Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

eu scot roata de fata foarte usor. O pun pe cricu central, o bucata de lemn sub furca, surubu apoi axu si e afara, daca iese din prima e ok, daca nu dau jos si etrierii, cu pusu la loc e mai aiurea cu senzoru abs, dar tot e mult mai simplu ca roata spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ma enervozez, cumpar o chinga de aia zdravana cu clicket, agat un capat de doua grinzi ale acoperisului (ca sa distribui greutatea), spanzur capra de ghidon si aia e. Nu ma fac pe mine 220 kile :D Eu am 77, dar atitudinea e totul. Dar sa ai un scripete bun prin curte merita toti banii :D.

La fel am scos si roata la Kawasaki, dar ala era parca mai usurel si aveam si cric central. La astalalta nu ma risc sa o urc pe stander si sa se balangane ceva, trebuie sa improvizez ceva teapan care sa tina cel mult doua minute, cat scot roata si o las sprijinita cu furca pe ceva.

 

BTW: gasesc imbus de 12 mm cu prindere de 1/2" pentru antrenor de clicket? De desfacut e usor, dar de strans- vreau sa umblu cu dinamometrica.


» Post actualizat in 20 Feb 2017 22:17

Ceva de genul asta trebuie, dar de 12 https://www.efox.ie/images/tools/E200212_PH01.jpg . Gasesc prin Piatra asa ceva? De cumparat sau cu imprumut. Daca nu, sacrific o cheie tubulara, sudez piesa facuta de mine in seara asta si am rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa am suspendat prima mobra, Dominatrixa, prinsa in chingi de bara de batut covoare de la bloc, si bagat un mare bolovan supt scut, ca nu aveam central.

Era cam lunga cursa, mult peste tovarasii cu Monstere..

 

Hai cu caldura, ca cam am stat destul. Inca un sezon sa vina din care sa avem ce sa povestim.

 

Bafta tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na, ca m-ai starnit... O pot duce la un vecin care are ditamai belciugele la o terasa din beton armat, tin alea 5 tone fara stres. In doi-trei oameni o spanzuram si cu cracii-n sus, daca e cazul, fara sa ma mai chinui. Io-te ca ala de-a spus c anoaptea e un sfetnic bun n-a vorbit aiurea.

Asa se aprind beculetele, merci de impuls :D.

 

Hai cu primavara!

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat, pun poze mai tarziu. Nu imi dau seama exact, dar am impresia ca rulmentii de pe fata nu ar mai fi chiar ok.

Cotele sunt astea, nu?

6203 2RS - 2 bucati iar simeringuri- nu imi dau seama: 22x40x7 sau 28x47x7. As vrea sa ii cumpar astazi, poate duc roata la mester sa ii pun alti rulmenti.

 

Am plecat, citesc cand ajung in oras mesajele voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rulmenti roata spate DL650&1000
20x47x14mm 6204-2RS 2 bucati

Rulmenti roata fata DL1000
20x47x14mm 6204-2RS 2 bucati

Rulmenti roata fata DL650
17x40x12mm 6203-2RS 2 bucati

Rulment foaie lant DL650&1000
32x65x17mm 62/32-2RS 1 bucata

Rulmenti jug DL650&1000
30x55x17mm conici 2 bucati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent, ca pentru proști. 😂 Mulțumesc mult!!!

Pus guma noua, lăsat apoi roata la montat rulmenți, mecanicul a găsit disponibili doar FAG, fără joc.

S-au pus zero grame plumb pe jantă, premieră absolută pentru mine.

Am dat cu greu mobra cu cracii mai sus, dar am reușit. Bonus: o durere oribilă de gât, că am transpirat o oră pe lângă ea.

post-92464-0-32256100-1487702104_thumb.jpg

post-92464-0-92596700-1487702130_thumb.jpg

post-92464-0-18449000-1487702155_thumb.jpg

post-92464-0-23052100-1487702186_thumb.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Ma alatur si eu comunitatii VStrom. Mi-am achizitionat si eu un DL650A.

Mai am nevoie de un scut si ceva accesorii (priza USB, poate termometru si voltmetru - inca nu sunt convins de utilitatea voltmetrului)

 

Eu ma gandeam sa le iau de la http://www.cosmo-accessories.com , dar daca aveti careva un scut de care vreti sa scapati, poate va ajut eu :D Eu o sa vreau sa scap de belly pan.

Ceva alternative la cosmo-accessories?

Mersi.

Editat de bursyllac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci care din Buc mai vreti sa luati rulmenti pt roti, compatibile Strom vechi de 650, va rog sa postati aici. Ma combin si eu

La ce sa te combini bre? Ca sunt 25 de lei rulmentii la magazin. :))))))) Nici nu merita sa iti bati capul. Ala de foaie e scump da eu am gasit KOYO cu 120 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Ma alatur si eu comunitatii VStrom. Mi-am achizitionat si eu un DL650A.

 

Mai am nevoie de un scut si ceva accesorii (priza USB, poate termometru si voltmetru - inca nu sunt convins de utilitatea voltmetrului)

 

Eu ma gandeam sa le iau de la http://www.cosmo-accessories.com , dar daca aveti careva un scut de care vreti sa scapati, poate va ajut eu :D Eu o sa vreau sa scap de belly pan.

 

Ceva alternative la cosmo-accessories?

 

Mersi.

Ce fel de scut? Daca vrei unul original, am eu. Dar presupun ca vrei scut metalic. In cazul asta ai grija ca garda la sol va fi mai mica. Eu am rezolvat problema inaltand-o din oase 3 cm pe spate. Dar asa, cand sta pe cricul central, roata spate sta pe sol. Ca sa ungi lantul trebuie sa ii pui o scandura sub cric. Cum o dai, nu-i bine. :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam la unul metalic - se sacrifica atat de mult din garda?

De urcat, nu imi permit sa o urc pentru ca asa cum e acum, abia ajung jos....
Oricum, nu e graba foarte mare ca mai intai vreau sa ma obisnuiesc un pic cu ea pe asfalt - pentru asta mi-ajunge belly pan-ul :D
Zilele astea am aflat ca mai nou, nu poti sa iti faci RCA in vederea inmatricularii fara sa o inregistrezi fiscal (eu inmatricularea o am programata abia pe 24 martie si speram sa fac abia peste vreo 2 saptamani inregistrarea fiscala)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala original nu sacrifica nimic. este decupat in dreptul evacuarii si sta fix la nivelul ei. Gasesti poze pe net. Celelalte coboara cu circa 6-8mm. Ala portughez ce se prinde de gaura de sub motor coboara mai mult. circa 1,5 cm. Dar daca o folosesti normal rareori o sa simti problema asta. Eu chiar si in doi pe off am lovit cu el numai la salturi sau pe drumuri cu bolovanis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent, ca pentru proști. Mulțumesc mult!!!

Pus guma noua, lăsat apoi roata la montat rulmenți, mecanicul a găsit disponibili doar FAG, fără joc.

S-au pus zero grame plumb pe jantă, premieră absolută pentru mine.

Am dat cu greu mobra cu cracii mai sus, dar am reușit. Bonus: o durere oribilă de gât, că am transpirat o oră pe lângă ea.

Vad ca ti-ai pus deflector de la chinezi! Simti vreo imbunatatire cu el? ca as vrea sa imi iau si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari! Am si eu nevoie de un mic sfat. Asta toamna am reusit sa sparg "sticla" de la semnalizatorul fata dreapta. Corpul semnalizatorului, becul, totul e intact, doar plasticul alb s-a spart.

Intrebarea mea este, de unde as putea face rost doar de plasticul respectiv fara sa dau 100+ ron pe un semnalizator nou complet? Se vinde pe undeva doar plasticul? As putea sa adaptez ceva, gen de la un alt model de moto/scuter care sa se potriveasca cat de cat? Pe net chiar nu am gasit nimic pt v-strom, majoritatea ce se gasesc vad ca sunt pentru scutere. Am stromul de 650 din 2006.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...