Jump to content

Photo

Numar de inmatriculare pierdut..

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 G.Burlacu

G.Burlacu

...dus..

• Super Membru
  • PipPip
  • 806 posts
  • Moto: Suzuki VX 800
  • Numar: BZ-14-YGH

Posted 06 April 2009 - 06:12 PM

Va salut,

Problema mea este urmatoarea: am pierdut placuta din fata cu numarul de inmatriculare de la masina ( da, stiu ca e un forum cu specific moto, dar cred ca pot fi situatii similare si in cazul unei motociclete).Am observat lipsa aceasteia sambata si pana azi (luni) nu am mai folosit masina.In ignoranta mea, mi-am zis ca nu poate fi atat de grav, deoarece azi primul lucru care il fac este sa ma duc la Politie si sa ma interesez ce trebuie facut in situatia asta, si oricum mai am si placuta din spate fain frumos la locul ei si pot dovedi legalitatea autovehicolului.

Da, recunosc, am gresit. Nu parcurg 500 de metri, si ma opreste un respectabil politist, se recomanda, imi spune de ce m-a oprit, eu ...evident par surpins cand aud ca nu am numar pe fata.Ma dau jos, constat si eu si spun "da domnule, asa este, numarul lipseste cu desavarisire".

El zice ca imi da amenda si ca imi ia talonul.Eu sunt de acord cu a doua parte (corect, sa imi ia talonul pana imi iau numar nou)dar cu amenda nu prea sunt de acord.Imi pun la incercarile toate abilitatile diplomatice, pentru ca nu imi place sa fac tiganie, dar incerc sa imi apar drepturile, dar totul e in zadar. Domnu politist spune ca "autovehicolul trebuie verificat de fiecare data cand este folosit daca are numere si sa fie curate, lumini, stop-uri, etc."

Eu i-am spus clar, ca l-am verificat chiar inainte de a pleca si totul era in regula,(si nu ma poate contrazice aici ca nu as fi facut-o) de unde rezulta ca numarul a cazut acum, in astia 500 de metri care ii facusem.Vroiam sa vad explicatia legala pentru care imi fur amenda....si....n-a mai avut.S-a rezumat in a spune ca "asta e legea si eu nu stiu decat sa o aplic"

Atunci am facut a doua greseala...de sila si lehamite, si datorita faptului ca eram in foooarte mare intarziere ( pentru ca el a scris un PV in juma de ora), am semnat, l-am bagat in ma-sa in gand si mi-am vazut de treba....de data asta in perfecta legalitate pentru 15 zile pentru ca EL, un mic Dumnezeu mi-a dat dovada valabila 15 zile sa imi iau numar nou.NU trebuia sa fac asta, nu cred ca trebuia sa semnez..trebuia sa ma documentez si poate aveam dreptate.

Acum, spuneti-mi va rog, cei care cunoasteti legea in acest sens mai bine, daca e corect si legal cum a procedat micul dumnezu, sau nu.Poate altii nu se vor mai frige asa ca rau ca mine, si anume 540 ron amenda (sau jumatate in 48 de ore), plus frustrarea ca nu am stiut legea cel putin la fel de bine decat el incat sa il pot frige eu.

Intrebarea, care se vrea a fi si ca o concluzie a acestei povesti ar fi : Sunt obligat sa ma opresc din 10 in 10 m sa imi verific daca mai am placutele cu numerele de inmatriculare, in cazul camd respect legea, adica inainte de a ma urca in masina am verificat asta??? Poate vreun "mic dumnezeu" sa demonstreze ca eu nu am verificat lucrul asta, si ca ele au cazut pur si simplu din cauza unei gropi??Adica sa fie un atu din partea LUI ca el e afara si poate vedea prezenta sau absenta placutei iar eu sunt in masina si nu pot observa acest lucru??

PS:Toata treaba se intampla in Piata Romana, si cat am asteptat eu in masina pana a scris politistul procesul verbal ma uitam tamp cum ba un passat, ba un X5 trecea pe rosu in toata regula, ce sa mai zic de blocat intersectia, iar celalat "mic dumnezeu", coleg cu cel ce imi scria mie PV-ul, vorbea plictist la mobil.Adica,...eu sunt intr-adevar un maaare pericol public...asta inteleg...

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Edited by Burlacu', 06 April 2009 - 06:18 PM.

Omul sta toata viata in rahat...numai adancimea se schimba

#2 Lupu

Lupu

Lupu' moralist

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 3,290 posts
  • Interests:banu', beutura, fomeile
  • Moto: Kawasaki ZR7
  • Numar: mereu in schimbare
  • Club: The Night Shift

Posted 07 April 2009 - 09:05 AM

Eu cred ca mai bine te tziganeai: "stai domne ca acu mi-a cazut, stai ca ma duc sa il caut!"; "Domne n-auzi ca acu mi-a cazut si e p-aici prin zona, hai ca ma duc sa il caut!"; "Bai nene dar nu intelegi ca adineauri il aveam? Sa moara mama daca am vazut cand a cazut, de unde era sa stiu?".

Cred ca cel mai bine era sa iti faci un carton pe care sa scrii numarul cu marker si sa te duci direct la Pulitie sa zici ca ai pierdut placuta si vrei alta.

The main thing is to keep the main thing the main thing.
Omu' ie inainte de toate

#3 G.Burlacu

G.Burlacu

...dus..

• Super Membru
  • PipPip
  • 806 posts

Posted 07 April 2009 - 10:12 AM

Eu cred ca mai bine te tziganeai: "stai domne ca acu mi-a cazut, stai ca ma duc sa il caut!"; "Domne n-auzi ca acu mi-a cazut si e p-aici prin zona, hai ca ma duc sa il caut!"; "Bai nene dar nu intelegi ca adineauri il aveam? Sa moara mama daca am vazut cand a cazut, de unde era sa stiu?".

Cred ca cel mai bine era sa iti faci un carton pe care sa scrii numarul cu marker si sa te duci direct la Pulitie sa zici ca ai pierdut placuta si vrei alta.

Da, poate ca scapam daca ma tiganeam cu el, dar deja asa nu mai conteaza ca iar ma apuca spemele.
Multumesc pt raspuns si ma intereseaza in continuare opiniile voastre mai ales referitoare la aspectul legal al acestei situatii.

#4 Lupu

Lupu

Lupu' moralist

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 3,290 posts
  • Interests:banu', beutura, fomeile
  • Moto: Kawasaki ZR7
  • Numar: mereu in schimbare
  • Club: The Night Shift

Posted 07 April 2009 - 10:17 AM

Legal e de tot rahatu' fiindca legea in sine e formulata prost: scrie ca nu ai voie sa mergi fara placute de inmatriculare sau cu ele murdare ori sterse; nu specifica altceva. Deci teoretic daca vine OZN-u si iti teleporteaza placuta cat esti la stop, Pulitzia are voie sa te opreasca la 2-3 metri mai incolo ca ai circulat 2 metri fara placutza, chit ca ar fi vazut faza.
Asa sunt legile formulate, nu ai ce pisda masii sa ii faci, decat daca te intelegi cu pulitzistu ca de la om la om si nu ca de la om la "organ".

The main thing is to keep the main thing the main thing.
Omu' ie inainte de toate

#5 G.Burlacu

G.Burlacu

...dus..

• Super Membru
  • PipPip
  • 806 posts

Posted 07 April 2009 - 10:29 AM

Legal e de tot rahatu' fiindca legea in sine e formulata prost: scrie ca nu ai voie sa mergi fara placute de inmatriculare sau cu ele murdare ori sterse; nu specifica altceva. Deci teoretic daca vine OZN-u si iti teleporteaza placuta cat esti la stop, Pulitzia are voie sa te opreasca la 2-3 metri mai incolo ca ai circulat 2 metri fara placutza, chit ca ar fi vazut faza.
Asa sunt legile formulate, nu ai ce pisda masii sa ii faci, decat daca te intelegi cu pulitzistu ca de la om la om si nu ca de la om la "organ".

:laugh: :rolleyes:
Bine ca am deja chelie ca altfel imi smulgeam parul din cap cu legile c..urului.
Stiu ca poate is masochist acum, dar pe viitor cel putin o sa imi fie invatatura de mine, si poate mai au si altii de invatat de povestea asta.Adica daca organu poate folosi o scapare a legii impotriva mea, teoretic si eu pot sa o folosesc impotriva lui.

S-auzim de bine!

#6 chinezu

chinezu

Gurmand

• Membru
  • Pip
  • 157 posts
  • Moto: suzuki gsx600f
  • Numar: patrat

Posted 07 April 2009 - 11:22 AM

Am fost in aceeasi situatie, m-a oprit pe Bucuresti -Pitesti. Si mie mi-a luat talonul, dar cand a venit vorba de amenda m-am tiganit...dimineata chiar ma uit la masina datorita ciorilor din zona blocului si toate erau la locul lor, se pare ca l-am pierdut cand am dat intr-o hartoapa sau naiba stie cum si i-am spus ca nu platesc nimic, ma rog a incercat cu amenda de centura eu nimic. Am dat talonul la nenea politistu mi-a dat dovada si dus am fost. Oricum platesti o taxa de vreo 25-30 lei, dai declaratia si recapeti talonul.

Cand m-am uitat mai atent pe dovada am ramas masca deoarece organul bifase casuta din dreptul " fara drept de circulatie" dar am continuat sa merg, din pacate nu prea ai cum sa-l frigi depinde de politai, in cazul meu pana la urma m-a lasat dar daca vroia ma amenda si pe mine, el nu are de unde sa stie de ce nu ai tu numar sau de cand umbli asa. Acu bine macar ca ai dovada...Bafta

#7 eugen_77

eugen_77

カワサキレーシン

• Membru
  • Pip
  • 250 posts
  • Interests:escape from monotony...small businesses...enjoy with the friends...
  • Moto: Kawasaki GPZ 500s,BMW F650ST
  • Numar: B-26-SHD
  • Club: Familly

Posted 07 April 2009 - 11:44 AM

Va salut,

Problema mea este urmatoarea: am pierdut placuta din fata cu numarul de inmatriculare de la masina ( da, stiu ca e un forum cu specific moto, dar cred ca pot fi situatii similare si in cazul unei motociclete).Am observat lipsa aceasteia sambata si pana azi (luni) nu am mai folosit masina.In ignoranta mea, mi-am zis ca nu poate fi atat de grav, deoarece azi primul lucru care il fac este sa ma duc la Politie si sa ma interesez ce trebuie facut in situatia asta, si oricum mai am si placuta din spate fain frumos la locul ei si pot dovedi legalitatea autovehicolului.

Da, recunosc, am gresit. Nu parcurg 500 de metri, si ma opreste un respectabil politist, se recomanda, imi spune de ce m-a oprit, eu ...evident par surpins cand aud ca nu am numar pe fata.Ma dau jos, constat si eu si spun "da domnule, asa este, numarul lipseste cu desavarisire".

El zice ca imi da amenda si ca imi ia talonul.Eu sunt de acord cu a doua parte (corect, sa imi ia talonul pana imi iau numar nou)dar cu amenda nu prea sunt de acord.Imi pun la incercarile toate abilitatile diplomatice, pentru ca nu imi place sa fac tiganie, dar incerc sa imi apar drepturile, dar totul e in zadar. Domnu politist spune ca "autovehicolul trebuie verificat de fiecare data cand este folosit daca are numere si sa fie curate, lumini, stop-uri, etc."

Eu i-am spus clar, ca l-am verificat chiar inainte de a pleca si totul era in regula,(si nu ma poate contrazice aici ca nu as fi facut-o) de unde rezulta ca numarul a cazut acum, in astia 500 de metri care ii facusem.Vroiam sa vad explicatia legala pentru care imi fur amenda....si....n-a mai avut.S-a rezumat in a spune ca "asta e legea si eu nu stiu decat sa o aplic"

Atunci am facut a doua greseala...de sila si lehamite, si datorita faptului ca eram in foooarte mare intarziere ( pentru ca el a scris un PV in juma de ora), am semnat, l-am bagat in ma-sa in gand si mi-am vazut de treba....de data asta in perfecta legalitate pentru 15 zile pentru ca EL, un mic Dumnezeu mi-a dat dovada valabila 15 zile sa imi iau numar nou.NU trebuia sa fac asta, nu cred ca trebuia sa semnez..trebuia sa ma documentez si poate aveam dreptate.

Acum, spuneti-mi va rog, cei care cunoasteti legea in acest sens mai bine, daca e corect si legal cum a procedat micul dumnezu, sau nu.Poate altii nu se vor mai frige asa ca rau ca mine, si anume 540 ron amenda (sau jumatate in 48 de ore), plus frustrarea ca nu am stiut legea cel putin la fel de bine decat el incat sa il pot frige eu.

Intrebarea, care se vrea a fi si ca o concluzie a acestei povesti ar fi : Sunt obligat sa ma opresc din 10 in 10 m sa imi verific daca mai am placutele cu numerele de inmatriculare, in cazul camd respect legea, adica inainte de a ma urca in masina am verificat asta??? Poate vreun "mic dumnezeu" sa demonstreze ca eu nu am verificat lucrul asta, si ca ele au cazut pur si simplu din cauza unei gropi??Adica sa fie un atu din partea LUI ca el e afara si poate vedea prezenta sau absenta placutei iar eu sunt in masina si nu pot observa acest lucru??

PS:Toata treaba se intampla in Piata Romana, si cat am asteptat eu in masina pana a scris politistul procesul verbal ma uitam tamp cum ba un passat, ba un X5 trecea pe rosu in toata regula, ce sa mai zic de blocat intersectia, iar celalat "mic dumnezeu", coleg cu cel ce imi scria mie PV-ul, vorbea plictist la mobil.Adica,...eu sunt intr-adevar un maaare pericol public...asta inteleg...

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Doua vorbe nu fac nici cat o ceapa degerata...
Iar ca sa iti procuri un alt numar de inmatriculare,astepti 2 saptamani,dai cu subsemnatu`la declaratii pana te plictisesti,si nici nu poti sa mergi cu carutza....
Daca zici ca esti din Buc,te invat eu ce sa faci...
De amenda nu ai cum sa scapi,decat daca faci contestatie la procesul verbal....dar nu obtii decat o amanare a platii pv...

#8 G.Burlacu

G.Burlacu

...dus..

• Super Membru
  • PipPip
  • 806 posts

Posted 07 April 2009 - 11:51 AM

Doua vorbe nu fac nici cat o ceapa degerata...
Iar ca sa iti procuri un alt numar de inmatriculare,astepti 2 saptamani,dai cu subsemnatu`la declaratii pana te plictisesti,si nici nu poti sa mergi cu carutza....
Daca zici ca esti din Buc,te invat eu ce sa faci...
De amenda nu ai cum sa scapi,decat daca faci contestatie la procesul verbal....dar nu obtii decat o amanare a platii pv...

Va multumesc pentru raspunsuri.Nu vreau sa scap de amenda acum, am si achitat-o deja, vroiam doar sa stiu pe viitor cum se poate proceda in astfel de situatii.
Cu placuta de inmatriculare nu e chiar asa mare bataie de cap...am fost ieri la politie la Pipera, cu dovada in dinti si niste copii (buletin, cartea masinii...)am depus dosarul, am platiti o taxa de 20 de lei pentru o noua placuta si in 2 ore aveam placuta noua.Ramane sa merg la Udriste sa ii arat unui organ ca am placuta noua si sa imi restituie talonul.

Inca o data multumesc de raspunsuri!

#9 Dimitris

Dimitris

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,016 posts
  • Moto: Yamaha r6 2006
  • Numar: B XX UFU

Posted 09 April 2009 - 12:14 PM

Teoretic daca faci contestatie castigi. Ariciu stie.

Tu esti obligat sa declari in 24 de ore (sau 48 nu mai stiu exact) evenimentul.

Sunt foarte idioti cand vine vb de chestia asta. e ca si cand eu m-as duce cu masina lovita spre daune auto si mi-ar lua talonul ca nu am reclamat evenimentul in cele 24 de ore. E foarte ciudata legea.

#10 ariciu

ariciu

fitzo baicar

• Membru
  • Pip
  • 263 posts
  • Interests:cupe , cat mai multe cupe :D
  • Moto: -
  • Numar: preferential
  • Club: dr. taberei bikers :))

Posted 05 May 2009 - 04:18 PM

normal dupa noua lege nici nu mai trebuie sa declari numarul pierdut in 24 ore ...esti obligat sa te duci sa iti faci altul in 24 ore deoarece numarul se face in 2 ore...din cauza asta au aparut problemele deoarece poti sa circuli non stop fara numar si sa zici ca te duci maine sa iti faci altul :moto:

#11 Lt. Navarro

Lt. Navarro

Soldier of misFORTUNE

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 3,013 posts
  • Interests:Motorete, trenuri, tractoare, vapoare, planoare, chestiuni culinare, si alte dracovenii.
  • Moto: Furata
  • Numar: .
  • Club: Biserica Matolic„

Posted 05 May 2009 - 04:43 PM

Pai in cazul asta gaboru' trage frumos pe dreapta protagonistul ii da un avertisment scris care se baga pe loc in baza de date via statie/laptop cu internet la bordul sLoganului sau Pasatului de politie, si daca peste 4-5 (sau mai multe) ore e tras iar pe dreapta pe acelasi motiv, se verifica prin statie/laptop si abia ATUNCI amenda. Si in cazul in care se constata deci, ca "faptasul" n-a tinut cont de avertisment - pac - amenda. Asa mi se pare mai normal.

Edited by Lt. Navarro, 05 May 2009 - 04:46 PM.

"Childhood is short! Immaturity is forever!"

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users