Sari la conținut

Sudare plastic


fox4you90
 Share

Postări Recomandate

sa va zic cum a inceput totul :

saptamna trecuta ma suna o ruda sa ii dau scuterul sa fac un drum de 30 km in afara Iasului ,eu stiind ca nu stii sa mearga pe scuter nu i l-am dat dar ca sa fiu totusi politicos am zis sa vine ca il dau in parcare sa se plimbe cu el .Azi pe la amiaza ma trezesc cu el la usa ,cobor ,ii dau scuterul ,da o tura ,da 2 si la sfarsit cade de pe scuter.Ma dus sa vad ce avarii are scuterul : aripa crapata ,stila la far sparta ,niste zgarieturi ,imi venea sa il omor ,de acum inaite nu mai dau scuteru la nimeni poate sa se supere sa zica ca sunt Hagi Tudose dar nu mai dau scuterul ,numai eu stiu cum am muncit in vara asta sa il repar sa il vopsesc si alea alea .

Ce va rog eu pe voi:

-daca stiti pe undeva unde se face sudare in plastic sa imi sudeze aripa

-daca stiti pe undeva unse se toarna sticla far dupa matita

-poate are cineva pe acasa vreun Yamaha Cr50Z sau stiti de unde sa iau pesele

Va multumesc anticipat pt raspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa va zic cum a inceput totul :

saptamna trecuta ma suna o ruda sa ii dau scuterul sa fac un drum de 30 km in afara Iasului ,eu stiind ca nu stii sa mearga pe scuter nu i l-am dat dar ca sa fiu totusi politicos am zis sa vine ca il dau in parcare sa se plimbe cu el .Azi pe la amiaza ma trezesc cu el la usa ,cobor ,ii dau scuterul ,da o tura ,da 2 si la sfarsit cade de pe scuter.Ma dus sa vad ce avarii are scuterul : aripa crapata ,stila la far sparta ,niste zgarieturi ,imi venea sa il omor ,de acum inaite nu mai dau scuteru la nimeni poate sa se supere sa zica ca sunt Hagi Tudose dar nu mai dau scuterul ,numai eu stiu cum am muncit in vara asta sa il repar sa il vopsesc si alea alea .

Ce va rog eu pe voi:

-daca stiti pe undeva unde se face sudare in plastic sa imi sudeze aripa

-daca stiti pe undeva unse se toarna sticla far dupa matita

-poate are cineva pe acasa vreun Yamaha Cr50Z sau stiti de unde sa iau pesele

Va multumesc anticipat pt raspunsuri

 

 

la tomesti lucram cu fibra orice fel de carena din plastic ar fi bine sa ai toate bucatite daca nu se rezolva oricum far ar trebui sa-l am original (oricum pana acum nu am auzit sa se toarne sticla de far,cel putin nu in zona asta) iacobnino@yahoo.com tel 0766252953

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la tomesti lucram cu fibra orice fel de carena din plastic ar fi bine sa ai toate bucatite daca nu se rezolva oricum far ar trebui sa-l am original (oricum pana acum nu am auzit sa se toarne sticla de far,cel putin nu in zona asta) iacobnino@yahoo.com tel 0766252953

 

si eu recomand fibra de sticla,e relativ usor de lucrat....in plus da o mai mare rezistenta locurilor unde sa intervenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum mai am niste fibra si rasina pe acasa ca am mai facut eu o reparatie si cumpar un spray si mai am niste chit si il fac eu ,acum sa vad de sticla de la far cum fac ,o sa ma duc in week-end la tomesti sa vad ce gasesc .

Totusi prefaream sudare plastic ca am vazut la un prieten ca a iesit bine da el a facut-o la Strunga ,oricum multumesc pentru raspunsuri si de acum inaite in afara de mine si varu meu care m-a ajutat si in vara sa il repar nimeni nu mai vede scuterul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum mai am niste fibra si rasina pe acasa ca am mai facut eu o reparatie si cumpar un spray si mai am niste chit si il fac eu ,acum sa vad de sticla de la far cum fac ,o sa ma duc in week-end la tomesti sa vad ce gasesc .

Totusi prefaream sudare plastic ca am vazut la un prieten ca a iesit bine da el a facut-o la Strunga ,oricum multumesc pentru raspunsuri si de acum inaite in afara de mine si varu meu care m-a ajutat si in vara sa il repar nimeni nu mai vede scuterul

 

 

am incercat eu cu tot felul de scule cu ,cu din aala care topeste plasticul cu din ala cu bagheta din plastic,nimic nu rezista la vibratii .Ideale sunt carenele din fibra.de ce crezi ca toate carenele de pe sportivele de pista sunt din plastic? 1)sunt mult mai usoare 2)nu sar bucati din ele cand se crapa (risc mic de accidente).3) le poti repara foarte usor acolo unde sunt fisurate .Practic daca sunt facute bine acolo unde se prind cu suruburile de cadru, sunt nemuritoare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce mare sudare in plastic... caca maka, daca nu lipseste bucata lipeste-l marleneste cu ciocanul de lipita pe dos... daca te plictisesti prea tare... il potzi intari tot pe interior fireste cu plasa de fibra (chiar daca-i de plastic), iar pe fata oleak' de chit (tot de fibra) plastic primer si spray vopsea (elasticizata de sigur) si eventual daca vopseaua necesita lac (tot elasticizat) e super simplu... prea multa vorbaraie si bataie de cap..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma aripa o fac singur ,ca am mai lucrat cu fibra tot la o carena si mai am putin plasa si rasina ,mai am niste chit ,cumpar un spray si vad eu ce iese ,oricum multumesc pentru sfaturi

sudura in plastic rezista la vibratii.....se kituieste si e ca noua

se face repede si daca tragi de ea se rupe de langa sudura

daca o face un MESERIAS

VA ATASEZ O POZA LA O CARENA DE F2 CARE ERA IN 9 BUCATI

si a iesit ok

post-16973-1226787976_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sudura in plastic rezista la vibratii.....se kituieste si e ca noua

se face repede si daca tragi de ea se rupe de langa sudura

daca o face un MESERIAS

VA ATASEZ O POZA LA O CARENA DE F2 CARE ERA IN 9 BUCATI

si a iesit ok

 

 

off topic... m-ai te-ai vindecat de la accidentul ala cu santu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te astept la spray-uri :drink:

o sa vin ca tot de la dumneavoastra am luat fibra ,primar-ul ,bujia,bateria ,uleiul

aripa are cam 2 crapaturi de 4 respectiv 2 cm si am auzit ca e mai bine cu sudatul dar pana la urma il fac cu fibra ca nu ma dau banii afara din casa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sudura in plastic rezista la vibratii.....se kituieste si e ca noua

se face repede si daca tragi de ea se rupe de langa sudura

daca o face un MESERIAS

VA ATASEZ O POZA LA O CARENA DE F2 CARE ERA IN 9 BUCATI

si a iesit ok

ZI SI MIE UNDE AI FACUT SUDURA AIA IN PLASTIC?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 8 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...