Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutare

si eu am vrut sa imi fac cutii de aluminiu. am renuntat. intr-o zi nu le-as fi terminat, pret materiale+ munca ieseam mai scump decat daca imi cumparam. asa ca mi-am cumparat o pereche de cutii cu 150-160e cred. sunt extrem de usoare, table e forte subtire dar fiind facute profesional, cu presa, ambutisate (asta e termenul?) pentru a creste rezistenta. am pus in ele bere, cartofi, am venit cu ele pline de bautura (apa plata nu va ganiditi la ce m-am gandit eu cand am facut cumparaturi), am pus mai mult de 25g in una si a tinut. la viteze mari si gropi se micsa suportu de pe mobra dar nu au nici pe dracu. am facut pana si am pus africa cu burta pe una dintre ele si nu s-a strambat. am luat o curba prost si am dat cu una de bordura si iar nu a avut mare lucru. eu sunt foarte multumit.

 

iata poze

 

/index.php?...t&id=414856

/index.php?...t&id=414857

 

sunt stramb pozitionate pentru ca inteligenta nu este punctul meu forte si le-am gaurit prost cand am facut sistemul de prindere pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa dimensiuni par foarte bune pt topcase. au inaltimea mica.

 

salutare

si eu am vrut sa imi fac cutii de aluminiu. am renuntat. intr-o zi nu le-as fi terminat, pret materiale+ munca ieseam mai scump decat daca imi cumparam. asa ca mi-am cumparat o pereche de cutii cu 150-160e cred. sunt extrem de usoare, table e forte subtire dar fiind facute profesional, cu presa, ambutisate (asta e termenul?) pentru a creste rezistenta. am pus in ele bere, cartofi, am venit cu ele pline de bautura (apa plata nu va ganiditi la ce m-am gandit eu cand am facut cumparaturi), am pus mai mult de 25g in una si a tinut. la viteze mari si gropi se micsa suportu de pe mobra dar nu au nici pe dracu. am facut pana si am pus africa cu burta pe una dintre ele si nu s-a strambat. am luat o curba prost si am dat cu una de bordura si iar nu a avut mare lucru. eu sunt foarte multumit.

 

iata poze

 

/index.php?...t&id=414856

/index.php?...t&id=414857

 

sunt stramb pozitionate pentru ca inteligenta nu este punctul meu forte si le-am gaurit prost cand am facut sistemul de prindere pe motor.

 

 

ce dimensiuni au? par cam mici pe lungime :cheers:

 

dar arata bine :banana:

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

si eu am vrut sa imi fac cutii de aluminiu. am renuntat. intr-o zi nu le-as fi terminat, pret materiale+ munca ieseam mai scump decat daca imi cumparam. asa ca mi-am cumparat o pereche de cutii cu 150-160e cred. sunt extrem de usoare, table e forte subtire dar fiind facute profesional, cu presa, ambutisate (asta e termenul?) pentru a creste rezistenta. am pus in ele bere, cartofi, am venit cu ele pline de bautura (apa plata nu va ganiditi la ce m-am gandit eu cand am facut cumparaturi), am pus mai mult de 25g in una si a tinut. la viteze mari si gropi se micsa suportu de pe mobra dar nu au nici pe dracu. am facut pana si am pus africa cu burta pe una dintre ele si nu s-a strambat. am luat o curba prost si am dat cu una de bordura si iar nu a avut mare lucru. eu sunt foarte multumit.

 

iata poze

 

/index.php?...t&id=414856

/index.php?...t&id=414857

 

sunt stramb pozitionate pentru ca inteligenta nu este punctul meu forte si le-am gaurit prost cand am facut sistemul de prindere pe motor.

Da dar daca ai un prieten care lucreaza la tipografie si iti face rost de niste tabla din aluminiu te duci la fier vechi si gasesti cornier te mai costa decat 40euro materialele auxiliare :cheers:

 

 

Acum de cutii tot sa vorbit dar SUPORTUL eu am o mare problema am gasit doar la 250e cea ce nu as da in viata mea pe un suport de side si top pe care il voi volosi maxim un an :banana: (trecem la ceva enduro touring)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand aveam numai ijul aveam timp sa surubarec dar nu aveam bani

cand am luat africa am dat prea multi bani sa o iau, sa surubaresc nu mai aveam nevoie dar nici bani sa calatoresc nu erau.

cand am ajuns sa am bani de calatorit, bani de benzina, nu este timp.

 

a cumpara foaia de aliminiu sau a o lua de la un prieten, a merge la fier vechi, a merge la un prieten pentru altceva, a taia cornierul, a il vopsi, a face imbinarile, etc. mi-ar lua, mie cel putin, mai multe ore. poate o zi sau doua de munca. nu am timpul asta. si nici nu ar iese ca ceva facut pe presa, cu matrita etc. dimensiunile? habar nu am.

 

oricum, daca aveam timp le faceam eu , categoric, dar nu am :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da dar daca ai un prieten care lucreaza la tipografie si iti face rost de niste tabla din aluminiu te duci la fier vechi si gasesti cornier te mai costa decat 40euro materialele auxiliare :banana:

 

 

Acum de cutii tot sa vorbit dar SUPORTUL eu am o mare problema am gasit doar la 250e cea ce nu as da in viata mea pe un suport de side si top pe care il voi volosi maxim un an :lol: (trecem la ceva enduro touring)

 

 

suportul il faci din teaza patrata si gata smecheria, ai de sudat, vezi cum a facut baiatul din link-ul de pe prima pagina :lol:

 

cand aveam numai ijul aveam timp sa surubarec dar nu aveam bani

cand am luat africa am dat prea multi bani sa o iau, sa surubaresc nu mai aveam nevoie dar nici bani sa calatoresc nu erau.

cand am ajuns sa am bani de calatorit, bani de benzina, nu este timp.

 

a cumpara foaia de aliminiu sau a o lua de la un prieten, a merge la fier vechi, a merge la un prieten pentru altceva, a taia cornierul, a il vopsi, a face imbinarile, etc. mi-ar lua, mie cel putin, mai multe ore. poate o zi sau doua de munca. nu am timpul asta. si nici nu ar iese ca ceva facut pe presa, cu matrita etc. dimensiunile? habar nu am.

 

oricum, daca aveam timp le faceam eu , categoric, dar nu am :cheers:

 

 

nici eu nu am timp jobul de la 9-18 imi ocupa mult dar pana la urma daca le vreau cu adevarat le fac sub orice forma. inca ma gandesc cum sa le prind pe suportul actual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o chestie care mi-a placut la niste cutii construite acasa e masuta laterala aici

 

2293d1245460872-aluminum-boxes-modification-alum-box-shelf-7-.jpg

 

ar fi fost mai frumos sa se deschida invers si sa aibe opritor si sa le conectezi intre ele astfel incat sa ai o masuta maricica pe care sa poti hali!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

supeeeeeeeeeeeeeeeeeerb!

 

apropos....poate intereseaza pe cineva. Am tabla de Al de 1.5mm grosime si placi de inox de pana la 3mm grosime in spate la magazinul OBOR. daca are cineva nevoie sa se duca acolo ca acolo am gasit si eu....

 

numai bine!

Editat de sangre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://motorworks.co.uk/bmw/products/produ...er_text_image=1

 

Ia priviti. Cutie de aluminiu de 41 de litri la 100 de lire sterline.

 

nu uita sa adaugi si pretul transportului care poate fi chiar mai mare de 50 lire,

pe mine la aceasi firma pentru 2 produse (uneltele pentru scos bujia si filtrul de ulei de la GS) ma costa 13 lire transportul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie alt cadru pentru 1100-le tau.Nu uita ca ai evacuarea sus. De fapt,trebuie sa-ti cumper cadru SW Motech ori eu nu stiu daca merita sa dai 200 EUR doar pe adaptoare. Asa ca trebuie sa adaugi inca vreo 2 sute EUR pentru cadru plus adaptoarele aflate pe pagina mai jos. Si inca o chestie, mi se pare mie insa peretele este extraordinar de subtire (1.2mm)?Insa,uite aici , o pereche cu vreo 350 EUR , practic acelasi pret dar cu cadru pentru 11XX GS (trebuie sa ai alea originale pentru a prinde in rest pretul include cadrul) : AluKoffer.

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era sa fac un cadru custom pentru gentile alea sau sa le fac de la zero + cadru. Insa ceea ce imi arati tu acolo suna mult mai sexy si cautam de foarte mult timp cutii de aluminiu pe prinderile originale de System deoarece eu am cutiile originale de plastic, dar am reusit intr-o cazatura usoara sa o rup pe cea din dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam sa editez postul, dar am pierdut timpul. Totusi, cred ca o sa fac gentile mele (as vrea o capacitate minima de 80 de litri in laterale), dar voi folosi ideea subcadrului pe prinderile originale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

pt.tabla si cornier incercati si aici ca au de toate

 

Web: www.geplast.ro

Contact: sales@geplast.ro

Tehnic: tehnic@geplast.ro

Sugestii si sesizari: directorgeneral@geplast.ro

 

preturile pentru urmatoarele produse:

 

tabla lisa 1x2m -o coala de grosime 1,5mm - 110.65 lei

1x2m -o coala de grosime 2mm - 147.46 lei

 

si striata 1x2m -o coala de grosime 1,5mm - 128.57 lei

1x2m -o coala de grosime 2mm - 171.46 lei

 

cornier 20x20x2mm bara de 6ml -25lei

 

bafta

revin cu poze zilele astea,daca nu saptamana viitor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asta am facut pana acu. N-am folosit pop-nituri că nu-mi plac țumburuÂşii din interior.

 

good work

dimensiunile?

ceva poze cu ele montate ca sunt tare curios cu ii sta motorului cu ele.

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...