Sari la conținut

Hai-hui Prin Europa


Postări Recomandate

mai spune-ne ce ti-a placut , ce nu ti-a placut , ce te-a impresionat in mod special etc , da-ne si cateva tips-uri , pt cei ce dorim sa vizitam tara asta superba -Irlanda.

 

Tipsuri...hmm...in afara de prieteni (mai ales cei pe care inca nu-i cunoastem) plasati prin Europa si de ocazii placute ar fi cateva lucruri de zis. Echipamentul. Combinezonul de ploaie e util doar pentru distante relativ scurte, ma refer la plimbarile prin tara, in rest e o idiotenie totala. In juma de ora daca nu esti fleasca de la ploaie esti fleasca de la condens. Daca bugetul nu permite un costum de piele pentru touring as recomanda un costum de ploaie din doua piese pentru a facilita "usurarea" care intervine mult mai des pe ploaie si frig decat as fi foat tentat sa cred. Am avut de asemenea niste aparatori de ploaie pentru ghete. Frumoase din fas gros si captusite pe interior cu folie de azbest. Dupa cateva ore de ploaie si cativa pasi, inevitabili, cu ele in picioare, s-au facut varza. Basca, pana ma prindeam ca trebuie sa le pun eram deja ud la picioare. In completarea unui costum de touring trebuie asadar si o pereche de cizme cat de cat waterproof. Cheltuiala nu e mare dat fiinda ca un asemenea costum va insemna o economie serioasa la camerele de hotel in care te vei caza ca sa-ti usuci hainele la aerul conditionat. In plus, desi am ajns in Irlanda la sfarsitul lui august pot sa zic ca era oricum numai cald nu. La inceput frigul nu a fost un impediment prea mare dar pe masura ce mergeam mai departe, si neobisnuit fiind cu efortul de a conduce pe distante lungi, oboseala a inceput sa se instaleze mult mai repede decat in mod normal. Pe autostrazile din Germania m-am plictisit teribil, alta data o sa tin minte sa iau si un mp3 player, parerea mea e ca acolo poate fi folosit in siguranta. Sa nu uit de manusi, in afara de cele de vara e bine sa fie in bagaj si unele de iarna sau macar de schi, mai grosutze, just in case. Manutzele tind sa amorteasca dupa vreo 4-5 ore de condus prin frig iar asta nu e bine pentru siguiranta pe drum. Prin frig inteleg temperaturi de 6-7 grade la o ora doua dupa apusul soarelui, in depresiuni si in zonele in care drumul strabatea paduri se forma bruma si era doar sfarsitul verii. Un alt aspect ar fi protejarea gatului, pentru ca acolo se afla localizati senzorii de temperatura din corp. Gat descoperit = frig tare, gat protejat = tot frig dar parca mai acceptabil. Sacul de dormit trebuie sa fie unul sanatos. Al meu oferea protectie decenta pana la 10 grade celsius, prea putin in prea multe situatii. Cortul a fost mai mult decat ok, in afara de foarte putin condens n-a patruns inauntru nici un strop de ploaie. Daca as mai pleca as lua si o folie de celofan pentru alimente ca sa infasor cu ea gps-ul, ca minim necesar dar eficient impotriva condensului din compartimentul de harti al tankbagului. In rest...tot efortul de a ajunge acolo va fi rasplatit din plin de peisajele fantastic de frumoase pe care le are de oferit Irlanda. Nu va lasati pacaliti de asa numitele puncte de atractie pt ca sunt pentru pensionari. Mergeti pe cat posibil pe drumurile de coasta, aproape pustii si de o frumusete infioratoare. Sansa de ploaie per ansamblu pentru o calatorie acolo as aprecia-o cam la 70 la suta (si cred ca sunt optimist) deci nu uitati de echipamentul potrivit pt calatoria asta. Si nu in ultimul rand, pentru cei care urasc sa planifice ceva, as sugera sa arunce totusi o privire pe saitul asta (nici asta n-am facut): http://www.camping-ireland.ie. Contine de la feriboturi la campinguri, cam tot ce ar trebui de stiut fara sa-ti faci capul calendar. In rest, pe langa peisaje mai sunt si carciumile supermisto iar la benzinarii se mananca de multe ori foarte bine si ieftin. Mai ales la benzinariile Emo.

Cred ca le-au numit special asa ca sa fie in ton cu vremea de acolo. In rest dor de duca sa fie si motorul (oricare ar fi) in buna stare, ca banii de drum nu-s deloc un capat de tzara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 220
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am inceput cu un pda mio P550 pe care aveam instalat pt orientare mio map 2006 si skipe pe care intentionam sa-l folosesc pentru vorbit cu cei de acasa in multele locuri in care gaseam wireless. N-am gasit wireless mocca pe nicaieri (ghinion sau aia nu-s asa de avansati pe cat credeam eu) insa programul de navigatie s-a comportat satisfacator. Totusi nu pot sa recomand pda-ul respectiv la o calatorie in primul rand pentru ca imbatraneam pana prindea satelitii si in al doilea rand pentru ca nu a rezistat la umezeala in conditiile in care nu a venit in contact direct cu ploaia. Al doilea a fost un gps mio moov 200 cumparat din Paris. Softul gps cu care vine instalat e o mizerie totala comparat cu mio map. Optiuni sarace de planificare a traseului singurul avantaj fiind faptul ca era mai actualizat decat precedentul soft in ce priveste poi-urile si mai ales drumurile. Ca aparat s-a comportat foarte bine la umezeala si se conecteaza la sateliti in maxim 5 secunde. Ca solutie de urgenta a mers dar repet ca planificare a traseului si optinuni de vizualizare este foarte sarac. Alimentarea am facut-o printr-o priza legata la baterie la care cuplam firul cu adaptor tip bricheta de masina al gps-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de gps :

am si eu acelasi gps cu care a inceput semaca. p550. si la mine sta o gramada pana gaseste satelitii, evervant chiar, in oras uneori are probleme pe stradute inguste ca pierde semnalul, si mai nou, face ca o femeie isterica:

la o intersectie ma vede pe drumul "celalalt" si incepe sa recalculeze traseul, isi da seama ca a gresit dupa ce fac 5 m si recalculeaza iar..

eu m-am impacat totusi bine cu el la un drum asemanator cu al lui semaca pentru ca mereu ma uit si la indicatoare. ma anunta cand schimb banda, cum, unde am intersectie etc..

raportul calitate pret pe mine ma multumeste, mai ales ca pot sa ma joc pe el , sa vad un film si la nevoie mare sa rulez orice programel.. il folosesc mai mult pentru ca pda decat ca gps.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu viroaga n-as fi plictisit si de acasa pana la paine d'apoi pe autostrazile din germania ;) :wave: ;) (desi pe choper as cadea la prima curba, asta daca n-as intra pe contrasens), abia astept o asemene aventura insa la mn va fi ceva mai in viteza.

Pozele sunt superbe! Ai facut panoramice sau daca nu ce obiectiv/soft ai folosit?

Respekt !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu viroaga n-as fi plictisit si de acasa pana la paine d'apoi pe autostrazile din germania ;) :wave: ;) (desi pe choper as cadea la prima curba, asta daca n-as intra pe contrasens), abia astept o asemene aventura insa la mn va fi ceva mai in viteza.

Pozele sunt superbe! Ai facut panoramice sau daca nu ce obiectiv/soft ai folosit?

Respekt !

 

Am folosit batranul sigma 17-35/2.8-4 un 50/1.8 si 80-200/2.8 tot sigma pe un 5d. Secretul ca sa nu te plictisesti pe trotineta e sa te gandesti la ceva, mai canti, mai spui o gluma...:D

 

Legat de gps, cea mai tare faza am patit-o cu al doilea, mio moov, in Spania cand tinea mortis sa intru pe o autostrada care era in constructie, de abia se batatorea terasamentul din pamant. Deci nici cu harti prea "actualizate" nu e bine. M-am invartit o ora ca sa scap din zona aia iar solutia a fost sa o iau pur si simplu deamboulea pe un drumeag secundar, cat mai departe de "autostrada" pentru ca nu am reusit sa o scot cu el la capat orice am bifat si debifat inclusiv autostrazi, porcaria aia fiind trecuta la toate categoriile inclusiv shortest si fastest, imi venea sa-l arunc. De uitat la indicatoare ma mai uitam dar cand se intuneca orizontul cu indicatoare pana ma prindeam io care e si ma uitam la gps ca sa ma asigur de regula ratam iesirea.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

To be continued...

 

Incep prin a puncta ca am avut rabdarea de a citi pana la sfarsit, intreaga poveste. Acest lucru nu mi s-a mai intamplat de multa vreme, pe acest forum.

Apoi, trebuie sa te felicit pentru frumoasa descriere a momentelor si locurilor, descriere care mi-a captat toata atentia si interesul. Ca o paranteza: uite, asa mai afla omul si ce mai face prietenul Gaxel!! Daca stiam, iti dadeam niste salutari pentru el.

Si am lasat la urma, pentru ca m-a impresionat cel mai tare: Fotografia!!! Omule, tu chiar esti pasionat de asta!!

Nu am mai spus nimanui, de multa vreme, cu atata sinceritate: FELICITARI!!! Pentru calatorie, pentru descriere, pentru poze. Bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit batranul sigma 17-35/2.8-4 un 50/1.8 si 80-200/2.8 tot sigma pe un 5d. Secretul ca sa nu te plictisesti pe trotineta e sa te gandesti la ceva, mai canti, mai spui o gluma...;)

 

Legat de gps, cea mai tare faza am patit-o cu al doilea, mio moov, in Spania cand tinea mortis sa intru pe o autostrada care era in constructie, de abia se batatorea terasamentul din pamant. Deci nici cu harti prea "actualizate" nu e bine. M-am invartit o ora ca sa scap din zona aia iar solutia a fost sa o iau pur si simplu deamboulea pe un drumeag secundar, cat mai departe de "autostrada" pentru ca nu am reusit sa o scot cu el la capat orice am bifat si debifat inclusiv autostrazi, porcaria aia fiind trecuta la toate categoriile inclusiv shortest si fastest, imi venea sa-l arunc. De uitat la indicatoare ma mai uitam dar cand se intuneca orizontul cu indicatoare pana ma prindeam io care e si ma uitam la gps ca sa ma asigur de regula ratam iesirea.

 

vorbind de caposenia gps ului:

 

cand am venit prima data aici, Antwerpen, eram cu gps ul in mana si in mare incurcatura. pe stradutele din centru vechi ma punea sa merg numai pe contrasens (pe stradute cu sens unic). un tip cu o kawa s-a oprit, m-a intrabat unde merg, i-am explicat si m-a scos pana la o artera principala de unde nu am mai avut probleme cu gps ul..

motivul pentru care facea figuri : TOATE sensurile unice din centru si-au schimbat directia in anul ala.. de ce nu stiu . iar ca totul sa fie palcut, acum au inceput in jurul biroului sa mute semnele... asa ca trebuie in fiecare zi sa belesc ochii ca sa nu o iau pe contrasens.. iar cel mai naspa e cand memorezi intersectiile si din reflex te uiti numai in stanga sau in dreapta ca masina poate veni dintr-o singura directie si surpriza.. vine din cealalta..

 

@bea : aici nu pot sa-ti dau warn nici daca ma dau cu partea posterioara de toti peretii :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bea : aici nu pot sa-ti dau warn nici daca ma dau cu partea posterioara de toti peretii ;)

 

Pai nu poti, ca am fost o delicata, dupa cum ai observat.Nu am folosit nici macar un cuvant urat.Pentru ca topicul, in sine, nu cerea decat vorbe frumoase.

Tie omule, salutari si sarbatori fericite.Ti-am zis eu la un moment dat, ca o sa mai vii prin tara, doar in vizita.

Bafta multa si ai grija de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate m-ai virusat... faptul ca am motor si ma plimb ici colo e fix pix.. ce faci tu e la superlativ.cuvintele sunt de prisos.

Craciun fericit si sa ai parte cat de mai multe aventuri incununate de succese :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot...

Bai da cat am ras cand am vazut poza cu Viroaga in baltoaca...

Esti tare de tot, fotografiile sunt demne de LAROUSSE, Encarta 2008...

Talent pur atat in scris cat si in foto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara cuvinte...nu mi-a venit sa cred cand am citit ca nu mai era blanoasa in parcare :( ...urat moment!o calatorie supercaptivanta, ai un mare talent in a povesti si ilustra intamplarile tale!te felicit esti de nota 20!..si la mai multe!numai bine si asfalt uscat! :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebuii facut un film despre tine si excursia ta,formidabila :(

Nu iti vine sa crezi ca exista asa oameni,care iai intalnit tu,totul ar parea desprins dintro poveste.

Am citit totul cuvant cu cuvant desi nu ma asteptam la astia 17 ani ai mei sa mai am placerea sa citesc ceva mult(dupa atata scoala is satul..)

Bine ca ai gasit si motocicleta atunci,mi sau inmuiat mie picioarele cand am citit,eram dezamagit,nici nu imi imaginez cum te-ai simtit tu in acel moment.

Esti un om incredibil si de invidiat :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am vazut Forest Gump.

Azi te-am citit si ti-am vazut diapozitivele.

Ce-si poate dori mai mult un salbatic civilizat la sfarsit de an?!

 

Te trec in testament,sa stii!

:o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intr-o buna dimineata sefului meu o sa i se lungeasca urechile asteptandu-ma la servici... cred ca sti - e numai vina ta!

Crede-ma, mi-au dat lacrimile cand ai pierdut-o pe blanoasa dar am si ras cu lacrimi de atatea ori. Esti genial! Pentru mine a fost ca un film captivant in care intr-una icercam sa ma inlocuiesc cu rolul principal. Pedeasupra, nici nu am platit biletul la intrare! Imaginile... hai lasa-ma cu obiectivele alea scupme :laugh: Apropouse, ce naiba de filme folosesti?

Cred ca o sa scot topicul asta pdf si imi fac o cartulie. Promit sa nu trag foloase materiale de pe urma ei si mai ales sa ti-o trimit si tie, daca nu o ai deja.

 

Cand is mare vreau sa ma fac Semaca!

 

Multumim frumos!

:o

 

da, si eu vreau sa ma fac Chitzulan, atunci cand voi fi mare.

 

si ca sa te ajut in crearea cartuliei eu am facut un prim pas, da-mi un buzz pe messenger si iti trimit pdf-ul, nul pot atasa pe forum pentru ca e prea mare.:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, si eu vreau sa ma fac Chitzulan, atunci cand voi fi mare.

 

si ca sa te ajut in crearea cartuliei eu am facut un prim pas, da-mi un buzz pe messenger si iti trimit pdf-ul, nul pot atasa pe forum pentru ca e prea mare.:(

 

Iti multumesc foarte mult tie si celorlalti pentru aprecieri :o . Pentru pdf foloseste cu incredere http://s4.transfer.ro , pune o adresa de mail oarecare si posteaza linkul rezultat valabil o saptamana doua de la data uploadului, timp suficient pt toti cei interesati. Vestea buna e ca povestioara se va publica in februarie sau martie intr-o revista pe care o voi numi la momentul potrivit. Vestea proasta e ca va aparea pe 12 pagini, spatiu oarecum insuficient. Scuze pentru intarzierea raspunsului dar mi-a fost imposibil sa accesez site-ul zile la rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea sunt cele mai frumoase excursii . Fara rezervari facute dinainte , fara jde mii de pregatiri . Asta este spiritul calatorului motociclist . Pleci si te descurci la fata locului . Bineinteles mai sunt si niste mici mari kestii care trebuie avute in vedere : malai gros , echipament bun , motocicleta in foarte buna stare tehnica .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, si eu vreau sa ma fac Chitzulan, atunci cand voi fi mare.

 

si ca sa te ajut in crearea cartuliei eu am facut un prim pas, da-mi un buzz pe messenger si iti trimit pdf-ul, nul pot atasa pe forum pentru ca e prea mare.:(

 

Doamnelor si domnisoarelor, prin amabilitatea enorma a Domnului K (a inebunit lumea) permiteti-mi sa va supun atentiei pdf-ul povestirii. Un pic aerisita pe alocuri si un pic inghesuita in altele are enormul merit ca reda toata damblageala de la cap la coada, intr-o singura fila de printat la gura sobei. Inclusiv pozele. Alta data o sa le pun mai mari :laugh:. Multe multzumiri pentru rabdare si intzelegere Domnul meu ! :o

 

Are aproximativ 15 mega iar linkul va fi functional in jur de 10 zile: http://s4.transfer.ro/storage/transfer_ro-6ef53ced3f.zip

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc si io Dl-lui K, pentru materializarea ideii. Ma mai gandeam, asa din timp in timp la ce am promis... ca asa fac io: nu prea pun in practica. Filosof trebuia sa ma fac!

Semaca, uitindu-ma la poza din semnatura ta, pentru a nu stiu cata oara, am realizat ce putin am nevoie sa fiu fericit: un cort si un motor bun! si nu le am pe nici care. Lasa ca vine vara!, repar io problema asta.

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze pentru spatii, dar word-ul ala asa mi-a pus pozele si acrobatul a importat ca atare.

 

nu-mi multumiti ca l-am facut la munca, nu prea aveam ce face <sper sa nu citeasca sefii> si am zis ca merita sa incerc. nu mai facusem asa ceva pana acum.

Editat de DomnulK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am gasit nici un topic dedicat, nici nu am timp sa caut asa ca imi permit sa ridic topicul asta:

sa ne traiesti domnule. sa nu te trezesti din betie peste 3-4 zile. vezi ca nu am telefon sa te sunt..

 

sa ti batatoresti curu si anul asta in drumuri mai interesante

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am gasit nici un topic dedicat, nici nu am timp sa caut asa ca imi permit sa ridic topicul asta:

sa ne traiesti domnule. sa nu te trezesti din betie peste 3-4 zile. vezi ca nu am telefon sa te sunt..

 

sa ti batatoresti curu si anul asta in drumuri mai interesante

 

Mesri mult dar esti off-topic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesri mult dar esti off-topic :crack:

La Multi Ani! si multa sanatate pentru ziua ta. Iti doresc sa ai parte de cat mai multe calatorii pe doua roti, cat mai placute si fara incidente :crack:

Felicitari pentru calatorie si sa ne traiesti.

 

Respect :lol:

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...