Sari la conținut

Tura in Alpi cu Vlad (27.06-04.07.2009)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intr-adevar memorabila excursia. Mii de multumiri lui Vlad pentru organizarea ireprosabila (si pentru ca m-a carat peste tot fara sa fie nevoie sa ma uit pe harta).

Pentru mine o mare surpriza (placuta) a fost modul in care ne-am comportat ca si grup. La cat de bine ne-am inteles si organizat n-ai fi zis ca suntem romani.

 

Cred ca excursia asta a stabilit un standard care va fi greu de depasit in viitor.

 

Pun si eu cateva poze

post-2884-1246960141_thumb.jpg

post-2884-1246960158_thumb.jpg

post-2884-1246960165_thumb.jpg

post-2884-1246960178_thumb.jpg

post-2884-1246960186_thumb.jpg

post-2884-1246960192_thumb.jpg

post-2884-1246960203_thumb.jpg

post-2884-1246960239_thumb.jpg

post-2884-1246960263_thumb.jpg

Editat de Bungee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu ceva poze redimensionate ca sa intre :laugh:

 

in ordine cronologica:

 

Viena la prima bere "organizatorica":

 

post-6295-1246963058_thumb.jpg post-6295-1246963096_thumb.jpg

 

Catre Kaprun ploaie la greu dar frumos:

 

post-6295-1246963343_thumb.jpg post-6295-1246963374_thumb.jpg

 

Tot catre Kaprun un popas la Mariazell tot pe ploaie:

 

post-6295-1246963468_thumb.jpg

 

Pensiunea de la Kaprun:

 

post-6295-1246963783_thumb.jpg

 

Catre Grossglockner a doua zi fara bagaje + un wurst la fata locului:

 

post-6295-1246963595_thumb.jpg post-6295-1246963901_thumb.jpg

 

Un snack la Kriml - treaba cu cascada cea mai tare si mare din Eu - cascada nu o pun ca sa nu ne repetam :D :

 

post-6295-1246964062_thumb.jpg

 

Vlad Razvan eu Cosmin si Dan:

 

post-6295-1246964169_thumb.jpg

 

In drum spre Griesl(Austria) la o cafea in Italia si nu numai:

 

post-6295-1246964299_thumb.jpg post-6295-1246964594_thumb.jpg post-6295-1246964381_thumb.jpg post-6295-1246964696_thumb.jpg

 

Griesl:

 

post-6295-1246964748_thumb.jpg post-6295-1246964788_thumb.jpg post-6295-1246964833_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si "the best of": STELVIO

 

post-6295-1246965293_thumb.jpg post-6295-1246965323_thumb.jpg

 

Tiefencastle (Elvetia) unde am stat 2 nopti :

 

post-6295-1246965404_thumb.jpg post-6295-1246965436_thumb.jpg post-6295-1246965572_thumb.jpg

 

Lugano si lacul Como unde eu si Cosmin am ales sa mergem in ziua dintre cele 2 nopti in Elvetia:

 

post-6295-1246965544_thumb.jpg post-6295-1246965614_thumb.jpg post-6295-1246965647_thumb.jpg post-6295-1246965683_thumb.jpg

 

In drum spre Arabba imagine de vis

post-6295-1246965979_thumb.jpg

 

 

La Arabba ultima noapte inainte de lungul drum inapoi spre casa cu Vlad sosit ultimul dupa ce a salvat Buell-ul:

 

post-6295-1246966038_thumb.jpg post-6295-1246966228_thumb.jpg post-6295-1246966385_thumb.jpg

 

O fatza obosita la Arabba dar relaxata :laugh: :

 

post-6295-1246966287_thumb.jpg

 

 

Iar asta reflecta cel mai bine filozofia unei calatorii reusite, cu alte cuvinte "ne dam pe autostrada cu cat ne duce motorul si reflexele, dar tot catre asta mergem" cel putin unii dintre noi - o cafea, o apa si manusile, motocicleta + peisajul pe fundal :

 

post-6295-1246967981_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Arabba ultima noapte inainte de lungul drum inapoi spre casa cu Vlad sosit ultimul dupa ce a salvat Buell-ul:

 

Aici este o confuzie... drumul de vineri a fost intr-adevar luung, cu multe pasuri (intre care si Gavia la peste 2600m, cel mai dificil pas din toata excursia), opriri, am stat si cca 2h la un popas incercand sa gasim solutii pt George... dar Mae a fost cel care a gasit in final solutia cea mai convenabila pentru el.

Si nu am sosit chiar ultimul, au mai fost cei care s-au luat dupa mine spre Arabba pe pasul Fedaia, pe o ruta ocolitoare, in loc s-o luam direct pe pasul Pordoi. Dar pozele facute acolo sunt deosebite, il astept pe Mae sa le posteze.

Recunosc, am ajuns destul de obosit, era sa si ratez o curba stransa in bezna aia... ca nu e tocmai usor sa treci prin ace de par noaptea... Insa m-am linistit cu o bere rece, o pizza si un tiramisu de la mama lor (din partea casei, ca bonus de la proprietarul hotelului) :laugh:

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, o experienta de neuitat. Trasee spectaculoase, cazare foarte buna, si mai ales atmosfera. Sincer asta mi-a placut cel mai mult. Am cunoscut niste oameni foarte ok, cu care sper sa pastrez frumoase relatii de prietenie. Felicitari Vlad, o treaba foarte bine facuta.

 

PS: o mentiune speciala pentru Dydy si Vio, care mi-au fost ghizi pe mai mult de 70% din traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cateva poze .... cum au iesit .... asta e.

Merita toata lauda intreaga echipa ... Zic ca ne-am descurcat binisor !

Multumesc lui Vlad pt rabdare si intelegere si desigur colegilor mei de drumetie.

Pe cand o excursie in aceeasi formatie ... pe plaiuri romanesti?

 

 

Numai de bine !

post-27510-1246978599_thumb.jpg

post-27510-1246978621_thumb.jpg

post-27510-1246978647_thumb.jpg

post-27510-1246978665_thumb.jpg

post-27510-1246978684_thumb.jpg

post-27510-1246978709_thumb.jpg

post-27510-1246978728_thumb.jpg

post-27510-1246978752_thumb.jpg

post-27510-1246978768_thumb.jpg

post-27510-1246978803_thumb.jpg

post-27510-1246978839_thumb.jpg

post-27510-1246978893_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: o mentiune speciala pentru Dydy si Vio, care mi-au fost ghizi pe mai mult de 70% din traseu.

Ai inceput sa " dai din casa " .

Ne-a facut o mare placere , absolut totul , a fost super , de la organizare , pana la .... tot

Si am mers impreuna , nu am fost " ghizi " , singurul super ghid , a fost Vlad ( danke )

ps merci si bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am uitat sa o pun p'asta:

post-6295-1247029946_thumb.jpg

 

desigur pozam motocicleta si ceatza pe Edelweisspitze si mi-a stricat poza ala cu camuflajul lui :laugh:. cred ca ii spionau ktm-ul lui Mae :D

Editat de Scufu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cateva poze .... cum au iesit .... asta e.

Merita toata lauda intreaga echipa ... Zic ca ne-am descurcat binisor !

Multumesc lui Vlad pt rabdare si intelegere si desigur colegilor mei de drumetie.

Pe cand o excursie in aceeasi formatie ... pe plaiuri romanesti?

 

 

Numai de bine !

 

 

SUNT MANDRU DE TINE,ASA IMI PLACE...... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am urmarit acest topic de cand a aparut si sincera sa fiu am avut o singur curiozitate pe masura ce se anuntau din ce in ce mai multi participanti la aceasta tura: cum va fi grupul?!

Se pare ca faptul ca vlad nu mai locuieste in Romania de ceva vreme si-a spus cuvantul.

Asta si probabil faptul ca participantii nu erau de varste "fragede" astfel ca nu au luat-o prin balarii si nici nu s-au tinut de "scamatorii".

Bravo voua celor care ati luat parte cat si lui Vlad pentru organizare.

Sa tot ai bani sa pleci in ture de genul acesta..:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cateva poze .... cum au iesit .... asta e.

Merita toata lauda intreaga echipa ... Zic ca ne-am descurcat binisor !

Multumesc lui Vlad pt rabdare si intelegere si desigur colegilor mei de drumetie.

Pe cand o excursie in aceeasi formatie ... pe plaiuri romanesti?

 

 

Numai de bine !

 

SUPER excursie , superba zona , superbe drumuri , superbi oameni .

Un lucru interesant / deranjant , excludem grupul acesta de bikeri care a fost exemplar , exista o gramada de Bikeri Romani , care , in afara granitelor se comporta exemplar , oriunde se afla . Dar in Romania , parca nu mai sunt aceeasi oameni , lasa mizerie dupa ei , polueaza natura , fac galagie , si multe alte lucruri urate . DECE OARE DOMNILOR ??? FITI CIVILIZATI SI LA VOI IN TARA !!

Vorba cuiva ..... sa ai bani sa iesi in astfel de excursii

 

 

RESPECT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

S-a terminat o saptamana de vis... si sper ca toata lumea a ajuns cu bine acasa.

(multumesc celor care deja mi-au confirmat ca au ajuns cu bine)

 

Pe 22 ianuarie 2009 am publicat intentia de a organiza o excursie in Alpi; dupa 5 luni, pe 27 iunie la ora 19:30, ne-am intalnit la un restaurant in Viena cei 31 participanti (26 moto si 5 pasagere) pentru a ne cunoste in sfarsit cu totii... incepea o saptamana in care s-au parcurs cca 2500km (fara drumul din si spre tara), apoape 30 pasuri de toate dificultatile, pe cele mai frumose trasee alpine din Austria, Elvetia si nordul Italiei.

 

Duminica 28 iunie la ora 9:00 am plecat toate cele 26 motociclete de la hotel sub privirile admirative ale vecinilor iesiti la geamuri. Brasovenii Florin si Marcel (carora le multumesc mult) s-au ocupat de confectionarea unor stegulete in culorile Romaniei pe care le-am purtat cu totii cu placere, alaturi de stickerul excursiei conceput de George (de asemenea multe multumiri).

 

Traseul in prima zi (Viena-Kaprun) a fost ceva mai neplacut din cauza vremii neprielnice; ne-a plouat serios mai mult de jumatate din drum. Din fericire toti am ajuns bine si la timp la Kaprun unde am luat o cina bine meritata pe terasa unui restaurant tare dragut.

La Kaprun ne-am intalnit si cu Daniel (@marele_alb) impreuna cu sotia si fratele lui.

 

Traseul de luni a fost tur in jurul celebrului Grossglockner (cel mai inalt varf din Austria, 3798m). Sus, la inceput, am avut parte de ceata; din fericire insa nu ne-a plouat si chiar am avut parte si de ceva soare pe parcursul zilei. Ne-am putut bucura din plin de curbe...

Cel mai inalt punct unde se poate urca cu motocicleta este Biker's Point Edelweisspitze 2571m.

 

Ziua de luni s-a terminat pentru multi dintre noi la piscina din Kaprun.

 

Salut Vlad si tuturor, as spune prietenilor din minunata calatorie!

Am ajuns si eu, impreuna cu Horatiu (Arhifly-cu R6!!!!!!!), in sfarsit, acasa, aseara 07.07.2009,

pe ruta: ARRABA-UDINE-SKOCIAN (pestera super Slovenia-inoptat acolo)-TRIESTE-INSULA KRK (inoptat Croatia)-ZAGREB-BELGRAD-ZAJEKAR (inoptat 80 km inainte de Za..-SRB)-pasul(!!!) GRAMADA-MONTANA-PLEVEN-RUSE-GIURGIU-BUCURESTI.

Pe drum, la orasulPula si Zadar, au mai ramas Bogdan, Plescoi, Gigel si Andreea (ca membrii ai turului de cand a inceput el); se pare ca vor sosi joi seara.

Desigur si poze dupa ce le voi "micsora".

Cu stima,

Dans

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUPER excursie , superba zona , superbe drumuri , superbi oameni .

Un lucru interesant / deranjant , excludem grupul acesta de bikeri care a fost exemplar , exista o gramada de Bikeri Romani , care , in afara granitelor se comporta exemplar , oriunde se afla . Dar in Romania , parca nu mai sunt aceeasi oameni , lasa mizerie dupa ei , polueaza natura , fac galagie , si multe alte lucruri urate . DECE OARE DOMNILOR ??? FITI CIVILIZATI SI LA VOI IN TARA !!

Vorba cuiva ..... sa ai bani sa iesi in astfel de excursii

 

 

RESPECT

 

Interesant ca observatia asta vine de la cineva care crede conform avatar-ului ca "loud pipes save lives" (nici macar nu e scris corect in avatarul tau) - noutatea e ca acolo unde zici tu ca e mai civilizat ei nu apreciaza "pilda" asta. deci tu de care parte esti?

Editat de Scufu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ca observatia asta vine de la cineva care crede conform avatar-ului ca "loud pipes save lives" (nici macar nu e scris corect in avatarul tau) - noutatea e ca acolo unde zici tu ca e mai civilizat ei nu apreciaza "pilda" asta. deci tu de care parte esti?

 

Buna observatie, inclusiv cea legata de corectitudinea limbii engleze. :blink:

 

Pe de alta parte, din pacate, ce a zis @achimoto este adevarat, evident valabil nu numai in cazul bikerilor, ci si al soferilor si poate si in general.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca v-ati intors cu bine, v-a plimbat vlad cat pentru 3 excursii. nu stiu ce cadou i-ati facut dar merita unul mare de tot. n-as fi avut asa rabdare. eu am fost la garmisch apoi la furka dar am trecut in partea cealalta pe la grimsel si m-am dus la interlaken. in garmisch mi s-a rupt rulmentul la diferential, am rezolvat. daca nu au aparut disensiuni intr-un grup asa de mare inseamna ca mai este speranta pt poporul roman. eu credeam ca suntem ciuma europei. la anul ma duc in route de grand alpes, in alpii francezi spre monaco.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ca observatia asta vine de la cineva care crede conform avatar-ului ca "loud pipes save lives" (nici macar nu e scris corect in avatarul tau) - noutatea e ca acolo unde zici tu ca e mai civilizat ei nu apreciaza "pilda" asta. deci tu de care parte esti?

la el scrie "loud pipes saves lives"...acuma oare cum o fii corect???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la el scrie "loud pipes saves lives"...acuma oare cum o fii corect???

 

Parerea mea este: "pipes" e plural, "saves" este clar pers. a III-a singular. Deci, nu prea se potriveste. Cred ca tocmai asta a remarcat si Marius (Scufu), el scriind deja varianta corecta.

Sper insa sa ne oprim aici cu acest subiect ca nu aceasta este tema topicului... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare apare si dvd-ul cu selectiunile noastre.Incerc sa pun si eu cateva poze dar nu cred ca sunt la inaltimea profesionistilor Scufu,Seven,Ianachim...

Va salutam pe toti si felicitari lui Vlad pt organizare.

Ioana & Florin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare apare si dvd-ul cu selectiunile noastre.Incerc sa pun si eu cateva poze dar nu cred ca sunt la inaltimea profesionistilor Scufu,Seven,Ianachim...

Va salutam pe toti si felicitari lui Vlad pt organizare.

Ioana & Florin

 

Nu fiiti modesti, am un feeling (scuze pt. apelarea la l. engl., mi se pare ca se potriveste aici) ca ati facut cele mai frumoase poze si clipuri; deabea astept sa vad productiile semnate Ioana-care a filmat si pozat si din fata si din spate pe toata lumea...si despre peisaje ce sa mai zic!?.

DSCN1550.pdf

Cu stima,

DanStefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal la toata gasca.......MIT VLAD

 

cam in 1 sau 2 wk ar fi bine sa ne vedem la o masa

o posibila locatie ar fi bikers

de ce...

pt ca in primul rand are proiector, putem bea bere si e pentru motociclisti

 

tema

este de fapt sa vedem poze si filme din excursie si sa facem schimburi de imagini

 

deci cine are laptop si memostik e rugat sa le aduca

 

decat sa tot schimbam o mie de cd sau dvd

 

eu unul pun pozele care le consider ok si importante pt grupul de alpi pe un stick si il plimbam la toata lumea care vine la intrunire

acelasi lucru se poate face de catre doritori

 

poate avem si norocul de a.l prinde si pe vlad in tara cine stie..............

 

sincer as opta pentru o ora de dimineata sau amiaza pentru a nu bloca locatia cu gasca noastra

 

 

pareri..............opiniiii.......... injuraturi............. apropo mama e la pitesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...