Sari la conținut

Suzuki Savage 650


spire
 Share

Postări Recomandate

Salutari tuturor , eu sunt Spire si am un suzuki savage 650 din 96 . Treaba e ca suntem cam putini cei care detinem asa ceva si nu cred ca ar fi rau sa postam aici in legatura cu motorul asta diverse intrebari , date tehnice ... eu spre exemplu caut o carte tehnica de 2 luni si nimic, plus ca am tot felul de intrebari despre cum merge motorul asta, care e modul optim de folosire...etc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

messenger adress : spireanum@yahoo.com :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 319
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un amic mi-a recomandat sa-mi cumpar Savage...vad ca tu ai deja...mi-ai recomanda ? Care sunt avantajele si dezavantajele la motor ? :P

Avantajele ar fii...este motor iuntrun cilindru...ai avea costuri destul de mici la schimbarea setului motor,este destul de mic, scurt, pt oras te poti strecura bine cu el,se simte cum trage foarte bine,este un motor foarte stabil....se pot face modificari minore,care iar schimba mult forma,are roata destul de groasa, nu trebe modificata sau pusa alta, are telescoape laterale,asa avind optiunea schimbarii telesoapelor punindui unele mai scurte e mai jos la pamint .....si ca linie este un motor destul de frumusel si este de 650cc

 

dezavantaje....pt o persoana inalta este prea mic,costul mare la schimbarea curelei de tractiune pt ca este pe curea,este un motor prea mic pt doua persoane

 

cam atit cunosc eu in rest las pe altii

 

pun o poza cu un savage ce a ajuns pe transfagarasan in plina vara cu zapada, pe vremea acea era a lui nelu din TIMISOARA

 

L&R

roby

post-66-1130346920_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prieten(mecanic moto) sustine, ca sunt probleme multe cu cureaua aia... si sunt foarte scumpe.. a mai sesizat ceva probleme destul de dese la schimbator. Ma gandeam sa-mi iau si eu, dar am hoatarat sa-mi strang de un vulcan de 500.

Succes, si deumuri fara probleme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.....din ce stiu eu,are doar 32hp,ca un nipru.....e frumusel,merge pt persoane de maxim 1,70m si 70kg.......peste dimensiunile astea se cam chinuie....cureaua e scumpa,dar tine mai mult decat lantul....suna foarte fain daca ai tobe goale....nu consuma mult....

 

 

 

Black

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut . Eu in primul rand la motorul asta sunt multumit de consum ( la viteza de 90km/h a consumat 3.5-3.8 litri) probat pe DN1 pana la brasov si inapoi. Nu simte drumuri abrupte,adica are putere chiar in viteza a3-a sau a4-a cu doua persoane (ce e drept pana la 70 kg/persoana).Demarajul e ok ,bineinteles pentru un chopper, imi convine ca are saua foarte jos (aprox70cm de la sol) pt ca eu am doar 170 cm, pozitia de mers e confortabila pentru pilot ( ceva mai putin pentru cel din spate pt ca saua spate e destul de ingusta)dar intr-o limita rezonabila. Aspectul e extra (parerea mea:D) rezista si la temp mari, mers inrelanti cu multe frane desii are racire pe aer,cureaua e ok si are durata de viata mai buna decat a lantzului(doar ca trebuie data cu spray), calitatea pieselor este ok de altfel este aceeas cu a celorlalte motoare din aceasta clasa . Cat despre partile mai slabe ... ?? nu are prea multe dar intradevar cureaua e scumpa ,cam 200 euro!!poate si mai mult ,depinde de unde o iei...) sunt putini care au Savage si asta e destul de aiurea pt ca sunt chestii specifice modelului si nu stie mai nimeni sa-ti raspunda exact la o intrebare mai dificila, daca vrei sa iti pui alarma pe ea o sa ai putzina bataie de cap :banana: ... nu prinde mai mult de 140km/h ! atat am prins eu cu el (eram doar curios dar bineinteles ca daca vrei mai mult de 120 viteza de drum trebuie sa te orientezi spre un naked sau o sportiva ) acum nu-mi mai trebuie sa fac experienta asta pentru ca se vedea ca nu mai poate la 140.

 

 

Ca privire de ansamblu mie imi place foarte mult. :P :banana: E minunat pentru batut drumuri lungi si faine!!!!!!!

 

 

 

Asfalt uscat!!! si multa bafta !

Editat de spire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal!

Eu am un savage din 88. Sunt niste site-uri de faq-uri si tips&tricks de savage, daca vreti link-uri ziceti

 

PUNE LINKURILE ,NU INTREBA....sunt bine venite iti spun eu , FII SIGUR

 

SALUT

L&R

roby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am studiat o vreme Savage-ul..

cum e cu suportul de picioare pt. pasager? Nu e nasol ca e prins de bascula din spate? Nu simti vibratii la picior daca stai in spate? Cand dai in groapa chiar poate sa-ti arunce picioarle jos!!!

Am avut hoinar si era foarte nasol chestia aceasata cu suportii!!!

In rest dupa multe cautari pe net este super motorul!!!

Sunet super... Intretinere minima, e robust, ara viata lunga... Ce sa mai vei!!! Si pretul este destul de mic... Dezavantaj este ca trebuie vama platita, si sunt destul de putine de cumparat sh...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buahahahha!... Asta o fost buna Black. Lasa ca pt nevasta-mea e numa bun asha. Nasol e ca pana termin Harley-u circul shi eu cu el( noroc ca nu i-am luat Savage-ul de 400 cum era in plan).

Am fost la un atelier shi mi-au zis ca daca scot bufflerele (interioru de la toba) am shanse sa ard supapele.

Acuma m-am gandit sa ii iau o toba de Sportster ca doar cilindrul e tot de 600.... poate chiar de la un twin mare ca ala e pt 670cc. Shi o sa sune ca jumate de Harley.... buahahahhahah.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor. Eu acum o sa incep pregatirea motorului ptr iarna.

mai ales ca nu il tin in bucuresti ( tre sa il duc in ploiesti :banana: , e aiurea sa nu

poti sta langa motor toata iarna mai ales dupa o pauza de motoare de aproape 5 ani ) DAR NE FACEM NOI MARI si trece si iarna :banana: . Imi pare bine ca incet incet apar si detinatorii de Savage.. Asta e un lucru bun !!! In legatura cu accesoriile pt motor, in special pe Louis.de eu de acolo mi-am lut cateva chestii si la primavara am de luat gramada. Poate la un moment dat ne intalnim , mai incolo in iarna? poate ne intalnim la o :P

 

LA CAT MAI MULTE CHOPPERE! BAFTA !!

 

 

 

 

messenger ID : spireanum ( sunt de gasit aproape oricand pe mess !! mai putin in weekend :crack: )

Editat de spire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm... Candva am fost unul din membrii fondatori ai unui club, de atunci nu m-am mai bagat ... Ideea nu e rea ... o sa ma pronuntz dupa ce voi mai auzi pareri .. cluburile in general implica niste chestii exacte iar eu sunt adeptul ideii Easy Rider ( bineintzeles, mai departe de aparentze...).Dar sa vedem ..

 

 

 

LA CAT MAI MULTE CHOPPERE!!! BAfta si asfalt uscat !!!

Editat de spire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve! Hai ca poate ne intalnim pe la inceputul lunii decembrie la un vin fiert.Ce ziceti? Eventual sa vedem unde.. La JACK? sau poate stiti voi vr-un loc cu muzica buna si vin sau tuica fiarta !!? Astept raspunsurile voastre !!!

 

BAFTA!!!!!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari ! Nu am putut rezista fara motor asa ca l-am readus in bucuresti , am gasit si un garaj iar acum e langa mine :lol: !!!!!!!!!!!!!!!!! Voiam sa va intreb daca stiti cumva care e ideea cu reglarea jocului la supape ? si ar mai fi o chestie ... Rezervorul e un pic lovit dar am inteles ca se poate repara cu niste ventuze ... daca stie cineva pe unde sa intreb ... Ideea e ca vreau sa il vopsesc dar numai daca iese ca din fabrica altfel ma gandeam sa il dau doar cu lac special dar nu stiu unde. Daca aveti idee pe unde tre sa ma duc sa intreb ...

 

 

Bafta MULTA!!!! SI MULTE CHOPPERE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...