuri petecit. Downgrade la vmax=40km/h

3. Tilisca - Rod - Poiana Sibiului - Jina (pana unde incepe drumul de macadam spre Dobra): asfalt cu denivelari, vmax=80km/h (downgrade de la verde la galben unde e marcat)

 

DN14A

1. Inters. DN15 (Iernut) - Cucerdea - Tarnaveni: s-a stricat drumul, e plin de gropi si denivelari, downgrade la vmax=60km/h

2. Pe teritoriul loc Tarnaveni este asfalt nou, excelent, upgrade la verde plin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din 26 iulie 2011 cand s-a primit ultimul raport, segmentul asta chiar asa arata pe harta, maro pt enduro si e-Touring si rosu pentru restul, probabil ati consultat-o inainte de update, ca era pe galben atunci intr-adevar.

 

 

ok, multumim :) tot eu raportasem pe openmap. doar harta din primul post de pe topic-ul asta ramas asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari...am nevoie si eu de o mana de ajutor...e legat de 4 roti nu de 2...deci cei ce nu sunteti dispusi nici sa cititi puteti sa va opriti acum....am facut transfagarasanul acum 2 ani..cu masina (sunt inca incepator pe moto)...atunci am strabatut carpatii cu cortul mai multe zile si..nu prea mai tin minte exact cat timp a luat sa fac trasfagarasanul....cu cele 3 opriri mai mari...la cascada, la balea si la baraj....

 

anul acesta m-am hotarat sa fac transalpina...insa sa nu merg pe ea (de la cluj) si sa ma intorc pe unde am venit...sau pe valea oltului pe unde nu e mare lucru de facut...am decis sa fac un traseu de 2 zile...in care sa vad mai multe lucruri...cu atat mai mult ca o sa am pasageri in masina care nu au vazut cascada (de exemplu)....asadar...traseul este urmatorul:

 

post-48713-0-08344800-1315768739_thumb.jpg

 

 

traseul are 800-850 de km..

 

punctele de interes si pauzele pe traseu sunt cam asa:

 

1) prima pauza la sibiu (desigur nu se pun pauzele de mancare si de usurari)...o vizita scurta a pietei centrale...o plimbare pana la podul minciunilor...si cam atat...timp de pauza: 30 min-1 h

2) cascada iezerului...sau capra...nu stiu exact care e denumirea oficiala....acolo mai dureaza cam 1h-1h jumate (din cate imi amintesc)

3) o scurta pauza la balea de admirat peisajul (30 minute)

4) o scurta pauza si la coborare pe partea cealalta...e o parcare din care se vede superb padurea (10 minute max)

5) pauza la baraj (45 min)

* cetatea poenari...nu stiu exact daca se merita si cat ar dura vizita insa am auzit de ea...si daca as avea timp as vrea sa o vad....insa e optional

6) orasul targu jiu...as vrea sa vad cat mai multe...n-am mai fost pe acolo....stiu ca are foarte multe obictive insa in principiu as vrea sa le vad pe cele mai importante...parcul coloana infinitului, masa tacerii si poarta sarutului

7) transalpina

 

 

acum vine momentul sa ma ajutati..multumesc de rabdare celor ce au citit pana aici...asadar...stiu ca sunt destul de multe de vizitat....si m-am tot gandit cum sa impart traseul...ideal ar fi 3 zile cred...insa nu pot sa-mi dau seama in nici un caz cum sa-l impart la 3...ar fi ceva de genul...pauza imediat dupa transfagarasan si pauza inainte de transalpina...dar exact intre cele 2 nu este nimic de vazut..acolo e fereastra in programul meu....4 zile e prea mult....asa ca am decis sa-l ingramadesc in 2 zile....si anume asa

 

ziua 1: plecare la 6 dimineata....vizitat totul inclusiv punctul 5 (barajul) pe lumina...restul drumului nu conteaza...pauza de somn in tg jiu sau inainte de tg jiu dar aproape...

ziua 2: trezire la 8 dimineata...mancat plus vizitat orasul pana pe la 12...si transalpina ma gandesc ca as apuca sa o strabat pana la 5-6 cand incepe sa se intunece..cu plecare din targul jiu la 12...restul drumului se poate face si pe intuneric...chiar daca ajungem tarziu in cluj...important e sa cuprindem toate punctele de mai sus pe lumina...

 

asadar...cei ce stiti mai bine zonele...sau ati fost recent...credeti ca e posibil sa ma incadrez si sa fac traseul in 2 zile?....cu masina...siii...daca mai aveti ceva sugestii...de obiective prin zona la care nu m-am gandit...care merita si nu dureaza foarte mult...sa spuneti fara retineri....multumesc anticipat si scuze ca am scris atat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima remarca: Ai spus Transalpina, doar ca pe harta ta nu e inclusa Transalpina: Sebes - Obarsie - Ranca - Novaci

 

A doua remarca: traseul pe care il ai Teius - Ocna Sibiului e hard-enduro pt masina :-). Sugerez in aceeasi idee Barabant(Alba Iulia) - Vingard - Drasov - Cunta - Miercura Sibiului

 

Traseu sa nu te intorci pe acelasi drum ar fi : Cluj-Sebes-Transalpina-Horezu-Rm. Valcea-Curtea de Arges-Transfagarasan-Agnita-Sighisoara-Tg-Mures-Cluj. Ai de vazut de nu iti ajung . Sau varianta Transfagarasan-Sibiu-(de aici mai multe optiuni, in functie de timp, buget, pasageri) O varianta interesanta dar mai lunga e Sibiu- Hosman - Barghis-Mosna-Medias-Sighisoara-Tg-Mures-Cluj.

 

ok, multumim :) tot eu raportasem pe openmap. doar harta din primul post de pe topic-ul asta ramas asa.

Harta de pe primul post e scoasa din uz, fiind inlocuita de harta moto activa de pe openmap. Valorile din prima harta au fost primul import in harta noua, iar de atunci am tot updatat si adaugat de unde am primit rapoarte. Multumiri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am intrat pe transalpina.biz si de pe harte de acolo asa am dedus...n-am mai fost pe transalpina deci nu stiam exact unde se afla...mersi de informatii :cheers:

 

 

am 2 pasageri...dar mergem cu o benzinara....si nu avem foarte multi bani...deci nu as lungi traseul pana spre targu mures....oricum am in plan sa fac o excursie de o zi si pana la sighisoara...dar aia alta data :D

 

ok..am refacut harta...acum sigur e bine

 

post-48713-0-87629800-1315834393_thumb.jpg

 

 

insa tot nu stiu varianta ocolitoare la teius-ocna sibiului...in iarna am fost in sens invers...de la bucuresti spre cluj...si-mi amintesc ca am imtrat pe centura sibiului...cea noua...nu mai stiu unde am iesit dar era rezonabil drumul...adica nu-mi amintesc sa fie rau....

 

raman totusi la traseul meu....transfagarasanul in ziua 1...il "urcam" si transalpina o "coboram" in ziua 2...revine intrebarea initiala...ne ajung 2 zile?

Editat de Tince1290
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calculeaza o viteza medie de 50km/h si o sa afli raspunsul. De ce ne intrebi pe noi cand tu esti cel care isi stie stilul de condus, care iti cunosti pasagerii, ca stii daca va opriti la toate maruntisurile sau numai la obiectivele mai mari. Drumul se poate face linitit in 2 zile, majoritatea timpului oricum o sa fie opririle de pe traseu, nu mersul in sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok..mersi...intrebam pentru ca nu am mai fost pe transalpina pana acum si pe transfagarasan doar acum 2 ani...nu stiam cum e starea drumului...trafic...etc...de obicei la drum lung scot o medie de 70 la ora insa aici sunt drumuri mai intortochiate....mai cu gropi (acum 2 ani pe trasfagarasan undeva dupa baraj am mers cu 35-40 la ora o bucata buna de drum...era dezastru)

 

mersi oricum...deja am hotarat si asa facem...sper sa fie vreme buna..asfalt uscat! :cheers:

Editat de Tince1290
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am fost saptamana trecuta prin Dobrogea si as vrea sa aduc urmatoarele completari pentru niste sectoare de drum pe care nu le-am gasit marcate pe harta moto:

Vitezele sunt estimative, am fost 2 motoare de strada

 

DJ 222C de la Tulcea la Murighiol si mai departre spre Dunavat este foarte ok, de la Murighiol spre Agighiol este acceptabil, cateva gropi, se poate merge ~80 km/h si chiar mai bine pe alocuri

DJ 223A de la Babadag la Enisala "pare nou"

DJ 223 dinspre Harsova spre Capidava este "utilizabil" spre bun, cu cateva denivelari pe alocuri,~80

DJ 222 Mihail Kogalniceanu - Targusor - Cheia (Cheile Dobrogei) este bunicel, cu gropi pe ici pe colo, 80 - 100, poate

 

Targusor - Mireasa - Pantelimon - DN 2A bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cateva judetene din jud. CJ (moto standard):

 

Actualizari la DJ107M

1. Liteni - Baisoara: upgrade de la maro la portocaliu (60km/h)

2. Din Baisoara spre Iara 1km e drum distrus, deci e corect maro cum e acum, apoi e asfalt valurit pana in Iara, upgrade la 60km/h

3. Iara - Surduc - jumatatea distantei Surduc / Buru: asfalt impecabil, upgrade la verde plin

4. De mai sus pana in Buru drumul e distrus, e corect cum e acum

 

DJ107J

1. Savadisla - intrare in Finisel: asfalt plin de gropi, vmax=40km/h

2. Finisel - inters DJ107N: drum forestier, ingust, prin padure. Necirculat. Fezabil cu moto cu garda inalta, recomandat enduro. vmax=20-30km/h

 

DJ107N

1. Din punctul de mai sus (inters. cu drumul spre Finisel) - Plopi - Muntele Rece (inters cu DC110) - inters cu DJ107S: macadam destul de bun, calitatea drumului e de 40km/h, dar fiind ingust si in panta mare, in realitate se merge mai incet.

2. Inters. cu DJ107S - Somesu Rece (inters. DJ107P): asfalt cu denivelari, vmax=80km/h

 

 

Si o intrebare: Se mai actualizeaza harta? Mai are rost sa punem rapoarte din astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi bine ca pe mine unu ma ajuta si fac pariu ca nu doar pe mine :P

problema zi eu este ca nu are destula "reclama" sa stie lumea de ea si sa contribuie fiecare din zona sau .... nu intereseaza :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Da, promit ca noaptea asta bag doate datele... am fost foarte foarte ocupat, am reusit sa introduc doar majoritatea datelor care au venit pe "Raport" direct pe harta.

 

M-am tot abonat la topic sa vad cand bagati modificari, dar nu am primit niciun mail de notificare, ma dezaboneaza dupa o vreme, si atunci mam iau cu una cu alta, si uit.

 

Proiectul acesta e copil de suflet pentru mine, asa ca eu nu renunt. Mai dau cate un rateu asa cateodata.

 

Daca vrea cineva sa ma ajute cu introdusul, ajutorul e binevenit, am sa-i fac un mic training.

 

-- owene

 

Braila-Focsani ... de la Braila pana la jumatatea drumului dintre Focsani este un drum cu multe denivelari si gropi :unsure: care apar din senin :baldy: ce nu poate fi parcurs cu mai mult de 80 km/h ( atat am vazut ca se merge cu masina ) ... de la jumatate ( Intrarea spre Hanul Conache pentru cine stie ) pana la Focsani este aproape superb cu cateva denivelari pe dreapta , dar acelea pot fi ocolite cu usurinta . Sper ca am fost de ajutor !:wink:

 

introdus - se pare ca s-a degradat din martie, raportul anterior.

 

Brasov ->Tărlungeni -> Zizin -> Dălghiu-> Vama Buzaului . Facut pe 9 august 2011. Am facut acest drum cu o masina de teren special ca sa vad daca il pot parcurge cu un motor. Ei bine, de la iesire din Zizin, am mers cam 40 de minute cu o viteza medie de 30-40km/h. Apoi, am inceput sa urc prin padure, moment in care am zis noroc ca are 4x4 masina. Nu plouase de ceva zile dar totusi erau niste balti cu mocirla in care te intepenesti lejer daca nu esti atent.Totusi, nu vreau sa-mi imaginez cum e drumul ala dupa o zi de ploaie.

In concluzie, e un drum foarte frumos de parcurs, se poate face cu un enduro lejer. PS: intre Zizin si Dălghiu nu exista semnal.

 

Introdus. Trebuie sa mentionez ca acest drum exista pe harta fiind donat de Petru, wwww.enduro.prosmile.ro - petru100 aici pe forum, si a dinat mai multe trasee.

 

DN 7A: Intre Brezoi si Voineasa cu motor standard as zice ca viteza maxima e 70-80 km/h. De la Voineasa pana la intersectia cu Transalpina mai mica, undeva la 50 km/h.

DN 73C: De la Ramnicu Valcea la Curtea de Arges, viteza maxima 40 km/h, multe multe gropi.

DN 73C: Curtea de Arges - Campulung, putin mai distrus decat precedentul, viteza maxima 30 km/h, in multe locuri chiar 20 km/h. Sunt placi de beton, sau ma rog... au fost odata.

DN 72A: Campulung - Stoenesti e bun, viteza maxima: 90 km/h. In Cetateni e o portiune de vreo 4-5 km unde drumul e distrus, viteza maxima 30-40 km/h. Pana la Voinesti e decent, din cand in cand cate o groapa, sau denivelare nasoala unde mergi cu 10 km/h. In rest 80-90 km/h. De la Voinesti la Targoviste e bun, viteza maxima: 110 km/h.

DJ 725: Stoenesti - Dragoslavele in mare parte e bun, viteza maxima 90 km/h. Este o portiune de 3.5 km de drum forestier dar bun chiar la iesirea din Stoenesti. Viteza maxima pe portiunea asta cu motor standard: 30 km/h

 

Introdus

 

DJ222 - de la Agighiol la Jurilovca, bun, verde cel putin pana la naked... se poate merge confortabil la viteza legala lejer pe el... doar niste treceri peste podulete mai par in lucru.

 

DJ222C - Murighiol - Agighiol, bun, la fel ca mai sus.

 

introdus

 

@owene:

 

Drumuri facute in weekend cu moto standard:

 

Incepand din jud SB:

DJ 107B

1. Loamnes - Alamor: asfalt cu denivelari, vmax=100km/h (downgrade portiunea marcata verde plin)

2. Alamor - Pauca: asfalt cu denivelari, vmax=80km/h (downgrade portiunea marcata verde). In vreo 2 locuri pe distante scurte (20m) sunt denivelari mari cauzate de alunecari de teren, dar sunt marcate bine cu indicator si restrictie de viteza la 30.

3. Pauca - granita SB / AB: asfalt cu petice si gropi mici, vmax=60km/h

4. granita judet - Rosia de Secas: macadam destul de bun, vmax=40km/h (nu e asfalt cum e marcat acum!)

 

Pe raza loc Rosia de Secas e asfalt complet distrus de gropi, vmax=30km/h

 

 

introdus

 

DJ107

1. Rosia de Secas - Cergau Mare: asfalt turnat recent, inca nemarcat. Nu sunt nici indicatoare rutiere absolut deloc. vmax limitata de curbe. Un drum fenomenal pt moto. :bounce:

2. Pe raza loc Cergau Mare asfaltul e taiat transversal la fiecare 2-3 case, le-a pus gaz sau apa recent probabil. vmax=40km/h

3. Cergau Mare - Blaj: asfalt bun, taiat in cateva locuri unde s-au introdus tuburi de drenaj (nemarcate). vmax limitata de curbe.

 

Introdus

 

cam aici a crapat comunicarea cu serverul. Revin mai tarziu

 

DJ107D (vine din Ocna Mures)

1. Vama Seaca - Farau: asfalt bun, vmax limitata de curbe. Acum drumul apare pe harta numai pana la inters. cu drumul secundar spre Alecus

2. Inters DJ107D - Alecus - Sanmiclaus: macadam, vmax=40km/h. Drum frumos printre dealuri. Alecus e probabil cea mai uitata de lume localitate pe langa care am trecut. :rolleyes:

3. Sanmiclaus - Inters. DJ107 (Blaj - Tarnaveni): asfalt bun, verde plin.

 

Incepand din jud. CJ:

 

DN1C

1. Dej - Catcau: drum ingustat, se lucreaza la drum, downgrade la vmax=60km/h

 

introdus pana aici, s-a congestionat serverul si am sa ma opresc azi aici.

 

2. Catcau - granita judet - Capalna: asfalt nou, nemarcat, vmax=cat duce mobra.

3. Capalna - Galgau: drum ingustat, in lucru, e marcat corect cum e acum

 

DJ109F

1. Galgau - Poiana Blenchii - granita judet SJ / MM: asfalt bun, upgrade la verde plin.

2. granita judet - Baba - Draghia: asfalt cu denivelari, e marcat corect (galben)

3. Draghia - Coroieni - Razoare: asfalt cu denivelari mari si ceva gropi, downgrade la vmax=60km/h

4. Razoare - Tg Lapus - Rogoz - Strambu Baiut: e marcat corect (galben)

5. Vreo 2-3 km din Strambu Baiut e asfalt excelent (upgrade la verde plin), apoi e asfalt petecit pana in Pasul Rotunda (downgrade la vmax=60km/h)

6. Pasul Rotunda - Cavnic (inters DJ184): asfalt distrus de gropi, downgrade la vmax=40km/h

 

Am mai bagat o tura

 

DN73(PITESTI-CAMPULUNG MUSCEL)dupa bobardamente(de evitat)

Introdus pana aici

 

Targusor - Mireasa - Pantelimon - DN 2A bun

INtrodus pana aici

 

oradea - satu mare poate fi upgradat la VERDE

introdus

 

Cateva judetene din jud. CJ (moto standard):

 

Gata, am terminat introdusul, greu a fost cu restante!

 

:smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cu moto standard:

 

DN1N (centura SE Cluj-Napoca): asfalt excelent, verde plin. Din DN1 (Valcele) pana la viaductul Gheorghieni (intersectie cu DJ103G) are 3 benzi: 2 pe urcare si 1 pe coborare). De acolo si pana la DN1C (spre Dej) este cu 1 banda pe sens. Viaductul Gheorghieni inca nu este deschis, acum se circula pe un drum ocolitor pe o distanta cam de 1km.

 

DN1C Dej-Baia Mare:

1. Dej-Galgau: asfalt nou, nemarcat, upgrade la verde plin. Drumul e facut in cea mai mare parte, mai sunt cateva podete in lucru unde se circula pe un singur sens.

2. Galgau - Barsau Mare: drum in lucru, e marcat corect 60km/h

3. Barsau Mare - Inters. cu drumul spre Rus: asfalt nou, marcat, verde plin.

 

DN 1H:

1. Babeni - Ciocmani: asfalt, upgrade la 100km/h

2.Ciocmani - Surduc - Inters cu DJ108C: drum din placi de beton, upgrade la 80km/h

 

DN1G:

1. Zimbor - Almasu: asfalt, upgrade la 100km/h

2. Almasu - Fildu de Jos: asfalt, upgrade la 80km/h

3. Fildu de Jos - Huedin: e marcat corect, 60km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@shooty13cris - nu se mai foloseste harta asta JPG din 2009, harta activa este ca din semnatura mea. Ai acolo buton de report, scuze ca te pun sa repeti dar nu pot sa stau sa ghicesc care sunt modificarile tale la harta aia scoasa din uz.

 

Daca nu dai report direct pe harta, poti sa descrii aici in cuvinte drumurile alea.

 

--owene

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Poate are rost sa tragem o linie cu proiectul si pentru 2011

 

au fost multe actualizari, cea mai mare contributie "nordic" cu multe drumuri noi parcurse si raportate. Nu trec sub tacere restul, din contra, dar nordic s-a ridicat cu 2 capete deasupra.

 

Serverul duce, doar ca e contracost si din cauza asta donatiile sunt acceptate, sau sponsori - nu suntem ONG sa dam factura dar poate asta o sa se rezolve.

 

Cea mai mare donatie ramane totusi contributia cu rapoarte, cu asta ne ajutam cel mai bine, este si usor de facut dupa ce tot ai parcurs drumul si ai amintiri proaspete, si ne si foloseste.

 

 

 

An nou fericit, sa avem asfalt uscat, sa ne 'noroim, care cum, sa putem sa parcurgem trasee frumoase.

 

--owene

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ101P Poiana Campina - Catina - asfalt cu denivelari, max 100 km/h pentru moto standard

DJ720 Catina - Moreni - asfalt nou, verde plin pentru moto standard(>120 km/h, limitata de curbe)

DJ710B Moreni-Valea Lunga Cricov - asfalt nou, verde plin pentru moto standard(>120 km/h, limitata de curbe)

DJ710A Valea Lunga Cricov - Pucioasa - la fel.

 

Atentie la limitatoarele de viteza pentru trecerile de pietoni intre Moreni si Pucioasa. Sunt cam dese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

stie cineva cum este drumul...dinspre Baile Herculane spre Iablanita - Eftime Murgu?...vreau sa ajung la Rudaria...am incercat anul trecut sa merg spre Iablanita...si era drumul rupt...asfalt dar rupt grav si nu exact cat este rau...

 

mai stiu ca dinspre Anina spre Bozovici este drum bun, asfaltat recent

 

si inca ceva...Sopotu nou spre Sasca Montana? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...