Sari la conținut

Trasee si rute in Romania


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

...hai cu idei si vesti, ca dak reusim sa facem chestia asta functionala, s-ar putea sa avem unul dintre cele mai utile instrumente de pe forumul asta.

 

:D :disappointed: Daca nu chiar cel mai important instrument de aici!

 

 

DA sa traiti !! :yikes:

 

Frumoasa lucrare! Bravos! Tot femeia motiveaza pana la urma...:kick:

BTW, in cat timp ai refacut-o? :cheers:

 

Update:

post-23885-1255351054_thumb.jpg

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 777
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

consider ca si punctele coloarate sunt binevenite.pentru ca un drum bun poate sa alterneze cu foarte prost pe anumite zone.

hartarutiera3.jpg

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Targoviste-Sinaia cu galben. L-am marcat pe ultima (mea) harta, da' nu l-ati mai preluat si voi. Treceti-l pe urmatoarele.... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A disparut drumul DN1(Voila)-Agnita-Sighisoara, care inainte era cu verde, dar in opinia mea si a altora care au fost pe acolo e galben, Vmax e cam 70km/h

 

 

si mie imi pare cam mult verde pe harta asta...

se vede unde predomina rosu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost in vara intre sighisoara si voila si erau parti parca proaspat asfaltate si fara gropi , nu era ca in palma si din cauza asta l-am marcat cu verde ... l-am marcat acum cu galben punctat cu verde + completarea Sinaia - Targoviste :disappointed:

Mesaj completat

p.s.: o comparatie cu verde ar fi Brasov - Sighisoara ... ca si mie m`i se pare ca tzara asta e mult prea verde pentru cate gunoaie sunt prin ea :cheers:

post-26055-1255362029_thumb.jpg

Editat de tud0r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s.: o comparatie cu verde ar fi Brasov - Sighisoara ... ca si mie m`i se pare ca tzara asta e mult prea verde pentru cate gunoaie sunt prin ea :disappointed:

 

Pare verde pentru ca harta e la nivel de DN si DJ. Daca ar fi o harta rutiera completa, probabil ar fi rosie cu picatele verzi! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, se pare ca nimeni nu a avut ghinionul meu.

Am adaugat si eu 3 trasee bune si unul f rau sa zic asa, si anume Onesti-Adjud, Adjud-Barlad, Barlad-Tecuci-Focsani, Si cel mai rau Focsani-Tg Secuiesc.

Evitati cat se poate drumul acela. Sunt la inceput cativa km de drum asfaltat nou, insa mai bine de 70 km numai piatra, prin padure , adica drum in lucru. Mers lejer numai in treapta intai sau pe liber cu picioarele pe jos :disappointed:

Dupa 30 km de astfel de drum imi puneam mereu intrebarea, oare se termina acest drum vreodata sau e un vis? :cheers:

Cum am ajuns pe acolo?

La plecare am mers Onesti-Adjud-Barlad, iar la intoarcere am zis sa caut alt traseu, si am nimerit ce nu trebuia.

Calatorii placute si apropos, f buna ideea cu drumurile noastre.

post-47564-1255362922_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am completat si eu o serie de drumuri. Cateva obiectii as avea, totusi, in legatura cu Petrosani - Voineasa care ar trebui pus rosu si Campulung - Rasnov care, in opinia mea e galben, chiar cu rosu pe portiuni. Altfel, felicitari pentru initiativa :disappointed:

post-25459-1255364445_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, se pare ca nimeni nu a avut ghinionul meu.

Am adaugat si eu 3 trasee bune si unul f rau sa zic asa, si anume Onesti-Adjud, Adjud-Barlad, Barlad-Tecuci-Focsani, Si cel mai rau Focsani-Tg Secuiesc.

Evitati cat se poate drumul acela. Sunt la inceput cativa km de drum asfaltat nou, insa mai bine de 70 km numai piatra, prin padure , adica drum in lucru. Mers lejer numai in treapta intai sau pe liber cu picioarele pe jos :disappointed:

Dupa 30 km de astfel de drum imi puneam mereu intrebarea, oare se termina acest drum vreodata sau e un vis? :cheers:

Cum am ajuns pe acolo?

La plecare am mers Onesti-Adjud-Barlad, iar la intoarcere am zis sa caut alt traseu, si am nimerit ce nu trebuia.

Calatorii placute si apropos, f buna ideea cu drumurile noastre.

 

Am fost in weekend pana la Lepsa. Primii 60 de km (pana in Tulnici) sunt verzi (proaspat asfaltat), cu exceptia a doua poduri improvizate si a unor bucati scurte in lucru. Atentie, insa, la unele curbe nesemnalizate care te pot lua prin surprindere.

 

post-42114-1255365143_thumb.jpg

 

In Tulnici e dezastru, dupa Tulnici drum cu serpentine in urcare proaspat asfaltat, la coborare revine la nasol. De-acolo pana in Lepsa mai sunt cateva bucatele de drum bun, dar in rest tot dezastru, cu parti de macadam fie pe un sens, fie pe ambele, plus ceva gropi. In Lepsa asfalt nou.

Sa nu care cumva sa incercati Lepsa-Soveja, pentru ca va veti blestema zilele daca n-aveti mobra cu veleitati de off-road. In schimb, Soveja-Panciu-Tisita-Tecuci e brici.

Bafta!

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumoasa si verde e harta, dar lumea se plange tot timpul ca drumurile sunt proaste/f proaste.

Asta e din cauza ca harta asta are doar drumurile intre localitatile mari. Mai sunt si o gramada de drumuri secundare gen DJ care sunt varza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, se pare ca nimeni nu a avut ghinionul meu.

Am adaugat si eu 3 trasee bune si unul f rau sa zic asa, si anume Onesti-Adjud, Adjud-Barlad, Barlad-Tecuci-Focsani, Si cel mai rau Focsani-Tg Secuiesc.

Evitati cat se poate drumul acela. Sunt la inceput cativa km de drum asfaltat nou, insa mai bine de 70 km numai piatra, prin padure , adica drum in lucru. Mers lejer numai in treapta intai sau pe liber cu picioarele pe jos :disappointed:

Dupa 30 km de astfel de drum imi puneam mereu intrebarea, oare se termina acest drum vreodata sau e un vis? :cheers:

Cum am ajuns pe acolo?

La plecare am mers Onesti-Adjud-Barlad, iar la intoarcere am zis sa caut alt traseu, si am nimerit ce nu trebuia.

Calatorii placute si apropos, f buna ideea cu drumurile noastre.

 

Despre drumul din poze este vb, am facut o oprire pt ushurare :D .

Insa dupa ce va fi gata, vor fi peisaje foarte frumoase..

post-47564-1255366629_thumb.jpg

post-47564-1255366641_thumb.jpg

post-47564-1255366664_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am mai uitat putin si mi-am luat libertatea sa modific starea anumitor portiuni. Cred ca acum, pentru zonele pe care le stiu, harta este 95% accurate :disappointed:

post-25459-1255368173_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cine a pus verde pe portiunea Murftatlar - Baneasa, dar acela este un drum foarte frumos, unde merge si 299 km/h din punct de vedere al traficului, numai daca asfaltul ar fi bun. Am fost pe portiunea aia sambata, au fost asfaltate 2 portiuni, una de vreo 10 km, si una de 2-3 km, pe portiunea de serpentine dinainte de Sf. Andrei. Avand in vedere ca pe restul soselei cu greu mergeam constant cu 100 km/h (e vorba de sportiva), l-as colora cu rosu imediat, in cel mai bun caz, galben !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ar trebui sa punem si o culoare pentru drumul proaspat asfaltat.oricum la noi pana in primavara trebuie facuta harta asta iar de la capat :disappointed:

acum e campanie si de aceea e verde :D

 

ps: a se observa ce culoare predomina in judetul Bihor :cheers:

 

 

pai pentru Bihor ar trebui o anexa cu drumurile din Ungaria. Eu asa am mers Arad - Baia Mare. E mai lung un pic dar nu e stresant. Gropi asa de mari si de multe ca pe Arad - Oradea nu am intalnit nicaieri altundeva in toata tara (poate doar portiunea Drobeta Turnu Severin - Orsova si drumul Ostrov - Constanta).

 

 

Ideea cu harta este excelenta. Poate cu timpul o mai perfectionam. Poate se vor putea pune traseele pe Google map sau Yahoo map, impreuna cu ceva obiective turistice, fotografii, recomandari pentru cazare si haleala etc.

Oricum eu am salvat deja ultima versiune a hartii si o sa urmaresc cu interes viitoarele actualizari. Sper ca la primavara urmatoare sa se pastreze la fel de verde ca acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai pentru Bihor ar trebui o anexa cu drumurile din Ungaria. Eu asa am mers Arad - Baia Mare. E mai lung un pic dar nu e stresant. Gropi asa de mari si de multe ca pe Arad - Oradea nu am intalnit nicaieri altundeva in toata tara (poate doar portiunea Drobeta Turnu Severin - Orsova si drumul Ostrov - Constanta).

 

 

Ideea cu harta este excelenta. Poate cu timpul o mai perfectionam. Poate se vor putea pune traseele pe Google map sau Yahoo map, impreuna cu ceva obiective turistice, fotografii, recomandari pentru cazare si haleala etc.

Oricum eu am salvat deja ultima versiune a hartii si o sa urmaresc cu interes viitoarele actualizari. Sper ca la primavara urmatoare sa se pastreze la fel de verde ca acum.

 

Eu la fiecare drum inregistrez si adaug in openstreetmap.org, iar la drumuri pun surface=asphalt, cobblestone, pebbelstone, grass, in functie de cum e. Inca nu am gasit un motor de randare care sa evidentieze starea drumului, dar se poate adauga un parametru, si daca e cerere pentru randare din asta, cred ca s-ar putea rezolva. Oricum e mai simplu pe o harta vectoriala decat pe jpg si se pot pune si puncte de interes. Mie imi place pentru ca e o harta free pe care o pot pune pe Garmin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cine a pus verde pe portiunea Murftatlar - Baneasa, dar acela este un drum foarte frumos, unde merge si 299 km/h din punct de vedere al traficului, numai daca asfaltul ar fi bun. Am fost pe portiunea aia sambata, au fost asfaltate 2 portiuni, una de vreo 10 km, si una de 2-3 km, pe portiunea de serpentine dinainte de Sf. Andrei. Avand in vedere ca pe restul soselei cu greu mergeam constant cu 100 km/h (e vorba de sportiva), l-as colora cu rosu imediat, in cel mai bun caz, galben !

am facut modificarea cu galben punctat cu verde ... drumul e cu gropi sau doar cu denivelari si daca e cu denivelari te arunca din sha sau poti merge linistit cat de cat sa stim daca il lasam cu galben doar ?

post-26055-1255420284_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...