Sari la conținut

Postări Recomandate

... din cate observ nu exista asa un club sau vreo mentionare de motorul acesta, as fi foarte incantat sa mai cunosc detinatori si sa schimbam experiente despre verzaciunile noastre.

 

 

 

incep prezentarile cu mine: ma numesc emy sunt din jud suceava orasul radauti, detin de 1 an kawasaki KLR modelul 2003 sunt foarte bucuros de ea.... e combinatia perfecta dual sport. 11.000 de km la bord , planuiesc cateva mici modificari dar .... cu bugetul stam mai in gaura asa ca le amanam!

 

 

aici in oras suntem 2 :burnout: mai e un prieten cu un KLR mai vechi si mai plasticat ...

 

 

daca mai sunt detinatori ii rog sa posteze aici si sa mai facem schimburi de experiente.

 

 

 

o poza cu verzaciunea! ;)

post-27275-1234517653_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 6 months later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...

salutare am achizitionat de curand un KLX 650c 1993 si am si eu o intrebare pt cei ce au pe motoarele lor carburatorul keihin cvk40, la cate ture se regleaza surubul de amestec, am gasit pe ceva site-uri cu klr (despre klx nu prea gasesc multe detalii si in manual nu scrie) ca s-ar regla undeva la 2 ture jumate, al meu l-am gasit undeva la 1.75. Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare am achizitionat de curand un KLX 650c 1993 si am si eu o intrebare pt cei ce au pe motoarele lor carburatorul keihin cvk40, la cate ture se regleaza surubul de amestec, am gasit pe ceva site-uri cu klr (despre klx nu prea gasesc multe detalii si in manual nu scrie) ca s-ar regla undeva la 2 ture jumate, al meu l-am gasit undeva la 1.75. Multumesc anticipat!

 

sa ai noroc de el , e un motor foarte bun. am avut si eu unul si mi-a placut . din cate tin minte surubul de aer (acela de sub carburator , aprope de admisie ) se regleaza la 2 ture jumate, in manual ar trebui sa apara. am sa caut manualul si ti-l trimit daca vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
sa ai noroc de el , e un motor foarte bun. am avut si eu unul si mi-a placut . din cate tin minte surubul de aer (acela de sub carburator , aprope de admisie ) se regleaza la 2 ture jumate, in manual ar trebui sa apara. am sa caut manualul si ti-l trimit daca vrei.

 

 

am manualul si nu apare nimic, am reglat intretimp la 2 ture jumate si merge ok, cam asa stiam si eu dar vroiam sa ma asigur ca sa nu fac operatiunea asta de mai multe ori.

Mesaj completat

Are cineva idee unde gasesc pastile de supape pt Klx 650 c 1993???

Mesaj completat

bah da ce gunoi de forum.............!

 

Are cineva idee unde gasesc pastile de supape pt Klx 650 c 1993???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aici gasesti pastile http://www.romimoto-piese.ro/category/10400000000/vehicle/18632

dar poti sa mergi la un atelier de rectificat supape , iar acolo pot sa iti slefuiasca pastilele la dimensiunea dorita .

bafta !

 

 

multumesc pt link! asa cu slefuitul ma descurc doar ca n-am chef de surprize, in manual scrie sa nu le rectifici ca se sparg (nu stiu daca e treaba pur comerciala sau chiar e un risc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu patesc nimic de la slefuit .pune niste poze cu motorul , sunt curios de oferta .

 

 

am sa pun cat de repede pot!

 

nu patesc nimic de la slefuit .pune niste poze cu motorul , sunt curios de oferta .

 

 

 

poze n-am apucat sa-i fac da oricum nu-l mai dau ca e prea misto motorul, in legatura cu slefuitul, din cate stiu eu pastilele is tratate pe suprafata nu in profunzime prin slefuire distrugi stratul de cementare (sau ce tratament o avea) si distrugi pastila. Am gasit pareri pro si contra slefuitului pe site-uri de "dincolo" ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Si eu am un KLR 650 din '92, varianta Tengai. Il am de 3 ani si din martoaga l-am readus la stadiul de armasar :) ( distributie,supape, segmentat,telescop din 2001,upgrade la cadrul spate, si bineinteles toate consumabilele la zi) ma duce la munte si la mare dar de evitat autostrazile :)

Mai sunt inca vreo 3 ca al meu in Cluj,si sigur un KLR650 clasic.

Motorul asta e ideal pt mine. Face de toate si fara emotii. Se repara usor (cel puti pt mine e Lego)

Resurse BOGATE www.KLR650.net

 

Ma bucur ca cineva mi-a luat-o inainte si a facut un topic dedicat pt motorul asta. Il merita din plin.

Sunt f multe de zis despre el, asa ca daca aveti intrebari, dati-i drumul ;)

 

Marius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa pun cat de repede pot!

 

 

 

 

 

poze n-am apucat sa-i fac da oricum nu-l mai dau ca e prea misto motorul, in legatura cu slefuitul, din cate stiu eu pastilele is tratate pe suprafata nu in profunzime prin slefuire distrugi stratul de cementare (sau ce tratament o avea) si distrugi pastila. Am gasit pareri pro si contra slefuitului pe site-uri de "dincolo" ...

 

am o mica problema, azi m-am apucat sa fac schimbul de ulei la klx si am constatat ca nu exista tubul metalic ce trecea prin filtru (cel prin care trece ulei) filtrul era bagat doar in motor si lasat asa, cum fac rost de bucata aia de teava? sau macar de niste poze cu masuratori sa fac una la strung?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aici un link http://www.cmsnl.com/kawasaki-1993-c1-klx650_model12461/partslist/E1710.html

http://www.bikebandit.com/houseofmotorcycles/1993-kawasaki-klx650-klx650c1l-ca/o/m3741#sch57341

dar nu stiu cine aduce de pe aceste site-uri , sau incearca la userul @rogerxtreme34

/index.php?/topic/661929-dezmembrari-motociclete-endurocross/

poate are vreun motor de klx de dezmembrat .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

uite aici un link http://www.cmsnl.com/kawasaki-1993-c1-klx650_model12461/partslist/E1710.html

http://www.bikebandit.com/houseofmotorcycles/1993-kawasaki-klx650-klx650c1l-ca/o/m3741#sch57341

dar nu stiu cine aduce de pe aceste site-uri , sau incearca la userul @rogerxtreme34

/index.php?/topic/661929-dezmembrari-motociclete-endurocross/

poate are vreun motor de klx de dezmembrat .

 

 

mersi am facut masuratorile si intretimp am si facut una la strung (ce bine e sa ai colegi strungari) :D

 

alta problema (se pare ca se tin lant)..unde gasesc cablu de ambreiaj pt KLX650 ca al meu s-a dus? Sau cum il fac? Cablu simplu se mai gaseste dar poate imi dati o idee cum prind piesa de jos de el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aici este ceva cablu de ambreiaj http://www.romimoto-piese.ro/search/kit%20reparatie/article/91903

sau un kit de reparatie http://www.romimoto-piese.ro/search/kit%20reparatie/article/91852

si mie mi s-a rupt cablul de ambreiaj si am luat cel mai gros cablu de frana de bicicleta ( sau gasesti cabluri la magazinele de piese auto, dacia ) , am masurat cat am nevoie, am cositorit zona unde urma sa fie taiat cablul ( ca sa nu se desfaca firele ) si am pus un capat dinala pe el ( e un butuc dinala mic prin care trece cablul si are un surubel care il strange , gasesti pe la magazinele de piese auto .

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aici este ceva cablu de ambreiaj http://www.romimoto-piese.ro/search/kit%20reparatie/article/91903

sau un kit de reparatie http://www.romimoto-piese.ro/search/kit%20reparatie/article/91852

si mie mi s-a rupt cablul de ambreiaj si am luat cel mai gros cablu de frana de bicicleta ( sau gasesti cabluri la magazinele de piese auto, dacia ) , am masurat cat am nevoie, am cositorit zona unde urma sa fie taiat cablul ( ca sa nu se desfaca firele ) si am pus un capat dinala pe el ( e un butuc dinala mic prin care trece cablul si are un surubel care il strange , gasesti pe la magazinele de piese auto .

bafta

 

 

mersi inca o data! la ceva asemanator m-am gandit si eu, ideea e ca nu prea am incredere ca tin chestile alea ce se strang pe cablu :D, o sa incerc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare,

 

Din cauza unui mic incident din weekend a trebuit sa-mi cumpar o baterie la marea repezeala.

bateria nu se potriveste cu lacasul motocicletei mele

din ce am gasit deocamdata pe net se potriveste la Super tenere 750,Africa Twin, KLR 650, GSXR750

codul este acesta: YG14L-A2 este pe gel

Marca este PowerRoad

a costat 175 se da cu 150

are 3 ore de functionare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salutare

 

de curand mi-am luat si eu un kawasaki kl650 tengai din 89 si pana aacuma pot sa zic ca sunt foarte multumit de el doar ca are o sigura problema telescopul spate este foatre moale si nu stiu unde as putea sa imi gasesc sa il schimb sau daca stie careva daca se potriveste de la klr650

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...