Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Adjudecat, daca raspunzi pe messenger sau la tel. :hug:

 

Acum am vazut ca nu ai tel la tine, asa ca ramane sa raspunzi pe mess.

Editat de Armadilo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

E interesant topicul, ca principiu de montare. Acolo e vorba de statii care emit in banda de 2m, unde trebuie licenta de radioamator.

Dar nu cred ca sint foarte multi pasionati sa plateasca taxe si sa se duca sa dea examen de radioamator cind si cu CB-ul obtii exact acelasi lucru.

 

 

nu obtii acelasi lucru in CB ....in 2 metri sunt echko-link-uri (adica apesi de ex. 287 si diez ,te baga pe net si te scoate in alt oras la alta portabila) sunt repetoare cam peste tot (semiduplex de ex repetorul care il intretin eu este la babele si emite pe 145.600 si receptioneaza pe 145,000 ; in buc. mai este R2X care merge destul de bine )

merita sa dai 200 de mii pe an ca sa vb linistit unde vrei ,fara sa intre taxiuri/camioane peste tine...(plus alte facilitati care nu se pot mentiona )

se poate face chiar si retea de calculatoare cu ce am eu...(am facut si merge ok)

 

daca mai vrea cineva alte relatii despre ce am eu , poa sa imi dea pm si ii raspund cu placere ...73 si asfalt uscat

 

dr-135 are 60 de Wati si motorola gp300 are 4 Wati ....oricum in 2 metri este alta propagare (nu degeaba folosesc serviciile de stat banda de 2 metri)

post-10584-1163243273_thumb.jpg

post-10584-1163243475_thumb.jpg

Editat de bogdangepe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o buna zi cu soare mi-a venit ideea ca daca taximetristii au statii, nu vad de ce nu ar avea motociclistii.

Asa ca am cumparat o statie de emisie-receptie in CB, adica Citizen Band.

Lucreaza pe frecventa de 27MHz, care poate fi folosita liber, fara licenta de radioamator.

Mai multi de pe forum, acum mai multi decit degetele de la o mina, mi-au urmat exemplul.

Eu am momentan o statie Dragon SY101, care are alimentare de la 12v direct. Imi convine de minune, se alimenteaza direct din bateria de la moto.

Ce ar fi sa facem un canal comun, pe care sa comunice tot motociclistul?

 

Later edit: am uitat sa mentionez inca doua avantaje ale CB-ului: camionagii folosesc si ei aceasta modalitate de comunicare. Rezulta ca poti sti din timp multe evenimente de pe sosea, radare, etc.

De asemeana Salvamont-ul foloseste. Si unii radioamatori.

Avind in vedere cele de mai sus, sigur ne putem descurca usor intr-o situatie neprevazuta sau intr-o zona necunoscuta.

Bafta multa omule.Desteapta idee.Uite care e treaba .....sint un tip care vrea sa ajute .Acum lucrez in Anglia si am fost recent la unul dintre cele mai tari saloane moto din lume ,in Birmingham.Lucru pe care il voi face si in perioada 1-4 Februarie in Londra .

Am vazut "statii " ( daca se pot numi asa) ,care costa 100 de lire .Asta inseamna in jur de 5 milioane si vreo 200 de mii .Mult rau.....cam atata dai pe un Minsk de 125,nu ? Sint niste console care se monteaza in general sub sa,au alimentare directa de la baterie,leduri indicatoare de frecventa,bla bla bla bla.....SUPER TARI !!! Varf de tehnologie. Si apropo.....conexiune cu pasagerul...wireless, via bluetooth.

Iti dau adresa de site,cauti,si daca vrei sa cumperi ceva ceri ajutorul unui prieten cu card Visa,ori iti faci tu unul,ori le dai un mail alora care vand si-i intrebi de posibilitatea de achizitionare,te descurci ca doar esti omu' cu IP-urile,nu? Sau in ultima instanta ti-l cumpar eu aici si vedem cum facem, insa ar fii cam ultima varianta si cea mai nefericita pentru ca sint ocupat pina peste urechi toata ziua ,si nu am timp nici macar de un telefon....

Noroc si asfalt uscat.

George :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru intentie georgetatt2. Eu am asa ceva, 3 portabile si o mobila.

M-au costat mult mai putin, ca le-am luat SH. Undeva pe la 30-40 eur bucata, mult mai acceptabil.

Numai ca ideea mea ii viza si pe ceilalti, sa facem asa cum au soferii de TIR. Degeaba am doar eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce am gasit AICI!!!! Este cam scump dar... merita macar sa vedeti ce si cum.

In principiu, exista vreo diferenta in ceea ce priveste emisia/receptia pe canalele de la inceputul respectiv sfarsitul benzii de emisie/receptie?? Adica este vreo diferenta intre a incerca sa porti o discutie pe Ch1 sau pe 35?

Care sunt canalele..default da zic asa? Am inteles ca cei cu camioanele folosesc Ch22 ca banda comuna de discutii si cele alaturate, 20-21-23-24-25 pentru discutii specifice.

Mai stiti alte canale ce se folosesc de catre anumite grupuri de indivizi in mod special?

 

Am luat de la o verisoara de-a mea o portabila in 27Mhz. Taica-su a fost nu stiu ce prin armata si avea o statie d-asta in 27Mhz. Uite concluzii (poate nu era chiar ok statia aia)

In principiu, daca nu ai o antena destul de marisoara si nici alimentare direct de la bateria motorului precum un set de casti bune ptr helmet, nu faci nicio scofala pe motor cu portabila CB.

Portabilele in 27Mhzce folosesc doar antena lor (si nu au una mare montata pe motor emit in aprox.2km cu baterii relativ noi si receptioneaza de la 4-5km dar cu destula dificultate. In oras nu am reusit sa receptionez mare lucru (adica..nimic cu exceptia unei convorbiri intre taximetristii dintr-o parcare aflata la 100m de mine).

Pe centura Bucuresti-Chitila, acolo unde este plin de camioane ce au statii ... Dezamagire totala!! Prindeam pe unii de la 3-5km distanta in camp liber dar cu o calitate destul de slaba. In mod normal ar fi trebuit sa ii receptionez pe cei care erau in apropierea mea, insa cu statia portabila in masina...slab, foarte slab. Cred ca daca aveam o antena montata pe masina era alta treaba... dar asa...

 

 

 

Gata, am aflat de ce nu receptionez corect ceea ce emit camionagiii si ceilalti!! Statia pe care o am emite/receptioneaza in AM iar domnii cu statii destepte lucreaza in FM. E posibil sa ma insel..rog cunoscatorii sa ma lamureasca ci pe mine:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca receptionezi cu o statie in AM o emisiune FM, mesajul nu e inteligibil, oricit ar fi de puternic semnalul. AM = modulatie de amplitudine, FM = modulatie de frecventa => moduri de lucru diferite. Nu are treaba cu intensitatea/taria semnalului receptionat, care intr-adevar, depinde f. mult de antena folosita si de calitatea fiderului/cablului de legatura dintre antena si statie + sensibilitatea receptorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2km este suficient pentru un grup moto. Si suficient ca sa fii avertizat de un eventual radar.

O antena CB poate fi montata usor pe moto, portabilele au bateria lor si chiar se pot alimenta din circuitul electric al motocicletei.

Totul e sa existe bunavointa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, pentru un grup de moto, doi km sunt suficienti pentru discutii intre ei insa este mult mai practic si mai eficient sa poti comunica pe o distanta mai mare 20-30km cu ceilalti participanti la trafic (ce oficial suna :lol:) ) Astfel poti sa iti alegi ruta avantajoasa tie si...e mai distractiv sa poti comunica si cu altii nu numai cu cei din grupul din care faci parte.

Problema pe care o are acea statie pe care o am asta era, lucreaza doar in AM. Am reusit sa discut cu un tip ce mi-a spus ca "am venit dupa tine in AM dar sa stii ca merge prost asa. De ce nu treci si tu in FM ca toata lumea?" Pentru ca n-am! D-aia ;))

Cat timp a fost in AM si el...a avut parte de o transmisie si o receptie foarte buna a semnalului.

Asta e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine, dar nu neaparat se si poate. Un camion are alte posibilitati energetice si alt spatiu. Pe tine o antena de 2 metri inaltime te deranjeaza pe moto, la ei nu se vede. La ei un consum de 150-200w inseamna 3-4 becuri, la tine inseamna jumate din ce poate moto. Alte posibilitati.

Ne rezumam la ce se poate cara usor pe moto ... ca altfel ma apuc si eu la comparatii cu avioanele care "bat" si 2000km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma unor cercetari chinuitoare (zdrobitoare pot spune) m-am oprit la modelul prezentat AICI

 

Din cele discutate cu vanzatorul pot sa va spun urmatoarele:

1) Cu antena default bate cam 2-3km (real) in oras iar in camp deschis undeva la 6-7km

2) Are slot separat pentru microfon, pentru boxe (casti) si pentru alimentare de la priza masinii

3) I se poate conecta o antena externa (de masina) obtinandu-se astfel o imbunatatire a semnalului emis/receptionat astfel incat "bate " ca o statie mobila 8-10km in oras iar afara 15-20km---> in functie de conditii atmosferice, obstacole, etc (am vb cu un sofer de camion si mi-a spus ca a facut convorbiri la 80-100km distanta fara amplificator!!)

4) Este usurica si poti sa o tii in rucsacul din care iese cablul pentru antena ce o montezi pe motor (daca vrei sa-ti pui antena mai mare)

5)Se poate adapta (asta mi se pare singura problema cat de cat mai importanta) un buton separat de PTT (trebuie desfacuta si trase doua-trei fire pana la un buton ce il poti avea in manusa sau pe ghidon. Conexiune cu jack sa n-ai surprize la o cazatura si...voila: statie pe moto

 

Ce ziceti de asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma unor cercetari chinuitoare (zdrobitoare pot spune) m-am oprit la modelul prezentat AICI

 

Din cele discutate cu vanzatorul pot sa va spun urmatoarele:

1) Cu antena default bate cam 2-3km (real) in oras iar in camp deschis undeva la 6-7km

2) Are slot separat pentru microfon, pentru boxe (casti) si pentru alimentare de la priza masinii

3) I se poate conecta o antena externa (de masina) obtinandu-se astfel o imbunatatire a semnalului emis/receptionat astfel incat "bate " ca o statie mobila 8-10km in oras iar afara 15-20km---> in functie de conditii atmosferice, obstacole, etc (am vb cu un sofer de camion si mi-a spus ca a facut convorbiri la 80-100km distanta fara amplificator!!)

4) Este usurica si poti sa o tii in rucsacul din care iese cablul pentru antena ce o montezi pe motor (daca vrei sa-ti pui antena mai mare)

5)Se poate adapta (asta mi se pare singura problema cat de cat mai importanta) un buton separat de PTT (trebuie desfacuta si trase doua-trei fire pana la un buton ce il poti avea in manusa sau pe ghidon. Conexiune cu jack sa n-ai surprize la o cazatura si...voila: statie pe moto

 

Ce ziceti de asta?

 

tare frate. numa' ca antena aia are 1,6m - tre' sa ai grija sa nu plezneshti pe careva :lol:

 

distantzele mi se par rezonabile pentru cat de ushoara este. problema apare la "mufare" (casti, mic, PTT) shi la posibilitatea de a pierde garantia daca desfaci cutia sa te legi in ea cu nishte ghidushii. ashtia nu aduc shi accesorii? unele care sa mearga la moto cumva

 

m-ash baga shi la asta dar doar pentru ca am unde s-o pun (in loc de tripmaster). ramane insa problema de antena, mi-ar fi tarsha sa umblu cu o vergea de otzel de aproape 2m ;)

http://statiiradio.ro/pd1130749219.htm?categoryId=9

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e un model foarte bun. Eu am doua Dragon SY101, care are si mufa de casti, si de microfon si de PTT de la fabrica.

Cit despre inaltimea antenei, nici o problema. Moto nu depaseste un metru inaltime la sa, plus inca doi, sintem mult sub maximul de gabarit cel mai mic, adica 3.50 metri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e un model foarte bun. Eu am doua Dragon SY101, care are si mufa de casti, si de microfon si de PTT de la fabrica.

Cit despre inaltimea antenei, nici o problema. Moto nu depaseste un metru inaltime la sa, plus inca doi, sintem mult sub maximul de gabarit cel mai mic, adica 3.50 metri.

 

da, dar cand prinzi viteza... :lol: mai o curba stransa in orash, niscaiva pietoni care stau pe bordura, mai nishte curenti de aer de la trafic - dreq shtie ;)

 

la dragon asta al tau shtii care pini sunt pentru ce? se gasesc mufe ca sa incropeshti partea de cashti&mic shi PTT?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Antena e flexibila si foarte usoara. Nu ai probleme, a fost facuta pentru masini, unde fortele sint similare.

Dragonul are doua mufe jack de 3.5mm. Pe una sint castile si pe una microfonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suuuper!! Inseamna ca nu mai trebuie sa desfac ALAN-ul 42 sa trag fire de la butonul PTT incorporat. E posibil ca mufa pentru microfon sa contina si PTT-ul!!

Bravos! Hai ca incet, incet serezolva ttoate ;)

Mi-a promis nevestica o statie d-asta drept cadou de Craciun!! Abia astept sa vina sarbatorile ... Copiii stiu de ce :S

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Harley-Ante...054813630QQrdZ1

 

eu am statie pe masina este mai mult decat utila

pt cei care circula mult si mai ales in afara localitatii se justifica si pe moto

'barerea me' care este ;)

 

ce model de statie ai? impartasheshte-ne din experientele tale din utilizare... ce info se trafikeaza (ca sa zic asha), cat de frecvent, pe ce tipuri de drumuri, cat e bashcalie...

 

ma gandesc ca alan 42 merge shi pe mashina, dar una d-aia "fixa" nu merge pe toate moto. shi nici in spate la schi nu prea-tzi vine s-o iei :burnout:

 

ce-am gasit ca accesoriu ptr statiile astea: http://cgi.ebay.com/Alan-MA28-Earbud-Micro...bayphotohosting

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...