Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

exista clar diferente intre motul 10w40 ce se gaseste pe piata din RO fata de ce se gaseste pe piata din DE. V stromului meu ii place sa inghita uleiu asta din RO. Deja e stresant sa tot ma uit pe gemulet daca mai e sau nu zeama in motor, bine ca nu tre sa scoatem joja :)

eu nu am sesizat acele diferente ... este adevarat ca a mers doar 2 schimburi cu ulei motul din DE. si nu, nu consuma asta de RO deloc. nici mers linistit si nici mers "blana".

or avea gusturi diferite mobrele.

aici vorbim de schimburi la 5k, 5k+ km - corect? ... ca nu s-a zis de la inceput :D.

bafta,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, pe youtube am setat sa il bage direct la private, acum merge.

cel putin pe camera se aude mai fain decat imi amintesc eu sunetul clasic de dl.

 

:))) brake o sa te iubeasca ca el era curios de modificarea asta.

numai sa ii dai lungimea putzii aleia ca din cate stiu eu daca o tai de tot o sa scoata un ssssssisssaiiit

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am sesizat acele diferente ... este adevarat ca a mers doar 2 schimburi cu ulei motul din DE. si nu, nu consuma asta de RO deloc. nici mers linistit si nici mers "blana".

or avea gusturi diferite mobrele.

aici vorbim de schimburi la 5k, 5k+ km - corect? ... ca nu s-a zis de la inceput :D.

bafta,

paul

Si la mine a mers bine cu Motul5100 10W40 de la Ciclop - in 2011 cu 2 schimburi, dar cel luat in 2012 tot de la Ciclop era mai naspa. Bidoanele si etichetele erau 100% la 100% identice si cele din 2011si cel din 2012.

Schimbul la 5-6k sau mai repede daca a stat peste iarna.

 

Eu nu ma mai risc cu ulei cumparate din RO. Castrolul la Louis e 30EUR, pret bun.

Editat de emilian_rks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehee,maestre a venit si brake.Sa zica cum ,ce si cat a taiat.altii au taiat si in interior.deci,xsebi cum e.ai taiat asa la intamplare sau ceva mai tehnic.asta vreau sa fac saptamana asta ,.ast un rasp .ms .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve,

Pe aici cel putin nu cred ca are cineva o parere proasta despre motul ... nici 5100 si nici 7100 (10w40 sau 10w60).

(eu dupa cativ ani buni de 7100 cu folosit 10w40 iarna si 10w60 vara, dupa ce am gasit Jaso MB doar la Ipone si pus intr-un scuterache din pura curiozitate o sa testez si un 10w60 pe dl - vedem cum se comporta).

 

numai bine,

paul

Ipone am eu acum in tdm.Asa a venit din italia.

As mai baga,dar se gaseste cam greu la noi in tara asa ca la primavara ma simt nevoit sa trec pe 7100.

Scuzati off topic-ul.

 

Ca sa revin la un subiect comun topicului,are careva de vanzare niste handguarduri de vstrom???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehee,maestre a venit si brake.Sa zica cum ,ce si cat a taiat.altii au taiat si in interior.deci,xsebi cum e.ai taiat asa la intamplare sau ceva mai tehnic.asta vreau sa fac saptamana asta ,.ast un rasp .ms .

Capatul si protectia cu ce le ai vopsit .un coleg a sablat capacul .tu cum ai facut. ast cele 3 raspnsuri.ms ,sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa revin la un subiect comun topicului,are careva de vanzare niste handguarduri de vstrom???

cu alea de 650 e un pic mai greu - de noi cred ca varianta cea mai ieftina era ebay - 60 eu aprox. stiu ca si userul mexycanul are preturi bune la OEM - eventual un PM pentru un pret?

cu alea de 1000 cresc sansele ca sunt incluse dar daca le gasesti nu au conectica - suruburi, distantiere si ce mai e pe acolo.

 

bafta,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capatul si protectia cu ce le ai vopsit .un coleg a sablat capacul .tu cum ai facut. ast cele 3 raspnsuri.ms ,sanatate.

Capacul si protectia le-am matuit cu hartie abraziva de 1000, apoi cu cea de 2000. Vopsite cu un spray negru care rezista pana la 300 de grade celsius. Cu taiatul e alta faza, am luat centimetru cu centimetru pana mi-a placut cum suna, apoi am taiat si oblic. Poti experimenta cum vrei doar e sub capac, daca nu iti place cum suna poti suda oricand la loc bucata taiata.

post-68410-0-11808700-1424837304_thumb.png

 

Chiar nu are nimeni poze cu instalatia de uns lantul? Am gasit ceva pe net dar poate e careva pe-aici mai ingenios si a gasit o metoda mai buna :)

 

Mai dupamasa am sa pus si poze cu capacul si protectia montate, acum sunt in cautare de suruburi, cele originale le-am distrus cu freza.

Editat de xsebi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) pacat bre Emiliano.

dar pana la urma bine ca esti fericit cu uleiul ce il folosesti acum.

eu mai am o pasarica cu bardhal dar inca nu am vazut prin tm si-s comod tare ca sa il fac efort sa comand de pe net ... dar mai e vreme.

 

numai bine,

paul

» Post actualizat in 24 Feb 2015 20:12

tu doar te lauzi?

(va video-ul e private ... la mine cel putin asa scrie).

 

stima

lasa balta bardhal-ul. am pus eu si dupa 200km l-am scos. nu era chip sa schimb vitezele ca omu. saream ca maimuta pe schimbatorul ala. eu zic ca e unul dintre cele mai bune uleiuri de pe piata dar nu e de vstrom.

» Post actualizat in 25 Feb 2015 07:23

Si la mine a mers bine cu Motul5100 10W40 de la Ciclop - in 2011 cu 2 schimburi, dar cel luat in 2012 tot de la Ciclop era mai naspa. Bidoanele si etichetele erau 100% la 100% identice si cele din 2011si cel din 2012.

Schimbul la 5-6k sau mai repede daca a stat peste iarna.

 

Eu nu ma mai risc cu ulei cumparate din RO. Castrolul la Louis e 30EUR, pret bun.

Vreti motul de calitate, luati din italia. Ce vine la noi e ca si in restul europei mai putin italia care are piata si cerinte specifice. Piata motul se imparte in zone, 8 mai exact, Italia are zona ei cu alte cerinte si cu uleiuri superioare. Sunt ceva mai scumpe dar merita. Eu am adus si am pus in cateva mobre motul 5100 din italia si e alta mancare de peste.

Dovada:

https://www.motul.com/it/it/about/11

 

clic pe harta sau prin pagina si o sa va lamuriti cum e cu pietele in europa. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu are nimeni poze cu instalatia de uns lantul? Am gasit ceva pe net dar poate e careva pe-aici mai ingenios si a gasit o metoda mai buna :)

vezi si pdf-ul din postul acesta: /index.php?/topic/37237-suzuki-v-strom-dl-6501000/?p=3790142

este pentru un scottoiler dar poate iti place pozitia din spatele scaritiei stanga pasager.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donez mapping Power Commander 3 facut la Vegh tech Racing,Ungaria.Configuratie:filtru aer K&N,evacuare LeoVince SBK3(Baffels-urile montate),sonda Lambda deconectata.Pentru V Strom 1000.Mai trebuie adaugat doar un emulator Lambda care e vreo 25 USD.Consum in plus,vreo 0,5L.dar trezeste bestia.Tuningul a costat 250 euro,dar nemaiavand Strom nu mai am ce face cu mappingul in cauza.Recomand!!!!

Sunt interesat. Ai PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

De vanzare parbriz original de V-Strom de 650(an 2009),in stare buna,are o crapatura(5-6 cm)de la strangerea unui surub de prindere(vezi poza),la pretul de 80 de roni si filtru K&N folosit o data,pret 90 de roni.Sau ambele la 150 de roni!

PM sau 0745859585.

Cristi.


» Post actualizat in 27 Feb 2015 10:58

Se mai vand si:http://www.bikeshop.ro/handler.php?src=db&act=view&tip=ac&ID=229144

post-41801-0-88034000-1425032329_thumb.jpg

post-41801-0-97061600-1425032397_thumb.jpg

post-41801-0-71611400-1425032440_thumb.jpg

post-41801-0-09133900-1425032464_thumb.jpg

post-41801-0-63990800-1425032497_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filtrul il vreau eu. Il platesc rambus. trimit pe PM adresa. Multumesc.

S-a facut Bogdane! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

De vanzare parbriz original de V-Strom de 650(an 2009),in stare buna,are o crapatura(5-6 cm)de la strangerea unui surub de prindere(vezi poza),la pretul de 80 de roni si filtru K&N folosit o data,pret 90 de roni.Sau ambele la 150 de roni!

PM sau 0745859585.

Cristi.

» Post actualizat in 27 Feb 2015 10:58

Se mai vand si:http://www.bikeshop.ro/handler.php?src=db&act=view&tip=ac&ID=229144

Luni pleaca ambele spre noii proprietari! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar nu am cum sa pun.poza de pe tel.

De pe tf eu nu am reusit sa postez poze pe forum...poate reusesti tu

 

 

@xesbi - sa o stapanesti sanatos ( la recomandarea ta prin Biris am luat eu Vstromul )

 

 

Bafta

Editat de mihaistancu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...