Sari la conținut

Save The Sport! Ride Stealth!


Postări Recomandate

Am scris un post pentru concursul de la Buzau si m-am dat seama ca asta merita un topic separat. Pentru ca e foarte important pentru viitorul sportului asta. Sloganul "Save the sport! Ride stealth!" e ideea lui Jebb - unul din administratorii forumului www.ktmtalk.com. In state si europa de vest situatia e foarte "groasa" pentru enduristi - in fiecare luna li se inchide accesul pe anumite drumuri, poteci si zone.

 

In general, in Romania, oamenii sunt INCA ingaduitori fata de enduristi. Insa nu va mai dura. In scurt timp va fi din ce in ce mai greu sa se obtina aprobari pentru un concurs de enduro. Depinde doar de noi ca sa ne dam in continuare peste tot. Deja in zone precum bran sau zarnesti enduristii nu mai sunt bineveniti.

 

In general, turele noastre de enduro pleaca din localitati turistice, cu pensiuni si case de vacanta unde oamenii vin sa se relaxeze in weekend. Ca sa fim in continuare bine veniti peste tot, trebuie sa respectam pentru a fi respectati.

 

Asa ca eu zic ca e important sa ne impunem un set de reguli:

- sa mergem incet pe drumurile din localitati.

- sa mergem foarte incet pe drumurile neasfaltate - se ridica foarte mult praf si oamenii care-si fac gratarul nu au nici o vina

- sa mergem foarte incet cand trecem pe langa casele oamenilor

- sa mergeti foarte foarte incet cand trecem pe langa oamenii care se plimba pe forestiere, poteci sau stau la picnic

- sa salutam oamenii, sa facem cu mana la copii - sunt gesturi atat de mici care insa ne aduc multa bunavointa din partea oamenilor

- sa nu intram pe pasuni sau in livezi. Daca totusi conditiile terenului ne obliga sa intram pe o pasune, trebuie sa mergem cat mai incet, fara sa punem gazul sa "rupem" pamantul si unul dupa altul ca sa lasam o singura urma (sa nu aram toata pasunea).

 

Lista nu e completa si e perfectibila. Stiu ca multi nu se vor abtine sa se rupa in figuri pe o ulitza la munte, insa din cati enduristi am cunoscut pana acum cred ca avem un bun simt peste media pe tara. Haideti sa le aratam oamenilor ca enduristii nu sunt tot una cu atv-istii grasi cu lant de aur si ochelari Gucci (multi ne baga in aceeasi oala).

Save the sport! Ride stealth!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 120
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

-mergi incet pe langa carute si animale!

 

ciobanii se enerveaza destul de tare cand le imprastii turmele.

reticenti sunt si oamenii carora le culci iarba de pe pasuni (si pe buna dreptate- e munca lor)

au fost cazuri cand s-au rasturnat carute cu tot cu oameni din cauza sperieturii pe care au tras-o caii.

 

 

 

trebuie sa stim ca reactiile se vor resimti pe urmatorul endurist care le va iesi in cale oamenilor astora.

asa ca bunul simt si vorba buna te scapa de multe si nu numai pe tine! :disappointed:

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci Rebelu.

Pe masura ce mai vin idei o sa completezi lista initiala ca sa fie totul intr-un loc.

 

@serban - asa e cand stai toata ziua cu piciorul rupt in fotoliu cu calculatorul in brate - iti vin idei

 

deocamdata nu pot edita primul post. Soso, help

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi care stim lucrurile acestea le tot povestim si la altii ....dar in zadar ..chestia asta tine de cei 7 ani de acasa.

Presupunem ca suntem 6 grupuri de cate 5 bikeri care ne tinem de regurile de mai sus si vine un grup nou format de pionieri care vin si tureaza la maxim motoarele, fac praf de numai vezi , zgomot .....si cum crezi ca se va vorbii de noi TOTI? Crezi ca va face diferenta grupul x e civilizat si grupul y nu?

Ne va baga pe toti in aceasi oala asta e cel mai grav.

Ar trebui sa ii controlam mai ales pe cei care sunt la inceput si nu isi dau seama de ce efect negativ are asupra tuturor actiunile fiecaruia dintre noi.

Si cel mai important e CEL care merge primul sa TINA RITMUL mai ales cand trece pe langa turisti, oamenii care au iesit la iarba verde ...etc!

Primul poate controla zic eu cel mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-a venit in minte acum o intamplare amuzanta in care un prieten de-al nostru si-a luat o mama de bataie de la niste nuntasi nervosi ca unu cu motoru a trecut mai devreme in forja si le-a spart un geam la masina.

astia toti au crezut ca el e ala si l-au luat la incins! :disappointed:

 

daca intra aici ar fi fain sa povesteasca el. ketemeu!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:disappointed: dreptate au toti care au scris mai sus.parerea mea este urmatoare:trebuie sa ne dam cat mai mult acum cat se mai poate ptr ca oricum o sa vina vremea cand nu o sa mai avem voie indiferent cum ne dam si cat de incet o facem.in germania nu exista nici un loc in care sa te poti da.dar mai avem 1000 de ani pana sa fim ca in germania
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat-o e la un cal speriat. De atunci cand ma mai intalnesc cu cai, calareti, atelaje imi opresc motorul si acord prioritate. In minutul ala de pauza mai bag o tigara.

Ideal e sa fiti amabili cu oamenii pe care ii intalniti prin pustietate. Apreciaza o discutie si mai aflii si drumuri faine de la ei :disappointed:

Prin sate cat de incet posibil. Salutati oamenii !

O cafea la birtul din sat si salutatul musteriilor iti arata clar "Zone Heat"-ul :(

 

Plimbari placute !

 

PS bun post. prevad zeci de pagini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa le aratam oamenilor ca enduristii nu sunt tot una cu atv-istii grasi cu lant de aur si ochelari Gucci (multi ne baga in aceeasi oala).

Save the sport! Ride stealth!

Da da da , din pacate marea majoritate dintre atv isti nu prea au leac dar trebuie sa gasim o modalitate de ai educa.

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ioane, lasam asa ca topicul va creste cu siguranta.mai adaug si eu , cred ca e important sa

- nu folosesti o toba nesimtita, este foarte deranjanta pentruo o ureche "profana"

- redu viteza/turatia/zgomotul la minim cand treci pe langa atelaje, sau chiar opreste

- daca e posibil, ocoleste sau chiar opreste si asteapta sa treaca turmele de animale, ei au fost acolo primii si este loc pentru toata lumea

- daca cei pe langa care treci se agita, cred ca e preferabil sa opresti si sa porti discutie de lamurire, fara nervi si cu respect

- fara demonstratii de stil si aptitudini in zone populate (magheru boys nu mai sunt la moda)

- indiferent unde esti, respecta natura si pe cei din jur, pune-te in situatia turistului pantofar pe care il umplii de gaze si de pamant daca treci pe langa el ca bivolul

- evita sa mergi in zone unde accesul e interzis, chiar daca poti intra fara probleme

-

Cum bine spunea cineva mai sus, foloseste cu incredere cei 7 ani de acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O idee foarte buna care ar trebuii respecatat de tot enduristi si atv deopotriva, un salut te creste in ochii oamenilor respectul acordat fata de ei nu mai zic, sa speram ca vor intelege toti. Asa ca Save the sport! Ride stealth!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-a venit in minte acum o intamplare amuzanta in care un prieten de-al nostru si-a luat o mama de bataie de la niste nuntasi nervosi ca unu cu motoru a trecut mai devreme in forja si le-a spart un geam la masina.

astia toti au crezut ca el e ala si l-au luat la incins! :(

 

daca intra aici ar fi fain sa povesteasca el. ketemeu!!!!

 

Am dat mobra unei cunostinte intr-un sat si asta s-a dat maret prin sat pe langa niste nuntasi carora le-a spart un geam de la o Dacie. S-a intors. Nu a spus ce isprava a facut si a dat mobra altui prieten sa o incerce si el. El, care ajungand langa nuntasi a luat bataie, evident. Eu am plecat dupa el cu alta mobra identica si am luat-o si eu. Noroc cu echipamentul si casca. Numai eu nu am patit nimic. :disappointed:

Concluzia la isprava asta este ca oamenii la tara pot fii foarte prietenosi sau foarte agresivi.

 

Recomandare:

Cand mergeti prin sate, pe pasuni, pe drumuri de tara pe unde sunt oameni reduceti viteza si SALUTATII. Da. Salutatii!!

Este un fapt verificat de mine de-a lungul timpului. Daca treci pur si simplu pe langa ei fara sa saluti vor fi mirati, usor incurcati de prezenta noastra chiar putin agresivi. Daca ridicati mana si salutati fetzele lor de oameni ce vad destul de rar niste motociclisti, se vor destinde si vor fii foarte prietenosi.

Ex: am trecut pe langa un sat printr-un parau. unii din noi prin parau altii pe mal. Satenii destul de agresivi cu cei de pe mal. Am mers pe mal i-am salutat, am vorbit cu ei, si s-a ajuns la a ne invita satenii la ei in casa sa bem o tuica.

Deci, o mana ridicata de pe ghidon in semn de salut face minuni.

 

Sfatul meu este: SALUTATII !!!! fie romani, tigani, unguri. Bagatii in seama!

In rest, 7 ani de acasa.

PS: uite ce inseamna sa aibe omu' timp liber mai mult. Nu-i asa Ionut? Oricum, super topicul tau. Sper sa intelgem cat mai multe de aici.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:disappointed: dreptate au toti care au scris mai sus.parerea mea este urmatoare:trebuie sa ne dam cat mai mult acum cat se mai poate ptr ca oricum o sa vina vremea cand nu o sa mai avem voie indiferent cum ne dam si cat de incet o facem.in germania nu exista nici un loc in care sa te poti da.dar mai avem 1000 de ani pana sa fim ca in germania

sorry ..in germania sunt o gramada de locuri unde poti sa te dai doar ca toate sunt particulare,trebuie platit,respectat un anumit traseu si orar si bineinteles doar cu tobe stock..nu stiu daca nu exista si vreo restrictie la anvelope..zonele de padure unde poti INCA sa te dai sunt restrictionate la anumite rute unde accesul bicicletelor/rolelor/pasantilor este interzis..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....

Si cel mai important e CEL care merge primul sa TINA RITMUL mai ales cand trece pe langa turisti, oamenii care au iesit la iarba verde ...etc!

Primul poate controla zic eu cel mai bine.

 

 

ai perfecta dreptate, primul este cel care ar trebui sa tina ritmul si sa fie si cel mai responsabil din grup si am sa argumentez imediat printr-o poveste scurta.

 

pe la primele iesiri in enduro ( eram un grup de 6mobre), pe cand ne ratrageam din munte am fost nevoiti sa traversam un sat de tigani. aparent nici-o smecherie! numai ca primul din grup a hotarat sa treaca ca fulgerul prin satul ala de borati.

ghiciti ce am patit noi aia din spate? ne-am luat lemne, sticle, pietre,bice dintr-o caruta, bere peste fata si mai stie dracu ce.

 

concluzia o trageti voi!

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ioane, lasam asa ca topicul va creste cu siguranta.

Cred ca cel mai bine este ca informatia sa fie editata si concentrata in primul post (edit constant), nimeni n-o sa stea sa citeasca zecile de pagini la care probabil va ajunge acest topic.

Parerea mea.

Altfel ideea este excelenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut!!! Ai ceva cu ATV-isti, Quad-isti?? Nu te cred! Eu stiu ca esti de partea lor ca si a motoristilor!

 

Ce sa fac, tre sa sar in apararea baietilor mei. Si am sa completez doar ca si printre ATV-isti, Quad-isti ca si printre cei de la moto exista aceleasi nevoi. Cred cu tarie ca un sportiv stie sa respecte pentru a fi respectat.

 

Problema apare probabil la cealalta clasa de iubitori ai motorului. Cu ajutorul nostru insa si al mesajului tau , pe care il apreciez, putem sa contribuim la inbunatatirea imaginii endurist-ului. Noi, de la timisoara, cel putin vom incerca acest lucru. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut!!! Ai ceva cu ATV-isti, Quad-isti?? Nu te cred! Eu stiu ca esti de partea lor ca si a motoristilor!

 

n-are nici o legatura cu oamenii civilizati si sportivii. Am descris foarte clar si plastic categoria aceea mai speciala tocmai pentru a face o delimitare cat mai clara - "atv-isti cu burti, lanturi groase si ochelari Gucci". Nu cred ca nu ai inteles la cine ma refer; exemplarele descrise sunt peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu ATV-urile eu o vad altfel. Pana acum vreo 5-6 ani nu vedeai niciunul. La un moment dat, unii au inceput sa cumpere astfel de vehicule pentru a le inchiria in zonele turistice, gen Valea Plasticu... aaaaa... Prahovei, Poiana Brasov, Bran. Iar ideea era in a vinde aventura cu un vehicul considerat mai sigur si mai usor de condus decat un motor (si nu era o idee tocmai rea). A venit legea care spunea ca pot fi inmatriculate si conduse cu B-ul (mare prostie, parerea mea) si gelatii s-au prins ca, in loc sa-si rupa Dacia pe forestiera, mai bine rup urechile altora cu tractoarele lor. It all went downhill from that moment on. Nu mai vroiau doar sa reguleze vegetatia din zonele de munte, vroiau sa se dea mari si pe asfalt. Si, din pacate, locuim in Romania, locul unde nesimtirea a fost nascuta si crescuta. Tu, Ionut, tu, Atillas, tu, Achile, noi restul care ne bucuram de innamolit, putem sa mergem oricat de finut in zonele populate. Vom trece neobservati. Dar ziua urmatoare trece "ATV-istu'/enduristu' gelat" care nu vrea decat sa se dea in spectacol, ca el e "talentat si shukar". Rezultatul deduceti-l voi.

 

E aceeasi idee cu tobele sparte in Bucuresti. Eu merg cu Bimmeru' relaxat cu toba stock. Langa mine e un Bandit cu toba originala. In spatele lui, un Shadow fara impresii. Pana in momentul in care GSXRCBRYZFZX-R-u' zboara pe langa noi la 25.000 rpm cu toba lui de carbon de la Krakrapovic. Crezi ca oamenii de pe margine vor crede ca noi NU faceam curse in momentul ala?

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu ATV-urile eu o vad altfel. Pana acum vreo 5-6 ani nu vedeai niciunul. La un moment dat, unii au inceput sa cumpere astfel de vehicule pentru a le inchiria in zonele turistice, gen Valea Plasticu... aaaaa... Prahovei, Poiana Brasov, Bran. Iar ideea era in a vinde aventura cu un vehicul considerat mai sigur si mai usor de condus decat un motor (si nu era o idee tocmai rea). A venit legea care spunea ca pot fi inmatriculate si conduse cu B-ul (mare prostie, parerea mea) si gelatii s-au prins ca, in loc sa-si rupa Dacia pe forestiera, mai bine rup urechile altora cu tractoarele lor. It all went downhill from that moment on. Nu mai vroiau doar sa reguleze vegetatia din zonele de munte, vroiau sa se dea mari si pe asfalt. Si, din pacate, locuim in Romania, locul unde nesimtirea a fost nascuta si crescuta. Tu, Ionut, tu, Atillas, tu, Achile, noi restul care ne bucuram de innamolit, putem sa mergem oricat de finut in zonele populate. Vom trece neobservati. Dar ziua urmatoare trece "ATV-istu'/enduristu' gelat" care nu vrea decat sa se dea in spectacol, ca el e "talentat si shukar". Rezultatul deduceti-l voi.

 

E aceeasi idee cu tobele sparte in Bucuresti. Eu merg cu Bimmeru' relaxat cu toba stock. Langa mine e un Bandit cu toba originala. In spatele lui, un Shadow fara impresii. Pana in momentul in care GSXRCBRYZFZX-R-u' zboara pe langa noi la 25.000 rpm cu toba lui de carbon de la Krakrapovic. Crezi ca oamenii de pe margine vor crede ca noi NU faceam curse in momentul ala?

 

Adevarat, dar conceput cam dramatic, iar ce ai scris tu face parte din categoria 7 ANI DE ACASA si atunci poate ne dai un alt sfat pe care noi nu il stim.

NU trebuie sa uitam ca ORICE padure are si uscaturi si indiferent de cat ne vom zbate tot nu vom reusi sa o curatam.

 

Deci, Urmatorul la sfaturi ca sunt pregatit sa iau notite.

:disappointed:

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ketemeu, totul se reduce la cei 7 ani de acasa. Nu ai ce sfat da in afara de a-i respecta pe ceilalti. Ce a trasat Ionut la inceputul topicului si ce s-a adaugat pe parcurs, la asta se concentreaza. Sa nu-i deranjezi pe ceilalti. Cei de pe aici stiu si, presupun, respectau regulile astea nescrise inainte sa fie puse aici. Ce se faci, in schimb, daca vrei sa le arati si celorlalti ce inseamna bun simt? In cel mai bun caz, o campanie pe printuri distribuite in pensiunile din zonele turistice. Desi rata de succes este de 2-5% pentru tipul asta de campanie, este un inceput. Dar nu va asteptati ca bucalesteanul venit in Touareg la Bran si care a inchiriat un ATV sa dea doi bani pe o problema care nu-l atinge catusi de putin. Pentru ca, in definitiv, el nu moare daca nu se da pe ATV prin sat si, poate, nu se va intoarce vreodata acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E GREU, E TARE GREU SA EDUCI TZARANUL DE ORAS!!! Care fie vorba cantecului "e cel mai prost animal"

 

un topic supertare ce nu cred ca ar trebui sa se limiteze doar la capitolul off-road.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut, eu zic ca te zbati / ne zbatem degeaba. Asa cum s-a intamplat in Vest, civilizatia si progresul vor aduce interdictii si interdictii. Si daca va fi interzis prin lege (cum e din ce in ce mai multe locuri), nu va conta ce impresii lasam noi oamenilor.

 

Si inca ceva, ca tot veni vorba de "impresii". Chiar daca respectam toate punctele listei tale, tot se vor gasi cei care, pe buna dreptate, ne vor critica pentru natura ocupatiei noastre care, sa recunoastem, e paguboasa din multe puncte de vedere. Desigur, atunci cand e facuta in cadru organizat, pe traseu prestabilit, e alta situatie.

 

Oricum, am observat ca atunci cand enduristii nu umbla in haite (cum umbla de obicei) nu sunt intampinati cu atata ostilitate.

 

Sportul asta nu mai poate fi salvat. Si poate nici nu e cel mai bun lucru daca ar fi. Sa ne gandim si la altii, nu numai la noi.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...