Jump to content

Photo

Transalpina in iulie-august 2009

• Please log in to reply
76 replies to this topic

#61 luck

luck

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 105 posts
  • Moto: Transalp 600V/1998

Posted 09 August 2009 - 10:14 PM

Asa arata Transalpina, duminica 2 august: http://picasaweb.goo...su/Transalpina#

Este o excursie de toata frumusetea ! Peisajele sunt impresionante si in aceeasi masura intimidante. La un moment dat am crezut ca o sa ne ia vreo viitura, ca in cele din urma sa apara soarele ! Adrenalina la maxim !
PS: cine zice ca a facut transalpina cu vitezana ori a mers pe alte drumuri, ori a fost foarte norocos ca a ajuns intreg la destinatie.

#62 cornelijus

cornelijus

incepataur

• Membru
  • Pip
  • 73 posts
  • Moto: transalp
  • Numar: b 16 nsk
  • Club: nsk riders

Posted 10 August 2009 - 08:13 AM

Salutare, stie cineva (dintre cei care au fost de curand) daca se poate traversa Transalpina de la Novaci spre Sebes cu masina (logan sa zicem)?
Multumesc.

#63 FlorinSg

FlorinSg

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 774 posts
  • Moto: honda ntv 650
  • Numar: br 01 nua
  • Club: On the road to heaven RC

Posted 10 August 2009 - 08:14 AM

am facut si eu transalpina cu o moto de strada honda ntv si cu bagaje si cu pasager.....e frumos dar drumu nu e chiar de speriat....poate pt cei cu masini mici care se intorceau cand vedeau ce e pe acolo.....eu am facut de la obarstie la novaci

Attached Thumbnails

• DSC05039.JPG

Posted Image

#64 THC

THC

omfg, omfg!

• Super Membru
  • PipPip
  • 761 posts
  • Moto: BMW F650 GS
  • Numar: -
  • Club: PLM F/R C

Posted 10 August 2009 - 08:41 AM

Salutare, stie cineva (dintre cei care au fost de curand) daca se poate traversa Transalpina de la Novaci spre Sebes cu masina (logan sa zicem)?
Multumesc.

am fost la sfarsitul lui iunie

Posted Image

a se observa cielo-ul ;)
loganul are garda semnificativ mai mare

Edited by THC, 10 August 2009 - 08:41 AM.

#65 cornelijus

cornelijus

incepataur

• Membru
  • Pip
  • 73 posts
  • Moto: transalp
  • Numar: b 16 nsk
  • Club: nsk riders

Posted 10 August 2009 - 09:12 AM

OK! in cazul asta are cine sa care bagajele - ;) , sa merg si eu linistit.. :)
Merci.

#66 singurelul_GS

singurelul_GS

BMW

• Membru
  • Pip
  • 339 posts
  • Interests:..
  • Moto: BMW R 1200 GS
  • Numar: B32 RPM
  • Club: no club

Posted 20 August 2009 - 08:14 PM

Pana la coada : 1) La cat e plecarea, si de unde??
2)Cazarea la cort ?? sau il tarasc asa ...sa fie ?? (presupun ca nu e ff greu sa gasim pensiuni sau ceva de genul, ca e plin de ele, si nici nu cred te jupoaie pe criza asta.. si merem si noi ca boierii ,,usurei" :laugh: )

#67 andro_cd

andro_cd

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 173 posts
  • Moto: BMW F650

Posted 21 August 2009 - 08:34 AM

eu merg singur si as preferea la cort (+ ca mi s-au cam terminat finantele pe luna asta dupa concediul de la inceputul lunii). Dar in caz ca voi vreti sa stati la pensiune, poate reusesc sa pun si eu cortul pe acolo.

#68 biohazardousguy

biohazardousguy

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 537 posts
  • Moto: Honda XL700VA Transalp
  • Numar: IS-90-CHS
  • Club: ESD Iasi

Posted 21 August 2009 - 09:22 AM

Mircea, eu iau cortul cu mine, si o lista cu camping-uri. Functie de situatia de moment hotaram unde dormim. In general c-am peste tot pe unde e de oprit gasim camping-uri amenajate, ceea ce e un lucru bun. La costuri mici ai acces la dusuri, bude si ale facilitati.
Plecarea e luni, undeva pe la 10 as spune eu.
Bafta,
MM

Concedii pe 2 roti 2008 / 2009 / 2012 / 2014 / 2016 - Hr-Mne / 2017 - USA

Chernobyl // Auschwitz-Berlin-Terezin // Belzec-Majdanek-Treblinka-Sobibor // Turcia pe fuga

If what you are doing isn't working, don't try harder, try different."

#69 crivat

crivat

Mda...

• Membru
  • Pip
  • 233 posts
  • Interests:Metal, motoare.
  • Moto: KTM 990 Adventure
  • Numar: Foarte frumos!

Posted 21 August 2009 - 11:11 AM

bai, grija in spe Jina, ca eu era sa ma duc in china acolo. cand iesi de pe drumul spre sebes, faci dreapta si mergi inca putin pe asfalt. la nici 1km de intersectie, casca ochii pe un stalp pe care e un indicator albastru mititel care arata stanga" Jina 7 KM". desi nu o sa crezi ca ala e drumul...ala e. asfaltul se duce in fata, dar nu ai treaba acolo. pe asfalt o luasem si eu si am oprit unc arutas care m-a intors. pregateste-te de urcat 6.5 km pe praf/nisip/pietre mari/pietre mici/bolovani, totul cu curbe in ac de par pe und rum foarte distrus. si roaga-te sa nu ploua, ca daca te prinde ploaia acolo cred ca se face un mal de nu iesi nici cu taf-ul :laugh:) si urci de borasti :lol:

de sus, dai in pietris si asfalt perfect, si de acolo prin Jina, tot numai curbe faine. eu am mers pe ruta Jina-Saliste, sunt vreo 3 dealuri de trecut, curbe cacalau, mers pe curba de nivel, sus-jos, tare fain. prin Poiana Sibiului si ce dracu sate ami sunt pe acolo: Gales, Rod, samd.
Daca trece o zi fara sa rad inseamna ca am stat degeaba.

Drum bun, Taz!
Posted Image

#70 singurelul_GS

singurelul_GS

BMW

• Membru
  • Pip
  • 339 posts
  • Interests:..
  • Moto: BMW R 1200 GS
  • Numar: B32 RPM
  • Club: no club

Posted 21 August 2009 - 07:35 PM

Mircea, eu iau cortul cu mine, si o lista cu camping-uri. Functie de situatia de moment hotaram unde dormim. In general c-am peste tot pe unde e de oprit gasim camping-uri amenajate, ceea ce e un lucru bun. La costuri mici ai acces la dusuri, bude si ale facilitati.
Plecarea e luni, undeva pe la 10 as spune eu.
Bafta,
MM

Bun , deci cu cazarea e clar,,iau si cortul cu mine si vedem cum e" adica ,,ramane cum ne-am inteles" :lol: , ora e destul de clara ,, pe la 10 am zis eu" :( , iar locul de intalnire se profileaza din ce in ce mai clar... :lol: , puai fratilor... e vineri !!!! Din cate stiu luni e in 24, CONCRET.
Nu de alta dar eu plec maine(sambata) la o nunta la Sinaia, si vin duminica seara... ar cam trebui sa stiu ceva mai clar...

AAA si inca ceva ... oare cum calculam distractia sa finalizam vinerea viitoare la intrunire la Zalau???? :laugh:

Edited by singurelul_GS, 21 August 2009 - 07:38 PM.

#71 biohazardousguy

biohazardousguy

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 537 posts
  • Moto: Honda XL700VA Transalp
  • Numar: IS-90-CHS
  • Club: ESD Iasi

Posted 22 August 2009 - 01:57 PM

Bun , deci cu cazarea e clar,,iau si cortul cu mine si vedem cum e" adica ,,ramane cum ne-am inteles" :D , ora e destul de clara ,, pe la 10 am zis eu" :D , iar locul de intalnire se profileaza din ce in ce mai clar... :wink: , puai fratilor... e vineri !!!! Din cate stiu luni e in 24, CONCRET.
Nu de alta dar eu plec maine(sambata) la o nunta la Sinaia, si vin duminica seara... ar cam trebui sa stiu ceva mai clar...

AAA si inca ceva ... oare cum calculam distractia sa finalizam vinerea viitoare la intrunire la Zalau???? :makeout:

Mircea, imi pare rau ca nu am fost mai clar, dar ieri inca nu eram 100% sigur cu cazarea, deoarace aveam niste izoprene c-am naspa si simteam toate pietrele in coaste. Astazi dimineata insa am rezolvat, am luat o saltea gonflabila la 50 roni asa ca balanta cazarii se inclina spre cort, cu atat mai mult cu cat si bugetul s-a mai diminuat (criza si la bugetari, ce sa ii faci). Daca ploua insa, tragem la pensiune.
De plecat luni la 10 eu si copilotul vom fi in Petrom Pacurari. Stau pana la si un sfert si dupa plec in directia Bacau - Brasov. Cu andro_cd ne intalnim in Targu Secuiesc. Eu nu merg foarte repede, daca vii mai tarziu nu e bai, sunt sigur ca ne poti ajunge din urma. Numarul meu este 0751894685, daca mai sunt ceva nelamuriri, sau daca se hotaraste cineva pe ultimul moment.
Bafta,
MM
Mesaj completat
Ne-am intors din excursia care a tinut de luni pana sambata si a insemnat 1593 de km parcursi si aproximativ 83 L de benzina consumati. Am dormit in camping-uri, fie cort fie casute si doar o noapte la pensiune ceea ce a redus drastic costurile excursiei. Traseul ales si timpul ne-a permis sa vizitam in ordine Biserica fortificata Harman, Brasovul, cetatea Rasnov, Pestera Muierilor, Pestera Polovragi, Cheile Oltetului, Sibiu, Sovata, Cheile Bicazului. Am ratat Prejmer si niste manastiri, dar abia avem motive sa mai mergem si alta data.
Muntii i-am trecut de 6 ori
1. Pasul Oituz spre Brasov
2. Culoarul Rucar-Bran
3. Transfagarasanul
4. Valea Oltului
5. Transalpina cu punctul cel mai inalt Pasul Urdele
6. Bucin-Gheorgeni-Cheile Bicazului
Despre Transalpina nu pot spune decat ca mi-a placut mult, dar nu a fost asa de greu cum ma asteptam. Copilotul a trebuit sa coboare de vre-o 2 ori, dar puteam trece si cu el in spate. Se lucreaza puternic la drum, si asta a usurat urcusul dar mai ales coborarea. Am parcurs dn67c pe toata lungimea lui, deci dinspre Novaci prin Obarsia Lotrului pana aproape de Sebes. Zona mi-a placut asa ca ma gandesc la anu sa ajung poate din nou, dar prin Brezoi - Voineasa - Vidra, eventual chiar Cheile Lotaritei.
O selectie de poze poate fi vazuta aici:
http://picasaweb.goo...24_transalpina#

Attached Thumbnails

• DSC02529.JPG

Edited by biohazardousguy, 22 August 2009 - 01:58 PM.

Concedii pe 2 roti 2008 / 2009 / 2012 / 2014 / 2016 - Hr-Mne / 2017 - USA

Chernobyl // Auschwitz-Berlin-Terezin // Belzec-Majdanek-Treblinka-Sobibor // Turcia pe fuga

If what you are doing isn't working, don't try harder, try different."

#72 andro_cd

andro_cd

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 173 posts

Posted 31 August 2009 - 04:31 PM

Transalpina RULLLLLLEEEZZZZ. Pacat ca nu o sa mai aiba acelasi farmec dupa ce o vor asfalta :D
O sa pun si eu poze cand voi gasi timp.
Mesaj completat

Am pus si niste poze: http://www.flickr.co...57622090223103/

#73 asoltanei

asoltanei

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 33 posts
  • Moto: Honda Transalp '99
  • Numar: SB-99-HDA
  • Club: -

Posted 13 July 2010 - 08:53 AM

Am un kawasaki er 5 ...pot face transalpina cu el oare ???????/

#74 andro_cd

andro_cd

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 173 posts

Posted 13 July 2010 - 08:58 AM

da

#75 orestte

orestte

old biker

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,382 posts
  • Interests:moto
  • Moto: 250 EXC-F, V-STROM 650

Posted 13 July 2010 - 03:27 PM

Am un kawasaki er 5 ...pot face transalpina cu el oare ???????/

daca ploo nu cred...fuge spatele la guma de strada...dar nu imposibil
de asfaltat inca nu au terminat mai au ceva

www.Sprintmotors.ro - magazin si service moto, dealer autorizat motociclete Beta

TRANSPORT MOTO - CONSULTANTA SI VERIFICARE MOTOCICLETE LA ACHIZITIONARE
TEL.0721535377
consumabile, echipamente si accesorii, motociclete, scutere, ATV-uri, garantie, service
comenzi LOUIS.DE, pret fara adaos chiar si la produsele reduse
piese de schimb OEM: Honda Yamaha Suzuki Kawasaki Bmw KTM Ducati
NOU- piese, consumabile si accesorii AUTO - preturi mici pentu motociclisti
www.X-ENDURO
.ro

CAZARE MOTO

#76 asoltanei

asoltanei

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 33 posts
  • Moto: Honda Transalp '99
  • Numar: SB-99-HDA
  • Club: -

Posted 20 July 2010 - 11:31 AM

O intrebare....de unde incepe transalpina adica novaci (parca) pana la Sebes cam cati km sunt asfaltati si cati nu...si daca se poate sa imi ziceti si de unde pana unde este asfalt...poate e cineva care a fost de curand pe acolo ...

#77 orestte

orestte

old biker

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,382 posts
  • Interests:moto
  • Moto: 250 EXC-F, V-STROM 650

Posted 20 July 2010 - 12:10 PM

O intrebare....de unde incepe transalpina adica novaci (parca) pana la Sebes cam cati km sunt asfaltati si cati nu...si daca se poate sa imi ziceti si de unde pana unde este asfalt...poate e cineva care a fost de curand pe acolo ...

de la ranca la valea lotrului
am fo acu 3-4 sapt sa-ti zic exact de unde e asfaltat...cam greu oricum au dat cu lama si au indreptat tot

www.Sprintmotors.ro - magazin si service moto, dealer autorizat motociclete Beta

TRANSPORT MOTO - CONSULTANTA SI VERIFICARE MOTOCICLETE LA ACHIZITIONARE
TEL.0721535377
consumabile, echipamente si accesorii, motociclete, scutere, ATV-uri, garantie, service
comenzi LOUIS.DE, pret fara adaos chiar si la produsele reduse
piese de schimb OEM: Honda Yamaha Suzuki Kawasaki Bmw KTM Ducati
NOU- piese, consumabile si accesorii AUTO - preturi mici pentu motociclisti
www.X-ENDURO
.ro

CAZARE MOTO

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status