Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Incepatorii si motocicletele puternice

• Please log in to reply
2234 replies to this topic

#2221 goe 75

goe 75

Pasionat

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,120 posts
  • Moto: Gsxr1000Ś2,cbr600Ś2.
  • Numar: B510XXX,B509XXX,B75GOE,B22GOE
  • Club: nope

Posted 26 June 2017 - 02:07 PM

Da.

Cauta topicul in care se discuta problema ca sa fii sigur ca nu dai banii pe ceva care nu poate fi omologat.Se dau acolo toate detaliile.Se poate dar doar cu un limitator de la o anumita firma .

... you have between your legs an instrument capable of giving pleasure to thousands – and all you can do is scratch it.”

#2222 lone.wolf

lone.wolf

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 3 posts

Posted 26 June 2017 - 08:44 PM

Multumesc frumos. Asfalt uscat in continuare! ;)

#2223 Morningstarr

Morningstarr

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 5 posts
  • Moto: Yamaha R6

Posted 04 September 2017 - 07:08 PM

Sad story.

De ceva timp sunt "fericitul" detinator si bineinteles incepator pe R6. Casca bine ochii la urmatoarele...

Vrei sa fii smecher sa ai 100+ CP sub tine?

Nu stii cum sa iti faci parintii sa iti duca dorul?

Am raspunsul. Ia-ti R6...

Sunt un tanar care inca din copilarie am fost pasionat de motociclete, insa norocul nu a facut sa pot conduce alte motociclete inainte sa imi cumpar R6. Motocicleta a fost cumparata pentru "design". Nu fii idiot ca mine, nu crede ca: aaa ce sula mea eu is cumpatat, nu se poate intampla nimic... aaa doar 100+ CP? numai atat... cred ca nici nu se simt...

Astazi am avut prima tranta, la plecarea de pe loc, motorul inca era rece, si a trebuit sa trag "putin" mai tare de gaz, bineinteles ca m-am dus invartindu-ma la propriu, nefiind pe deplin invatat cu ambreiajul. Cu toate ca ieri am facut 270 de km de la Timisoara catre localitatea de provenienta, bineinteles, dureri crunte de incheieturi, spatele nu mai zic, plus putintica febra intre craci.

Tu incepatorule care citesti asta, probabil o sa fii ca mine, o sa iti iei motocicleta de 600, de ce sa dai banii pe ceva mai domol? daca nu trage cum te astepti si te plictisesti de ea? nooo luam de 600... 

Multa lume intreaga la minte scria pe forum ca nu prea e bine sa-ti iei o motocicleta de 600 din prima... Eu unul nu am ascultat, si acum mi-am luat o tranta serioasa... ce pot sa mai zic...

Nu conteaza cat de cumpatat te crezi, e de ajuns DOAR o mica scapare si te-ai dus... ori pe sula ori cu motorul pe jos.

Eu am invatat asta.. am 2 solutii de aici inainte, ori o limitez, ori o vand.

Nu stiu pe cata lume am convins insa daca un singur incepator a inteles mesajul si si-a schimbat orientarea mesajul meu si-a atins scopul.

Asfalt uscat va doresc!

Gandes-te bine inainte sa-ti cumperi prima motocicleta... am ajuns la concluzia ca 40 de cai pe motor sunt arhisuficienti pentru inceput.

#2224 Claudiu_Lucian

Claudiu_Lucian

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 42 posts
  • Moto: CB500
  • Numar: B-**-YER
  • Club: -

Posted 25 September 2017 - 09:41 AM

Sad story.

De ceva timp sunt "fericitul" detinator si bineinteles incepator pe R6. Casca bine ochii la urmatoarele...

Sunt un tanar care inca din copilarie am fost pasionat de motociclete, insa norocul nu a facut sa pot conduce alte motociclete inainte sa imi cumpar R6. Motocicleta a fost cumparata pentru "design". Nu fii idiot ca mine, nu crede ca: aaa ce sula mea eu is cumpatat, nu se poate intampla nimic... aaa doar 100+ CP? numai atat... cred ca nici nu se simt...

Astazi am avut prima tranta, la plecarea de pe loc, motorul inca era rece, si a trebuit sa trag "putin" mai tare de gaz, bineinteles ca m-am dus invartindu-ma la propriu, nefiind pe deplin invatat cu ambreiajul. Cu toate ca ieri am facut 270 de km de la Timisoara catre localitatea de provenienta, bineinteles, dureri crunte de incheieturi, spatele nu mai zic, plus putintica febra intre craci.

Tu incepatorule care citesti asta, probabil o sa fii ca mine, o sa iti iei motocicleta de 600, de ce sa dai banii pe ceva mai domol? daca nu trage cum te astepti si te plictisesti de ea? nooo luam de 600... 

Multa lume intreaga la minte scria pe forum ca nu prea e bine sa-ti iei o motocicleta de 600 din prima... Eu unul nu am ascultat, si acum mi-am luat o tranta serioasa... ce pot sa mai zic...

Nu conteaza cat de cumpatat te crezi, e de ajuns DOAR o mica scapare si te-ai dus... ori pe sula ori cu motorul pe jos.

Nu stiu pe cata lume am convins insa daca un singur incepator a inteles mesajul si si-a schimbat orientarea mesajul meu si-a atins scopul.

Asfalt uscat va doresc!

Gandes-te bine inainte sa-ti cumperi prima motocicleta... am ajuns la concluzia ca 40 de cai pe motor sunt arhisuficienti pentru inceput.

+1

Foarte adevarat ce spui! As mai adauga faptul ca prima motocicleta si km facuti pe ea iti vor forma si stilul de mers. Still de mers care ar trbeui sa fie preventiv, pentru a ne putea bucura de aceasta pasiune. Cu o motocicleta cuminte, de 500cc sa spunem (un gs500, cb500 sau er5), care au cuplu relativ mic, puterea in ture mari si dezvoltata liniar pe plaja de turatii este ai o sansa buna sa nu fi surprins la inceput si sa iti ierte multe greseli. As adauga si manevrabilitatea foarte buna!

Just my 2c, de incepator.

#2225 Morningstarr

Morningstarr

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 5 posts
  • Moto: Yamaha R6

Posted 02 December 2017 - 05:48 PM

Corect, mersi de completare!

+1

Foarte adevarat ce spui! As mai adauga faptul ca prima motocicleta si km facuti pe ea iti vor forma si stilul de mers. Still de mers care ar trbeui sa fie preventiv, pentru a ne putea bucura de aceasta pasiune. Cu o motocicleta cuminte, de 500cc sa spunem (un gs500, cb500 sau er5), care au cuplu relativ mic, puterea in ture mari si dezvoltata liniar pe plaja de turatii este ai o sansa buna sa nu fi surprins la inceput si sa iti ierte multe greseli. As adauga si manevrabilitatea foarte buna!

Just my 2c, de incepator.

Edited by Morningstarr, 02 December 2017 - 05:49 PM.

#2226 sand_storm

sand_storm

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 3 posts
  • Interests:tot ce ii enerveaza pe altii
  • Moto: inca nu
  • Club: yok

Posted 10 January 2018 - 01:58 AM

Daca am 1.60 si vreo 59-60 kg si vreau un motor pentru mers prin oras si prin afara foarte putin, cam ce motor (ptr A1) mi ar fi recomandat,

Aprilia Rs125 sau Yamaha Yzf125?

#2227 ovi_ice

ovi_ice

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 342 posts
  • Moto: Yamaha XJ6 Diversion

Posted 11 January 2018 - 12:45 PM

Daca am 1.60 si vreo 59-60 kg si vreau un motor pentru mers prin oras si prin afara foarte putin, cam ce motor (ptr A1) mi ar fi recomandat,

Aprilia Rs125 sau Yamaha Yzf125?

Nu vad ce legatura ar avea cu titlul topicului, dar dintre cele doua eu as alege Yamaha pt fiabilitate. Ma rog, eu as cauta ceva de minim 250cc, macar vreo 2 ani pana ce iei A-ul nu te plictisesti de ea.

#2228 Sinner®

Sinner®

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 68 posts
  • Moto: Hornet

Posted 11 January 2018 - 04:46 PM

Sad story.

Asfalt uscat va doresc!

Respectul meu ! 

Prima motocicleta, pe care o am si acum, este Hornet 600, an 2001, carburatie, 4 cilindrii in linie, aprox. 100 cp.

Desi pare mult ptr inceput, ptr mine a fost ok, am stiut sa o iau domol si ea pe mine. A dat cu mine de pamant la 2 saptamani dupa ce m-am urcat pe ea, dar nu din vina ei, ci din vina mea cretina ( aveam 5km/h si m-a speriat un caine - va rog sa radeti cat puteti voi :P ). Nu-i nimic. Ne-am ridicat si am mers mai departe, n-am avut nimic, nici eu, nici motorul.

Poate conteaza si faptul ca a mea nu e vitezana.

Nu recomand Hornetul de 600 incepatorilor totusi, uitandu-ma acum in spate !

Sa ne auzim cu bine !

#2229 SONYC

SONYC

Sticlist de anduranță!

• Membru
  • Pip
  • 383 posts
  • Interests:Nu am fost peste tot, dar e pe listă.
  • Moto: Honda Hornet '07
  • Numar: B-69-RUP
  • Club: A

Posted 11 January 2018 - 05:20 PM

Nu recomand Hornetul de 600 incepatorilor totusi, uitandu-ma acum in spate !

Din punctul meu de vedere, totul se rezuma la pilot. Cunosc oameni care au inceput sportul asta direct pe 1000cc si n-au avut nici pe naiba, la fel cum stiu oameni care au rupt in doua atat mobra cat si pe ei, cu toate ca sub fund era un banal 125cc.

Nu toți cei ce rătăcesc sunt pierduți.

280ijpg.jpg

#2230 taong mapagbiro

taong mapagbiro

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,655 posts
  • Moto: 2 roti
  • Numar: patrat
  • Club: Hater

Posted 11 January 2018 - 05:44 PM

Nu toti ie rege ca hagi...desi cluburile is pline cu sute de mii de ciumpalaci aspiranti la titlu

Ce spui tu acolo este doar o ''exceptie''de la regula ...atat . In rest majoritatea cunoscutilor care au pus mana din prima pe CP multi au belit un gard , un asfal, ...i-a prins pomul din urma ....vrajeli din astea care fac viata frumoasa si te fac moshociclist true :P

Don"t be a racist.....hate them all....

#2231 Florin_Nx

Florin_Nx

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 208 posts
  • Interests:Moto, foto
  • Moto: Suzuki GSX 600F

Posted 12 January 2018 - 07:45 AM

Nu-i adevarat! N-a fost gard, a fost poarta si n-a fost pom ci stalp de iluminat, da` am trecut pe langa el. Iar poarta am inlocuit-o  :bounce:

#2232 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,160 posts
  • Moto: tdm 900
  • Club: nu

Posted 12 January 2018 - 01:20 PM

Pentru cine recomanda aiureli:

Categoria A1-Motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 Kw. şi cu raport putere/greutate de cel mult 0,1 Kw/kg.

Asa ca terminati cu 600cc, 1000cc, cai, nebunii.

Cliseele standard-Aprilia nu ar fi asa fiabila. fata de yamaha. Ia ce iti place, raportat la buget. Ia cu cineva care stie, sau cu mecanic langa tine, daca e vorba de SH. Atentie la buget, sa nu neglijezi echipamentul-o casca ok, manusi, geaca. Macar.

#2233 CHRISTIAN 1

CHRISTIAN 1

A NONCONFORMIST BASIC UNDERACHIEVER LOST...

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 12,424 posts
  • Interests:Motoru', metalu', uzufructu',muntele, tigarile de foi si f.f. & bericile multe!!!
  • Moto: MULHACEN 659*DR 125*T 80*DR 200*EURO 350
  • Numar: TZY-69:76:89:90-CJ-15-PNO
  • Club: Ciuperca Star MCJ

Posted 12 January 2018 - 02:00 PM

...

Cliseele standard-Aprilia nu ar fi asa fiabila. fata de yamaha. Ia ce iti place, raportat la buget. Ia cu cineva care stie, sau cu mecanic langa tine, daca e vorba de SH. 

...

De regula,cei ce spun ca Aprilia-i de cakt,nici macar n-au calarit una,ca sa mai fi avut sau sa aiba,nici n-are rost de pus problema.

Ne incleștăm cu disperare,

Intr-o supremă confruntare

In fiecare zi:viață sau moarte...

taz.                                                                                                                                    CANALUL MEU:  https://www.youtube....vvOVrG3OA-TQSTw

#2234 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,160 posts
  • Moto: tdm 900
  • Club: nu

Posted 12 January 2018 - 03:36 PM

Christian, clar. De aia am si spus-cliseele.  IN cazul lui, e important sa ii placa. Si sa fie in stare tehnica buna...

#2235 do_it

do_it

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 64 posts
  • Moto: Kymco Downtown 350i ABS
  • Numar: S-...

Posted 18 January 2018 - 12:34 PM

Bravo @Silenti ai mare dreptate in descrierea de la inceputul topicului. Mai grav mi se pare ca acei inconstienti care fac astfel de greseli, citeodata "iau cu ei" si alti participant in traffic nevinovati... Ca sa se vada mai bine ce vreau sa spun imaginati-va ptr o secunda ca merge-ti si da brutal peste voi in astfel de inconstient... sunt ex multe pe youtube din care se poate vedea ca uneori victima ramane cu sechele grave, paralizii sau mai grav se lasa cu mortaciuni... daca TU ai fi victima (si poti fi oricind ptr ca nu decizi tu sau eu...) ce ai avea de spus? Asa e si la masini: pustan primeste de la tata sau mama prima masina (de regula un BMW) si vezi imediat stiri la TV...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status