Sari la conținut

Save The Sport! Ride Stealth!


Postări Recomandate

Ionut, eu zic ca te zbati / ne zbatem degeaba. Asa cum s-a intamplat in Vest, civilizatia si progresul vor aduce interdictii si interdictii. Si daca va fi interzis prin lege (cum e din ce in ce mai multe locuri), nu va conta ce impresii lasam noi oamenilor.

 

Si inca ceva, ca tot veni vorba de "impresii". Chiar daca respectam toate punctele listei tale, tot se vor gasi cei care, pe buna dreptate, ne vor critica pentru natura ocupatiei noastre care, sa recunoastem, e paguboasa din multe puncte de vedere. Desigur, atunci cand e facuta in cadru organizat, pe traseu prestabilit, e alta situatie.

 

Oricum, am observat ca atunci cand enduristii nu umbla in haite (cum umbla de obicei) nu sunt intampinati cu atata ostilitate.

 

Sportul asta nu mai poate fi salvat. Si poate nici nu e cel mai bun lucru daca ar fi. Sa ne gandim si la altii, nu numai la noi.

 

Da. O parte din ideiile tale le ragasesc si in gandirea mea. In cateva cuvinte ar suna cam asa: "civilizatia se face cu biciul"

Nu stiu de ce am impresia ca "setul" asta de sfaturi este tot pentru aia carora le pasa. Pana la urma tot e bine ca le imprumutam si le transmitem intre noi. Poate asa aflam ceva nou.

Pe ceilalti, nu ii ating sfaturile astea si atunci ramane "biciul".

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 120
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

asha e! trebuie sa salutzi pe sateni chiar daca sunt rromi!

In Zarnesti - acum 3 saptamani - am pierdut drumul dupa ce m-am ratacit de gasca. Am intrat prin sat si am nimerit in cartierul "negru".

la o intersectie ma asteptau vreo 4 bajeti si unul avea o lopata pe care o agita! :disappointed:

am veni incet...am oprit langa lopatar, l-am salutat shi l-am intrebat pe unde o iau spre Brasov.

S-a inveselit, mi-a cerut o tzigara shi mi-a explicat frumos drumul.

daca dadeam cox cre' ca mi-o luam direct in casca! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca tot aicea ar trebui introdusa si partea aceea din timpul petrecut in natura cind motorul nu se invirte si anume....sa-i zicem 'camparea'; pentru ca, din pacate, imi aduc aminte de o povestioara a unor baieti destul de cunoscuti prin locurile astea care au ramas de nevoie pe munte peste noapte si s-au incalzit cu bucati dintr-o stana (gen gard, usa, scandurile din pereti,.....ce s-a putut demonta). Deci as adauga: "Nu distrugeti munca altora prin activitatile voastre"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca tot aicea ar trebui introdusa si partea aceea din timpul petrecut in natura cind motorul nu se invirte si anume....sa-i zicem 'camparea'; pentru ca, din pacate, imi aduc aminte de o povestioara a unor baieti destul de cunoscuti prin locurile astea care au ramas de nevoie pe munte peste noapte si s-au incalzit cu bucati dintr-o stana (gen gard, usa, scandurile din pereti,.....ce s-a putut demonta). Deci as adauga: "Nu distrugeti munca altora prin activitatile voastre"

 

De acord cu tine.

Exemplul tau intra la capitolul LABILITATE PSIHICA.

Fapta mareata este al userului Marcos. Trist dar adevarat.

Am avut curajul sa il condamn in fata si am curajul sa il condamn si acum, chiar daca este endurist ca noi.

 

Rusine lui.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine.

Exemplul tau intra la capitolul LABILITATE PSIHICA.

Fapta mareata este al userului Marcos. Trist dar adevarat.

Am avut curajul sa il condamn in fata si am curajul sa il condamn si acum, chiar daca este endurist ca noi.

 

Rusine lui.

probabil ca i-a fo lene sa coboare pana la primul jnepenis sa ia lemn...ca se gaseste jneapan uscat oriunde(asta daca era in gol alpin) sau sa se plimbe pana la linia padurii.

Rusine! :)

 

Acum ma intreb si eu...ce au in cap padurarii cand intind cabluri pe potecile circulate de noi sau pun crengi in urcarile noastre favorite??

Editat de Achile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar este indicat sa mergi incet si sa saluti oamenii prin locurile pe unde umbli fac asta tot timpul dar nu cad nici in extrema cealalta de a pupa in poponeata tiganii.

In alta ordine de idei-daca totusi s-a intamplat sa speri animale iar ciobanu injura etc decat sa dai gaz mai bine opresti si te scuzi.In majoritatea cazurilor oamenii inteleg-daca comunici cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patito si eu cu prieteni tot asa, mergeam pe un drum forestier(valea cheii) si am intalnit un cioban cu o turma de oi atunci am oprit pe margine si asteptam sa treaca.apoi din urma a mai trecut unu care nu avea nici o legatura cu noi cu un kawasaki kx ca zmeul prin oi ciobanul cand a vazut oile care nu mai stiau pe unde sa fuga a inceput sa arunce cu bolovani cu tot ce avea la indemana dupa cel ce trecuse si mai avea putin si nu lua si pe noi la bolovani! atunci ne-am scuzat(tot noi) si omu a inteles si am plecat mai departe!apoi ajunsi la o cabana am aflat ca inculpatul era defapt padurar in zona si se dadea in spectacol fata de noi. a vazut ca nu alergam si ce si-a spus omu' : ''LASA SA LE ARAT EU CUM SE MERGE''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-15042-1224699428_thumb.jpgpost-15042-1224699449_thumb.jpg

asa se trece de turma de oi..riscul de accident sa treci glont prin turma este f mare si asta nu neaparat datorita contactului violent cu vreo mioara ci mai degraba datorita contactului violent repetat cu batele ciobanilor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am pensiune la Poiana Marului si acolo am scandal tot timpu cu vecinii ca vin enduristi la mine si ii deranjeaza 5 min zgomotul pana plecam in tura. M-au reclamat si la politie, mi-au devastat si reclama desi mergem incet pana trecem de case. Oamenii sunt rai si nu stiu sa tolereze nimic, au o impresie proasta despre noi, trebuie sa facem ceva sa nu ne mai huiduie toti si trebuie sa avem grija unde si cum mergem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unu dintre cele mai bune topicuride pe forumul asta (parerea mea); tre sa incercam sa ne lungim cat mai multa placerea de a ne da liberi pe coclaurile si padurile patriei si pe langa bunul simt care tre sa-l avem fata de cei ce-i intalnim ,fie ei pe jos, cu caruta , sau cu oile.... eu zic ca tre sa pastram cat de cat si un respect pentru natura sau cel putin o mica discretie cand intram in zonele protejate sau in rezervatii (sa stiti ca multe zone unde se practica enduro sunt catalogate in aceste categorii) chiar daca la noi inca nu are nimeni treaba cu noi , asta o sa se schimbe daca atragem atentia . putem sa mergem si pe forestiere, sau pe potecile gata facute;

Zic asta deoarce am vazut intr-o duminica, pe o vale (rezervatie naturala) plina de grataristi, unde accesul cu orice autovehicul este interzis, vreo 4 zmei care si-au pus in cap sa faca o poteca pe o panta "ca pe casa" si si-au rupt mobrele vreo 4 ore pe acolo. Au facut urcarea, au enervat zeci de oameni si s-au facut remarcati;

A inceput si la noi sa se puna tot mai mult accent pe mediu si pe protectia lui, si pana la urma, inevitabil zic eu, o sa ajunga si la noi la fel ca prin vest, sa platesti sa te dai pe tarlaua lu vreun x si y, ca in rest ti-e interzis accesul; De noi cred ca depinde cat de repede o sa se intample asta, pt ca la noi "daca nu trezesti autoritatea, ea doarme linistita pana in ultimul moment";

Va salut pe toti si va urez numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unu dintre cele mai bune topicuride pe forumul asta (parerea mea); tre sa incercam sa ne lungim cat mai multa placerea de a ne da liberi pe coclaurile si padurile patriei si pe langa bunul simt care tre sa-l avem fata de cei ce-i intalnim ,fie ei pe jos, cu caruta , sau cu oile.... eu zic ca tre sa pastram cat de cat si un respect pentru natura sau cel putin o mica discretie cand intram in zonele protejate sau in rezervatii (sa stiti ca multe zone unde se practica enduro sunt catalogate in aceste categorii) chiar daca la noi inca nu are nimeni treaba cu noi , asta o sa se schimbe daca atragem atentia . putem sa mergem si pe forestiere, sau pe potecile gata facute;

Zic asta deoarce am vazut intr-o duminica, pe o vale (rezervatie naturala) plina de grataristi, unde accesul cu orice autovehicul este interzis, vreo 4 zmei care si-au pus in cap sa faca o poteca pe o panta "ca pe casa" si si-au rupt mobrele vreo 4 ore pe acolo. Au facut urcarea, au enervat zeci de oameni si s-au facut remarcati;

A inceput si la noi sa se puna tot mai mult accent pe mediu si pe protectia lui, si pana la urma, inevitabil zic eu, o sa ajunga si la noi la fel ca prin vest, sa platesti sa te dai pe tarlaua lu vreun x si y, ca in rest ti-e interzis accesul; De noi cred ca depinde cat de repede o sa se intample asta, pt ca la noi "daca nu trezesti autoritatea, ea doarme linistita pana in ultimul moment";

Va salut pe toti si va urez numai bine!

:( :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce e asa de greu sa reunoastem ca incepe sa se umple si "aripa endurista" de imbecili cu bani si fara educatie sau respect fata de mediu?sunt foarte periculosi pentru ca , de obicei ei "functioneaza" in zonele joase, batute de turisti si pe traseele mai accesibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce e asa de greu sa reunoastem ca incepe sa se umple si "aripa endurista" de imbecili cu bani si fara educatie sau respect fata de mediu?sunt foarte periculosi pentru ca , de obicei ei "functioneaza" in zonele joase, batute de turisti si pe traseele mai accesibile.

din nefericire asa este..din fericire sunt inca putini..din nefericire se dau doar pe unde este lume si poate sa-i vada cineva..din fericire noi(majoritatea de pe forum) nu ne dam pe acolo..din nefericire suntem confundati cu ei..

sper ca din atatea fericiri/nefericiri balanta sa se incline intr-un final in favoarea noastra..

 

PS la inchiderea de sezon de la valcea ne-am trezit noaptea cu vreo 3 buggy-uri conduse de trening-ari cu lanturi de aur..erau foarte suparati ca nu ia anuntat nimeni de iesire ca doar si ei fac "ofrod" si oricum se dau mult mai tare ca noi pe forestier..au plecat..asa cum au venit:suparati,frustrati si inghetati ca niste cc..ti..ca nu ii baga nimeni in seama..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi mai vin in minte 2 lucruri:

 

- nu mergeti niciodata in picioare in zonele populate, se pare ca atitudinea e perceputa ca agresivitate. Din sa faceti oricum mai bine cu mana :laugh:

- daca opriti sa intrebati ceva, si nu e prea complicat, scoateti casca ! Cei cu care vorbiti vor fi mai putini intimidati

 

 

 

chiar daca aici s-a vorbit mult pe tema educatiei in Romania eu indraznesc sa spun ca problema asta o au si altii indiferent ca vin din tari mai civilizate sau mai putin civilizate ca ale noastre. Nu ca asta ar fi o scuza pentru noi..

 

Am mers si in zone sarace unde motociclistii au o imagine de multe ori contradictorie. Unii ii privesc pe rideri ca pe o afacere, alti ca pe niste navalitori care ii stropesc pe strazile inguste si trec in tromba printre copiii lor iesiti sa salute.

 

Multi cetateni ai unor foste imperii, cu pretentii de educatie, oameni rezonabili seara la bere, se transforma in fiare cand ii urci pe motor si spulbera tot: animalele, femeile cu bagaje, copiii care tasnesc din toate ungherele spre drum doar ca sa bata palma cu ei sau sa-i invite la un wheelie. Si asta doar de dragul povestirilor pe care le pot spune acasa prietenilor, in pubul lor preferat, despre cine stie ce maretie de timp scos de ei.

 

Pe de alta parte rideri vechi, trecuti prin cam toate cursele mai mult sau mai putin exotice, chiar daca sunt presati de timp, gasesc 3 minute sa opreasca, au tot timpul dulciuri pentru copii si n-au nici o problema sa faca o poza cu localnicii purtand casca lor.

 

Rideri si rideri.. Oameni si oameni...

post-40824-1225485258_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de statul in picioare, eu merg mai tot timpul in scarite cand trec prin sate. Nu de alta, dar imi relaxez posteriorul. Si nu mi s-a parut ca satenii se simt intimidati. Sunt doar uimiti. Altfel, mi s-a intamplat, nu o data, sa fiu tinta nucilor/pietrelor/merelor in Moldova, in timp ce in Transilvania salutam copii in aproape fiecare sat. Cea mai tare a fost, de departe, coborarea de pe Transalpina cand am dat palma din mers cu un pusti, probabil copilul vreunui cioban. Si la fel au facut si cei care erau in spatele meu. M-am uitat apoi in spate, era extaziat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bun topicul !

 

Parerea mea este ca atitudinea rautacioasa a oamenilor fata de tot ceea ce inseamna moto nu vine doar din cauza gratarului pe car il deranjeaza unii....

 

... sau faptul ca nu te opresti sa stai de vorba cu vreun cioban singuratic....

 

Atata timp cat in Brasov la ora de trafic de varf ...pe artere foarte aglomerate.... motocicletele de viteza pleaca nebuneste primele de la semafor.... d.p.d.v. viteza si zgomot.....

 

...atata timp cat la orele 20 tot pe artele foarte circulata trece o motocicleta cu 2 pasageri intr-un wheelie "infinit" (pentru "nesimtit" dau si detalii Brasov - Iuliu Maniu - in fata la magazinul MOTTO).... si toata lumea priveste dezaprobator si injura....

 

Sunt motociclist si sunt mandru de asta....

 

Sunt "endurist" si sunt si mai mandru se asta...

 

Dar in astfel de momente imi este foarte rusine de colegii nostrii si mai ales de faptul ca realizez ca prea putin conteaza atitudinea din zonele nepopulate a 1000 de motocilcisti atata timp cat altii fac bravada in vazul tuturor.

 

Am ajuns sa fac "lobby" pentru motociclism in fata celor care ma intreaba ce naiba gasesc eu la chestia asta cu motocicletele...

 

Si simt ca pierdem teren...

 

Toti facem campanii despre cat de NEVAZUTI suntem noi in trafic;

 

Justificam zgomotul esapamentului prin faputul ca ne facem mai bine auziti de conservari (+parerea mea ca daca 1000 de oameni au socotit ca toba aia de fabrica asa trebuie sa fie atunic asa sa fie - are si esapamentul calculele lui)

 

Toti betivi isi lauda trantele cu scuterul la senzationala viteza de 60 kmh ... baut si fara casca....

 

Toti copii de bani gata rup ATV-uri mai mult sau mai putin de fite...

 

... si noi dam vina pe ce se intampla in padure.... conteaza enorm si asta... dar ne plangem de "cojilede seminte" din padure si nu ne deranjeaza "rahatul" din fata usii.

 

Salut si sustin campaniile unei firme de produse petroliere...celebra de altfel... pentru campania la BUN SIMT... deocamdata este doar pentru Auto si Spriritul Civic.... dar propun sa initiem si o campanie pentru

 

pentru ca :

 

ROMANIA VA CRESTE SI PRIN BUN SIMT MOTOCICLISTIC !!!!

 

Si cand om fi corecti cred ca vom fi si intelesi .... SI RESPECTATI !

 

ACESTE RANDURI REFLECTA DOAR PAREREA MEA si imi cer scuze daca am jugnit pe cineva ....exceptie face teribilistul cu wheelie-ul....

 

Florin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bun topicul !

 

Parerea mea este ca atitudinea rautacioasa a oamenilor fata de tot ceea ce inseamna moto nu vine doar din cauza gratarului pe car il deranjeaza unii....

 

... sau faptul ca nu te opresti sa stai de vorba cu vreun cioban singuratic....

 

Atata timp cat in Brasov la ora de trafic de varf ...pe artere foarte aglomerate.... motocicletele de viteza pleaca nebuneste primele de la semafor.... d.p.d.v. viteza si zgomot.....

 

...atata timp cat la orele 20 tot pe artele foarte circulata trece o motocicleta cu 2 pasageri intr-un wheelie "infinit" (pentru "nesimtit" dau si detalii Brasov - Iuliu Maniu - in fata la magazinul MOTTO).... si toata lumea priveste dezaprobator si injura....

 

Sunt motociclist si sunt mandru de asta....

 

Sunt "endurist" si sunt si mai mandru se asta...

 

Dar in astfel de momente imi este foarte rusine de colegii nostrii si mai ales de faptul ca realizez ca prea putin conteaza atitudinea din zonele nepopulate a 1000 de motocilcisti atata timp cat altii fac bravada in vazul tuturor.

 

Am ajuns sa fac "lobby" pentru motociclism in fata celor care ma intreaba ce naiba gasesc eu la chestia asta cu motocicletele...

 

Si simt ca pierdem teren...

 

Toti facem campanii despre cat de NEVAZUTI suntem noi in trafic;

 

Justificam zgomotul esapamentului prin faputul ca ne facem mai bine auziti de conservari (+parerea mea ca daca 1000 de oameni au socotit ca toba aia de fabrica asa trebuie sa fie atunic asa sa fie - are si esapamentul calculele lui)

 

Toti betivi isi lauda trantele cu scuterul la senzationala viteza de 60 kmh ... baut si fara casca....

 

Toti copii de bani gata rup ATV-uri mai mult sau mai putin de fite...

 

... si noi dam vina pe ce se intampla in padure.... conteaza enorm si asta... dar ne plangem de "cojilede seminte" din padure si nu ne deranjeaza "rahatul" din fata usii.

 

Salut si sustin campaniile unei firme de produse petroliere...celebra de altfel... pentru campania la BUN SIMT... deocamdata este doar pentru Auto si Spriritul Civic.... dar propun sa initiem si o campanie pentru

 

pentru ca :

 

ROMANIA VA CRESTE SI PRIN BUN SIMT MOTOCICLISTIC !!!!

 

Si cand om fi corecti cred ca vom fi si intelesi .... SI RESPECTATI !

 

ACESTE RANDURI REFLECTA DOAR PAREREA MEA si imi cer scuze daca am jugnit pe cineva ....exceptie face teribilistul cu wheelie-ul....

 

Florin

:) :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt f optimist vis a vis de cresterea Romaniei prin bun simt...cred ca e nevoie de mai mult pentru a convinge/dresa gloata.la fel de adevarat este si ca schimbare incepe cu fiecare din noi dar sunt dezamagit de ce vad in jur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Florinelu07, ai mare dreptate in ce zici, mereu o sa exise uscaturi in padure, problema e ca daca trec 10 motociclisti frumos, si unu face cine stie ce minunatie de zmeu, s-a terminat, cei 10 nu mai conteaza, doar ce-ti sare in ochi se observa.

Am intalnit oameni care (unu de fapt )au oprit masina pe drumu national de la 60 la ora (estimez) ca sa ma lase sa intru de pe un drum secundar (omul ori avea o pasiune si el pt motoare ori era motorist..) dar sunt si dobitoci care te-ar lovi intentionat doar ca esti pe motor... Suntem vazuti diferit de om si om.....

Acum... ce am inteles eu din topicu asta e ca tre sa gasim solutii pentru noi, si sa vedem ce putem face, ce gresim uni din noi, ...etc..., sa ne pastram noi fata curata pentru ca vitezanele nu o sa fie niciodata interzise pe strazi dar noi putem fi usor interzisi (a se citi restrictionati);

 

Numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic: Problema la Romani : Un mar stricat intr-o gramada de mere bune, le va strica pe toate!; Nu are cum sa se faca el, iar un mar bun....

Sper sa nu am dreptate.

On topic. Eu raspund la saluturile satenilor. Cand opresc la o tigara, incerc sa raspund elegant la intrebari de genul :" cat baga? cat costa? cat consuma? ce marca e? " Nu ma costa nimic, iar cei care vin in spatele meu, sunt " vazuti bine "...

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-228-1226419449_thumb.jpgUite aici prietenie intre endurist si mediul inconjurator. Asa incantati au fost ca ne-au vazut incat s-a adunat tot satul. Pe cei mai curajosi, Victor (dragonu) i-a pus jaloane si am facut un mic concurs printre ei.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-228-1226419449_thumb.jpgUite aici prietenie intre endurist si mediul inconjurator. Asa incantati au fost ca ne-au vazut incat s-a adunat tot satul. Pe cei mai curajosi, Victor (dragonu) i-a pus jaloane si am facut un mic concurs printre ei.

 

 

 

Bre, esti tare!

Brava.

In satele astea mai izolate, este mare eveniment cand trec motociclisti. Dar si mai mare eveniment cand opresc la o tigara sau o apa...

Iti dai seama ca ai fost subiect de discutie pe minim 2 saptamani...

Bafta

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta primavara am facut o plimbare,mai mult touring,deh eram cu TDM si vreau sa zic ca am ramas impresionat ce fel se uita lumea cand treceam prin sate 3 giubre duminica seara cand erau adunati toti pe la porti,ne faceau cu mana si se vedea cum zambeau,mergeam si noi la bun simt,ca eram la plimbare nu la concurs,si cand opream si le ceream diverse indicatii ii vedeai cum se imbulzeau sa ne vada...cred ca asta e cel mai important,sa mergi la bun simt si sa vorbesti frumos si nu cred ca faci altceva decat sa atragi simpatie.Cand ii dai in gusa ai toate sansele sa te trezesti cu surprize neplacute.O singura data am avut parte de neplaceri,pe plaja,se racise afara si erau cativa oameni la bronzat,eu mergeam pe o portiune pe care trec si masinile de aprovizionare pentru barurile de pe plaja(cam vreo 10 metri de plaja) si mi-a iesit un mos din boscheti care mi-a aruncat cu o piatra fix pe langa cap,m-am intors si mai aveam putin si il luam la bataie ca l-am intrebat daca e nebun si el mi-a zis ca da asa ca replica mea a fost"vrei sa vezi cat de nebun sunt eu?"si a fugit :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...