Sari la conținut

Nipran la chopperit...incetut


Niku Chopper
 Share

Postări Recomandate

aku 2 zile am cumparat o janta pe 16 de otel la 1,2 mil din dezmembrari(de pe un wv bora), pe 15 am gasit si la 200 mii...

te jupoaie de bani astfel de cumparaturi... :laugh:

 

am ajuns akasa si am pus flexul pe ea vreo 5 ore, asta doar k sa scot interiorul...

 

asta va fii roata fata(200/60/16)

post-13995-1227783094_thumb.jpg

post-13995-1227783108_thumb.jpg

post-13995-1227783125_thumb.jpg

post-13995-1227783180_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

hehe

Pina la urma a fost bun sfatul meu sa mergi la dezmebrari, vezi ai gasit ce doreai, bafta in continuare....

Pune puze cu orce faci, sunt tare curios ce tia trecut prin cap sa creezedi de data asta...

 

bafta in continuare si tinene la curent :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: eu am trecut azi pe la fier vechi entru ceva tabla si m-am ales cu un rezervor de IJ cu buson pe stinga, la pret de fier vechi evident,nici cind am ajuns acasa nu realizasem ce noroc am avut, si in stare surprinzator de buna, nema rugina

 

/index.php?...p;#entry1596680

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

cu mare intarzaiere am teminat si de spitata roata(am facut cu greu spite pt k am preferat de 5), aku imi trebuie o camera pe 16 pt guma de 200...

are cineva o astfel de camera?pana akum nu am gasit decat pt guma ingusta...

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu mare intarzaiere am teminat si de spitata roata(am facut cu greu spite pt k am preferat de 5), aku imi trebuie o camera pe 16 pt guma de 200...

are cineva o astfel de camera?pana akum nu am gasit decat pt guma ingusta...

poze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu mare intarzaiere am teminat si de spitata roata(am facut cu greu spite pt k am preferat de 5), aku imi trebuie o camera pe 16 pt guma de 200...

are cineva o astfel de camera?pana akum nu am gasit decat pt guma ingusta...

 

 

au unele masini ims , broasca , etc ..si au balonaj mare

basty

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au unele masini ims , broasca , etc ..si au balonaj mare

basty

 

 

ims-ul si broasca sunt masini f rare deja si chiar nici nu am unde sa intreb de asa ceva..

 

am gasit camera pe 16 de TV, insa are balonajul exagerat de mare.sa fie ok daca bag asa mare?

 

ms de idee oricum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ims-ul si broasca sunt masini f rare deja si chiar nici nu am unde sa intreb de asa ceva..

 

am gasit camera pe 16 de TV, insa are balonajul exagerat de mare.sa fie ok daca bag asa mare?

 

ms de idee oricum...

pai TV sigur nu are de 200, asa ca se va intinde camera pe lat nu pe inaltime, eu zic ca va merge.+ ca e conceputa pentu TV sarcina mult mai mare, linistit merge, da sa fi sigur mai bine intreaba un vulcanizator....

la moto de ex cind cumperi o camera pe 18" sa dau un ex, merge de la cauciuc de 90 pina la cel de 130-140 si 70-90 inaltime.

poze mai, de ce ma faci sa te tot rog!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai TV sigur nu are de 200, asa ca se va intinde camera pe lat nu pe inaltime, eu zic ca va merge.+ ca e conceputa pentu TV sarcina mult mai mare, linistit merge, da sa fi sigur mai bine intreaba un vulcanizator....

la moto de ex cind cumperi o camera pe 18" sa dau un ex, merge de la cauciuc de 90 pina la cel de 130-140 si 70-90 inaltime.

poze mai, de ce ma faci sa te tot rog!

 

 

pai deocamdata nu am evoluat mai nimic...

la janta vrei poze?

 

pot baga si o poza la cacao-ul ala ce mi l-a facut la telescop(sincer eu nici nu iasi zice sudura).

 

stai k ma scobor aku cu tel-ul pt ceva "picture"

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai deocamdata nu am evoluat mai nimic...

la janta vrei poze?

 

pot baga si o poza la cacao-ul ala ce mi l-a facut la telescop(sincer eu nici nu iasi zice sudura).

 

stai k ma scobor aku cu tel-ul pt ceva "picture"

te referi la juguri? ai facut juguri arbori noi petru roata mai lata? la asta te referi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te referi la juguri? ai facut juguri arbori noi petru roata mai lata? la asta te referi!

 

 

nu nu nici vorba,cand m-am apucat de nipru am cumparat 2 telescoape fata de ktm(1 m de la ax pana la capatul de sus, cele mai lungi) la pretul de 2 mil fiindca le-am prins mai ieftine

 

aku 2 zile cand l-am strans pe unul din ele pe ax l-am fortat si a pleznit fiind din aluminiu, iar astazi l-am dus la sudat in singurul loc din zona cu sudura de acest gen

pt 50 lei omul de akolo l-a incarcat cu "aluminiu" acesta crapand dupa racire, deci akum stau pe loc cu lucrul tocmai pt k nu am telescope dupa care sa pot lua masuratorile sa pot face juguri aku k am gatat roata

iar bani de alte telescope nici vorba sa fie deocamdata...

 

poze la janta si unele fiare ce vor fii pe nipru:risere(inca nu stiu daca cu inaltatoare sau jos pe juguri, depinde la ce ghidon ma hotarasc), manere de inox,capete de ghidon,etriere...etc...

 

si telescopul distrus, bucata din palma e bucata crapata la nici nu cateva secunde...

 

si ca idee partea din fata a motocicletei,asezata pe scaune si tot felul... :laugh:

 

jugurile deocamdata asteapta masuratorile exacte(doar diametrul jambelor il stiam)

post-13995-1228937942_thumb.jpg

post-13995-1228937953_thumb.jpg

post-13995-1228937963_thumb.jpg

post-13995-1228937972_thumb.jpg

post-13995-1228937983_thumb.jpg

post-13995-1228938225_thumb.jpg

post-13995-1228938240_thumb.jpg

post-13995-1228938292_thumb.jpg

post-13995-1228938426_thumb.jpg

post-13995-1228938444_thumb.jpg

post-13995-1228938578_thumb.jpg

post-13995-1228939090_thumb.jpg

post-13995-1228939107_thumb.jpg

post-13995-1228940060_thumb.jpg

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu nu nici vorba,cand m-am apucat de nipru am cumparat 2 telescoape fata de ktm(1 m de la ax pana la capatul de sus, cele mai lungi) la pretul de 2 mil fiindca le-am prins mai ieftine

 

aku 2 zile cand l-am strans pe unul din ele pe ax l-am fortat si a pleznit fiind din aluminiu, iar astazi l-am dus la sudat in singurul loc din zona cu sudura de acest gen

pt 50 lei omul de akolo l-a incarcat cu "aluminiu" acesta crapand dupa racire, deci akum stau pe loc cu lucrul tocmai pt k nu am telescope dupa care sa pot lua masuratorile sa pot face juguri aku k am gatat roata

iar bani de alte telescope nici vorba sa fie deocamdata...

 

poze la janta si unele fiare ce vor fii pe nipru:risere(inca nu stiu daca cu inaltatoare sau jos pe juguri, depinde la ce ghidon ma hotarasc), manere de inox,capete de ghidon,etriere...etc...

 

si telescopul distrus, bucata din palma e bucata crapata la nici nu cateva secunde...

 

si ca idee partea din fata a motocicletei,asezata pe scaune si tot felul... :laugh:

 

jugurile deocamdata asteapta masuratorile exacte(doar diametrul jambelor il stiam)

va arata intr-un fel cu dolofanele alea, e bine ca pui totusi de moto si nu de masina!

vroiam sa zic ceva leagat de lungimea teelscoapelor, si anume..

daca zici ca au 100cm din cap pina la axul roti nu va da bine pe linia cadrului de nipru, va fi prea inalta 85 max 90 partea superioara jug -ax roata e unhiul cel mai bun pentru ciclistica cit mai buna si o linie cit mai faina ma refer aici la cit se inalta fata mobrei, plus ca va fi roata aceea dolofana sub nici o forma nui va sta bine cu telescoape inalte(alea mergfain la roti subtirici)

frineel sun o investitie buna...

sudura e de toata jena, a mai si avut tupeu sa ceara bani pentru ciocolata aceea topita de sudura?

io Zic sa tai urechea cu totu jos si sa faci alta la un frezor si aceea s-o sudezi apoi pe bratul furci....

ai dat o avera pe viitoarel piese si e doar inceputul, spor!

arata bine dolofanele! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ims-ul si broasca sunt masini f rare deja si chiar nici nu am unde sa intreb de asa ceva..

 

am gasit camera pe 16 de TV, insa are balonajul exagerat de mare.sa fie ok daca bag asa mare?

 

ms de idee oricum...

 

sal..

eu am pus pe roti de 180 x 16' camera de 15 de ceva masina .... in trecut si nu a avut probleme a sarit guma frumos pe margini ..... probabil ca ca cioflingarii de genul esti predispus la pene dese ...

 

cu furca ..... mai bine iti iei alta pt ca o sa te coste tot atit sa o cirpesti pe asta ( 50 lei o alta sudura + piesa facuta pe freza 50-80 lei ) ... si pt ca este un aluminiu turnat nu va fi o sudura rezistenta ... si Mai ales la cum arata sudura omului

 

sustin ce ti-a zis oyama cu furca lunga ...poti gasi si mai ieftin furci mai scurte ...tu oricum ca sa lasi mai jos bike-ul o sa inclini furca mult pt o garda de 10 cm ( cu lungimea originala a neprei ) daca pui mai lunga , si sa ai o garda mica , o sa mai ai loc de inca un motor deasupra celui existent in cadru :laugh: boxerul cere cadre joase .... parerea mea ...

 

oricum felicitarile mele pt ceea e faci ...

 

basty

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal..

eu am pus pe roti de 180 x 16' camera de 15 de ceva masina .... in trecut si nu a avut probleme a sarit guma frumos pe margini ..... probabil ca ca cioflingarii de genul esti predispus la pene dese ...

 

cu furca ..... mai bine iti iei alta pt ca o sa te coste tot atit sa o cirpesti pe asta ( 50 lei o alta sudura + piesa facuta pe freza 50-80 lei ) ... si pt ca este un aluminiu turnat nu va fi o sudura rezistenta ... si Mai ales la cum arata sudura omului

 

sustin ce ti-a zis oyama cu furca lunga ...poti gasi si mai ieftin furci mai scurte ...tu oricum ca sa lasi mai jos bike-ul o sa inclini furca mult pt o garda de 10 cm ( cu lungimea originala a neprei ) daca pui mai lunga , si sa ai o garda mica , o sa mai ai loc de inca un motor deasupra celui existent in cadru :laugh: boxerul cere cadre joase .... parerea mea ...

 

oricum felicitarile mele pt ceea e faci ...

 

basty

 

baga de seama!

o intrebare ca tot sunteti aci amindoi care va pricepeti la centrat roti.

nipru are 36 de spite, se poate da gauri in butuc( marginea butucului) si janta sa pun bublu de spite?sau macar cite o spita in plus intre fiecare din cele existente..... va ceda ,va tine, se va descentra rapid?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal..

eu am pus pe roti de 180 x 16' camera de 15 de ceva masina .... in trecut si nu a avut probleme a sarit guma frumos pe margini ..... probabil ca ca cioflingarii de genul esti predispus la pene dese ...

 

cu furca ..... mai bine iti iei alta pt ca o sa te coste tot atit sa o cirpesti pe asta ( 50 lei o alta sudura + piesa facuta pe freza 50-80 lei ) ... si pt ca este un aluminiu turnat nu va fi o sudura rezistenta ... si Mai ales la cum arata sudura omului

 

sustin ce ti-a zis oyama cu furca lunga ...poti gasi si mai ieftin furci mai scurte ...tu oricum ca sa lasi mai jos bike-ul o sa inclini furca mult pt o garda de 10 cm ( cu lungimea originala a neprei ) daca pui mai lunga , si sa ai o garda mica , o sa mai ai loc de inca un motor deasupra celui existent in cadru :) boxerul cere cadre joase .... parerea mea ...

 

oricum felicitarile mele pt ceea e faci ...

 

basty

 

 

@basty, camera voi incerca si eu una pe 15 pana la urma da de, da de...

in legatura cu furca probabil k voi fii nevoit sa cumpar alta in cele din urma,cat despre lungime aprox de 100 cm va ramane pentru k eu intotdeauna am fost adeptul furcii lungi si unghiului mare...

 

eu asa vad niprul(lung,jos si lat) rezervorul va veni cu putin deasupra genunchiului cand stau in picioare langa el...deci jos va fii pe cat posibil...(la faza cu boxerul sunt mai mult de cat de acord cu tine, boxerul cere cadre joase cu siguranta)

 

nu ma deranjeaza k va mai incapea inca un motor intre roata fata si cadru, oricum si spatele va fii destul de lung pt k vreau o motocicleta mare(de asta am ales niprul)am 1,86 inaltime...

 

ce ma sperie la un asemenea unghi este sa nu faca POC!!!(telescopele, cadrul o sa incerc sa-l calculez cat mai bine)luand in calcul greutatea destul de marisoara a niprului... :P

 

nu mi-au placut niciodata motocicletele cu "gatul" inalt,simonul l-am facut intre,nici prea prea nici foarte foarte

 

@oyama:niprul are 40 de spite pe roata, era sa fac o mare greseala dand 36 de gauri in janta inainte sa numar gaurile din butuc, eram obisnuit ca majoritatea au 36 de gauri...

la sfaturi despre spitat poate te ajuta @basty, eu ma pricep mai putin :laugh:

 

aici unele schite cam SF facute inainte sa achizitionez nipra

akum lucrez la niste schite mai realiste care pot fii si realizate...

am exagerat cu lungimea furci,cu latimea rotii spate,mai multe exagerari

 

cadru:rigid,mai multe tentative de cadre cu suspensie,cadru cu spate de M(la asta mi-a stat capul chiar mult), insa m-am hotarat asupra cadrului rigid, asa ca idee probabil k va semana destul de mult cu schita din poza 5 numerotand de la stg spre dr

daca tot am fost pe la garaj l-am trezit si pe simsonache sa nu poata zice k il neglijez... :laugh:

post-13995-1229021895_thumb.jpg

post-13995-1229021905_thumb.jpg

post-13995-1229021912_thumb.jpg

post-13995-1229021920_thumb.jpg

post-13995-1229021929_thumb.jpg

post-13995-1229021937_thumb.jpg

post-13995-1229021944_thumb.jpg

post-13995-1229022471_thumb.jpg

post-13995-1229022494_thumb.jpg

post-13995-1229022507_thumb.jpg

post-13995-1229022712_thumb.jpg

post-13995-1229022755_thumb.jpg

post-13995-1229022959_thumb.jpg

post-13995-1229023024_thumb.jpg

post-13995-1229023054_thumb.jpg

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga mare

 

nicule ai inceput deja cadrul sau il tii la secret?

 

astept cit si cit mai multe poze ...

 

ai grija cu unghiul furcii... vorbim pe mess intro zii ok

 

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai grija cu unghiul furcii...

 

 

 

 

...roby te rog detaliaza ca mai sunt si altii care au pitici pe creier si poate ne prinde bine un sfat de la cei trecuti prin viata.......eu dupa mintea mea vreau sa pun furca de 1.5m ceva mai lunga decat ce vrea nicu :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai grija cu unghiul furcii...

 

 

 

 

...roby te rog detaliaza ca mai sunt si altii care au pitici pe creier si poate ne prinde bine un sfat de la cei trecuti prin viata.......eu dupa mintea mea vreau sa pun furca de 1.5m ceva mai lunga decat ce vrea nicu :laugh:

 

 

ai putea face un springer...

la springer asta este singurul model pe gustul meu...

post-13995-1229025043_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai putea face un springer...

la springer asta este singurul model pe gustul meu...

ce tarei ratul asta cu motor de ww broasca si cutie de dneper sau bmw...chiarata tare de tot...

 

ai grija cu unghiul furcii...

..roby te rog detaliaza ca mai sunt si altii care au pitici pe creier si poate ne prinde bine un sfat de la cei trecuti prin viata.......eu dupa mintea mea vreau sa pun furca de 1.5m ceva mai lunga decat ce vrea nicu :laugh:

 

in acest link ai explicatia cum se calculeaza si ce e indicat pt unghiul furcii...

 

http://www.bikernet.com/garage/kennedy.asp

 

salut si sper sati fie de folos

 

scuze de nicu scuze off topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai putea face un springer...

la springer asta este singurul model pe gustul meu...

 

Excelent proiect! Imi aduce aminte de motorele ce le taiau pe vremuri baietii din Resita. Mult spor la lucru. Iti va iesi ceva tare de tot cu siguranta. Ma bucur ca se mai ocupa lumea de chopperit.

 

P.S. Furga cu suspensii la baza bratului furcii se numeste plunger.Seamana cu springer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent proiect! Imi aduce aminte de motorele ce le taiau pe vremuri baietii din Resita. Mult spor la lucru. Iti va iesi ceva tare de tot cu siguranta. Ma bucur ca se mai ocupa lumea de chopperit.

 

P.S. Furga cu suspensii la baza bratului furcii se numeste plunger.Seamana cu springer.

 

ms! ok o sa tin minte k se numeste plunger, chiar nu stiam...

 

ce-i drept nu va fii cine stie ce, un nipru simplu,lung,jos si lat...(nush cat timp voi avea pt detalii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent proiect! Imi aduce aminte de motorele ce le taiau pe vremuri baietii din Resita. Mult spor la lucru. Iti va iesi ceva tare de tot cu siguranta. Ma bucur ca se mai ocupa lumea de chopperit.

 

P.S. Furga cu suspensii la baza bratului furcii se numeste plunger.Seamana cu springer.

 

:laugh: Foarte fain proiectul. Seamana putin cu motorul lui Lombardo din clubul nostru. Stilul Niprului lui este de 5 stele, dar din experienta: daca vrei roata lata, spatele sa nu faci din cadru semirigid. O sa ai multe probleme. Mai bine Keep it Rigid.

post-1539-1229169484_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:smoke: Foarte fain proiectul. Seamana putin cu motorul lui Lombardo din clubul nostru. Stilul Niprului lui este de 5 stele, dar din experienta: daca vrei roata lata, spatele sa nu faci din cadru semirigid. O sa ai multe probleme. Mai bine Keep it Rigid.

 

 

salut Pannonia

 

da intradevar foarte fain niprul asta al prietenului tau, il stiu de ceva ani, e facut pe undeva prin Bt sau Iasi nu mai stiu exact

la inceput a fost facut chiar cu motorul de M si mai tarziu s-a pus nipru pe el...

 

si motoarele din Ceata Banat erau tare faine, Jack daniel's-ul lui Mihai este printre cele mai faine nipre din tara

basty iarasi a facut unele foarte tari, te felicit cu ocazia asta @basty

 

am rascolit mult netul si eu sa gasesc ceva boxer cu roti groase(mai ales fata)

am dat peste M-ul asta din Rusia...

post-13995-1229264034_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...