Sari la conținut

Aprindere Electronica


dt_yamaha
 Share

Postări Recomandate

daca ai loc pe carter, dar mai important este

 

unde iti prinzi cama, si ce cama pui ?

 

eu te-as sfatui sa o lasi pe platine, ca-i mai sigur si mai simplu !!!!

 

vorbesc din experienta

 

motorul meu actual are aprinder electronica, dar urasc treaba asta

 

daca se fu.... CDI-ul trebuie luat altul aprox 300 euroi,

 

si putini se stiu la aprinderea elect.

 

numai bine

 

alex meyndt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca schema electrica e conceputa pentru motocros,cu magnetou,fara alti consumatori inafara de aprindere,da-i pace asa.Daca are instalatie de iluminat,clexon,etc si baterie cu releu de incarcare,atunci poti sa lasi platina in pace si sa montezi un ruptor electronic(cu 2 tranzistori) comandat de platina.Schema e prctica si usor de facut.Ideea e ca in cazul montajului in cauza,prin platina nu mai trece curent mare,acesta fiind suportat de tranzistorul de comutatie din montaj.Prin platina o sa treaca un curent de comanda a montajului,curent foarte mic,care nu provoaca scintei la deschidere/inchidere si implicit platina nu se va mai deteriora.

Sper sa pot pune si schema.Daca nu,scrie mail la popciprian75@yahoo sa ti-o trimit.Succes!

post-42-1076339186_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie!Condensatorul de recuperare de linga platina trebuie indepartat,iar tranzistorii trebuiesc pusi cu folie de mica(conductor termic si izolator electric) pe niste radiatoare de aluminiu.

Ca masura de siguranta poti sa lasi condensatorul de recuperare la locul lui dar,printr-un comutator cu mai multe contacte(si cu doua pozitii)sa revii la vechea schema de aprindere la caz ca se intimpla ceva cu montazul electronic.

Succes!

aprindere_el2.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alta jmecherie simpla si ieftina - se pune o simpla DIODA intre platina si bobina de inductzie. Se pune in sensul de a conduce curent de la bobina catre platina. In felul asta se protejeaza platinase imbunatatzeste si scanteia - acumularea inductiva nu se mai descarca si pe primar, unda de reflux se concentreaza pe secundar, pentru urmatoarea scanteie. Dioda trebuie sa fie de cel putzin 30Amperi si 400Voltzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hopa! Ia stati asa mai baieti...

1. Schema ar trebui sa mearga si pe 6 v cum am eu...ar trebui sa-mi fac 2 unitati...sa inteleg ca cei 2 tranzistori sunt de putere si trebuie raciti cat mai bine.....nu?

 

2. moshulick detaliaza te rog faza cu dioda...o simpla dioda functioneaza ca si un montaj de aprindere electronica ???

 

Mie mi se impusca platinile in mod constant...gaura in cele mobile si depunere pe cele fixe..asta insemna ca sunt condensatorii mai nu-stiu-cum decat trebuie sa fie...cum anume ?

 

3. Pentru yamaha, cred ca e mai bine sa o lasi pe platina ei dar cu aprindere electronica care sa o protejeze si sa stabilizeze scanteia...merge orice aprindere electronica de auto/dacia daca sistemul e pe 12v.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hm..... de fapt nu am facut nimic. hai sa va explic cum trebuie: eu am magnetoul ei original (mitsubishi) care este ok. deci el nu are nimic, si sezonul asta as putea circula cu ea fara sa ii schimb toata aprinderea, in principiu pentru ca nu am bani, nu de alta. dar...(aici e marele dar) platina mea mobila s-a crapat pe jumatate si nu mai functioneaza. Eu am cautat si la dracu' platina la fel si nu am gasit. Deci daca nu fac rost de undeva rapid, singura solutie este sa schimb toata aprinderea. Am auzit totusi ca ar mai exista o solutie si asta consta in a schimba decat pastila de la platina. hm? ce ziceti? In rest se poate: am gasit aprindere noua de Puk (o chestie cehoslovaca) si mi-a zis mecanicul ca se potriveste perfect numai ca nu am gasit-o, ci tre' sa o cumpar si e 110 Eur. thanks si astept raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hopa! Ia stati asa mai baieti...

1. Schema ar trebui sa mearga si pe 6 v cum am eu...ar trebui sa-mi fac 2 unitati...sa inteleg ca cei 2 tranzistori sunt de putere si trebuie raciti cat mai bine.....nu?

 

2. moshulick detaliaza te rog faza cu dioda...o simpla dioda functioneaza ca si un montaj de aprindere electronica ???

 

Mie mi se impusca platinile in mod constant...gaura in cele  mobile si depunere pe cele fixe..asta insemna ca sunt  condensatorii mai nu-stiu-cum decat trebuie sa fie...cum anume ?

 

3. Pentru yamaha, cred ca e mai bine sa o lasi pe platina ei dar cu aprindere electronica care sa o protejeze si sa stabilizeze scanteia...merge orice aprindere electronica de auto/dacia daca sistemul e pe 12v.

Daca ti se impusca platina in mod constant, e chiar indicat sa verifici legatura la masa a platoului sau ce ai tu acolo. Daca piciorul platinei nu face contact perfect, schimbi platinile foarte des. Eu am un Trabant si pateam asta, pana m-a luminat si pe mine unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu are gaura (nu se vede nit pe partea aialalta) se poate indeparta cu rabdare, flex, piatra de recteificat si atentie vechea pastila si apoi poti sa dai o gaura adecvata operatiunii in cauza. Diametrul gaurii il iei de la platina de la care ai scos pastila.

Atentie la degete daca te joci cu scule periculoase pentru ca lucrezi cu piese mici si........... Daca esti din bucuresti sau ajungi ape aici ti-am zis ca te ajut eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...