Jump to content

Photo

Suzuki V-Strom Dl 650/1000

• Please log in to reply
17150 replies to this topic

#17141 bozoro

bozoro

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,317 posts

Posted 18 September 2018 - 09:04 AM

Daca incalzesti cu orice simeringul se topeste si o sa fie mai rau ca inainte. Iese si fara sa il incalzesti si de asemenea fara sa il strici. Dar daca a iesit singur e clar ca trebuie altul nou ca nu o sa mai stea la locul lui. Sau poate sa stea doar lipit. :)

Edited by bozoro, 18 September 2018 - 09:05 AM.

#17142 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,469 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 18 September 2018 - 09:05 AM

Si e mult mai bine sa pui unul nou, ala daca a iesit o data o sa mai iasa.

#17143 SharpD

SharpD

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 20 posts
  • Moto: Aprilia Pegaso Cube
  • Club: Lone wolf

Posted 18 September 2018 - 12:39 PM

Salutare,

să mă laud și eu cu ce am meșterit, inspirat de la ceilalți colegi de pe acest forum: am făcut o cutie de aluminiu pentru husa de motocicletă. Am folosit pentru partea inferioară și cea laterală, unde este prinsă de cadrul pentru cutia laterală, tablă de aluminiu striată de 1.5mm și pe restul tablă de aluminiu de 1.0mm. Capacul este făcut din profil pătrat de aluminiu de 15x15mm. Vopsit cu spray-ul, grund, vopsea neagră și lac. Cutia este complet etanșă.

Attached Thumbnails

• 20180917_161500.jpg
  • 20180917_161438.jpg
  • 20180917_161400.jpg
  • 20180917_161343.jpg

#17144 bozoro

bozoro

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,317 posts

Posted 18 September 2018 - 02:05 PM

Bravo! Stikerul imi place cel mai mult!!!  :)))

#17145 mihai.ch

mihai.ch

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 179 posts
  • Moto: SUZUKI DL 650 V-STROM

Posted 18 September 2018 - 03:23 PM

Daca incalzesti cu orice simeringul se topeste si o sa fie mai rau ca inainte. Iese si fara sa il incalzesti si de asemenea fara sa il strici. Dar daca a iesit singur e clar ca trebuie altul nou ca nu o sa mai stea la locul lui. Sau poate sa stea doar lipit. :)

Mersi bozoro si john17 pentru raspunsuri!

Ideea ca am facut o tura de 3 zile, 700 km in total, cu mult off road. A fost si frumos si greu pe alocuri cum se vede in cele doua poze ce le-am atasat.

Simeringul a iesit in drum spre casa si banuiesc ca e din cauza ca aluminiul s-a dilatat avand in vedere ca era foarte calda janta....si asta din cauza la toata mizeria adunata pe off.

Am scos simeringul si e intact. E simering original si l-am schimbat acum 10 mii km impreuna cu toti rulmentii (2RS) si simeringul de pe partea cealalta. Am sa curat bine si am sa-l bag la loc sa vad daca in conditii de utilizare normala a mobrei mai iese. :)

Toate cele bune,

Mihai

Attached Thumbnails

• 20180915_071757.jpg
  • IMG-20180915-WA0005.jpg

#17146 john17

john17

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,469 posts

Posted 18 September 2018 - 03:30 PM

Alta trebuie sa fie explicatia, ca n-am vz simeringuri iesite de la caldura, ar sari alea de pe la motor toata ziua! Faci cum consideri, de fapt nu stiu de ce ai mai intrebat...

#17147 mihai.ch

mihai.ch

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 179 posts
  • Moto: SUZUKI DL 650 V-STROM

Posted 18 September 2018 - 03:37 PM

Ies si pe off road, dar nu ceva extrem. Weekendul acesta planuiesc sa trec Calimanii din Toplita spre Gura Haitii si dupa sa trec inapoi la Bilbor prin Pasul Bursucariei. E destul de pietros traseul cu 2-3 zone de posibil noroi. Am mai facut traseul acesta in trecut tot cu DL650, dar incaltata cu Anakee 2 - nu am scapat mobra :). Voi vedea acum daca e ceva diferenta cu Scorpion Rally STR.  

Revin cu un scurt review legat de Pirelli Scorpion Rally STR.

Am facut cu ele 2700 km si am doar cuvinte de lauda. Se lipesc de asfalt atat pe uscat cat si pe ploaie plus ca simt fata mult mai bine fata de Anakee2. Pe off road sunt cred ca cea mai buna alegere pentru V-Strom. 

Ca minus pot zice ca au un vajait la aprox. 60 km/h (dar cine merge la viteza asta?!).

Ramane de vazut cat tine spatele. Estimez undeva la 8-10 mii km ceea ce e ok pt mine avand in vedere profilul lor si faptul ca indicele de viteza e 240 km/h.

» Post actualizat in 18 Sep 2018 13:47

Alta trebuie sa fie explicatia, ca n-am vz simeringuri iesite de la caldura, ar sari alea de pe la motor toata ziua! Faci cum consideri, de fapt nu stiu de ce ai mai intrebat...

Si cam care ar fi alta explicatie?..ca de aia am intrebat aici ca poate a mai patit cineva la fel. Nu vad care e diferenta daca pun asta sau unul nou avand in vedere ca asta  nu are urme de uzura. Intr-adevar daca iese iar si pun altul nou si iese iar e o alta problema.

Dupa ce am postat aici am povestit cu un mecanic moto din Tg-Mures si a zis ca a vazut asa ceva la multe mobre cand sunt folosite in conditii mai solicitante.

#17148 john17

john17

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,469 posts

Posted 18 September 2018 - 04:23 PM

Simeringul ala are niste striatii la exterior care il fixeaza in alezaj. Daca a fost bagat si a iesit ma indoiesc ca alea il vor mai fixa acolo, in nici un caz mai ferm decat la primul montaj.
Nu stiu de ce ar iesi, poate doar daca solicitarile au dus la deformari (temporare) ale piesei in care se preseaza, la altceva nu ma duce capul.

Edited by john17, 18 September 2018 - 04:24 PM.

#17149 cooldeep

cooldeep

Invartitor de roti

• Super Membru
  • PipPip
  • 558 posts
  • Moto: DL 650 V-strom, Suzuki
  • Club: fara club

Posted 18 September 2018 - 10:49 PM

Nici distanrierele de la roti nu mai sunt ce au fost o data. Personal le am schimbat o data si nu s chiar ieftine si curand le voi schimba din nou, dar inca sunt ok.
The Power to Create is In Your MIND

#17150 riderontornadoes

riderontornadoes

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,557 posts
  • Numar: b77trf
  • Club: strangersinthenight

Posted 19 September 2018 - 01:41 PM

Acum, CA ai scapat de ea, Zi sincer ce probleme avea.

#17151 Lucian_M

Lucian_M

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,868 posts
  • Moto: DL650 V-strom K4
  • Numar: gaurit

Posted 19 September 2018 - 08:42 PM

Ha?! :scratch:

Detest citatele și pe cei rămași în pană de idei.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status