Jump to content

Photo

FREE TALK (Discuta Liber)

• Please log in to reply
1165 replies to this topic

#1 Deus`Absconditus

Deus`Absconditus

The`MottoRocker`s

• Membru
  • Pip
  • 278 posts
  • Interests:Dream what you want to dream,

Go where you want to go,

Be what you want to be,

You have only one life ...

Wild & Free !!!
  • Moto: Honda VTX 1300
  • Numar: HD 69 DNN
  • Club: Road Patrol

Posted 01 February 2009 - 04:55 PM

FREE TALK (Discuta Liber) ...
Un Topic, Un Forum Centralizator care poate fi util si folositor Comunitatii Motociclistilor din raza Judetului Hunedoara sau al altor regiuni sau comunitati regionale si care poate sa simplifice prin :
Discutii Libere :
(despre orice se doreste , nelamuriri , off-uri`personale , doleantze , probleme si exercitii, despre aspectele cu si pe 2 roti si nu numai )
Dialoguri :
( purtarea si antrenarea in dialoguri pe diferite teme si probleme cu unul sau mai multi membrii ai forumului , sub aspect pozitiv si constructiv )
Intrebari :
( cu privire poate la documentatie , acte , formalitati sau eventual chiar prin postarea in formaturi diferite ex: JPEG , TIff a diferitelor documente )
Anunturi :
( de ultima ora cu si despre motoare, motociclisti si nu numai, intruniri moto, evenimente culturale, sportive sau artistice in HD si in alte regiuni )
Reactualizari :
( cu privire la o data sau un eveniment , posibile schimbari survenite pe parcurs , modificari , reactualizari etc )
Poze si Fotografii :
( centralizator de atasare a fotografiilor pe diferite teme cu aspect informational , moto , locuri , calatorii , personale etc )
Off Topic :
( celor care din diferite motive, doresc sa posteze ceva si nu gasesc tocmai topicul potrivit , atasare nepotrivita in raport cu natura anuntului )

Nota :
Acest Topic sper sa simplifice si in acelasi timp sa ajute pe toti cei care cauta , care intreaba , care sunt suparati sau din contra , care vrea sa ajute prin informatie , purtarea si antrenarea in diferite discutii si pe diferite teme a unor probleme care apar si care le pot intampina , fiind in acelasi timp si la curent cu ce se intampla pe raza Judetului Hunedoara si in alte regiuni , Anunturi funny sau de ultima ora , Off-urile Motociclistiilor sau Problemele care le intampina acestia ... Deci pe scurt ca si o definitie, un fel de Google al Motociclistiilor sau un fel de Mirc Moto de unde acestia pe cat posibil sa-si adune sau sa ajute, sau sa se razbune prin dialog constructiv ferindu-i astfel pe ceilalti prin anunturi si reactualizari de diferite probleme ...
:laugh:

Edited by Deus`Absconditus, 01 February 2009 - 05:04 PM.

#2 bogdy_hd

bogdy_hd

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 299 posts
  • Numar: -
  • Club: -

Posted 01 February 2009 - 05:04 PM

oooo! foarte bine cretule. un topic foarte bun.
am si eu un anunt de facut :wink:
Un concert despre care am auzit si care suna tentant :lol:

15.02(feb).2009 - Trooper / Deva, John's pub :laugh: :laugh:

Born to be wild!

Aberațiile mele, adică mai pe românește blogul meu http://bogdyxx.blogspot.com/

Nothing in this world that's worth having comes easy...

#3 Deus`Absconditus

Deus`Absconditus

The`MottoRocker`s

• Membru
  • Pip
  • 278 posts

Go where you want to go,

Be what you want to be,

Wild & Free !!!

Posted 01 February 2009 - 05:43 PM

ROCK BLUES JAZZ Deva va invita miercuri, 04.02.09, la un show live cu trupa ULTRAWURSCHT (fast grindcore / hardcore - Austria / Germania) http://www.myspace.com/ultrawurscht http://www.myspace.com/ultrawurscht http://www.myspace.com/ultrawurscht

Edited by Deus`Absconditus, 01 February 2009 - 05:45 PM.

#4 calutz

calutz

calut iubitor de cai putere

• Super Membru
  • PipPip
  • 880 posts
  • Moto: suzuki intruder,ktm450
  • Numar: hd 81 cal

Posted 02 February 2009 - 07:22 PM

ce vreau eu sa spun ca nu se mai poarta obiceul de a vinde piese sau accesorii second pe la intruniri acum cativa ani buni gaseai de toate chiar si cauciucuri toate marimile si preturi f.bune iti permiteai sa faci prostii cu ele sa pleci linistit acasa,mam uitat pe bike shop istia au inebunit de tot au niste scoruri la piese si la haine de te sperii si pe deasupra zic ca si sunt noi,pai noi fratilor sunt cand le iei din magazin si odata cumparate scade pretul la ele nu le mai poti da la pretul ala doar daca iti gasesti fraieru..............rusine ar trebui sa ne ajutam intre noi nu sa rupem pielea de pe noi sasa uni mananca toata ziua cornuri cu iaurt dupa ce sia luat o amarata de motocicleta
daca vrei cu adevarat poti......
.....daca vrei sa ai mai mult decat poti,poti pierde tot.....
MOTOCICLISTII EXISTA IN TRAFIC CHIAR SI PE TROTUAR...
tatuaje la preturi mici cu aparatura profesionala si sterila chiar si la domiciliul clientului.0721656301,ioocalut@yahoo.com

#5 bogdy_hd

bogdy_hd

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 299 posts

Posted 03 February 2009 - 09:18 PM

Vand chitara electrica :blink: marca Encore(Copie Fender) in stare excelenta.
Chitara este neagra, are 3 doze cu 5 pozitii, 2 butoane pt TON, mufa jack mare.
La chitara mai ofer si husa textila neagra pt transportat chitara si un cablu planet waves+adaptor jack mare-jack mic.
Am cantat destul de putin la chitara, prin calculator/combina pt ca nu am amplificator si am tinut-o numai in husa, departe de praf.

Motivul pt care o vand este ca vreau motor :blink:

Pretul este de 450Ron sau mai mult daca oferiti voi mai mult :D
Accept si schimburi cu motor(NU SCUTER!) :)
:crack:

Born to be wild!

#6 ACHIMOTO

ACHIMOTO

Romanian Adventure Rider

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,252 posts
  • Club: FREE BIKERS - Hunedoara

Posted 03 February 2009 - 09:29 PM

Bogdi , daca vinzi chitara , mai pui ceva si stiu eu un minsk , este numai bun pt inceput , eu am facut o tara intreaga cu minsku , am fost la o gramada de intruniri , si chiar pot sa spun ca am avut 12 bucati , asa ca te pot ajuta in orice la el , are un consum foarte mic 2 % , merge cam cu 110 km/h , si daca vi sa ii facem pinioanele de la cutia de viteze ( boala lor ) , si ii dai ulei 2T de calitate nu te va lasa niciodata ---- HAI SA AUZIM DE BINE !!!

RESPECT

Edited by ACHIMOTO, 03 February 2009 - 09:30 PM.

Dezmembrez Yamaha XTZ 660 Tenere 3yf 

http://www.motocicli...re-xtz-660-3yf/

WWW.ACHIMOTO.RO .......Cea mai larga gama de PIESE MOTO din Romania .
WWW.BRODEZ.RO ......... BRODERIE , patchuri moto , broderie digitizata , personalizari .
----- Tel : 0728290701 --- e-mail : comenzi@achimoto.ro - achimoto_ro@yahoo.com - office@brodez.ro

Nu va vom uita niciodata prieteni dragi :  NICK Lombardia , Geani , 

#7 yedutz

yedutz

born 2 ride&ride 2 live

• Super Membru
  • PipPip
  • 999 posts
  • Interests:2 ROTI,cunicultura,old music...
  • Moto: kawasaki ninja zx-6r
  • Numar: hd-o7-SIJ
  • Club: FREE BIKERS Hunedoara

Posted 03 February 2009 - 10:58 PM

Mai fratilor,am si eu o intrebare:-unde se mai poate face inspectia tehnica la motor in afara de RAR?....am pe spate cauciuc de 180/55/17R,iar in talon e trecut 170/60/17R..oare comenteaza ceva cu privire la aceasta cauza?....nu prea ma trage firea sa-l schimb doar pentru inspectie..tot pe 180 ramane...

RESPECT :crack:
only god can judge me

Odihneste-te in Pace,prieten drag Nick ''Lombardia'' Posted Image

#8 bogdy_hd

bogdy_hd

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 299 posts

Posted 03 February 2009 - 11:44 PM

M-am intors si cu ceva poze facute la 20 de minute dupa achizitionare. Si acum arata identic.

IMG_2132__Medium_.jpg Husa are si bretele pentru a fi dusa in spate, pe langa manerul lateral.

IMG_2135__Medium_.jpg

IMG_2136__Medium_.jpg

IMG_2139__Medium_.jpg

Imi cer scuze daca incarc forumul dar sper sa-mi iau o data motor :crack:

Born to be wild!

#9 MirceaB

MirceaB

ciocoflender-incepator

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,675 posts
  • Moto: Aprilia Caponord
  • Numar: HD11ETV
  • Club: Corvin Riders

Posted 04 February 2009 - 09:10 AM

Mai fratilor,am si eu o intrebare:-unde se mai poate face inspectia tehnica la motor in afara de RAR?....am pe spate cauciuc de 180/55/17R,iar in talon e trecut 170/60/17R..oare comenteaza ceva cu privire la aceasta cauza?....nu prea ma trage firea sa-l schimb doar pentru inspectie..tot pe 180 ramane...

te pot ajuta eu la Deva cu inspectia tehnica. la RAR, dar se rezolva daca asta-i singura mare problema (cauciucul)

SONORIZARI PENTRU NUNTI SI ALTE EVENIMENTE DIN VIATA TA !
ASIGURARI RCA,CASCO, DE CALATORIE IN STRAINATATE,LOCUINTE,BUNURI... INFO LA 0744-529189

DEVA, CLADIRE IPH, ETAJ 2, CAMERA 210.

#10 ACHIMOTO

ACHIMOTO

Romanian Adventure Rider

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,252 posts

Posted 04 February 2009 - 09:29 AM

Domnul Lucii , ca sa nu mai pui intrebari de genu , CAND AI NEVOIE DE CEVA PT MOTOCICLETA , poti apela oricand la mine , te ajut in domeniu cu orice pot .
Si de aceasta data te pot ajuta , dai un telefon inainte , fac progamare (chiar si in aceeasi zi ) , si vi cu motoru si ii facem ITP .

Sa auzim de bine !!! - azi chiar e miercuri ??? - Sa ne auzim deseara la o Tequila - Bere Neagra - Wiski !!!

RESPECT

WWW.BRODEZ.RO ......... BRODERIE , patchuri moto , broderie digitizata , personalizari .
----- Tel : 0728290701 --- e-mail : comenzi@achimoto.ro - achimoto_ro@yahoo.com - office@brodez.ro

#11 Deus`Absconditus

Deus`Absconditus

The`MottoRocker`s

• Membru
  • Pip
  • 278 posts

Go where you want to go,

Be what you want to be,

Wild & Free !!!

Posted 04 February 2009 - 10:37 AM

Modificari in examenul de obtinere a permisului categoria A

(evenimente, examen moto, categoria a, permis, modificari)

Examenul pentru carnet categoria A va cuprinde, in plus, evitarea unor obstacole si o franare de urgenta, cu ambele frane, de la o viteza de peste 50 km/h.

Proba practica pentru obtinerea permisului pentru motociclete a primit ieri imbunatiri printr-un ordin al ministrului Internelor.

Aceasta se va da tot in poligon, iar traseul este acelasi: impinsul motocicletei, jaloane, opturi, mana stanga intinsa (pentru 50 de metri) si urcarea pe cric.

Noua lege vine insa cu directive pentru politistii examinatori. Ei vor fi obligati sa se uite daca aspirantul la statutul de motociclist a venit imbracat in echipament sau daca si-a verificat (sumar) starea tehnica a motocicletei inainte sa plece in cursa pentru carnet.

Mai precis, potrivit actului normativ, candidatii ar trebui sa vina in echipament de protectie: manusi, cizme, imbracaminte si casca de protectie.

Apoi, acestia trebuie sa “verifice sumar starea pneurilor, a franelor, directiei, comutatorului de oprire in caz de urgente (in cazul in care exista), a lanturilor (probabil si pe cel de distributie - n.r.), uleiului de motor, lichidului de racire, luminilor, dispozitivelor reflectorizante si a dispozitivului de avertizare sonora”, spune noua lege.

In plus, apar manevre noi despre care ordinul nu spune cum vor fi organizate.

Actul il pune pe examinator sa observe “executarea a cel putin doua manevre cu viteza mare, dintre care una in viteza a doua sau a treia, de cel putin 30 km/h si (!) o manevra de evitare a unui obstacol la o viteza minima de 50 km/h

Sursa: Cotidianul --> http://www.9am.ro/st...in-poligon.html

Attached Thumbnails

• Examen_Moto.jpg

#12 yedutz

yedutz

born 2 ride&ride 2 live

• Super Membru
  • PipPip
  • 999 posts

Posted 04 February 2009 - 05:23 PM

Domnul Lucii , ca sa nu mai pui intrebari de genu , CAND AI NEVOIE DE CEVA PT MOTOCICLETA , poti apela oricand la mine , te ajut in domeniu cu orice pot .
Si de aceasta data te pot ajuta , dai un telefon inainte , fac progamare (chiar si in aceeasi zi ) , si vi cu motoru si ii facem ITP .

Sa auzim de bine !!! - azi chiar e miercuri ??? - Sa ne auzim deseara la o Tequila - Bere Neagra - Wiski !!!

RESPECT

Mare domn...da astazi e miercuri :crack: ..ne vedem mai tarziu..

RESPECT :blink:

Modificari in examenul de obtinere a permisului categoria A

(evenimente, examen moto, categoria a, permis, modificari)

Examenul pentru carnet categoria A va cuprinde, in plus, evitarea unor obstacole si o franare de urgenta, cu ambele frane, de la o viteza de peste 50 km/h.

Proba practica pentru obtinerea permisului pentru motociclete a primit ieri imbunatiri printr-un ordin al ministrului Internelor.

Aceasta se va da tot in poligon, iar traseul este acelasi: impinsul motocicletei, jaloane, opturi, mana stanga intinsa (pentru 50 de metri) si urcarea pe cric.

Noua lege vine insa cu directive pentru politistii examinatori. Ei vor fi obligati sa se uite daca aspirantul la statutul de motociclist a venit imbracat in echipament sau daca si-a verificat (sumar) starea tehnica a motocicletei inainte sa plece in cursa pentru carnet.

Mai precis, potrivit actului normativ, candidatii ar trebui sa vina in echipament de protectie: manusi, cizme, imbracaminte si casca de protectie.

Apoi, acestia trebuie sa “verifice sumar starea pneurilor, a franelor, directiei, comutatorului de oprire in caz de urgente (in cazul in care exista), a lanturilor (probabil si pe cel de distributie - n.r.), uleiului de motor, lichidului de racire, luminilor, dispozitivelor reflectorizante si a dispozitivului de avertizare sonora”, spune noua lege.

In plus, apar manevre noi despre care ordinul nu spune cum vor fi organizate.

Actul il pune pe examinator sa observe “executarea a cel putin doua manevre cu viteza mare, dintre care una in viteza a doua sau a treia, de cel putin 30 km/h si (!) o manevra de evitare a unui obstacol la o viteza minima de 50 km/h

Sursa: Cotidianul --> http://www.9am.ro/st...in-poligon.html

Sunt de acord cu unele modificari.Nu inteleg de ce nu se scoate mersu cu mana stanga..pai mai fratilor,mai exista motociclete fara semnalizari? :) si dak ai probleme cu semnalizarile din partea drapta cum indici schimbarea directiei de mers la dreapta?..cu stanga data peste cap?..o tampenie..
Nu sunt de acord nici cu verificarea sumara a motocicletei...ce instructor isi aduce motoru in poligon,necorespunzator din punct de vedere tehnic?...si pt ce sa o verifici k oricum nu o sa mergi cu ea kilometri intregi..maxim 20 min si asta in poligon iar dak esti admis iesi putin cu politistu in spate prin oras.Aici alta problema..garcea,in loc sa te ajute mai mult te incurca..am patit eu pe propria piele..se misca incontinu in spatele meu incercand sa ma faca sa-mi pierd echilibru..Nici nu stiu!..acu tot asa,iese politistu cu tine prin oras?
Asta este fratilor!!..Traim in Romania!! :D

RESPECT :blink:
only god can judge me

#13 bogdy_hd

bogdy_hd

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 299 posts

Posted 04 February 2009 - 05:49 PM

ultima oara cand am fost la sc de soferi, prin oct, instructorul mi-a zis ca e doar poligonul si atat. e foarte usor de facut poligonul si uneori garcea nici macar nu se uita ce faci tu pe acolo... in fine, asta-i alta poveste :blink:
si la ce poligon e la noi in oras nu stiu unde ai loc sa prinzi cel putin 50km/h :crack:
o sa vad eu in primavara, cand se incalzeste si "se deschide sezonul" cum e treaba ca tre' sa-mi iau permisul.

Born to be wild!

#14 yedutz

yedutz

born 2 ride&ride 2 live

• Super Membru
  • PipPip
  • 999 posts

Posted 05 February 2009 - 12:29 AM

ultima oara cand am fost la sc de soferi, prin oct, instructorul mi-a zis ca e doar poligonul si atat. e foarte usor de facut poligonul si uneori garcea nici macar nu se uita ce faci tu pe acolo... in fine, asta-i alta poveste :blink:
si la ce poligon e la noi in oras nu stiu unde ai loc sa prinzi cel putin 50km/h :blink:
o sa vad eu in primavara, cand se incalzeste si "se deschide sezonul" cum e treaba ca tre' sa-mi iau permisul.

Multa bafta.. :crack:
only god can judge me

#15 Deus`Absconditus

Deus`Absconditus

The`MottoRocker`s

• Membru
  • Pip
  • 278 posts

Go where you want to go,

Be what you want to be,

Wild & Free !!!

Posted 05 February 2009 - 07:11 PM

Cel mai ieftin RCA ( Comparator Optiuni de Calculare Asigurari RCA ) Cel mai ieftin RCA ( Comparator Optiuni de Calculare Asigurari RCA )
http://www.rca-ieftin.ro/compara.php http://www.rca-ieftin.ro/compara.php http://www.rca-ieftin.ro/compara.php http://www.rca-ieftin.ro/compara.php http://www.rca-ieftin.ro/compara.php

P.S. In curand ma voi ocupa eu personal de acest aspect si anume ca voi putea intocmi personal polite RCA astfel incat domeniul meu de activitate imi permite acest lucru deoarece imi desfasor activitatea in domeniul vanzarilor auto si inchei polite RCA cu mai multi parteneri de asigurari fiind astfel la curent cu cele mai rentabile si avantajoase preturi de pe piata si in acest sens voi incerca sa facilitez acest aspect prin oferta, pentru noi MOTOCICLISTII ...

Edited by Deus`Absconditus, 05 February 2009 - 07:21 PM.

#16 calinmoto

calinmoto

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 678 posts
  • Interests:calatoriile cu motocicleta si muntele
  • Moto: Honda transalp
  • Club: nici unul

Posted 05 February 2009 - 07:29 PM

Asa da acuma vi tu de-acasa Cretule !!!! Frumos baiat are mama !!! :crack: :blink: :blink:

#17 Sylver_dj

Sylver_dj

Kiss Sandor

• Membru
  • Pip
  • 199 posts
  • Interests:Travel
  • Moto: Yamaha Majesty 180
  • Numar: ERB

Posted 05 February 2009 - 07:57 PM

Suna bine modificarile acestea pentru ca cineva care vrea sa se dea pe doua roti trebuie sa stie mai multe devat exista in examenul din prezent dar hai sa ne trezim la realitate...Traim in romania si asa cum a fost pana acum o sa vina politistii o sa vb intre ei se uit la dosarul acela, rad intre ei si mai arunca cu privirea si catre poligon....si te duci la el sa iti iei buletinul si gata...In romania o sa ramana totul cum este... ca asa ii...ca si ieri cand era sa ma calce in sens giratoriu masina de gunoi...ca noh eu pe doua roti tre sa franez in sens ca sa ii dau eu lui prioritate ca ii de 100 de ori mai mare ca mine...Dupa cum mi-ai trimis chiar tu...

http://www.youtube.c...eurl=http://mar

#18 Deus`Absconditus

Deus`Absconditus

The`MottoRocker`s

• Membru
  • Pip
  • 278 posts

Go where you want to go,

Be what you want to be,

Wild & Free !!!

Posted 06 February 2009 - 09:22 AM

Asociatia Culturala Z.A.M. Hunedoara va invita Vineri, 6 februarie, orele 18:00, la Club Retro - proiectie film Zeitgeist
-intrarea libera-
http://www.youtube.c...h?v=0kHhc67GopM http://www.youtube.c...h?v=0kHhc67GopM http://www.youtube.c...h?v=0kHhc67GopM

Edited by Deus`Absconditus, 06 February 2009 - 09:25 AM.

#19 bogdy_hd

bogdy_hd

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 299 posts

Posted 06 February 2009 - 11:26 AM

Bai cretule tu acum ii faci concurenta la marius si la seara irish pe care o organizeaza? Pai asta-i treaba mai cretule mai? :lol: Oricum multumim ca ne tii informati :scratch:

Born to be wild!

#20 ACHIMOTO

ACHIMOTO

Romanian Adventure Rider

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,252 posts

Posted 06 February 2009 - 06:58 PM

Bai cretule tu acum ii faci concurenta la marius si la seara irish pe care o organizeaza? Pai asta-i treaba mai cretule mai? :lol: Oricum multumim ca ne tii informati :scratch:

Bogdi stai linistit ca e loc pt toata lumea , eu nici nu m-am gandit la concurent si nici cretu nu cred ca s-a gandit la asa ceva .
E loc pt toata lumea pe piata si sunt oameni destui pt orice eveniment .
VA ASTEPT ASTA SEARA LA SEARA IRLANDEZA !!! TOTUL SE INTAMPLA LA FREE BIKERS CAFFE - HUNEDOARA !!!

RESPECT

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status