Sari la conținut

Introducere In Forum


Raul.
 Share

Postări Recomandate

Am facut topicul asta pt totzi cei curiosi depre ce motocicleta ar fii o buna alegere sa intri in sport.

In primul rind asta este un web-site foarte bun care explica ce motoare sunt recomandata si de ce http://www.beginnerbikes.com/

Pe piatza Europeana exista si alte motociclete care nu apar acolo si ar fii o alegere foarte buna

De exemplu Honda CB500 si CB500S [din poza]

 

cb500start.jpg

 

Pe linga japoneze , unele comuniste sunt recomandate ca de exemplu Minsk-ul 125 [pa daia am invatzat io :) ] sau MZ ETZ 175 & 250. Nici Jawa 350 sau IJ-urile nu sunt alegeri rele atita timp cit greutatea si inaltzimea shei nu te deranjeaza

 

Desi motocicletele sunt in fond jucari pt noi totzi , totusi este mai mult in a gasi motocicleta potrivita decit cit de frumos arata parcata. In general primul inpuls este mai intodeauna sa itzi cumperi cea mai tare si cea mai noua sau cea mai puternica insa asta nu este neparat cea mai buna alegere

 

Inca un punct pe care vreau sa il stresez este importantza echipamentului adegvat.

Prea multzi dau ultimul ban pe motorul viselor lor si apoi il conduc in tricou si tenesi pt ca nu au avut bani sa mai cumpere si echipament

 

Asta este parerea mea , astept si inputul celor cu experientza la subiect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 164
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Raul ai foarte multa dreptate ,,, dar si io sunt in categoria amintita de tine.

 

Am dat ultimul meu ban pe motor si scoala. De abia am avut un milion sa iau o casca full din targ.

 

Nu mai am bani de geaca sau alte accesorii obligatorii.

 

Dar ma consolez cu ideea ca nu am motor de viteza si trebuie sa fiu intr-o costumatie adecvata locului meu de munca (am munca de birou si nu pot sa ma duc in cizme moto si pantaloni de piele).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

SI eu sunt cam in aceeasi situatie ca si Baiazid. Tot munca de birou... :) Dar sincer sincer sa fiu nu ma doare nici un poponeata de ce cred colegii sa sefii. Luna trecuta am primit observatii ca am venit in maiou si mi se vedea tatuajul!!! SI numai de al dracului imi venea sa-mi dau gaura in toate camasile in dreptul umarului drept! SI am continuat sa vin in maiou si cu parul desfacut. Si le-a trecut. Asa ca daca au chef sa faca nazuri la izmene din piele si bocanci... Se obisnuiesc ei si cu asta.

E drept ca eu am si o... oarecare scuza: lasa-l mah, ca asta-i grafician de-ala nebun; astia toti au cate o pasarica :angry:! Dar ma intreb: WHO CARES? Not me!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raul, foarte bun topic, de fapt numa bun sa pun si io o intrebare. Din cate am vazut eu (mai ales prin site-urile de afara) la "entry level bikes" sunt pomenite in general Honda CB500, Suzuki GS500 si Kawa GPZ500 (eventual ER5). Acu, din experienta voastra, care ar fi modelul recomandat dintre astea, ca am citit o gramada de pareri si tot nu m-am putut lamuri :) Site-ul pomenit de tine pare sa sugereze GPZ500 (daca nu ma insel in state e comercializat sub numele de Ninja 500), dar am auzit foarte multe pareri bune si despre restul. Iar despre CB500 de exemplu nu am gasit nimic acolo. Si nu mai stiu ce sa cred :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SI eu sunt cam in aceeasi situatie ca si Baiazid. Tot munca de birou... :) Dar sincer sincer sa fiu nu ma doare nici un poponeata de ce cred colegii sa sefii. Luna trecuta am primit observatii ca am venit in maiou si mi se vedea tatuajul!!! SI numai de al dracului imi venea sa-mi dau gaura in toate camasile in dreptul umarului drept! SI am continuat sa vin in maiou si cu parul desfacut. Si le-a trecut. Asa ca daca au chef sa faca nazuri la izmene din piele si bocanci... Se obisnuiesc ei si cu asta.

E drept ca eu am si o... oarecare scuza: lasa-l mah, ca asta-i grafician de-ala nebun; astia toti au cate o pasarica :angry:! Dar ma intreb: WHO CARES? Not me!

Si pe mine ma batea gandul sa imi fac tatuaj. La mine s-au speriat cand m-au vazut cu inel. Comunisti. Au impresia ca daca ai cercel (inca nu am) sau tatuaj esti venit "de dupa blocuri", un distrus. Nu conteaza ca munca mi-o fac la fel de bine si gandesc la fel. Ma rog... asta e inca mentalitatea. Mie nu imi pasa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

darkoare, diferentele dintre ele nu sunt mari, e kestie de optiune personala, gust, etc.toate sunt bune pt "juniori"

Sigur ca ai dreptate, dar fiind asa "incepator" tot aplec urechea intr-o parte si in alta si nu pot sa ma hotarasc :) Probabil e normal sa nu existe un raspuns clar la intrebarea mea, vreau prea multe ... Oricum, citind mesajele scrise de altii mai patiti ca mine am ajuns la concluzia ca e mult mai bine sa caut ceva la mana a doua si nu ceva nou pentru inceput, lucru care mi-a scapat nepermis de usor in avantul meu de neoprit. Asa ca probabil o sa astept ceva convenabil la second hand si aia o sa fie.

 

Cat despre partea cealalta (un pic OT, dar nu ma pot abtine) ... fratilor, lasati-i naibii pe dusii aia care se holbeaza la tatuajele voastre cu ochii cat cepele, ca nu merita sa le acordati nici o atentie. Sunt inferiori. Atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E chestie de "public image"! E chestie de de convenienţe sociale.... :angry: eşti de acord cu mine că e musai să te duci în vizită la şefu' cu trandafiri :) pentru nevastă, deşi ştii că un buchet de "...da ţigăncii" încarcă chakra sexuală :angry: !

Aşteaptă şi tu vremurile bune pentru găuri în urechi şi biluţe-n limbă la ghişeu :angry: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numele thread-ului e misleading rau de tot ... asta nu e introducere in forum, e introducere pentru incepatori eventual :) Eu am intrat din greseala pe topic, era sa-l ratez si ar fi fost pacat.

 

nflt, ai dreptate in mare dar nu ma apuc sa detaliez aici ca iesim rau din topic si n-are rost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raul ai foarte multa dreptate ,,, dar si io sunt in categoria amintita de tine.

 

Am dat ultimul meu ban pe motor si scoala. De abia am avut un milion sa iau o casca full din targ.

 

Nu mai am bani de geaca sau alte accesorii obligatorii.

 

Dar ma consolez cu ideea ca nu am motor de viteza si trebuie sa fiu intr-o costumatie adecvata locului meu de munca (am munca de birou si nu pot sa ma duc in cizme moto si pantaloni de piele).

te inseli. am un prieten motociclist care lucra la administratia financiara si se ducea cu motoru la munca(kawa 550gt) si cand statea la birou pantalonii si cizmele nu i se vedeau, sau poti sa-ti iei pantalonii intr-o plasa sau in top-case(daca ai)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 4 months later...

Chiar daca raspunsul meu vine prea tirziu, in armata (cind am facut eu armata) erau vestiare unde te puteai schimba linistit. Numai ca toate cadrele veneau cu autobuzul, era mult mai convenabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Mentalitatile inca o sa mai persiste mult timp de acum incolo...la fel ca la motociclisti, unii considera ca Haina il face pe om si nu invers! :wave:

 

In ceea ce priveste echipamentul, eu am un ghiozdan in care am cizme si manuri (avand in vedere ca geaca o am pe mine si casca in mana);

 

Modelele respective sunt bune ptr incepatori, dar ar fi excelent daca dealerii ar sfatuii clientii (care sunt incepatori) sa isi cumpere modele pe masura experientei, ci nu cele mai noi si mai scumpe modele :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator koma
Mentalitatile inca o sa mai persiste mult timp de acum incolo...la fel ca la motociclisti, unii considera ca Haina il face pe om si nu invers! :birthday:

179919[/snapback]

 

Ai foarte mare dreptate la faza asta... plus k daca te mai si vede omu cu un tatuaj sau cu un cercel cine stie ce zice de tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
cam ce motocicleta de categorie a1 sugerati pt un incepator???

230420[/snapback]

 

Vezi p-aici, modelele de 125: /index.php?showtopic=21847

 

De asemenea, in intreaga sectiune de "Incepatori" se gasesc mai multe topicuri cu tema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

 

Inca un punct pe care vreau sa il stresez este importantza echipamentului adegvat.

Prea multzi dau ultimul ban pe motorul viselor lor si apoi il conduc in tricou si tenesi pt ca nu au avut bani sa mai cumpere si echipament

 

 

De acord cu voi dar,

daca nu mai ai bani de pantaloni de piele cu protectii si cizme adecvate asta nu te impiedica totusi sa ai o farama de responsabilitate. Adica e ok, nu ai bani de ceva special, dar poti sa umblii in bocanci in loc de papuci ca nu e chiar asa greu. Iar in loc de pantaloni scurti poti pune o pereche de jeans.

Deci chiar in lipsa banilor de echipament pantalonii scuri + papucii de spuma sunt dovada de inconstienta nu de lipsa de bani.

Oricum pana la urma fiecare trebuie sa-si pazeasca singur pielea.

Parerea mea :lol:

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa spun ca si eu sunt "incepator". desi am A-ul de 20 de ani nu am mai calarit de vreo 16 de cind mi-au furat si ultima paraitoare (am avut 3).

 

Vreau sa-mi iau un GEELY JL150T2. Ce parere aveti?

 

Credeti ca gasesc ceva echivalent SH?

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Raul ai foarte multa dreptate ,,, dar si io sunt in categoria amintita de tine.

 

Am dat ultimul meu ban pe motor si scoala. De abia am avut un milion sa iau o casca full din targ.

 

Nu mai am bani de geaca sau alte accesorii obligatorii.

 

Dar ma consolez cu ideea ca nu am motor de viteza si trebuie sa fiu intr-o costumatie adecvata locului meu de munca (am munca de birou si nu pot sa ma duc in cizme moto si pantaloni de piele).

 

 

culmea e ca shi eu am munca de birou...daca vrei honda in leasing de la mine o iei.... :peace:

 

insa pot sa vin in pantaloni de piele shi tricouri din alea "rock frate" shi cizme de motor....:D

 

btw....daca iti dau aia poza de pe dn1 cu deshtiu` sa o pui aici....tare ash vrea sa vad ce se intelege din ea... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Salutare,

 

Am sa pun si eu cateva intebari, si sper, va rog, si la raspunsuri daca se poate.

 

Sper sa imi iau si eu permisul vara asta si sper sa gasesc si un motor, dar... exista si dar; ma gandesc la o japoneza cu care banuiesc ca nu as avea multe probleme de ordin tehnic.

 

Bineinteles ca nu m-ar deranja nici o comunista, dar dupa cate am citit pe forum, trebuie sa stai cu surubelnita pe ele (ceea ce imi place sa fac) dar unde se mai gasesc piese? ca de fabricat piese nu vad cum sa o fac.

 

Daca imi puteti da sugestii, mai ales la partea cu comunistele, v-as fi recunoscator, ca acuma sunt in ceata cu ce este mai bun pentru inceput.

 

Mersi anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...